Ο Υποκριτικός μας Εαυτός.....

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Ο Υποκριτικός μας Εαυτός.....

Δημοσίευση από vasilisalt »

Παρ ότι νιώθω ότι φυτρώνω εκεί που δεν με σπέρνουνε, δεν κατανοώ
τα περί υποκρισίας και τα περί Στέφανου.
Ο Στέφανος είναι παρόν στο φόρουμ και μπορεί να πει ότι τον αφορά.
Και συνεχίζω εκτός θέματος (μάλλον για αρχονταρίκι;).
Η Ελπίδα κατά βάση αλλά και άλλοι επαναφέρουν ΄΄παλιές΄΄ ιστοριούλες που
πιθανώς κάποιους να έχουν στεναχωρήσει και πληγώσει.
Σαν παράπονο θέλεις; έστω.
Τι θα γίνει βρε παιδιά;
Θα πάμε επιτέλους μπροστά;
Και τέλος πάντων αν κάποιοι έχουν ΄΄πρόβλημα΄΄ με κάποιους ας μην
τους διαβάζουν, ας τους αγνοούν...
Προσωπικά θεωρώ κουραστικό να λέμε τα ίδια και τα ίδια.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Ο Υποκριτικός μας Εαυτός.....

Δημοσίευση από dionysisgr »

Kατα την γνωμη μου, και θα συμφωνησω με τον Βασιλη,
το θεμα ειναι λιγο εως πολυ προβοκατορικο,
και ειλικρινα δεν ξερω με ποιο σκεπτικο μπηκε, και που αποσκοπει,
αλλα και γιατι συνεχιζεται,
απο καποιους που "τσιμπανε" ευκολα το καθε αγκιστρι,
λεω να ριξω εναν λογισμο και του λογου μου..

(Φαινεται, οτι πολλοι εδω, ψαχνονται γενικως, και χωρις ιδιαιτερο λογο και αιτια, για ιντριγκες και διαφορα αλλα..)

Και φυσικα μονο αυτα βλεπουν μπροστα τους μονιμως. Φαντασματα, "αδικιες", "παραγκωνισμους" και αλλα τινα.

Αλλα και επισης δεν μπορω να καταλαβω στο φτωχο μου μυαλο, γιατι καποιοι που "δυσανασχετουν",
με αυτο εδω το φορουμ, ολο δεν θελουν, και ολο εδω ειναι.. Μαζοχισμο μου θυμιζει αυτο!

Φαινεται επισης οτι αριστα και βαθια πνευματικα και εκκλησιαστικα θεματα, πανε ακλαφτα, με ελαχιστες συμμετοχες,
αλλα κατι κουτσομπολιστικα και ιντριγκαδορικα θεματα, πιανουν ρεκορ συμμετοχων, και "πουλανε"..

Και φυσικα δεν μας τιμαει αυτο διολου.

Πολλες φορες εχω σκεφτει να πλασαρω ενα παραμυθενιο θεμα με ενα "σκανδαλο", να δω ποσοι θα τσιμπησουν, αλλα δεν το κανω γιατι δεν μας αρμοζει, ουτε ειναι αξιο του φορουμ, αλλα ο πειρασμος με τσιγκλαει. Και βαζω στοιχημα οτι εαν το βαλω θα γινει χαμος απο συμμετοχες..

Τελος παντων.

Η μεγαλυτερη υποκρισια ειναι να προσπαθεις να τα εχεις καλα με ολους, επιφανειακα, και προς το φαινεσθαι,
και να πνιγεις στην σιωπη, ακομα και τρανταχτες σοβαρες διαφωνιες, σε ουσιωδη ζητηματα, οπως λ.χ. της Πιστεως,
στο ονομα, δηθεν, μιας ανουσιας αγαπης, και στο συνεχες κυνηγι των "δημοσιων σχεσεων", κ
αι φυσικα εις βαρος της αληθειας και της ουσιας.


Κανεις δεν γεννηθηκε, ουτε θα γεννηθει, που θα τα εχει καλα με ολους και ολα. Αυτο δεν ειναι ουτε καν των αγιων και των οσιων, αφου ακομα και αυτοι, ειχαν φανερους εχθρους και διαφωνουσαν με θαρρος και ειλικρινεια με οποιον ηταν αντιθετος με τα πιστευω τους.

Δεν υπαρχει πιο ψευτικο πραγμα απο καποιον/α, που παριστανει, οτι αγαπα τους παντες και τα παντα.
Σιγουρα κατι τρεχει εκει.

