Ερωτήσεις

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Ερωτήσεις

Δημοσίευση από smarti »

sverkalo Θα ήθελα να σου κάνω μία ερώτηση αν μου επιτρέπεις. Ελπίζω να μην μου θυμώσεις, να ξέρεις ούτε ειρωνικά την βάζω ούτε με κανέναν άλλο σκοπό κακό. :oops: :oops:

Η ερώτηση είναι ...αν έχεις πνευματικό πατέρα?

Ξέρεις.. το να έχεις πνευματικό πατέρα θα σε βοηθούσε πάρα πολύ, θα μπορούσες να πάρεις και τις αντίστοιχες απαντήσεις..αυτός σιγά σιγά θα μάθει την ψυχούλα σου , και θα σε βοηθήσει σε αυτόν τον δρόμο που διάλεξες. Γιατί πιστεύω πως τον διάλεξες ήδη τον δρόμο του Χριστού, αλλιώς δεν θα ήσουν σε αυτό το φόρουμ.
Αν πάλι έχεις πνευματικό...συγχώρεσε με για την ερώτηση μου.

Συμφωνώ και εγώ απόλυτα με τον Νίκο, πολύ μου άρεσε η απάντηση του...
Κάνε υπομονή, έχε εμπιστοσύνη στο Θεό και στην πορεία οι απαντήσεις θα ξετυλίγονται μια-μια.
Είναι απλά μία σειρούλα με μία απλή προτασούλα που η έννοια της είναι τόσο μεγάλη...Σου εύχομαι πραγματικά από όλη μου την καρδιά κάποια στιγμή να νιώσεις τον Χριστό μέσα στη καρδιά σου τόσο πολύ που να σπαρταράει και να ξεχειλίζει απο την αγάπη που θα νιώσεις για Τον Χριστό μας. Η ερωτήσεις τότε θα γίνουν καπνός και μία μία θα σβήνει γιατί η αγάπη Του θα σε γεμίζει και δεν θα σου ενδιαφέρουν το γατί και το πως και το πότε ......όλα θα είναι ανούσια μποστά σε αυτό που θα νιώσεις...Σου το εύχομαι από όλη μου την καρδιά.
Αν είμαι εκτός θέματος συγχώρεσε με και πάλι.. :oops: :oops: :oops:
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Ερωτήσεις

Δημοσίευση από dionysisgr »

sverkalo έγραψε:
dionysisgr έγραψε:Και σου προτεινω να επανορθωσεις, ζητωντας μια συγνωμη, για οσους και οσες προσεβαλες, με την αναρμοστη σου αναφορα.
Για δεύτερη φορά ζητώ συγγνώμη αν κάποιους προσέβαλα.
Δεκτη η συγνωμη σου Sverkalo, τουλαχιστον απο εμενα, αλλα θα σε παρακαλεσω αλλη φορα, και ειδικα για θεματα που σε υπερβαινουν, και ο ιδιος ομολογεις οτι δεν τα κατεχεις, να μην εκφραζεις αποψεις-διαγγελματα, ουτε να προσπαθεις πλαγιως να αναιρεσεις τις πεποιθησεις ανθρωπων, μονο και μονο επειδη δεν τις σηκωνει η λογικη σου.

Ουτε κανεις εχει την απαιτηση να γινεις θεολογος. Αλλα να λες με ταπεινωση, αυτο δεν το ξερω, αδελφοι, ειναι ετσι οπως τα λενε; Τι λετε εσεις;

Eφοσον εχεις προαιρεση να προχωρησεις πνευματικα, και εν Χριστω, πρεπει να απαρνηθεις την κοσμικη λογικη σου, οσο σκληρο και περιεργο και εαν σου φαινεται αυτο, και να αρχισεις να βλεπεις τα πραγματα αναποδα απο τον κοσμο, οπως δηλαδη ειναι τα πνευματικα.

Σε αυτο θα σε βοηθησει ενας Πνευματικος, εαν δεν εχεις ηδη, τρεξε να βρεις, και η μελετη Αγιας Γραφης, και Πνευματικων βιβλιων.

