Σκοπός της δυνατότητας της ανθρώπινης αναπαραγωγής???

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Σκοπός της δυνατότητας της ανθρώπινης αναπαραγωγής???

Δημοσίευση από ψυχουλα »

Απο οσα εχω διαβασει εχω καταλαβει (και διορθωστε με αν κατι που νομιζω για σωστο ειναι λαθος) οτι οι πρωτοπλαστοι πριν την ανυπακοη τους ειχαν αναπαραγωγικο συστημα γιατι ο Θεός ήξερε ότι θα γίνει η πτώση τους και μετα την πτωση τους δοθηκε η εντολη της αναπαραγωγης.
Αρα αν δεν παρακουαν το Θεό δε θα υπηρχε η ανθρωποτητα;
Kαι γιατι επρεπε μετα την ανυπακοη να αναπαραγονται; μηπως με σκοπο τη μελλοντικη ενανθρωπιση του Κυριου ωστε να σωθει ολοκληρο το ανθρωπινο γενος;
και αφου η ενανθρωπιση εγινε γιατι πρεπει να συνεχισουμε να αναπαραγομαστε;; :7 :7 :7
συγνωμη για το αφελες των ερωτησεων :oops:
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
fosterer
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 10:09 am

Re: Σκοπος της δυνατοτητας της ανθρωπινης αναπαραγωγης???

Δημοσίευση από fosterer »

Βρε εσύ έχεις πιο "κουφές" απορίες και από τον γιο μου!!! :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σκοπος της δυνατοτητας της ανθρωπινης αναπαραγωγης???

Δημοσίευση από ψυχουλα »

οπως βλεπεις προσπαθω να τηρησω την προτροπη του Κυριου: να γινω σαν παιδι! (μαλλον να παραμεινω δεν μεγαλωσα και ποτε....) :8 :8 :8
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
fosterer
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 10:09 am

Re: Σκοπος της δυνατοτητας της ανθρωπινης αναπαραγωγης???

Δημοσίευση από fosterer »

ψυχουλα έγραψε:οπως βλεπεις προσπαθω να τηρησω την προτροπη του Κυριου: να γινω σαν παιδι! (μαλλον να παραμεινω δεν μεγαλωσα και ποτε....) :8 :8 :8
Είσαι σε πολύ καλό δρόμο,μην σου πω ότι εσύ το παράκανες!!! :25 :25 :25
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σκοπος της δυνατοτητας της ανθρωπινης αναπαραγωγης???

Δημοσίευση από ψυχουλα »

fosterer έγραψε:
ψυχουλα έγραψε:οπως βλεπεις προσπαθω να τηρησω την προτροπη του Κυριου: να γινω σαν παιδι! (μαλλον να παραμεινω δεν μεγαλωσα και ποτε....) :8 :8 :8
Είσαι σε πολύ καλό δρόμο,μην σου πω ότι εσύ το παράκανες!!! :25 :25 :25

μη νομιζεις οτι ειναι δυσκολο, με δυο μωρα ολη μερα διπλα μου!! αντι να τα διαπαιδαγωγω με διαπαιδαγωγουν!!!
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Σκοπος της δυνατοτητας της ανθρωπινης αναπαραγωγης???

Δημοσίευση από eleimon »

Τωρα μ αυτο που εβαλες ψυχουλα εμενα μου ρχονται διαφορα στο μυαλο.....υπηρχαν ανθρωποι εκτος Εδεμ?....η ιδια η Βιβλος επιβεβαιωνει την υπαρξη Τιτανων και Γιγαντων εκτος Εδεμ πολλούς αιώνες πριν την εμφανιση ανθρωπινων υπαρξεων στην Μεσοποταμία.

Και παραθετω ένα συγκλονιστικό εδάφιο της Αγίας Γραφής, που είναι ν’ απορεί κανείς πώς ορισμένοι θεολόγοι το είχαν αποσιωπήσει, ενώ από μόνο του το κείμενο αυτό αποκαλύπτει την μεγάλη αλήθεια, που θέλει να λέει ότι η Ιστορία και η Επιστήμη επαληθεύουν την Βίβλο!
Είναι η στιγμή κατά την οποίαν ο Κάϊν έχει σκοτώσει τον Άβελ και ο Θεός ελέγχει τον αδελφοκτόνο Κάϊν.

