Ο Υποκριτικός μας Εαυτός.....

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Ο Υποκριτικός μας Εαυτός.....

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Υπάρχει και μία παγίδα όμως.
Ο τίτλος του θέματος:
"Ο υποκριτικός μας εαυτός".
Προσοχή μην αντικαταστήσουμε μέσα στην σκέψη μας, το "μας" και το "μου", με το "σας" και το "τους".

Γιατί τότε θα υποκρινόμαστε εις διπλούν..... :(
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Ο Υποκριτικός μας Εαυτός.....

Δημοσίευση από eleimon »

panagiotisspy έγραψε:Υπάρχει και μία παγίδα όμως.
Ο τίτλος του θέματος:
"Ο υποκριτικός μας εαυτός".
Προσοχή μην αντικαταστήσουμε μέσα στην σκέψη μας, το "μας" και το "μου", με το "σας" και το "τους".

Γιατί τότε θα υποκρινόμαστε εις διπλούν..... :(
Εγω δε το βαλα τυχαια το "μας"πρωτη και καλυτερη ειμαι εγω...... :wink: :wink: μη ξυνεις πληγες τωρα γιατι δεν αργω :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο Υποκριτικός μας Εαυτός.....

Δημοσίευση από ψυχουλα »

σιγουρα δεν ειναι ωραιο να πεις τον αδελφο σου υποκριτη και απο το μου να πας και στο σου.
αν ομως το παρακανει και η υπομονη εχει τα ορια της και καποιος στο τελος πρεπει να φορτωθει την αμαρτια να του πει οτι υποκρινεται μπας και το καταλαβει επιτελους!!!!

αν καθε μερα ερχομαι σε επαφη με καποιον που μου το παιζει καλος χριστιανος και καθε μερα με πρηζει με την υποκρισια του στο τελος θα του το πω και θα χω κι εγω αμαρτια κι αυτος που με σκανδαλισε και ολοι μαζι ουαι κι αλιμονο μας!!! ομως καμια φορα ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΠΕΙ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΛΘΟΥΜΕ ΑΦΟΥ ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ!

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΑΡΕΘΕΣΕ Η ΕΛΠΙΔΑ ΔΕ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΟΥΝ ΚΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ, ΕΜΕΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΟΥΝ ΠΟΛΛΑ!!!!
Υποκρισια ειναι να βλεπεις μια παρεα χριστιανων να μαλωνει και να διωχνει καποιον με πολλη....αγαπη και μετα να συνεχιζει την κουβεντουλα κανονικα με πλειστες αναφορες στο Χριστο και στην αγαπη, συμφιλιωση, αλληλοσυγχωρεση κτλ ξεχνωντας ομως να φωναξει πισω το φιλο που εβλεπαν καθε μερα και τους ελεγε μια καλημερα!

Υποκρισια ειναι να επιστρεφει ο φιλος και να σπευδουμε να τον καλωσορισουμε σα να τον περιμεναμε πως και πως ενω τον ειχαμε ηδη ξεχασει.
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Ο Υποκριτικός μας Εαυτός.....

Δημοσίευση από eleimon »

ψυχουλα έγραψε: Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΑΡΕΘΕΣΕ Η ΕΛΠΙΔΑ ΔΕ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΟΥΝ ΚΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ, ΕΜΕΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΟΥΝ ΠΟΛΛΑ!!!!
Υποκρισια ειναι να βλεπεις μια παρεα χριστιανων να μαλωνει και να διωχνει καποιον με πολλη....αγαπη και μετα να συνεχιζει την κουβεντουλα κανονικα με πλειστες αναφορες στο Χριστο και στην αγαπη, συμφιλιωση, αλληλοσυγχωρεση κτλ ξεχνωντας ομως να φωναξει πισω το φιλο που εβλεπαν καθε μερα και τους ελεγε μια καλημερα!

Υποκρισια ειναι να επιστρεφει ο φιλος και να σπευδουμε να τον καλωσορισουμε σα να τον περιμεναμε πως και πως ενω τον ειχαμε ηδη ξεχασει.
Ναι ισως να χεις χασει καποια επεισοδια ισως κι οχι ομως..... :105 :105 :105 οσο για τα υπολοιπα
say it again...... :21 :21 :21 :21 :21 :21 :21
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Ο Υποκριτικός μας Εαυτός.....

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Κι 'εγώ έχω χάσει επεισόδια.
Μάλλον θάλεγα, πως έχω χάσει ολόκληρο το "έργο"!
Ευτυχώς, Δόξα Τω Θεώ, έχω μεσάνυχτα!

Και δεν θέλω να μάθω τίποτα!

Εξάλλου πάντα προτιμούσα τις κοινωνικές και ψυχαγωγικές ταινίες, παρά τα "θρίλερ" και τις "περιπέτειες"! :8

Μιλάω όμως καθημερινά με τους αγαπημένους "πρωταγωνιστές" του παρελθόντος και ωφελούμαι από το "τώρα", αφήνοντας στη λήθη το στενάχωρο "χθες"..
Και αυξάνω διαρκώς τους φίλους και τ' αδέρφια μου, με τη Βοήθειά Του...

