Ο Υποκριτικός μας Εαυτός.....

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
LOCKHEART
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 12:00 pm
Τοποθεσία: Aπο Αθήνα αλλα τώρα Ζάκυνθο
Επικοινωνία:

Re: Ο Υποκριτικός μας Εαυτός.....

Δημοσίευση από LOCKHEART »

eleimon έγραψε:Υποκρισια ειναι να ειναι γεματο το σπιτι σου εικονες αγιων και καντηλια και λιβανια και μαλιστα γυρω απο το καθιστικο οπου "θαβεις" ολο τον κοσμο και ιδιαιτερα αυτους με τους οποιους καθοσουν χθες και εθαβες αυτους που φιλοξενεις σημερα με τους οποιους θαβεις αυτους που θα φιλοξενησεις αυριο!!!


Υποκρισια ειναι να σκανδαλιζεσαι απο λεξεις και οχι απο συμπεριφορες.

Υποκρισια ειναι να φορας μια φουστα μεχρι τον αστραγαλο και μια μαντηλα μεχρι τη μεση στραβοκοιτωντας οσες φορανε παντελονια.


:45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 κατι μου θυμιζουν,κατι μου θυμιζουν........να ζητησω τη βοηθεια του κοινου?.....η οχι??? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
:lol: :lol: :lol: :105 :105 :105 :105
I prefer nothing than something bad
Μακάριοι οι καθαροί τη καρδία, ότι αυτοί τον Θεόν όψονται
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Ο Υποκριτικός μας Εαυτός.....

Δημοσίευση από dionysisgr »

Κοιταξε, εαν θες, να το κανω πιο τεχνικο το ζητημα.

Ειναι και θεμα στατιστικης ακομα ακομα.

Ενας ξερει πεντε ατομα ολα κι ολα, και παλι ψιλοτσακωνεται ευκαιρως ακαιρως με τους δυο απο αυτους.

Ενας ξερει 5.000 ατομα και τα εχει γενικα καλα, αλλα υπαρχουν και καμμια 20ρια που δεν τους παει, αλλα ουτε και τον πανε.. για να θυμηθουμε και την φραση του αειμνηστου και αξιου Πατρος και Ποιμεναρχου ημων κ.κ.Χριστοδουλου.

Ποιος ειναι καλυτερος; Φυσικα ο δευτερος αναλογικα. Γιατι αμα ο πρωτος ηξερε τοσους πολλους και ειχε επαφες, θα ειχε αρπαχτει με τους 2.000 περιπου απο αυτους.

Δεν πουλαω τρελλα, με αυτα που γραφω, αλλα εννοω οτι στην πραξη και γενικα στην ζωη, ειναι δεδομενο, οτι οσο ανοιγει ο κυκλος των επαφων και των συναναστροφων μας, ειναι μοιραιο, να αυξανονται τοσο οι φιλοι οσο και οι εχθροι μας.

Τωρα εμεις, εννοειται και εξυπακουεται, οτι θα κανουμε οτι περνα απο το χερι μας, για να τα εχουμε καλα με ολους, αλλωστε τι σοϊ Χριστιανοι θα ειμαστε, εαν δεν το προσπαθουσαμε..

Ομως απο αυτο, μεχρι να λεμε υποκριτικα, και αυτο-παραμυθιαζομενοι, οτι τα εχουμε ολα μελι-γαλα με ολους ειναι η μερα με την νυχτα.

Γιατι δεν αρκει να λες εσυ οτι τα εχεις καλα με εμενα. Μπορει εγω να "βραζω μακαρονια", μεσα μου με εσενα,
και απλα να περιμενω την στιγμη να σου την φερω.

Δεν ειναι μονο πως βλεπουμε εμεις, αλλα πως μας βλεπουν, και οι αλλοι, αφου η σχεσεις ειναι αμφιδρομες.

Αρα το να λεμε, τα εχω καλα με ολους, στην πραξη δεν ισχυει, αφου δεν ειμαστε ποτε βεβαιοι οτι το συμμεριζονται αυτο και οι αλλοι. Ειναι η μιση αληθεια.

Προσπαθουμε να ειμαστε οσο το δυνατο πιο ευθεις, αληθινοι, τιμιοι, και ειλικρινεις στις αποψεις μας, Και απο εκει και περα, οι περισσοτεροι θα το εκτιμησουν αυτο σε βαθος χρονου. Και αυτο παλι πρεπει να ισχυει αμφιδρομα, αλλιως δεν γινεται τιποτα.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο Υποκριτικός μας Εαυτός.....

Δημοσίευση από ψυχουλα »

dionysisgr έγραψε:
Γιατι δεν αρκει να λες εσυ οτι τα εχεις καλα με εμενα. Μπορει εγω να "βραζω μακαρονια", μεσα μου με εσενα,
και απλα να περιμενω την στιγμη να σου την φερω.

Δεν ειναι μονο πως βλεπουμε εμεις, αλλα πως μας βλεπουν, και οι αλλοι, αφου η σχεσεις ειναι αμφιδρομες.

Αρα το να λεμε, τα εχω καλα με ολους, στην πραξη δεν ισχυει, αφου δεν ειμαστε ποτε βεβαιοι οτι το συμμεριζονται αυτο και οι αλλοι. Ειναι η μιση αληθεια.
οκ, τωρα το καταλαβα. αξια ομως εχει να μην εχουμε εμεις ασχημα πραγματα στην καρδια μας αν οι αλλοι βραζουν συνεχεια μακαρονια, καποια στιγμη θα λασπωσουν ας μη λασπωσουμε κι εμεις μαζι τους!!!!

αλλωστε συνηθως η πραοτητα λυγιζει τους υποτιθεμενους εχθρους.
ξερω οτι οταν τα εχεις καλα με ολους εστω και με μονοδρομο τροπο μπορει να φανει υποκριτικο ομως που ξερεις καμια φορα μπορει να ειναι αληθινο.
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Ο Υποκριτικός μας Εαυτός.....

Δημοσίευση από theodosis79 »

Υποκρισία είναι να λέω και να εφαρμόζω την αλήθεια μόνον και όταν με συμφέρει.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”