Πώς ενεργεί η Χάρις του Θεού;

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

melos
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Παρ Ιαν 23, 2009 5:17 pm

Re: Πως ενεργεί η Χάρις του Θεού;

Δημοσίευση από melos »

Παίδες συγχωρέστε με...

Ο τίτλος που έβαλα για το θέμα μου δεν είναι ο καλύτερος...

Δεν με "καίει" τόσο το ΠΩΣ ενεργεί η Χάρις αλλά το ΠΟΥ.

Το άρθρο του π. Γ. Μεταλληνού με ανέπαυσε για πολλά χρόνια για τον λόγο ότι πάθαινα πάντα τη νέυρωση...

Π.χ. κάνω ή θέλω να κάνω μια δουλειά τώρα (προετοιμασία για εξετάσεις, για κάποια εργασία), πρέπει να προσευχηθώ τώρα ή αργότερα; Πότε θα πιάσει η προσευχή; Πριν ξεκινήσω τη δραστηριότητά μου ή μετά; Θα το νιώσω όταν ενεργήσει η Χάρις; Αν δεν το νιώσω; Θα αποτύχω; Κι να αποτύχω μετά από μια ευχή τι; Ο Θεός δεν θα με αγαπάει; Κι αν αυτο που ήθελα να κάνω ήταν αγαθό και καλό;

Κάτι τέτοια περνάγαν από το μυαλό μου και όταν πέτυχα το συγκεκριμένο άρθρο με ανέπαυσε για τα καλά.
Άλλο το μυαλό με τη Λογική (κάνει τη δική του αυτονομημένη δουλειά) και άλλο τα οργανα επικοινωνίας με το Θεο (ο Νους που εδράζεται στην Καρδιά). Με το τρόπο αυτό δεν υπάρχουν περιθώρια νευρώσεων και παρεξηγήσεων. Αν μια δουλειά δεν πάει καλά εσύ θα φταις και το μυαλό σου. Δεν έχει να κάνει ο Θεός. Ο Θεός είναι για το όργανο του Νοός και όχι της Λογικής. Βέβαια ΕΚΤΑΚΤΩΣ με τρόπους πέρα από τις ανθρώπινες αντιληπτικές ικανότητες, με ΘΑΥΜΑ δηλαδή, δεχόμουν ότι ο Θεός μπορεί να βοηθήσει. Άλλά εκτάκτως και όχι συστηματικά διότι τότε πάθαινα εμπλοκή ("που είναι η Χάρις έρχεται;", "θα αποτύχω, δεν νιώθω κάτι ιδιαίτερο", "κι αν αποτύχω ποιος θα φταίει ο Θεός ή εγω που δεν προσπάθησα;", "πρώτα η Χάρις ή η προσπάθειά μου;" κτλ.)

Βρήκα πολύ ανάπαυση στη συλλογιστική αυτη... δε ξέρω. Έτσι το κατάλαβα το άρθρο όταν το πρωτοδιάβασα.
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πως ενεργεί η Χάρις του Θεού;

Δημοσίευση από ψυχουλα »

Συγνωμη, αλλα ηθελα να σχολιασω ως προς το τελευταιο ποστ οτι η Χαρη του Θεου δεν ειναι σιγουρα κατι που το παιρνεις ως Θειο δωρο στις 12:15 αλλα στη 13:30 το εχεις χασει! πως να στο πω οπως το εχεις γραψει ειναι λες και μιλαμε για δημοσια υπηρεσία! Να παω στις 12 για τη δουλεια μου θα βρω κοσμο μηπως να παω στις 13 να εξυπηρετηθω καλυτερα!