Και μια συμβουλη, απο ανιδιοτελεια και χωρις κανενα οφελος για εμενα. Παψε να βλεπεις τα περι Θεου θεματα, τα πνευματικα, μεσα απο την κινηματογραφικη σου κουλτουρα και προοπτικη, γιατι ετσι διαστρεφεις αθελα σου, μεσα στην ψυχη σου, την αλλη, την νοητη πραγματικοτητα, την οντως πραγματικοτητα, και οχι αυτο το εφημερο παραμυθακι που ζουμε εδω.

Απεκδυσου απο την τεχνη σου, και καθαρισε τον νου σου, για να δεις τον Θεο. Αλλιως θα βλεπεις συνεχως μπροστα σου, πλανα και ληψεις, αντι για του Θεου τις αντιληψεις..

Φιλικα στο λεω. Η σοφια, η τεχνη και η λογικη του κοσμου αυτου, στα πνευματικα θεματα ειναι σαν να προσπαθεις με μια οδοντογλυφιδα και μια εφημεριδα, να διασχισεις τον Ειρηνικο ωκεανο.

Ατοπον και αστοχον.

Πορρω απεχουν η "λογικη" του Θεου και η Πανσοφια Του, εκατομμυρια ετη φωτος μακραν, και υψηλοτερα ειναι απο το διανοητικο μας επιπεδο, και την κατα κοσμο φιλοσοφια μας και κουλτουρα μας.

Ο Χριστος υποσχεται Σταυρο σε οποιον Τον ακολουθει, και ο κοσμος σου δινει τα παντα για να μεινεις και να πεθανεις σε αυτον.

Αναποδα ολα του Θεου, με την κοσμικη προοπτικη. Θεος και κοσμος δεν ταυτιζονται. Μεταξυ κτιστου και Ακτιστου, χασμα μεγα υφισταται.

Μονο δια μεσου του Παναγιου Πνευματος, θα μπορεσεις να αισθανθεις τον Θεο, και αυτο μονο μεσα απο την Εκκλησια. Αλλη οδος δεν υπαρχει.

Εαν θες ψαξτο, αλλιως χανεις τον καιρο σου εδω, και ταλαιπωρεις τον εαυτο σου και εμας.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ερωτήσεις

Δημοσίευση από ψυχουλα »

sverkalo έγραψε:Αυτό που εννοώ είναι πως η πίστη μπορεί να σου επιβληθεί με τον φόβο, η αγάπη δεν μπορεί. Εγώ δεν ξέρω καλά την Αγία Γραφή (μόνο μια φορά την διάβασα) αλλά κάπου λέει πως αν δεν έχεις αγάπη ακόμη και αν "νομίζεις" πως μιλάς όλες τις γλώσσες του κόσμου είσαι άδειος. Δεν λέω ότι η πίστη δεν είναι σημαντική αλλά η αγάπη σημαντικότερη.
μα μιλαμε για το Θεό που ο Θεός ισον Αγαπη. οταν λεμε πιστη στο Θεό κατ ουσιαν λεμε πιστη στην αγαπη. Αρα δε μπορουμε να εχουμε αγαπη χωρις πιστη γιατι θα ηταν σα να λεμε αγαπω αλλα δεν πιστευω στην αγαπη!
προσεξε οταν λεμε ο Θεός ισον Αγαπη εννοούμε αυτο ακριβως, οχι ο Θεός έχει αγάπη αλλα ειναι Αγαπη
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
sverkalo
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2008 6:00 am

Re: Ερωτήσεις

Δημοσίευση από sverkalo »

dionysisgr έγραψε:
sverkalo έγραψε:
dionysisgr έγραψε:Και σου προτεινω να επανορθωσεις, ζητωντας μια συγνωμη, για οσους και οσες προσεβαλες, με την αναρμοστη σου αναφορα.
Για δεύτερη φορά ζητώ συγγνώμη αν κάποιους προσέβαλα.
Δεκτη η συγνωμη σου Sverkalo, τουλαχιστον απο εμενα, αλλα θα σε παρακαλεσω αλλη φορα, και ειδικα για θεματα που σε υπερβαινουν, και ο ιδιος ομολογεις οτι δεν τα κατεχεις, να μην εκφραζεις αποψεις-διαγγελματα, ουτε να προσπαθεις πλαγιως να αναιρεσεις τις πεποιθησεις ανθρωπων, μονο και μονο επειδη δεν τις σηκωνει η λογικη σου.

