Προσευχές μετά την Ανάσταση

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Προσευχές μετά την Ανάσταση

Δημοσίευση από theodosis79 »

Χριστός Ανέστη! Συγχωρήστε , ίσως να έχει ερωτηθεί ξανά αυτό το ερώτημα αλλά θα ήθελα να μου πει κάποιος, τώρα και για τις επόμενες 40 ημέρες αντί για την ευχή "Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησον με" τι λέμε? Και επίσης την προηγούμεν εβδομάδα, διαβάζαμε το απόδειπνου της Διακαινησίμου. Τώρα θα διαβάζουμε κανονικά το Μικρό αλλά με κάποιες παραλλαγές πχ αντί για Τρισάγιο το Ανάσταση Χριστού θεασάμενοι κλπ? Τι γνωρίζεται?
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25043
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Προσευχές μετά την Ανάσταση

Δημοσίευση από aposal »

Εγώ αυτό που γνωρίζω είναι ότι αντικαθιστούμε το τρισάγιο (Άγιος ο Θεός, Άγιος ισχυρός κλπ), όπως και το "Δι' ευχών" με το Χριστός Ανέστη.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Προσευχές μετά την Ανάσταση

Δημοσίευση από dionysisgr »

Eαν εχεις κοντα σου, τον Ιερο Συνεκδημο, η το Μεγα Ωρολογιο,
τα εκκλησιαστικα βιβλια δηλαδη που μπορουν να εχουν οι λαϊκοι και να διαβαζουν τις ακολουθιες,
θα δεις τι πρεπει να λεμε σωστα και με ακριβεια.

Επισης μπορει ο Πνευματικος σου, ανετα να σε πληροφορησει για τον τροπο της ακολουθιας που θα κανεις, απο εδω και στο εξης.

Εν συντομια, παντως, διαβαζεις απο προχθες, ηδη, κανονικα Μικρο Αποδειπνο μετα Χαιρετισμων στην Θεοτοκο εαν θελεις,
και στην αρχη και στο τελος μπορεις να λες τρις: "Χριστος ανεστη εκ νεκρων θανατω θανατον πατησας.... χαρισαμενος."

Δεν χρειαζεται και αναλυτικα η μεχρι κεραιας η τηρηση του Tυπικου, καλο μεν ειναι, αλλα λαϊκοι ειμαστε,
αυτο που εχει σημασια, ειναι η διαθεση, η επιμονη, και η αφοσιωση παραλληλα με μια τηρηση ενος κανονα σε σταθερη ωρα,
που θα φερει την "καλη και ευλογημενη συνηθεια", οπως ελεγε και ο γ.Παϊσιος,
και απο εκει και περα το ενα φερνει το αλλο, με την Χαρη του Κυριου, που βλεπει την διαθεση μας.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Προσευχές μετά την Ανάσταση

Δημοσίευση από theodosis79 »

Ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση. Και αντί για την ευχή του Ιησού με το κομποσχοίνι τι λέμε?
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25043
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Προσευχές μετά την Ανάσταση

Δημοσίευση από aposal »

Εγώ δεν νομίζω ότι η ευχή αυτή σταματάει ποτέ.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Προσευχές μετά την Ανάσταση

Δημοσίευση από theodosis79 »

Δεν εννοώ Απόστολε να σταματάμε να την λέμε αλλά είχα την εντύπωση πως για σαράντα ημέρες τώρα αντί για το "Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησον με" λέμε κάτι άλλο. Ίσως και να κάνω λάθος. Συγχωρήστε με.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25043
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Προσευχές μετά την Ανάσταση

Δημοσίευση από aposal »

Θεοδόση μου δεν το γνωρίζω ούτε εγώ. Η αγνωσία μου και η φτωχή μου λογική, δεν βρίσκουν πώς αλλιώς μπορώ να πω την ευχή. Όποιος καλός αδελφός γνωρίζει, ας μας απαλλάξει από την απορία.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”