Δεν ξερω γιατι μπερδευεσαι, για μενα ειναι πολυ απλο. Αν εχεις ΠΙΣΤΗ οτι ο Κυριος ειναι ο Θεός η Χαρη του ενεργει παντου και σε νοητικες εργασιες μας οπως ειναι οι εξετασεις και στα χερια και στα ποδια και στην καρδια και παντου αλλα οχι στο αυτεξουσιο φυσικα. Η πιστη και βουνα κινει. Μπορει να ειναι απλως ενα καθαρο μυαλο που θα σου δωσει εκεινη την ωρα που γραφεις ως και να σου ερχονται οι απαντησεις απο το πουθενα χωρις να το ξερεις. Και πολυ σημαντικο, η Χαρη δεν ερχεται μονο επειδη τη ζηταμε εμεις και πιστευουμε αλλα και εφοσον ειναι προς οφελος μας. Διοτι μπορει o Κυριος να μη θελει να γραψει καλα (συνεχιζω το παραδειγμα με τις εξετασεις) καποιος που δεν εχει ανοιξει βιβλιο και τεμπελιαζε εις βαρος των αλλων που ξενυχτουσαν π.χ. διαβαζοντας.

Ο Θεος ειναι Παντοδυναμος τοσο απλα. Εμεις πρεπει να δουμε πως θα δυναμωσουμε την πιστη μας σε αυτη την παντοδυναμια και να ελκυσουμε τη Θεια Χαρη με μια εν Χριστω ζωή συμμετεχοντας στα μυστηρια με την καρδια μας οχι τυπικα ουτε εχοντας στο μυαλο μας πως θα παρουμε τη Θεια Χαρη. Οταν ζηταμε κατι το σωστο ειναι να το ζηταμε ταπεινα με συναισθηση οτι ειμαστε αναξιοι και με συντριβη για τις αμαρτιες μας και οχι σα να κανουμε αιτηση σε υπηρεσια με τροπο που περιεγραψα πιο πανω και μετα να λεμε γιατι δεν εξυπηρετηθηκαμε!!!

Επισης εχω την εντυπωση οτι δεν ειναι σωστο να ζηταμε για το παραμικρο μας προβλημα ενα θαυμα αλλα απλως θεια φωτιση και η ευχη ειναι ο καταλληλοτερος τροπος.
Οι αρχαιοι ελεγαν κατι πολυ σωστο, συν Αθηνά και χείρα κίνει...
Το θεμα ειναι εχουμε οντως Πιστη; oταν ερθουμε στη δυσκολη θεση και χρειαστει να ζητησουμε το ελεος του Κυριου την ωρα που το ζηταμε μηπως μεσα μας αμφιβαλλουμε, μηπως κοροιδευουμε οι ιδιοι τον εαυτο μας; Μηπως προσευχομαστε με τα χειλη ενω η καρδια ειναι σκληρη και απειθής;;; (για μενα τα λεω αυτα βασικα) Η τελεια πιστη ειναι πολυ δυσκολο πραγμα....
τελος να σε ευχαριστησω για το αρθρο που δημοσιευσες ειναι καταπληκτικο και για την ωραια συζητηση που εγινε εξαιτιας της δημοσίευσής σου.
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Πως ενεργεί η Χάρις του Θεού;

Δημοσίευση από dionysisgr »

Να συμπληρωσουμε και κατι τελευταιο, οσον αφορα τις ενεργειες του Θεου, τις ακτιστες.

Πρεπει παντα να εχουμε στο μυαλο μας, οτι:

Καμμια ομοιοτητα δεν υπαρχει μεταξυ του τροπου ενεργειων του Θεου, και των δικων μας.

Κανενα κατηγορημα κτιστης φυσεως και ταξεως, λογικης, η φαντασιας, η υποθεσεως, η συλλογισμου, κανενα απο τα αισθητα, και ορατα, αλλα και απο την ανθρωπινη εμπειρια μας, δεν μπορει να απεικονισει κατ'ελαχιστον τις ενεργειες του Θεου και το πως αυτες,
υλοποιουνται και ποτε και με ποιο τροπο, και καθε αλλη απορια γυρω απο αυτες.

Ο νους του ανθρωπου, οταν εξεταζει καθε θεμα, λαμβανει πληροφορια, και γνωση, απο τον κτιστο κοσμο που τον περιβαλλει, ωστε να φτασει σε ενα λογικο συμπερασμα. Ετσι ενεργει και η επιστημη.