Ουτε κανεις εχει την απαιτηση να γινεις θεολογος. Αλλα να λες με ταπεινωση, αυτο δεν το ξερω, αδελφοι, ειναι ετσι οπως τα λενε; Τι λετε εσεις;

Eφοσον εχεις προαιρεση να προχωρησεις πνευματικα, και εν Χριστω, πρεπει να απαρνηθεις την κοσμικη λογικη σου, οσο σκληρο και περιεργο και εαν σου φαινεται αυτο, και να αρχισεις να βλεπεις τα πραγματα αναποδα απο τον κοσμο, οπως δηλαδη ειναι τα πνευματικα.

Σε αυτο θα σε βοηθησει ενας Πνευματικος, εαν δεν εχεις ηδη, τρεξε να βρεις, και η μελετη Αγιας Γραφης, και Πνευματικων βιβλιων.

Και μια συμβουλη, απο ανιδιοτελεια και χωρις κανενα οφελος για εμενα. Παψε να βλεπεις τα περι Θεου θεματα, τα πνευματικα, μεσα απο την κινηματογραφικη σου κουλτουρα και προοπτικη, γιατι ετσι διαστρεφεις αθελα σου, μεσα στην ψυχη σου, την αλλη, την νοητη πραγματικοτητα, την οντως πραγματικοτητα, και οχι αυτο το εφημερο παραμυθακι που ζουμε εδω.

Απεκδυσου απο την τεχνη σου, και καθαρισε τον νου σου, για να δεις τον Θεο. Αλλιως θα βλεπεις συνεχως μπροστα σου, πλανα και ληψεις, αντι για του Θεου τις αντιληψεις..

Φιλικα στο λεω. Η σοφια, η τεχνη και η λογικη του κοσμου αυτου, στα πνευματικα θεματα ειναι σαν να προσπαθεις με μια οδοντογλυφιδα και μια εφημεριδα, να διασχισεις τον Ειρηνικο ωκεανο.

Ατοπον και αστοχον.

Πορρω απεχουν η "λογικη" του Θεου και η Πανσοφια Του, εκατομμυρια ετη φωτος μακραν, και υψηλοτερα ειναι απο το διανοητικο μας επιπεδο, και την κατα κοσμο φιλοσοφια μας και κουλτουρα μας.

Ο Χριστος υποσχεται Σταυρο σε οποιον Τον ακολουθει, και ο κοσμος σου δινει τα παντα για να μεινεις και να πεθανεις σε αυτον.

Αναποδα ολα του Θεου, με την κοσμικη προοπτικη. Θεος και κοσμος δεν ταυτιζονται. Μεταξυ κτιστου και Ακτιστου, χασμα μεγα υφισταται.

Μονο δια μεσου του Παναγιου Πνευματος, θα μπορεσεις να αισθανθεις τον Θεο, και αυτο μονο μεσα απο την Εκκλησια. Αλλη οδος δεν υπαρχει.

Εαν θες ψαξτο, αλλιως χανεις τον καιρο σου εδω, και ταλαιπωρεις τον εαυτο σου και εμας.
Φιλικά και εγώ στο λέω Διονύση, δεν βλέπω ίχνος αγάπης προς εμένα σε ότι γράφεις. Να παρατήσω την δουλειά που αγαπώ και σπούδασα; Ο κινηματογράφος είναι μέσα στην Αγία Γραφή. Αν εσύ αναπαύεσαι με αυτά που πιστεύεις είναι εντάξει με εμένα. Αλλά το να είμαι εδώ δεν το αποφασίζεις εσύ αλλά αυτός που έχει το φόρουμ. Αν θέλει μπορεί να με διαγράψει.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Ερωτήσεις

Δημοσίευση από dionysisgr »

Bρε ευλογημενε ανθρωπε του Θεου, δεν σου ειπα να παρατησεις την δουλεια σου. Για Ονομα του Θεου.

Καθε αλλο.

Αλοιμονο και παλι αλοιμονο. Δεν δινεις πολυ σημασια στα γραφομενα των αδελφων σου, μου φαινεται, αλλα τα διαβαζεις επιφανειακα, και προσπερνας μη βλεποντας το νοημα, που κρυβεται σε αυτα.