Ειναι ανθρωπινο, να εχουμε συμπαθειες, αδυναμιες, αλλα και διαφωνιες και τολμω να πω αντιπαθειες, οχι ομως με την κακη εννοια της αντεκδικησης και αλλα αρρωστημενα, αλλα με την εννοια της ανοιχτης διαφωνιας και την εννοια της χαωδους διαστασης αποψεων που οδηγει σε φυσιολογικους διαξιφισμους, που οταν μενουν εκει, ειναι κατι συνηθες στις ανθρωπινες σχεσεις.

Αρα ξεκαθαρα υποκριτικο, ειναι το να παραβλεπουμε, η να μας διαφευγει ηθελημενα η αθελητα,
οτι ειμαστε προπαντων ατελη οντα, με παθη, και αρετες, με φιλους και εχθρους, και με ολες τις ατελειες μας τελος παντων, αλλα με εναν Τελειο Θεο ομως, που προτιθεται να μας συγχωρει εβδομηντα φορες το επτα, εφοσον ομως μετανοουμε για το τυχον κακο προκαλεσαμε, και που καμμια ατελεια μας, δεν μπορει να ξεπερασει το Ελεος Του.

Ειναι υποκριτικο λοιπον να τα ζηταμε ολα τελεια, ενω ξερουμε οτι δεν υπαρχει περιπτωση ουτε εμεις που το λεμε, ουτε οι αλλοι, να τα κανουμε ετσι.

Αυτο ναι, ειναι υποκρισια.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Ο Υποκριτικός μας Εαυτός.....

Δημοσίευση από vasilisalt »

Και όσον αφορά το φίλτατο Στέφανο, τι ακριβώς εννοεί η ψυχούλα;
Να τον επαναφέρουμε δια της βίας;
Ο άμεσα εμπλεκόμενος ζήτησε και συγνώμη αν θυμάμαι καλά, το φόρουμ απέρριψε την
αυτοαπαγορευσή του και αρκετοί φίλοι με π.μ. και δημοσιεύσεις
του ζήτησαν να επανέλθει.
Τα υπόλοιπα παρί υποκρισίας κλπ που κολλάνε;
Με πολύ συμπάθεια σε όσους αναφέρονται στα παλιά, θα παρακαλέσω
να μη γυρίζουμε συνέχεια πίσω με την παραμικρή αφορμή.
Λυπηθήτε μας...τους πιο νέους.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Ο Υποκριτικός μας Εαυτός.....

Δημοσίευση από panagiotisspy »

vasilisalt έγραψε:Και όσον αφορά το φίλτατο Στέφανο, τι ακριβώς εννοεί η ψυχούλα;
Βρε Βασίλη νομίζω ότι την παρεξήγησες την Ψυχούλα..

Πιστεύω ότι απλά ρώτησε "κοιμάσαι", βάσει των "μαχμουρλίδικων" εικονιδίων που έβαλε ο Στέφανος... :smile:

Ετσι νομίζω, ξέρω γω κιόλας? :8

Ετσι κι' αλλιώς δεν τα καταφέρνω και τόσο, στην ανάγνωση "κρυφών νοημάτων".. :(
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Ο Υποκριτικός μας Εαυτός.....

Δημοσίευση από vasilisalt »

ψυχουλα έγραψε:
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΑΡΕΘΕΣΕ Η ΕΛΠΙΔΑ ΔΕ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΟΥΝ ΚΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ, ΕΜΕΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΟΥΝ ΠΟΛΛΑ!!!!
Υποκρισια ειναι να βλεπεις μια παρεα χριστιανων να μαλωνει και να διωχνει καποιον με πολλη....αγαπη και μετα να συνεχιζει την κουβεντουλα κανονικα με πλειστες αναφορες στο Χριστο και στην αγαπη, συμφιλιωση, αλληλοσυγχωρεση κτλ ξεχνωντας ομως να φωναξει πισω το φιλο που εβλεπαν καθε μερα και τους ελεγε μια καλημερα!

Υποκρισια ειναι να επιστρεφει ο φιλος και να σπευδουμε να τον καλωσορισουμε σα να τον περιμεναμε πως και πως ενω τον ειχαμε ηδη ξεχασει.
Μπορεί και να τα μπέρδεψα και να αδίκησα την Ψυχούλα.
Sorry εννοείται αν είναι έτσι.
Πάντως η ουσία των απόψεων μου είναι ότι γυρίζουμε πάλι πίσω...
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Ο Υποκριτικός μας Εαυτός.....

