Πώς ενεργεί η Χάρις του Θεού;

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

melos
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Παρ Ιαν 23, 2009 5:17 pm

Re: Πώς ενεργεί η Χάρις του Θεού;

Δημοσίευση από melos »

Γιατί δεν μεταφέρετε το φορουμ στην πραγματικότητα;

Έχετε σκεφτεί ποτέ να δημιουργηθεί κάποιος σύλλογος φίλων του Αγίου Όρους όπως υπάρχει και στο εξωτερικό;

Δε σας φαίνεται το ίντερνετ πολύ φτωχό σαν μέσο επικοινωνίας για ανθρώπους με περιεχόμενο;
Και πόσο μαλλον για τον Χριστιανό άνθρωπο που έχει να πει πολλά...
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πώς ενεργεί η Χάρις του Θεού;

Δημοσίευση από ψυχουλα »

οσο αφορα εμενα τουλαχιστον αν και πωλητρια, τα καταφερνω καλυτερα στην επικοινωνια με γραπτο λογο. Μετα, το φορουμ βοηθα να επικοινωνουν ανθρωποι απο ολα τα σημεια της γης. Τελος, η φυσικη παρουσια πολλες φορες εμποδιζει την ψυχη να βγει στην επιφανεια δεν ξερω αν ειμαι κατανοητη...αλλα και να μην ειμαι οκ, γιατι κι εσυ με δυσκολεψες με τις δημοσιευσεις σου χι χι!!! :lol: :lol: :lol:
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Πώς ενεργεί η Χάρις του Θεού;

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Εχουν όλα τη χάρη τους!
Και η φυσική επικοινωνία, αλλά και η γραπτή συνεννόηση με μυστηριώδεις, διαδικτυακούς άγνωστους!

Κάποιοι θα γνωριστούμε, κάποιοι όχι, όλα όμορφα κι' Ευλογημένα μου φαίνονται!
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Πώς ενεργεί η Χάρις του Θεού;

Δημοσίευση από angieholi »

melos έγραψε:Γιατί δεν μεταφέρετε το φορουμ στην πραγματικότητα;

Έχετε σκεφτεί ποτέ να δημιουργηθεί κάποιος σύλλογος φίλων του Αγίου Όρους όπως υπάρχει και στο εξωτερικό;

Δε σας φαίνεται το ίντερνετ πολύ φτωχό σαν μέσο επικοινωνίας για ανθρώπους με περιεχόμενο;
Και πόσο μαλλον για τον Χριστιανό άνθρωπο που έχει να πει πολλά...

Μα νομίζω ότι οι συναντήσεις που κατα καιρό γίνονται, αυτό το ρόλο έχουν..... :mrgreen:

Απλά, πιο εύκολα είναι να συναντηθούν 100 άτομα στο ιντερνετ ταυτόχρονα, παρά να συναντιούνται έξω στον κόσμο.
Εξ'ου και οι συναντήσεις έχουν μεταξύ τους κάποιο χρονικό περιθώριο, άλλοτε μεγάλο και άλλοτε πιο μικρό!!!

Ή μηπως δεν έχεις πάρει είδηση αυτές τις συναντήσεις;............... :wink:
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
melos
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Παρ Ιαν 23, 2009 5:17 pm

Re: Πώς ενεργεί η Χάρις του Θεού;

Δημοσίευση από melos »

Ψυχούλα...

Εκφράζεσαι καλύτερα μέσα από τον γραπτό ηλεκτρονικό λόγο γιατί προφανώς θα διαθέτεις άπλετο χρόνο για κάτι τέτοιο καθώς και εργονομικά έπιπλα, ντιζαϊνάτο υπολογιστή με ανατομικό πληκτρολόγιο και σύνδεση που θερίζει.

Εγώ γράφω σε πληκτρολόγιο που ίσα ίσα χωράει εκεί που έχω τον υπολογιστή μου και επίσης η καθημερινότητά μου δεν μου επιτρέπει να πάρω ανάσα.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Πώς ενεργεί η Χάρις του Θεού;

Δημοσίευση από panagiotisspy »

melos έγραψε:Ψυχούλα...

Εκφράζεσαι καλύτερα μέσα από τον γραπτό ηλεκτρονικό λόγο γιατί προφανώς θα διαθέτεις άπλετο χρόνο για κάτι τέτοιο καθώς και εργονομικά έπιπλα, ντιζαϊνάτο υπολογιστή με ανατομικό πληκτρολόγιο και σύνδεση που θερίζει.

Εγώ γράφω σε πληκτρολόγιο που ίσα ίσα χωράει εκεί που έχω τον υπολογιστή μου και επίσης η καθημερινότητά μου δεν μου επιτρέπει να πάρω ανάσα.

Αχ αδελφέ, μία απ' τα ίδια και για μένα... :(


Από την άλλη όμως, το παλεύω και θα έλεγα πως απολαμβάνω όσο μπορώ την φορουμική "συναναστροφή".
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πώς ενεργεί η Χάρις του Θεού;

Δημοσίευση από ψυχουλα »

panagiotisspy έγραψε:
melos έγραψε:Ψυχούλα...

Εκφράζεσαι καλύτερα μέσα από τον γραπτό ηλεκτρονικό λόγο γιατί προφανώς θα διαθέτεις άπλετο χρόνο για κάτι τέτοιο καθώς και εργονομικά έπιπλα, ντιζαϊνάτο υπολογιστή με ανατομικό πληκτρολόγιο και σύνδεση που θερίζει.

Εγώ γράφω σε πληκτρολόγιο που ίσα ίσα χωράει εκεί που έχω τον υπολογιστή μου και επίσης η καθημερινότητά μου δεν μου επιτρέπει να πάρω ανάσα.

Αχ αδελφέ, μία απ' τα ίδια και για μένα... :(


Από την άλλη όμως, το παλεύω και θα έλεγα πως απολαμβάνω όσο μπορώ την φορουμική "συναναστροφή".
Απλως ξερω τυφλο και εκφραζομουν παιδιοθεν καλυτερα μεσα απο το γραπτο λογο οχι καταναγκην τον ηλεκτρονικο! Προς το παρον εχω χρονο απο Νοεμβρη καπουτ! Δεν εχω ντιζαινατο υπολογιστη ουτε εργονομικο πληκτρολογιο και η συνδεση μου ειναι χαλια!!!!
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”