Πώς ενεργεί η Χάρις του Θεού;

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

melos
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Παρ Ιαν 23, 2009 5:17 pm

Re: Πώς ενεργεί η Χάρις του Θεού;

Δημοσίευση από melos »

Και ψυχούλα...

Όσο για το τελευταίο μάλλον το ανάποδο είπα.

Ότι η Θεία Χάρις δεν έχει σχέση με τις κοσμικές υποθέσεις του ανθρώπου αλλά μόνο με την ενεργοποίηση του Νοός (σύμφωνα και με το άρθρο).
Προσπάθησα να την εντάξω μέσω υποθέσεων στις κοσμικές υποθέσεις για να δικαιολογήσω τήν ύπαρξη ευχών υπέρ υγείας, ανομβρίας, εξετάσεων κτλ. από την Εκκλησία (διότι στο άρθρο από το oodegr δεν διαφαίνεται πουθενά μια τέτοια αναγκαιότητα. Μάλιστα μια τέτοια ανάγκη αποδίδεται στη μεταπτωτική φύση του ανθρώπου την οποία ο άνθρωπος πρέπει να ξεπεράσει με τη θεραπέια του Νοός).
melos
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Παρ Ιαν 23, 2009 5:17 pm

Re: Πώς ενεργεί η Χάρις του Θεού;

Δημοσίευση από melos »

Συμφωνείτε ότι ο παραλληλισμός της Εκκλησίας με Νοσοκομείο και των Πνευματικών με Ιατρούς προκαλεί συγχύσεις;

Μου άρεσε πολύ η τελευταία τοποθέτηση του dyonisisgr.

Αν η Εκκλησία προσφέρει μια θεραπευτική αγωγή και μόνο, μέσω της Θείας Χάρης (των Άκτιστων Ερνεργειών του Θεού δηλ.), αυτομάτως ο χώρος που αφορά τη δράση του Θεού περιορίζεται στην περιοχή του ανθρώπινου σώματος.

Η θεραπευτική αυτή αγωγή στοχεύει σε κάποιο όργανο-όργανα στόχο του ψυχοσωματικού ανθρώπου. Μετά από αυτό τι...;

Που βρίσκεται ο Θεός Κύριος της όλης Κτίσεως;
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Πώς ενεργεί η Χάρις του Θεού;

Δημοσίευση από filotas »

Αν και δεν παρακολούθησα όλη τη συζήτηση melos, είμαι βέβαιος ότι ο Διονύσης, όταν λέει ότι η Εκκλησία προσφέρει θεραπευτική αγωγή, εννοεί στις πνευματικές παθήσεις κι όχι φυσικά στις σωματικές, (Άλλωστε πάρα πολλές φορές κι οι σωματικές παθήσεις έχουν αιτία της πνευματικές).

Έχω την εντύπωση melos, ότι ο Διονύσης μερικές φορές έχει δίκιο, όταν λέει ότι μερικοί σκόπιμα παρεξηγούν τις δημοσιεύσεις όσων δίνουν την Ορθόδοξη άποψη και προσπαθούν να διαστρεβλώσουν τα λόγια τους.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Πώς ενεργεί η Χάρις του Θεού;

Δημοσίευση από dionysisgr »

Melos, με συγχωρεις βρε αδερφε, αλλα εχω πια πειστει,
οτι πουλας τρελλα θερμοκηπιου με το κιλο,
και δεν επιθυμω να ξανασχοληθω με την περιπτωση σου..


Ας σε θεραπευσει αλλος..

Να με συγχωρεις κιολας, που ασχοληθηκα.

Πηγαινε στους γερονταδες, που σε.. "αναπαυουν",
αφου δεν αδειαζεις να πας στον Πνευματικο σου,
και παρε και ενα κομπιουτερακι να λυνεις τις αλυτες εξισωσεις του νοος σου.

Τι σου γραφουμε αυτα που λεει η Εκκλησια μας, τι οχι,
το ενα και το αυτο ειναι,
και δεν μας πειραζει να τα γραφουμε,
αλλα οταν κανεις πως δεν καταλαβαινεις..
Ε, κριμα ειναι.

Ασε να τα εφαρμοσει κανενας αλλος, αφου μπερδευεσαι, μην ασχολεισαι παραπανω. Υπαρχουν πολλοι ξερεις.

Και οταν λυσεις την εξισωση,

("τι τις θελουμε τις ευχες της Εκκλησιας" * "αναγκη νοος" + "θεραπεια δια λογικης κατανοησης" / θεια χαρη = αστα να πανε + τετραγωνικη ριζα του μπερδευομαι..),

ενημερωσε μας.. και δωσε μας το αποτελεσμα ετοιμο.

Δεν πας πουθενα ετσι, η μαλλον πας με 200χλμ πανω στην μαντρα του λογικου αδιεξοδου, να μην σου πω και του πνευματικου.