Δόξα Σοι ο Θεός!

Οσο αφορά το θέμα "έργο" και τους "ηθοποιούς", να αναφέρω την αμίμητη φράση που είχε πει ο αξέχαστος Δημήτρης Χορν:
"Μόνο όταν έπαιζα ρόλους σε θέατρο και κινηματογράφο, ΔΕΝ ΕΛΕΓΑ ΨΕΜΜΑΤΑ. Σε ολόκληρη την υπόλοιπη ζωή μου, ΥΠΟΚΡΙΝΟΜΟΥΝ....."
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Ο Υποκριτικός μας Εαυτός.....

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

:8 :8 :8 :28 :28 :28
ο Χριστός σώζει....
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο Υποκριτικός μας Εαυτός.....

Δημοσίευση από ψυχουλα »

ωραια ειναι τα ψυχολογικα και μεταφυσικα θριλερ και οι καλοστημενες περιπετειες αλλα οσο μενουν στο πανί!!!!

εγω παλι αδελφε μου για τη ζωη θα προτιμησω κατι σε κομεντί ή γιατί όχι και μια φαρσοκωμωδία οσο το επιτρεπουν οι συνθηκες βεβαια γιατι οπως πανε τα πραγματα με τα οικονομικα με βλεπω να πρωταγωνιστω σε κοινωνικού τύπου μελό σα νεος Ξανθοπουλος :lol: :lol: :lol:

το προβλημα ειναι οταν αντι για μια παρασταση, η υποκρισια παιζει μονιμως σαν φωσκολικό ατελειωτο σιριαλ...

Στεφανε κοιμασαι;;;; ειμαι και λιγο αργοστροφη!!!
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Ο Υποκριτικός μας Εαυτός.....

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

ψυχουλα έγραψε:ωραια ειναι τα ψυχολογικα και μεταφυσικα θριλερ και οι καλοστημενες περιπετειες αλλα οσο μενουν στο πανί!!!!

εγω παλι αδελφε μου για τη ζωη θα προτιμησω κατι σε κομεντί ή γιατί όχι και μια φαρσοκωμωδία οσο το επιτρεπουν οι συνθηκες βεβαια γιατι οπως πανε τα πραγματα με τα οικονομικα με βλεπω να πρωταγωνιστω σε κοινωνικού τύπου μελό σα νεος Ξανθοπουλος :lol: :lol: :lol:

το προβλημα ειναι οταν αντι για μια παρασταση, η υποκρισια παιζει μονιμως σαν φωσκολικό ατελειωτο σιριαλ...

Στεφανε κοιμασαι;;;; ειμαι και λιγο αργοστροφη!!!
:8 :8 :8
ο Χριστός σώζει....
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Ο Υποκριτικός μας Εαυτός.....

Δημοσίευση από filotas »

Υποκρισία είναι επίσης το να λες, εγώ δεν πάω στην Εκκλησία επειδή εκεί είναι όλοι υποκριτές, κι έτσι ν' αναπαύεις τον εαυτό σου, γιατί δεν τηρείς το θέλημα του Θεού.

Υποκρισία είναι επίσης να κατηγορείς όλους τους άλλους για υποκριτές, επειδή προσπαθούν αγωνιζόμενοι μέσα στην Εκκλησία, έστω κι αν δεν τα καταφέρνουν και πολύ καλά, ενώ εσύ δεν κάνεις καμιά προσπάθεια να διορθωθείς.

Και βεβαίως το ράσο ή το περίεργο ντεμοντέ ένδυμα και χτένισμα δεν κάνουν τον παπά ή το Χριστιανό αντίστοιχα, μια και σήμερα κυκλοφορούν πολλοί με ράσο, που δεν είναι παπάδες, όπως και "θεούσες" που δεν είναι Χριστιανές (τουλάχιστον Ορθόδοξες). Ούτε οι μεγάλοι σταυροί κάνουν τον Χριστιανό. Τον κάνουν όμως τον Χριστιανό, η ταπείνωση, η ανεξικακία, η εσωτερική ειρήνη και χαρά, η απλότητα κλπ. Ας φροντίσουμε, λοιπόν, να κοιτάμε και να μιμηθούμε όσους εμφανίζουν τους καρπούς του Αγίου Πνεύματος κι όχι όσους είναι μόνο κατ' όνομα Χριστιανοί.
fosterer
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 10:09 am

Re: Ο Υποκριτικός μας Εαυτός.....

Δημοσίευση από fosterer »

Η υποκρισία είναι ένα ελλάτωμα μικρής σημασίας θα έλεγα!
Υπάρχουν δύο ειδών υποκριτές,αυτοί που υποκρίνωνται με σκοπό να κερδίσουν κάτι και εκείνοι που υποκρίνωνται μέσα στην άγνοια τους,έχωντας φιάξει στο μυαλό τους μια εικόνα για τον εαυτό τους και τους γύρω τους,εντελώς διαφορετική από την πραγματικότητα!
Τους δεύτερους τους αγαπάμε και τους κατανοούμε,τους πρώτους είναι καλό να τους καταλαβαίνουμε όσο πιο γρήγορα μπορούμε!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”