Αυτο το κοσμικη νοητικη "φυλακη" ο νους μας, δεν μπορει να την αποφυγει, η να την υπερκερασει, με δικες του δυναμεις.

Παρα μονο πως;

Με την ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ, εκ Θεου.

Ο Θεος, αυτο-αποκαλυπτεται στον ανθρωπο, και τον φωτιζει, ωστε να δεχτει ο ανθρωπος νοηματα και γνωση και καταστασεις, μιας αλλης ταξεως και πραγματικοτητος.

Οπως το βρεφος που ειναι στην μητρα της μητερας του, δεν μπορει καν, να φανταστει τον κοσμο στον οποιο θα ερθει, διοτι δεν γνωριζει αλλη πραγματικοτητα, απο αυτην που το περιβαλλει, και ερχεται με ενα μεγαλο σοκ, στο φως της εξω, νεας ζωης,
ετσι και ο ανθρωπος, δεχεται ενα σοκ, μετα την Θεια Αποκαλυψη,
και συνειδητοποιει οτι τιποτα απο οσα φανταστηκε, επινοησε, λατρεψε, επιστευσε, δεν εχουν σχεση με τον αληθινο Θεο.

Το ιδιο ισχυει με τις ακτιστες ενεργειες του Θεου, που ειναι η πραγματικοτητα, -οχι η ουσια Του-, του Θεου, και που ειναι αλλης φυσεως και ταξεως και δυναμεως.

Οπως το λουλουδι δεχεται την ευεργετικη βροχη, για να ζησει, και δεν πολυεξεταζει ποθεν, και ποτε, και πως η βροχη, αλλα την δεχεται ως δροσο αερμων καταβαινουσα επι τα Ορη Σιων,
κατα τον ιδιο τροπο, πρεπει να παρακαλουμε, και να προσκαλουμε με τον βιο μας, την Χαρη του Θεου, μενοντας εν τη Εκκλησια Του, χωρις να πολυεξεταζουμε τα "τεχνικα", στοιχεια, εκπειραζοντας τον Θεον, και παραβαινοντας την σχετικη εντολη Του.

Τα παντα ειναι θεμα ΠΙΣΤΕΩΣ. Ο νους εδω, εχει βοηθητικο - προσευχητικο - νηπτικο, ρολο, και οχι εξεταστικο, ανακριτικο, φιλοπεριεργο, οπως εχει συνηθισει στον κοσμο.

Με την καρδια σωζομαστε, κατ'ουσιαν. Με την αγαπη προς τον Θεον, και οχι με τις οποιες νοητικες μας "επιδοσεις".

Αυτο σαν συμπερασμα, και πιστευω ουσια της ολης συζητησεως.

Γιατι οπως μας λεει ο Αββάς Παμβώ..

«Ει έχεις καρδίαν, δύνασαι σωθήναι»
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Πως ενεργεί η Χάρις του Θεού;

Δημοσίευση από filotas »

melos έγραψε:Αδέλφια Καλησπέρα.

Έχω πολύ καιρό να γράψω στο forum και χαίρομαι πολύ που δόθηκε και πάλι η αφορμή. Έχω βοηθηθεί πολλές φορές από τον ιστοχώρο αυτό.

Θα αναπτύξω και πάλι κάποιους προβληματισμούς - απορίες...

Στο θέμα.

Όταν ο Ιερέας μας διαβάζει κάποια ευχή, π.χ. για τις εξετάσεις στο σχολείο ή στη σχολή μας, για την ίαση μιας ασθένειας, για την επίδοση σε κάποια εργασία ή σε κάποια άλλη δραστηριότητα... τι συμβαίνει ακριβώς;;

Θέλω να πω... πως θα ενεργήσει η ευχή πάνω μας;

Την ώρα π.χ. που ο μαθητής θα γράφει εξετάσεις, θα νιώσει κάποιου είδους "μαγική" ενέργεια να εισβάλει μέσα του και με τον τρόπο αυτό θα έχει καλύτερη επίδοση;

Πως θα ενεργήσει η Θεία Χάρις.