Ας σε φωτισει ο Κυριος.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Πώς ενεργεί η Χάρις του Θεού;

Δημοσίευση από panagiotisspy »

melos έγραψε:Αν η Εκκλησία προσφέρει μια θεραπευτική αγωγή και μόνο, μέσω της Θείας Χάρης (των Άκτιστων Ερνεργειών του Θεού δηλ.), αυτομάτως ο χώρος που αφορά τη δράση του Θεού περιορίζεται στην περιοχή του ανθρώπινου σώματος.

Η θεραπευτική αυτή αγωγή στοχεύει σε κάποιο όργανο-όργανα στόχο του ψυχοσωματικού ανθρώπου. Μετά από αυτό τι...;

Δεν καταλαβαίνω τίποτα.

Η Πίστη και η Θεολογία αδελφέ, ούτε χημεία είναι, ούτε μαθηματικά.

Ψυχή και σώμα, ευεργετούνται σε ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ, διά της Πίστεως, εάν αυτή είναι αληθινή.

Μην ταλαιπωρείς το μυαλό σου με ανούσιες "εμβαθύνσεις", οι οποίες τελικά δεν "εμβαθύνουν" αλλά μάλλον "φεύγουν".
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
melos
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Παρ Ιαν 23, 2009 5:17 pm

Re: Πώς ενεργεί η Χάρις του Θεού;

Δημοσίευση από melos »

Το ίντερνετ σαν μέσο επικοινωνίας έχει παραμορφωτικές ικανότητες... πάντα παρεξηγούνται οι προθέσεις μου

Δεν έχω το χάρισμα να επικοινωνώ μέσω φορουμς και άλλα τέτοια ηλεκτρονικά εργαλεία.


Θυμήθηκα κάτι που μου είχε πει ένας φίλος μου για τον Πνευαμτικό του. Του είχε πει ο Πνευματικός του "Για κάθε θέμα-ερώτημα σου δημιουργείται να ρωτάς τον επαΐωντα". Αυτο θα κάνω κι εγώ από δω και στο εξής.

Και επειδή αρκετά αλλοιώθηκε η εικόνα μου (ναι σηκώθηκα μια μέρα και είπα κάτσε να εκπειράξω ότι πιο όμορφο έχει ό καθένας, την Πίστη του).

Το έχω ξαναζητήσει από τους διαχειριστές. Γίνεται να διαγραφώ και εγώ αλλα το σημαντικότερο ΚΑΙ οι δημοσιεύσεις μου;

Σας ευχαριστώ για την αγκαλιά που μου ανοίξατε (μα μέσω ιντερνετ μπορέι να γίνει κάτι τέτοιο;;)
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Πώς ενεργεί η Χάρις του Θεού;

Δημοσίευση από vasilisalt »

Αγαπημένε μου melos.
Για να είμαι ειλικρινής δεν μπόρεσα να μπω στο θέμα.
Μου έπεσε αρκετά βαρύ για το πνευματικό μου επίπεδο,
και αυτό το εννοώ και μέχρι στιγμής δεν καλαμπουρίζω.

Συνεχίζοντας όμως της απαλή μου συμμετοχή και για ξεκούραση όλων μας,
επέτρεψέ μου την χιουμοριστική ερώτησή μου και σπάσε ένα γλυκό χαμόγελο αν μπορείς.
Με το μπόξ πως τα πάς;

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

Μελος άσε τα κακά τα φύγουν και κράτα τα καλά.
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πώς ενεργεί η Χάρις του Θεού;

Δημοσίευση από ψυχουλα »

panagiotisspy έγραψε:
melos έγραψε:Αν η Εκκλησία προσφέρει μια θεραπευτική αγωγή και μόνο, μέσω της Θείας Χάρης (των Άκτιστων Ερνεργειών του Θεού δηλ.), αυτομάτως ο χώρος που αφορά τη δράση του Θεού περιορίζεται στην περιοχή του ανθρώπινου σώματος.

Η θεραπευτική αυτή αγωγή στοχεύει σε κάποιο όργανο-όργανα στόχο του ψυχοσωματικού ανθρώπου. Μετά από αυτό τι...;

Δεν καταλαβαίνω τίποτα.

Η Πίστη και η Θεολογία αδελφέ, ούτε χημεία είναι, ούτε μαθηματικά.

Ψυχή και σώμα, ευεργετούνται σε ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ, διά της Πίστεως, εάν αυτή είναι αληθινή.

Μην ταλαιπωρείς το μυαλό σου με ανούσιες "εμβαθύνσεις", οι οποίες τελικά δεν "εμβαθύνουν" αλλά μάλλον "φεύγουν".