Δημοσίευση από dionysisgr »

Λοιπον, ας μπει μια τελεια στο θεμα,
γιατι αφενος παρακρυωσε η σουπα,
και μαλλον, τι μαλλον δηλαδη, σιγουρα,
ειναι "μαπα το καρπουζι", καλοκαιριατικα..

Εδω παει γαντι το : "εδω ο κοσμος χανεται και βαρκουλες αρμενιζουν.", για να μην εκφραστω επι το λαϊκοτερον..

Ριξτε του ενα κλειδωμα, η μαλλον ενα ξεγυρισμενο σβησιμο, να παει στην ληθη και την λησμονια,
γιατι εγω προσωπικα εαν εμπαινα πρωτη φορα και διαβαζα,
θα νομιζα οτι εχω να κανω ειτε με παιδικη χαρα online,
ειτε με συναθροιση ανωριμων προσωπικοτητων.

Εδω παιζονται διαφορα παιχνιδακια, του στυλ παιδιων ετων απο 3-5:

"..Μαμα, Μαμαααα! ..ζελω να μου παρεις πιθο, το παχνιζακι, που μου πιρε το κακο παιζακι!!
Τόοοολα!! Να μαθει το παλιοπεζο.. ουαααααα!" :20

Ελεος δηλαδη! Λιγη σοβαροτητα δεν βλαπτει, ειδικα τις μερες που ζουμε..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο Υποκριτικός μας Εαυτός.....

Δημοσίευση από ψυχουλα »

vasilisalt έγραψε:
ψυχουλα έγραψε:
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΑΡΕΘΕΣΕ Η ΕΛΠΙΔΑ ΔΕ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΟΥΝ ΚΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ, ΕΜΕΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΟΥΝ ΠΟΛΛΑ!!!!
Υποκρισια ειναι να βλεπεις μια παρεα χριστιανων να μαλωνει και να διωχνει καποιον με πολλη....αγαπη και μετα να συνεχιζει την κουβεντουλα κανονικα με πλειστες αναφορες στο Χριστο και στην αγαπη, συμφιλιωση, αλληλοσυγχωρεση κτλ ξεχνωντας ομως να φωναξει πισω το φιλο που εβλεπαν καθε μερα και τους ελεγε μια καλημερα!

Υποκρισια ειναι να επιστρεφει ο φιλος και να σπευδουμε να τον καλωσορισουμε σα να τον περιμεναμε πως και πως ενω τον ειχαμε ηδη ξεχασει.
Μπορεί και να τα μπέρδεψα και να αδίκησα την Ψυχούλα.
Sorry εννοείται αν είναι έτσι.
Πάντως η ουσία των απόψεων μου είναι ότι γυρίζουμε πάλι πίσω...
το θεμα μου δεν ηταν ο Στεφανος. Σημερα ειναι ο Στεφανος αυριο εγω, μεθαυριο καποιος αλλος.
οκ, να αφηνουμε πισω μια κακια στιγμη αλλα να επανορθωνουμε κιολας, εφυγε καποιος, διαγραφηκε καποιος ας τον καλεσουμε πισω.
λες οτι τον καλεσαν με πμ και δημοσιευσεις εγω δημοσιευσεις δεν ειδα αν εγινε κατι τετοιο ζητω συγνωμη γιατι πραγματικα αν ειχα δει τετοιες δημοσιευσεις φυσικα και δε θα εθετα θεμα.
και επαναλαμβανω δεν ειναι θεμα ο Στεφανος αλλωστε μεχρι να γινει εκεινη η φασαρια δεν τον ηξερα καθολου. Θα μπορουσε να συμβει στον καθενα και εγω τουλαχιστον παντα μπαινω στη θεση του αλλου εχω αυτη την ιδιοτροπια.

αυτο το κοιμασαι οντως μπηκε για κατι εικονιδια που ειχε βαλει ο Στεφανος δε το σκεφτηκα οτι εχουν κι αλλη εννοια!!!

