Ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος και οι γυναίκες

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος και οι γυναίκες

Δημοσίευση από ψυχουλα »

φυσικα και οι αντρες ειναι σκλαβοι. Γινονται σκλαβοι προσπαθωντας να πετυχουν τη γυναικα που περιεγραψα προηγουμενως!!! και ειναι περισσοτερο σκλαβοι στη σαρκα τους ακριβως γιατι στους αντρες οχι απλως συγχωρειται αλλα και επαινειται μια τετοια σκλαβια!
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος και οι γυναίκες

Δημοσίευση από panagiotisspy »

dora gian έγραψε:
panagiotisspy έγραψε:Σωστά όσα γράφει η Ψυχούλα.

Μηγν νομίζει όμως κανείς ότι η περιγραφείσα "σκλαβιά", είναι αποκλειστικότητα των γυναικών.

Εννοεις οτι και οι ανδρες αισθανονται σκλαβια με τον γαμο επειδη δεν ειναι στη φυση τους να ειναι μονογαμικοι και μετα τον γαμο ειναι αλυσοδεμενοι σε μια ισοβια σχεση??????????ενω θα προτημουσαν να πετανε απο πουλακιδα σε πουλακιδα. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΑ ΔΙΚΑΙΩΣΥΝΗ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ομορφο και εύστοχο το χιούμορ σου Δώρα! :smile:

Θέλω όμως να πιστεύω ότι προσωπικά δεν με αφορούν, αυτά που πολύ σωστά παρατηρείς.

Δυστυχώς βέβαια αφορούν πάρα πολλούς, για τους οποίους ισχύει πάρα πάρα πάρα πολύ, το παρακάτω σχόλιο της Ψυχούλας:
ψυχουλα έγραψε:φυσικα και οι αντρες ειναι σκλαβοι. Γινονται σκλαβοι προσπαθωντας να πετυχουν τη γυναικα που περιεγραψα προηγουμενως!!! και ειναι περισσοτερο σκλαβοι στη σαρκα τους ακριβως γιατι στους αντρες οχι απλως συγχωρειται αλλα και επαινειται μια τετοια σκλαβια!
Και για να επανέλθω σε αυτό που είπα πριν:
panagiotisspy έγραψε:Σωστά όσα γράφει η Ψυχούλα.

Μηγν νομίζει όμως κανείς ότι η περιγραφείσα "σκλαβιά", είναι αποκλειστικότητα των γυναικών.
Εννοώ ότι υπάρχουν ένα σωρό ρόλοι που "χρεώνονται" με το ζόρι στους άντρες και που που η κοινωνία τους θεωρεί "απαραίτητους" για αυτούς.

Πρέπει να είναι αρσενικά - "κυνηγοί", πρέπει να είναι αυστηροί και αυταρχικοί "άντρακλες" σε κάποιες περιπτώσεις, τρυφεροί και στοργικοί σε κάποιες άλλες, πρέπει να είναι "όλα τα σφάζω - όλα τα μαχαιρώνω", μάστορες, εφευρετικοί, σκαπανείς, ηλεκτρολόγοι, μηχανικοί, υδραυλικοί και γενικώς λίγο απ' όλα "πανεπιστήμονες". Δεν είναι δυνατόν!

Και το χειρότερο απ' όλα Δώρα, είναι ότι τους κυνηγάει όλους ανεξαιρέτως η "ρετσινιά" της γενικότερης περιγραφής σου. Ισως όχι άδικα βέβαια, λόγω των καταλοίπων του παρελθόντος. Και το ίδιο ισχύει για την εκπληκτική περιγραφή της Ψυχούλας για την σύγχρονη γυναίκα.

Γενικά πάντως πιστεύω, ότι δεν έχουν σημασία τα φύλα, αλλά η καρδιά και η συμπεριφορά ψυχής των ανθρώπων.
Τα φύλα είναι ισάξια και ισότιμα, άσχετα πώς τα έχει κάνει η κοινωνία.
Η κοινωνία εξάλλου, όλα μαντάρα τα έχει κάνει.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος και οι γυναίκες

Δημοσίευση από ψυχουλα »

ο αντρας πρεπει να ειναι ο καλυτερος της παρεας του. να εχει το καλυτερο αυτοκινητο, σπιτι, γυναικα, εξοχικο. δεν εκκλησιαζεται γιατι αυτα ειναι για τις γυναικουλες. δεν εχει φοβο Θεου γιατι αυτα ειναι παλι για τις γυναικουλες. μπορει να βριζει γιατι εχει τεστοστερονη και μπορει να απαιτει τα ακατανομαστα απο τη γυναικα γιατι βρε αδερφε το δικαιουται ολη μερα ....εσκαβε και αλλωστε η ζωη ειναι μικρη ο, τι φαμε κι ο, τι πιουμε. α ναι ο σωστος ο αντρας πινει τον αμπακα αλλα παραμενει διαυγης (ετσι νομιζει!)

και αλλα χιλια μυρια να μη γινομαι κουραστικη. εν ολιγοις του ζητανε να αυτοκαταστρεφεται κι εκεινος το χαιρεται κιολας οπως η γυναικα που περιεγραψα.
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΣΚΛΑΒΙΑ ΝΑ ΣΕ ΔΙΑΛΥΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΧΑΙΡΕΣΑΙ!

Παναγιωτη εχεις δικιο δεν ειναι θεμα φυλου απλως οπως υπαρχει μπλουζα αντρικη και μπλουζα γυναικεια ετσι και αυτη η σκλαβια διαφοροποιειται αναλογως.
απο ποτε η ξεφτιλα βραβευεται;;; και ποιος ωφελειται απο ολα αυτα;;; οεο;;;;
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
inaf
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2008 10:35 pm
Τοποθεσία: Σωτήρης@Αγ. Παρασκευή

Re: Ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος και οι γυναίκες

Δημοσίευση από inaf »

http://www.markoseugenikos.gr/index.php ... .sofronios

Στο παραπάνω σύνδεσμο στην μέση περίπου της σελίδας υπάρχει το πλήρες κείμενο της συγκεκριμένης ομιλίας του αγίου. Δεν βρήκα με μια γρήγορη ανάγνωση κάτι τέτοιο και δεν περίμενα βέβαια να βρώ. Συνδυασμό λέξεων από την ομιλία πολύ πιθανόν να έκαναν και πάλι.
«Ιδού βαδίζω…» Κύριε, δέξου με
ξεχνώντας τον πολύ μου ρύπο…
Εσύ που ακούς τον κρυφό πόθο μου
και της καρδιά μου κάθε χτύπο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”