Να μην σε επηρεαζει εννοω η καλλιτεχνικη σου ιδιοτητα, και το παθος σου για τον κινηματογραφο, αλλα και η "κοινη" λογικη που δερνει τον συγχρονο ανθρωπο, και δεν τον αφηνει να ανοιξει την καρδια του την πνευματικη, και να δει τον Θεο με τα ματια της ψυχης, και να ενταχθει συνειδητα στην Εκκλησια Του, και τους πνευματικους οδηγους, με ταπεινωση, υπακοη, υπομονη και ελπιδα, μα πανω απο ολα Πιστη, ωστε να αξιωθει να δει Θεου Προσωπο.

Νομιζεις οτι εμεις δεν εχουμε αποριες και μαλιστα απειρως πιο δυσκολες και αναπαντητες απο τις δικες σου;

Ακομα περιμενω να μου απαντησεις σε αυτα που σε ρωτησα, παραπανω. Μην μπεις στον κοπο, ποτε δεν θα μπορεσεις να τις απαντησεις.

Ομως ΔΕΝ ειναι εκει το θεμα. Η Ορθοδοξια ποτε δεν ειπε το περιφημο "πιστευε και μη ερευνα", το οποιο ειναι ενας μυθος των ιησουϊτων, για να κανουν οτι θελουν το ποιμνιο, αλλα αντιθετα, στηριζεται στα λογια του Κυριου και Θεου μας, Ιησου Χριστου, που ειπε:

"Ερευνάτε τας γραφάς ότι υμείς δοκείτε εν αυταίς ζωήν αιώνιον έχειν και εκείναί εισιν αι μαρτυρούσαι περί εμού".

Oμως, η Ορθοδοξια δεχεται και το Μυστηριο. Και δεν το εξεταζει σχολαστικα, λογικα, "επιστημονικα", δεν το τοποθετει στο ¨εργαστηριο", αλλα το προσεγγιζει με Πιστη, και Ελπιδα, και φυσικα δικαιωνεται, τωρα σε αυτην την ζωη, αλλα και στην αιωνια Βασιλεια του Θεου.

Οσο και να παιδευεις το μυαλο σου, που μπορει να ειναι ακομα και υπερφυσιν προικισμενο, και κοφτερο, δεν θα μπορεσεις να εξηγησεις επαρκως στον εαυτο σου εντιμα και ειλικρινα τα Μυστηρια του Θεου.

Εφοσον μπηκες εδω και φαινεται να ψαχνεις, Χριστο, και οχι δημοσιοτητα, καλο ειναι να δεις με αλλο ματι αυτα που σου λενε οι αδελφοι, οι οποιοι εχουν μια πορεια ο καθενας στα Πνευματικα, και ασχολουνται μαζι σου, ενω θα μπορουσαν να σε αγνοησουν, και ολα καλα.

Πρεπει με αλλη οπτικη γωνια να προσεγγισεις τα θεματα της Πιστεως, διαβασε, αφιερωσε χρονο, το φορουμ εχει διαμαντια μεσα, που μαζευονται επι χρονια, και ειναι διαθεσιμα στον καθενα.

Και προπαντος μην εμπιστευεσαι τον λογισμο σου, πολλες φορες ο εαυτος μας, ειδικα στο ξεκινημα της πνευματικης μας ζωης, μας τα φερνει ολα αναποδα και δυσκολα, και τα ανατρεπει ολα με την λογικη, δηθεν για να μην υποστει τον αγωνα, που φερνει η Ορθοδοξη ζωη και πρακτικη αρετη.

Ξερεις τι ειπε καποτε σε εναν Αγιορειτη Ηγουμενο, ενας καθολικος αγγλος ιερεας, που εγινε για λιγο Ορθοδοξος, και μετα ξανακυλισε στην αιρεση;

Ειναι οντως η ΜΟΝΗ Αληθινη Πιστη και Εκκλησια, η Ορθοδοξια, αγιε καθηγουμενε, αλλα ειναι πολυ βαρεια για εμενα, δεν μπορω να την σηκωσω, το ομολογω, και ξαναγυριζω πισω στο πιο ανετο πρωην μου σπιτι, και αναλαμβανω την ευθυνη μου.