Μια αντίληψη βοήθειας του τύπου απόσπασης δύναμης από το Θεό δεν οδηγεί στη Θρησκευτική Νεύρωση;

Πρέπει για όλα, από το πιρούνι που κρατάω στο χέρι μου όταν τρώω μέχρι την πιο περίπλοκη εργασία να ζητούμε την συνέργεια της Θείας Χάριτος; Αν δεν ζητάμε τη βοήθεια του Θεού στο κάθε τί δεν θα είναι εγωισμός;

Πότε είναι αναγκαία η ζήτηση της βοήθειας του Θεού; Αν δεν τη βοήθειά Του για κάθε λεπτομέρεια και κάθε στιγμή (και δευτερολεπτο ακόμα) είναι αμαρτία;

Δεν ξέρω, έκανα κάτι τέτοιους λογισμούς σήμερα,
Τα φώτα σας...
Θα μου επιτρέψετε να το κάνω λίγο πιο απλό. Η Χάρις του Θεού ενεργεί όταν:

1. Κάνουμε το ανθρωπίνως δυνατόν.
2. Ζητήσουμε με εμπιστοσύνη τη βοήθεια του Θεού ν' αναπληρώσει τα ελλείποντα, αναγνωρίζοντας την αδυναμία μας.

Ο τρόπος που ενεργεί η Χάρις του Θεού δεν είναι πάντοτε σύμφωνα με τις επιθυμίες μας, επειδή ο Θεός γνωρίζει πιο είναι το συμφέρον της ψυχής μας καλύτερα από μας.

Για παράδειγμα ένα παιδί, που δίνει εξετάσεις, θα διαβάσει όσο μπορεί καλύτερα και θα κάνει την προσευχή του, με εμπιστοσύνη ότι, αν συμβεί κάτι που ξεπερνά τις δυνάμεις του ο Θεός θα βοηθήσει. Ακόμη καλύτερα θα είναι, αν πριν τις εξετάσεις πάρει και την ευχή του Πνευματικού του και εξακολουθήσει τις Κυριακές κατά τη διάρκεια των εξετάσεων να εκκλησιάζεται κάθε Κυριακή και να κοινωνεί τακτικά (σύμφωνα με τις οδηγίες του Πνευματικού του).

Κάτι παρόμοιο ισχύει και για άλλες περιστάσεις. Αν το θέμα είναι σημαντικότερο ίσως χρειαστεί την προσευχή μας να την ενισχύσουμε με νηστεία. Επίσης μπορούμε να ζητήσουμε τη βοήθεια της Εκκλησίας, ζητώντας, μέσω του ιερέα, από το εκκλησίασμα να προσευχηθεί κατά τη διάρκεια της Θείας Λειτουργίας: "Πάλιν αμήν λέγω υμίν ότι εάν δύο υμών συμφωνήσωσιν επί της γής περί παντός πράγματος ού εάν αιτήσωνται, γενήσεται αυτοίς παρά τού πατρός μου τού εν ουρανοίς. 20 ού γάρ εισι δύο ή τρεις συνηγμένοι εις το εμόν όνομα, εκεί ειμι εν μέσω αυτών." (Ματθ. 18, 19-20)
melos
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Παρ Ιαν 23, 2009 5:17 pm

Re: Πώς ενεργεί η Χάρις του Θεού;

Δημοσίευση από melos »

Αδελφέ filotas σε ευχαριστώ που απάντησες.

Τα λόγια σου έχουν πάντα γνήσια Ορθόδοξη και διακριτική δύναμη.

Επιτέψτε μου όμως εδώ ένα παράδειγμα μου με αγγίζει προσωπικά.

Ας υποθέσουμε ότι έχουμε δυο αθλητές παλαιστές σχεδόν ισάξιους οι οποίοι είναι Ορθόδοξοι και οι δύο.

Αναμένεται να αναμετρηθούν σε αγώνα.

