Μόνο ο Θεός!

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Μόνο ο Θεός!

Δημοσίευση από fotios »

Είναι μερικές φράσεις (αν όχι όλο το Ευαγγέλιο...) που είναι τόσο δυνατές, τόσο
προκλητικές, τόσο έντονες που μόνο ο Θεός θα μπορούσε να τις πει...
Αλλιώς, όποιος και να τις έλεγε θα τον "πέρναν με τις πέτρες"...
Σήμερα στο Ευαγγέλιο περιέχει κάτι τέτοιο:
"Ο φιλών πατέρα ή μητέρα υπέρ εμέ ουκ έστι μου άξιος· και ο φιλών υιόν η θυγατέρα υπέρ εμέ ουκ έστι μου άξιος·
και ος ου λαμβάνει τον σταυρόν αυτού και ακολουθεί οπίσω μου, ουκ έστι μου άξιος."

Είναι συγκλονιστική η φράση του Κυρίου.
Μόνο ο Θεός, μόνο ο Δημιουργός των πάντων "εκ του μη όντος", από άπειρη
αγάπη θα μπορούσε να το πει αυτό!!!
Και εφαρμόζεται τόσο πολύ στην πράξη! Πραγματικό σκάνδαλο για την κοινή ανθρώπινη λογική!

Δόξα τω Θεώ πάντων ένεκεν!
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Μόνο ο Θεός!

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Πράγματι, είναι ορισμένα πράγματα που αισθάνεσαι πως είναι αδύνατον να τάχει γράψει ανθρώπινο χέρι!

Προσωπικά με εντυπωσιάζει φοβερά η αρχή του κατά Ιωάννην Ευαγγελίου:

"Εν αρχή ην ο Λόγος
και Λόγος ην προς τον Θεόν
και Θεός ην ο Λόγος"

Ασύλληπτο το νόημα της φράσης και ολοφάνερη η Θεοπνευστία της!

Και μετά μιλούν ορισμένοι για μετάφραση αυτών των φράσεων!
Τι να πει κανείς.....
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μόνο ο Θεός!

Δημοσίευση από ψυχουλα »

μα πως μπορουμε να πουμε οτι αγαπαμε αν δεν αγαπαμε πρωτα την ιδια την Αγαπη; :wink:
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Μόνο ο Θεός!

Δημοσίευση από filotas »

Πολύ σωστό αυτό "ψυχούλα". Ο Χριστός δε λέει ο φιλών πατέρα ή μητέρα ουκ έστι μου άξιος, αλλά "ο φιλών πατέρα ή μητέρα υπέρ εμέ ουκ έστι μου άξιος". Ούτως ή άλλως όποιος βάζει κάποιον άνθρωπο (κτίσμα) πάνω από τον Κτίστη, περιορίζει την αγάπη του στα γήινα και χάνει το δρόμο για τη Βασιλεία των Ουρανών.

Πολλές φορές η υπερβολική αγάπη μας για κάποιο άνθρωπο, παιδί, σύζυγο, γονιό, αδελφό καταλήγει σε τραγωδία, είτε γιατί το πρόσωπο αυτό αποδεικνύεται κατώτερο των προσδοκιών μας είτε επειδή συμβαίνει κάτι που το χωρίζει από μας είτε επειδή η εμπαθής αγάπη μας τον πνίγει και τον διώχνει μακρυά μας.

Η μόνη απαθής αγάπη είναι η εν Χριστώ αγάπη, γι αυτό μόνο αυτή η αγάπη συνδέει σταθερά τους ανθρώπους και τους βοηθά να προχωρήσουν μαζί στο δρόμο για να συναντήσουν το Χριστό.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25043
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Μόνο ο Θεός!

Δημοσίευση από aposal »

Όσο περισσότερο αγαπάμε κάποιον άνθρωπο ή κάποιο αντικείμενο (άμεσα), τόσο λιγότερο χώρο αφήνουμε για να αγαπήσουμε τον Θεό. Μόνον εφόσον η αγάπη μας προς οποιοδήποτε κτίσμα έρχεται ως φυσική συνέπεια της λατρείας μας προς τον Κύριο έχει νόημα και είναι η μόνη αγάπη που δεν πεθαίνει ποτέ και από την οποία δεν κινδυνεουμε ούτε να πληγωθούμε, αλλά ούτε και να μπλέξουμε σε επικίνδυνα μονοπάτια.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
terzagelos
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2010 5:23 pm

Re: Μόνο ο Θεός!

Δημοσίευση από terzagelos »

ΑΥΤΗ ΔΕ ΕΙΝΑΙ Η ΑΙΩΝΙΟΣ ΖΩΗ,ΤΟ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩΣΙ ΣΕ ΤΟΝ ΜΟΝΟΝ ΑΛΗΘΙΝΟΝ ΘΕΟΝ,
ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝ ΑΠΕΣΤΕΙΛΑΣ ΙΗΣΟΥΝ ΧΡΙΣΤΟΝ.
Ιωαννη 17,3.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Μόνο ο Θεός!

Δημοσίευση από Dimitris39 »

aposal έγραψε:Όσο περισσότερο αγαπάμε κάποιον άνθρωπο ή κάποιο αντικείμενο (άμεσα), τόσο λιγότερο χώρο αφήνουμε για να αγαπήσουμε τον Θεό. Μόνον εφόσον η αγάπη μας προς οποιοδήποτε κτίσμα έρχεται ως φυσική συνέπεια της λατρείας μας προς τον Κύριο έχει νόημα και είναι η μόνη αγάπη που δεν πεθαίνει ποτέ και από την οποία δεν κινδυνεουμε ούτε να πληγωθούμε, αλλά ούτε και να μπλέξουμε σε επικίνδυνα μονοπάτια.
επιτελους ειπες και κατι σωστο Αποστολε :25 :25
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
giorgospet
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: ΓΙΩΡΓΟΣ @ ΡΕΘΥΜΝΟ

Re: Μόνο ο Θεός!

Δημοσίευση από giorgospet »

aposal έγραψε:Όσο περισσότερο αγαπάμε κάποιον άνθρωπο ή κάποιο αντικείμενο (άμεσα), τόσο λιγότερο χώρο αφήνουμε για να αγαπήσουμε τον Θεό. Μόνον εφόσον η αγάπη μας προς οποιοδήποτε κτίσμα έρχεται ως φυσική συνέπεια της λατρείας μας προς τον Κύριο έχει νόημα και είναι η μόνη αγάπη που δεν πεθαίνει ποτέ και από την οποία δεν κινδυνεουμε ούτε να πληγωθούμε, αλλά ούτε και να μπλέξουμε σε επικίνδυνα μονοπάτια.

"ὅπου γάρ ἐστιν ὁ θησαυρός ὑμῶν, ἐκεῖ ἔσται καὶ ἡ καρδία ὑμῶν.." Αυτό τα λέει όλα ΄.
-Για να έρθεις στην κατάσταση που να μην μπορείς να χωρέσεις την χαρά, ούτε να την εκφράσεις, χρειάζεται να προσέξεις τρία πράγματα :
• να κινείσαι απλά,
• να μην ασχολείσαι με τους άλλους,
• να λες την ευχή.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”