Βλεπεις; Δεν ειναι ευκολο πραγμα, να εισαι Ορθοδοξος, ειναι Σταυρος, και εχουμε και τον παλαιο ανθρωπο που κρυβεται επιμελως μεσα μας, και ανα πασα στιγμη προσπαθει να μας κανει να τα παρατησουμε, γιατι δηθεν "δεν ειναι λογικα" αυτα που κανουμε.. και ποιος περιμενει τωρα μεχρι την αλλη.. ζωη, ας περασουμε καλα εδω και βλεπουμε.

Με παρεξηγησες παντως, δεν εννοουσα αυτο που καταλαβες.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Ερωτήσεις

Δημοσίευση από panagiotisspy »

sverkalo έγραψε:Έχω αρκετές ερωτήσεις με τις οποίες σκέφτομαι να κάνω μια ταινία. Κάποτε που είχα στείλει ένα γράμμα στον π. Μωυσή μου είχε πει πως θα μου απαντούσε σε ότι ήθελα ευχαρίστως.

Όπως:

Γατί ο Θεός επέτρεψε την σφαγή τόσων Εβραίων με τόσο άθλιο τρόπο από τον Χίτλερ και τους Γερμανούς αλλά και πολλών άλλων εθνοτήτων αλλά και μειονοτήτων;
Αυτό δεν σημαίνει ότι τον "κατηγορώ" με κάποιον τρόπο αλλά μου φαίνεται σαν να μην εμπλέκεται κάποιες φορές ενώ κάποιες άλλες να βοηθάει τους ανθρώπους και μάλιστα κάθε θρησκείας.

Τι γίνεται με τους ανθρώπους άλλων θρησκειών, τους ακούει;

Γιατί πρέπει κάποια πράγματα να θεωρούνται αμαρτίες αν δεν αισθανόμαστε ότι είναι και μας κάνουν να νοιώθουμε καλά;

Ξεκίνησαν όλα με την έκρηξη στο σύμπαν; Γιατί το ότι ξεκίνησαν από 2 ανθρώπους -όσο και να πιέζω τον εαυτό μου- στο τέλος μου αφήνει πολλά κενά.

Αν ο κόσμος ξεκίνησε πριν 7000-8000 χρόνια τότε τι γίνεται με τα ευρήματα ανθρώπων πριν από χιλιάδες χρόνια και μάλιστα οστά ζώων πριν από εκατομμύρια χρόνια;

Πως είναι πραγματικά η κόλαση; Είναι ζεστό ή κρύο μέρος;

Εγώ για παράδειγμα την φαντάζομαι σαν να βρίσκομαι σε ένα δωμάτιο με αγαπημένους μου ανθρώπους και ενώ μπορώ να τους μιλήσω και να τους ακούσω, δεν μπορώ όμως να τους δω και να τους αγγίξω ποτέ...

Δεν ξέρω τελικά αν έχουν σημασία οι απαντήσεις ή οι ερωτήσεις περισσότερο.

Πάντως αυτό που αισθάνομαι είναι πως τέτοια ερωτήματα και άλλα παρόμοια, υψώνουν τείχη ανάμεσα στον άνθρωπο και το Θεό.
Θα προσπαθήσω να απαντήσω εγώ, ως ένας απλός πιστός (λέμε τώρα.....), αστοιχείωτος σε πολλά θέματα, νεογνό της Ορθοδοξίας, παλιότερα άθεος ο οποίος είχε όλα αυτά τα ερωτήματα που έχεις κι´εσύ και πολλά περισσότερα.

Κατ'αρχήν, έχω την αίσθηση πως προσπαθείς να περιγράψεις απολύτως ανθρωποπαθώς, κάποια ζητήματα που άπτονται της Θείας βούλησης και των ενεργειών του Θεού.
Οταν για παράδειγμα ο Χίτλερ εξόντωνε τους Εβραίους, ή όταν γίνεται ένας σεισμός και πεθαίνουν χιλιάδες, ή όταν δυστυχούν οι άνθρωποι, αυτό είναι κάτι που φαντάζει για εμάς ως το απόλυτο χειρότερο, ως κάτι που είναι εκ των ων ουκ άνευ, ενώ το γιατί ενδεχομένως όλα τούτα μπορεί τελικά να ισχύουν απολύτως αντιστρόφως βάσει του Θείου θελήματος, είναι κάτι που πολλές φορές είναι αδιανόητο για μας, που δεν μπορεί να το περιγράψει ο λόγος κι'ο νους.
Είναι σαν να προσπαθείς να περιγράψεις σε έναν εκ γενετής τυφλό π.χ. το κόκκινο χρώμα, ή οποιοδήποτε χρώμα. Πώς είναι δυνατόν να κατανοήσει κάποιος την έννοια του χρώματος, όταν το μόνο που ξέρει είναι το μαύρο, όχι μόνο ως χρώμα, αλλά ως γενικότερη έννοια?