Οσο για αυτο που λες Διονυση οτι ειναι κακο να τα εχει καποιος καλα με ολους, εγω τουλαχιστον δε βλεπω το λογο να μη τα εχω καλα με ολους αφου δε μας χωριζει τιποτα απεναντιας υποτιθεται μας ενωνουν πολλά! και δεν καταλαβαινω πως μπορει καποιος να εχει αντιπαθειες που να κρατουν πανω απο δυο λεπτα της ωρας! ακομα και θεμα πιστης ή δόγματος να μπαινει οκ μπορει να ξεφυγεις για λιγο αλλα γιατι να αντιπαθησεις πραγματικα καποιον που ειναι σε πλανη;;;; αν δεν τον αντιπαθεις δηλαδη απαρνεισαι την πιστη σου; μηπως την απαρνεισαι οταν παρασυρεσαι στην αντιπαθεια;
εννοειται οτι ειμαστε ανθρωποι και θα διαφωνησουμε και θα ξεφυγουμε και θα ανεβουν οι τονοι ομως το να ηρεμεις και να θυμασαι οτι τελικα ο αλλος ειναι αδελφος σου στο κατω κατω της γραφης γιατι θα πρεπει να παρερμηνευεται ως προσπαθεια καλων δημοσιων σχεσεων;;;
ισως δεν καταλαβαινω πως το εννοεις, ισως εχω εγω προβλημα γιατι πραγματικα ειμαι εντελως ανικανη να τσακωθω και να μη τα ξαναβρω ετσι ημουν παντα!
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Ο Υποκριτικός μας Εαυτός.....

Δημοσίευση από dionysisgr »

Εγραψα..

Η μεγαλυτερη υποκρισια ειναι να προσπαθεις να τα εχεις καλα με ολους, επιφανειακα, και προς το φαινεσθαι,
και να πνιγεις στην σιωπη, ακομα και τρανταχτες σοβαρες διαφωνιες, σε ουσιωδη ζητηματα, οπως λ.χ. της Πιστεως,
στο ονομα, δηθεν, μιας ανουσιας αγαπης, και στο συνεχες κυνηγι των "δημοσιων σχεσεων", και φυσικα εις βαρος της αληθειας και της ουσιας.

Κανεις δεν γεννηθηκε, ουτε θα γεννηθει, που θα τα εχει καλα με ολους και ολα. Αυτο δεν ειναι ουτε καν των αγιων και των οσιων, αφου ακομα και αυτοι, ειχαν φανερους εχθρους και διαφωνουσαν με θαρρος και ειλικρινεια με οποιον ηταν αντιθετος με τα πιστευω τους.


Αλλο εγραψα και αλλο μου καταμαρτυρεις ψυχουλα.

Δεν ειπα οτι ειναι κακο να τα εχει καποιος καλα με ολους, αλλα οτι δεν γινεται αυτο ανθρωπινως.

Ας ειμαστε ρεαλιστες και οχι ουτοπιστες.

Καλο θα ηταν να γινοτανε, αλλα δεν γινεται, και ειμαι καθετος σε αυτο.
Αυτο διδασκει ολη η ανθρωπινη ιστορια. Δεν το λεω εγω, ως Διονυσης.


Σε παρακαλω, διαβαζε ορθως τα εννοουμενα, και μετα να με κρινεις οσο θελεις, η να διαφωνεις παλι οσο θελεις.

Αυτο το ελαττωμα να προτρεχουμε ο ενας με το κειμενο του αλλου, και να μην το εξεταζουμε προσεκτικα,
το εχουμε ολοι, και ο γραφων, και οδηγει συχνα σε παρεξηγησεις, και πρεπει να το περιορισουμε καποια στιγμη.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο Υποκριτικός μας Εαυτός.....

Δημοσίευση από ψυχουλα »

Τουλαχιστον αν καταλαβα καλα λες οτι η ανθρωπινη ιστορια δειχνει οτι ειναι αδυνατον καποιος να τα εχει καλα με ολους αρα αναγκαστικα αυτος που προσπαθει να τα εχει καλα με ολους ειναι υποκριτης τουλαχιστον ως προς τον εαυτο του!

:roll: :roll: :roll:
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
fosterer
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 10:09 am

Re: Ο Υποκριτικός μας Εαυτός.....

Δημοσίευση από fosterer »

Αγαπητέ μου Διονύση,όσον αφορά εμένα,να είσαι σίγουρος ότι μόνο στα κουτσομπολίστικα τόπικ μπορώ να συμμετέχω. Οι γνώσεις μου δεν φτάνουν για παραπάνω! Τα πολύ πνευματικά θέματα τα αφήνω στους πολύ πνευματικούς ανθρώπους! :8
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”