Πάνε και οι δύο και παίρνουν Ευχή από τον Πνευματικό τους. Ποιό το νόημα; Πάλι ένας από τους δύο θα νικήσει.
Ποιά η διαφορά του να πάρουν από το να μη πάρουν ευχή;
Χωρίς την ευχή θα νικούσε ο αντίπαλος "α" ενώ με την ευχή ο αντίπαλος "β" (ο "β" μπορεί να είναι πιο πιστός και η προσευχή να λειτουργήσει περισσότερο υπέρ του...; );

Μήπως το θέμα έχει να κάνει με τις συνθήκες; Δηλαδή θα αποφύγουν ενδεχόμενους τραυματισμούς κ.α.

Θυμήθηκα τώρα κάποια λόγια του πατρός Παϊσίου.

Λέει κάπου ότι αν έχει γράψει ο Θεός σε κάποιον να του συμβεί κάτι θα του συμβεί. Είτε καλό είτε είναι αυτό είτε κακό. Η διαφορά είναι ότι όταν ο πιστός και ενταγμένος στην Εκκλησία βιώσει την δυσάρεστη κατάσταση θα είναι μέρα και όχι νύχτα, θα κάνει ζέστη και όχι κρύο.

Θα προσέθετα κι εγώ το ίδιο και με τις ευχάριστες καταστάσεις. Το καλό με τον Θεό θα είναι λίγο καλύτερο, όχι πως δεν θα συμβεί άνευ Θεού.

Αυτά πιστεύω πάνω-κάτω
Συγχωρέστε με αν είπα κάτι που δεν στέκεται...
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Πώς ενεργεί η Χάρις του Θεού;

Δημοσίευση από filotas »

Εάν είναι κι οι δυο γνήσιοι αθλητές και Χριστιανοί, δεν έχει σημασία ποιος θα νικήσει, επειδή θα έχουν κι οι δυο αγωνιστεί σωστά και τίμια. Όποιος κι αν ηττηθεί θα έχει την ικανοποίηση ότι αγωνίστηκε σωστά κι έχασε από έναν άξιο αντίπαλο και θα προσπαθήσει να προετοιμαστεί καλύτερα, ώστε την επόμενη φορά να προσπαθήσει να νικήσει. Αυτή είναι η αντιμετώπιση του αθλητισμού από ένα γνήσιο αθλητή και πολύ περισσότερο αν είναι Χριστιανός.
efangelos
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τετ Ιουν 02, 2010 7:16 am
Τοποθεσία: Χαλάνδρι

Re: Πώς ενεργεί η Χάρις του Θεού;

Δημοσίευση από efangelos »

Αγαπητέ

Ας μου επιτραπεί κι εμένα η γνώμη οτι είναι αδύνατον άνθρωποι να δώσουν απάντηση πως και που ενεργεί η χάρη Του.

Ο Θεός την δίνει όπως και όποτε θέλει και για λόγους που εκείνος ξέρει γνωρίζοντας το βάθος των καρδιών μας.

Ο τρόπος που θέτεις τον προβληματισμό με τους παλαιστές είναι καθαρά λογικός/μαθηματικός και η χάρη δεν υπακούει σε αυτόν.

Τέλος θα σε διαβεβαίωνα οτι η χάρη ενεργεί και στους 2 παλαιστές καθώς και σε όλους τους ανθρώπους πρός δόξαν του Θεού και πρός σωτηρία των ανθρώπων
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Πώς ενεργεί η Χάρις του Θεού;

Δημοσίευση από dionysisgr »

Ρε Melos, μας δουλευεις;

Tι παραμυθια μας πουλας, ταχα μου με παρανοϊκες αποριες, με επιλογη 1 η 2 η 3. και με ετοιμα post απο την ΟΟΔΕ,
και ετοιμες αντιφατικες απαντησεις;

Και καλα, αγνοια, και δεν ξερω, και πουλας σανο;

Εχεις γνωμη, ετοιμη, πες την να τελειωνουμε, τι μας εκπειραζεις; To εκανες μια, δυο, τρεις, αλλα μαλλον φτανει.

Κανω υπομονη, κανω τον χαζο και σου απανταω, σοβαρα, αλλα υπαρχει και ενα οριο!!

Δεν θα μας δουλευεις εσυ, με παλαιστες και βλακειες!!