δεν ξερω αν αυτο που θα πω ειναι απλοϊκό αλλα οταν ζηταμε απο τον Κυριο να μας χαρισει υπομονη, ταπεινωση και αλλες πνευματικες χαρες αυτη η ευεργεσια που ζηταμε δεν αναφερεται σε καποιο σωματικο οργανο ουτε ομως ζητα μια μαγικη ενεργεια αλλα ενα δρομο, μια οδο.
επισης θα πω ως αλλος Κωνσταντινου στη γνωστη ταινια με το παρφε, Δε θελω να το μαθω, θελω να το φαω!!! :smile: :smile: :smile: . χωρις παρεξηγηση!!!
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Πώς ενεργεί η Χάρις του Θεού;

Δημοσίευση από dionysisgr »

Aκουσε melos.

Δεν ηθελα, να επανελθω, αλλα μας αδικεις, και δεν ειναι σωστο αυτο που κανεις.

Λες οτι δεν σου ανοιξαμε την.. αγκαλια μας, και τα τοιαυτα, και να διαγραφουν οι δημοσιευσεις σου.

Δηλαδη το οτι γραφουμε τοσες ημερες, και σε αλλα θεματα, που εχεις βαλει, οπως με το καρατε που εγινε.. μποξ, οπως καλα λεει ο Βασιλης, τι ειναι;

Δεν ειναι αδελφικη και χριστιανικη αγαπη στην πραξη; Αρα πως λες οτι δεν σε αγκαλιασαμε;

Τοσα αδελφια εχουν γραψει.
Εσυ ομως τους "γραφεις", και επιμενεις στον λογισμο σου, για να μην πω στον παραλογισμο σου!

ΣΟΥ ΕΞΗΓΗΣΑΜΕ 100 ΦΟΡΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΝΟΗΤΙΚΟ ΤΟ ΘΕΜΑ, ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΩΣ!!

ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΟ ΠΟΥΜΕ; ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΛΟΓΟΥΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΕΠΕΙΔΗ,
ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ,
ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΠΙΣΤΗ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΠΟΥ ΣΩΖΕΙ ΤΟΝ ΟΛΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΣΩΜΑ,
ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΤΟΥΤΟΥ;

Να σε ρωτησω και εγω κατι να μην ρωτας ολο εσυ;

Αφου λες οτι, εχεις πνευματικο, και πας σε γερονταδες, αυτοι τι σου λενε;

Σου εχουν εξηγησει τα Μυστηρια της Πιστεως μας, με "λογικο" τροπο;

Την Ενανθρωπηση του Κυριου, την Δημιουργια εκ του μηδενος των παντων, την Ανασταση Του, την Μεταμορφωση Του, την Βασιλεια Του στα δεξια του Πατρος, την ενδοξη και Δευτερα Παρουσια Του, το οτι πηγε στον Αδη, και κυρηξε στους απ'αιωνος κεκοιμημενους.. και τοσα αλλα ακομα θαυμαστα, που μπορουν να μας στειλουν ολους στο τρελλαδικο;

Φερε μου εναν, να μας τα βαλει κατω λογικα ολα αυτα.. Εναν!


Λοιπον, τι μας λες, και μας κατηγορεις, οτι δεν σε αγκαλιασαμε;

Σου γραφουμε την ΟΥΣΙΑ, και εσυ ψαχνεις τις τριχες..

Ταπεινωσου, πιστεψε, προχωρα με την Εκκλησια, και σου ειπα 10 φορες, οτι θα σου λυθουν πολυ περισοοτερες αποριες, απο οσες εχεις, και που εμεις εχουμε ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ απο εσενα, και πιο δυσκολες,
αλλα αυτο δεν μας εμποδιζει καθολου μα καθολου,
απο το να προσδοκωμεν: Ανασταση νεκρων και ζωη του μελλοντος αιωνος.

Αμην.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24980
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Πώς ενεργεί η Χάρις του Θεού;

Δημοσίευση από aposal »

Αδελφέ melos δεν μπορεί τον Internet να αντικαταστήσει τον πνευματικό. Δεν μπορείς όταν προσπαθείς να μάθεις την απλή μέθοδο των τριών να διαβάζεις και να προσπαθήσεις να ερμηνεύσεις τον διαφορικό λογισμό. Γι’ αυτό, θα πρέπει να έχεις από κοντά τον πνευματικό, σαν δάσκαλο, γιατί αυτός μόνον γνωρίζει τι είδους ελλείψεις έχεις και τι πρέπει μελετάς πρώτα.
Δεν έγραψε κανείς τίποτε το αρνητικό για σένα, ούτε σε απομακρύνει από το φόρουμ. Διαβλέπουμε όμως ένα μπέρδεμα, μια σύγχυση, τα κατανοούμε (φυσιολογικά είναι, εξάλλου) και σου λέμε να πας στον πνευματικό. ΜΟΝΟΝ εκεί θα βρεις ανάπαυση αυτή τη στιγμή. Εμείς εδώ θα σε περιμένουμε πάντα για την όποια επικοινωνία/πληροφόρηση που βέβαια δεν μπορεί να αναπληρώσει το έργο ενός πνευματικού.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”