Αυτό που αισθάνομαι γενικά και αυτό που με έκανε κάποια στιγμή να αλλάξω και να μην με βασανίζουν τα παραπάνω ερωτήματα, είναι που ένιωσα κάποια στιγμή την αναίρεση του παραπάνω περιγραφομένου μαύρου χρώματος, είναι αυτό το υπέροχο συναίσθημα, το οποίο με κυριεύει καμμιά φορά όταν νιώθω πως αξιώνομαι να απολαμβάνω κι'εγώ, ένα και μοναδικό γραμμάριο της Αγάπης του Θεού, από τότε που άρχισα να Τον θεωρώ Υπαρκτό, Αληθινό, Δίκαιο και Πανταχού Παρόντα.

Δεν έχει καμμιά σημασία αν η κόλαση είναι κρύα ή ζεστή ή χλιαρή, ή προσδιορίζεται με κάποιο επίθετο το οποίο ίσως καν να μην μπορούμε να κατανοήσουμε.

Δυό πράγματα μπορούμε να κάνουμε:

Είτε να ΜΗΝ πιστεύουμε στην Αγάπη και στο Ελεος του Θεού και να μην μπορούμε να εξηγήσουμε ένα σωρό πράγματα και το πώς προέκυψαν. Και να ερευνούμε.

Είτε να ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ και επίσης πάλι να μην μπορούμε να εξηγήσουμε ένα σωρό άλλα πράγματα. Και επίσης να ερευνούμε.
Και με την Χάρη Του, να βρίσκουμε λύσεις και απαντήσεις στο διάβα της εφήμερης ζωής μας.
Προσδοκώντας και παλεύοντας για αγάπη και δικαιοσύνη, για την σωτηρία τη δική μας αλλά και των άλλων.

Η δεύτερη εκδοχή με αναπαύει περισσότερο. Νομίζω κι'εσένα.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
sverkalo
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2008 6:00 am

Re: Ερωτήσεις

Δημοσίευση από sverkalo »

ΟΙ ερωτήσεις ήταν αφορμή για μια ταινία που σκέφτηκα, όχι από την πλευρά του ειδικού ή του Χριστιανού αλλά κάποιου που έχει απορίες για τα περί Θεού. Ο σκοπός της θα ήταν να την δούνε όχι πιστοί αλλά όλοι και να βοηθηθούν στο να σχηματίσουν γνώμη ή απλά να ακούσουν κάποιους που ξέρουν καλύτερα κάποιες απαντήσεις σε ερωτήματα που πιθανόν να είχαν. Τίποτε παραπάνω. Ευχαριστώ σε όσους απάντησαν.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Ερωτήσεις

Δημοσίευση από dionysisgr »

Καλη επιτυχια στην ταινια σου, αδερφε, αλλα πιο πολυ ευχομαι, καλη επιτυχια στην πνευματικη σου ζωη,
που αντιθετα με την ταινια σου, δεν θα εχει τελος, οποτε κανε οτι μπορεις, συν Θεω,
ωστε να ειναι ευτυχισμενο εις τον αιωνα αυτο το ατελεστο τελος.

Και εαν ειπαμε και κανενα λογο σκληρο και σε πειραξε, συγχωρεσε μας, για την αγαπη του Χριστου, το καναμε, γιατι καθενας που μπαινει εδω, τον Χριστο ψαχνει, και ποναμε ολοι, για ολους, και δεν μας επιτρεπεται να αγνοουμε καποιον που ρωτα, εστω και για αλλους λογους απο αυτους που φαινεται.

Ο Κυριος να σου δινει την ειρηνη Του, και το Μεγα Ελεος Του.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
sverkalo
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2008 6:00 am

Re: Ερωτήσεις

Δημοσίευση από sverkalo »

Όλα καλά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”