Eχεις μπερδεψει την Πιστη και την Ορθοδοξια με κανενα multiple choice, η κανενα σταυρολεξο, η τεστ της MENSA;

ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΣΟΥ ΟΡΙΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΩΡΑ, ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΠΑΝΤΗΣ, ΤΑΞΙΔΙ, ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ, Η ΚΑΝΕΝΑ HOME CINEMA 3D;

ΟΧΙ ΑΔΕΡΦΕ! ΔΕΝ ΡΩΤΑΕΙ ΕΤΣΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ.

ΕΣΥ ΑΛΛΟΥ ΤΟ ΠΑΣ.

ΠΕΣ ΜΑΣ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΣΟΥ, ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΠΡΟΒΟΚΑΤΣΙΕΣ.

ΕΧΕΙΣ ΨΑΞΕΙ, ΚΑΙ ΚΑΛΑ, ΚΑΙ ΠΑΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙΣ ΓΕΜΑΤΑ..

ΑΜ ΔΕ!


Μην απαντας Νικολαε, εδω καποιοι παιζουν τον.. παπα.

Θα σου στειλω π.μ., και θα καταλαβεις τι εννοω.

ΡΕ ΝΙΚΟΟΟΟ, ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ, ΕΔΩ ΕΧΟΥΝ ΞΕΣΑΛΩΣΕΙ, ΑΥΤΟΙ.. ΣΗΜΕΡΑ.

ΡΕ ΤΙ ΠΑΘΑΜΕ..


Ε, ΡΕ, ΓΛΕΝΤΙΑ, ΔΕΥΤΕΡΙΑΤΙΚΟ, ΘΑ ΞΑΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΤΟ ΤΟΠΙΟ ΑΡΚΕΤΑ ΣΗΜΕΡΑ..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Πώς ενεργεί η Χάρις του Θεού;

Δημοσίευση από filotas »

Εγώ Διονύση θ' απαντάω σ' όλες τις κόσμιες δημοσιεύσεις, με τρόπο Ορθόδοξο. Δεν με πειράζουν οι υποτιθέμενες ερωτήσεις "παγίδες", αφού άλλωστε δίνουν την ευκαιρία ν' ακούγεται η Ορθόδοξη άποψη και στα καθημερινά θέματα.

Δεν βιάζομαι να χαρακτηρίσω κανένα συνομιλητή μου, το αν είναι καλοπροαίρετος ή όχι θα φανεί στην πορεία.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Πώς ενεργεί η Χάρις του Θεού;

Δημοσίευση από dionysisgr »

Και εγω το ιδιο εκανα, μεχρι τωρα, αλλα χωριο που φαινεται.. κολαουζο δεν θελει.

Αλλο να απανταμε καλοπροαιρετα, και αλλο να μας δουλευουν καταμουτρα.

"..Τα λόγια σου έχουν πάντα γνήσια Ορθόδοξη και διακριτική δύναμη.."

"..Συγχωρέστε με αν είπα κάτι που δεν στέκεται..."

Ναι, ναι, μωρε.. ενταξει.

Ενταξει τωρα, ειπαμε, ειμαστε καθυστερημενοι, αλλα οχι και μεχρι εγκλεισμου σε ιδρυμα..

Ασε βρε Νικο, ξερω τι σου λεω.Το εχει η μερα σημερα.

Παντως να σου πω την αληθεια, το διασκεδαζω, σιγα μην τους παρουμε και σοβαρα,
εχει την ευθυμη πλευρα του το θεμα..

Οπως το δει κανεις, εχουν πλακα μεγαλη. Η αληθεια ειναι.

Αααχ, δεν ξερουμε, η.. μαλλον.. κατι ξερουμε, αλλα δεν ειναι αυτο που εσεις ξερετε,
αλλα ειναι κατι αλλο, που μας ειπαν, και να εδω το εχουμε, οριστε,
οποτε, μαλλον εσεις δεν τα.. ξερετε πολυ καλα..

Τρεις λαλουν, και δυο χορευουν!!

Kαταλαβες ΝΙκολαε;
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”