«Ο Κύριος ρώτησε τον Κάιν: «Πού είναι ο αδερφός σου ο Άβελ;» Εκείνος απάντησε: «Δεν ξέρω. Μήπως φύλακας του αδερφού μου είμαι εγώ;» Είπε τότε ο Κύριος: «Τι πήγες κι έκανες; Άκου! Το αίμα του αδερφού σου μου φωνάζει γοερά από τη γη! Από 'δω και πέρα θα σε καταριέται η ίδια η γη, που άνοιξε για να δεχτεί το αίμα του αδερφού σου, που εσύ τον σκότωσες. Όταν θα την καλλιεργείς, δεν θα σου δίνει πια τους καρπούς της. Φυγάς θα είσαι και περιπλανώμενος για πάντα πάνω στη γη».
Τότε ο Κάιν είπε στον Κύριο: «Βαριά είναι η τιμωρία μου! Δεν μπορώ να την αντέξω! Σήμερα με διώχνεις από τη χώρα, και πρέπει να χαθώ από μπροστά σου και να γίνω φυγάς, περιπλανώμενος στη γη. Όποιος με βρει θα με σκοτώσει». Κι ο Κύριος του αποκρίθηκε: «Δε θα συμβεί αυτό, γιατί οποιοσδήποτε σκοτώσει τον Κάιν, θα αντιμετωπίσει επταπλάσια εκδίκηση». Κι έβαλε σημάδι στον Κάιν, ώστε όποιος θα τον συναντούσε να μην τον σκοτώσει. Έτσι ο Κάιν έφυγε από τον τόπο όπου του είχε μιλήσει ο Κύριος και πήγε να ζήσει στη χώρα Νωδ, ανατολικά της Εδέμ» (Γεν. 4, 9-16)

Αρα έξω απ’ την Εδέμ κυκλοφορούσαν άνθρωποι, σύγχρονοι του Κάϊν, αφού ο ίδιος ο Θεός έβαλε σημάδι στον Κάϊν για να μην τον σκοτώσουν οι άνθρωποι !
Και μη μου πει κανείς, ότι η Αγία Γραφή ενδεχομένως να αναφέρεται σε κάποιο περιφερόμενο ζώο και όχι άνθρωπο διότι τότε θα χρησιμοποιούσε ουδέτερο και όχι αρσενικό γένος! Η Γένεσις αναφέρεται στον όρο «όποιος», δεικνύοντας άνθρωπο και όχι στον όρο «όποιο», που αναφέρεται σε κάποιο ζώο ή αντικείμενο. (Εξυπακούεται ότι ο Θεός δεν θα εννοούσε ως δολοφόνους του Κάϊν τον Αδάμ και την Εύα).

Το χω ξαναβαλει αυτο το ερωτημα οταν πρωτομπηκα μεσα στο φορουμ,εγινε ενας χαμος με τις γνωμες κ το θεμα εξαφανιστηκε..... :105
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Σκοπος της δυνατοτητας της ανθρωπινης αναπαραγωγης???

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Δεν νομίζω ότι είναι ακριβώς έτσι.
Κατ' αρχήν ο Θεός, πριν από τον άνθρωπο έφτιαξε το σύμπαν, τα ζώα, τα φυτά κλπ.
Ολα, φυτά και ζώα, είχαν αναπαραγωγικό σύστημα.

Το γιατί ο Θεός, έφτιαξε τον κόσμο, είναι ανεξιχνίαστο.
Και αν μπορούμε ανθρωποπαθώς να προσπαθήσουμε να εξηγήσουμε κάτι, αυτό θα είναι μιά σταγόνα στον ωκεανό, μπροστά στο μέγεθος της Θείας Διανοίας.

Αν όμως μπορούμε να πούμε έστω κάτι, κατά τη γνώμη μου, θα ήταν το ότι ο Θεός τα δημιούργησε όλα αυτά από άπειρη Αγάπη.
Και η προσπάθεια εξήγησης των λεπτομερειών του σχεδίου Του, άπτεται ακριβώς αυτού, δηλαδή της αδυναμίας κατανοήσεως της άπειρης Αγάπης Του και της Ακατάλειπτης Βούλησής Του.


ΥΓ.
Οσο για την "διαπαιδαγώγηση" από τα παιδιά, αυτό ξαναπείτε το!
Κι' εγώ κάθε μέρα μαθαίνω από αυτά
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Σκοπος της δυνατοτητας της ανθρωπινης αναπαραγωγης???

Δημοσίευση από filotas »

Το σώμα του ανθρώπου, όπως το γνωρίζουμε σήμερα έγινε μετά την πτώση:

"21 Καὶ ἐποίησε Κύριος ὁ Θεὸς τῷ ᾿Αδὰμ καὶ τῇ γυναικὶ αὐτοῦ χιτῶνας δερματίνους καὶ ἐνέδυσεν αὐτούς." (Γεν. 3, 21)

Οι δερμάτινοι χιτώνες λένε οι Πατέρες της Εκκλησίας, ήταν το σώμα μας όπως το ξέρουμε σήμερα.

Είναι βέβαιο ότι ο άνθρωπος δεν ήταν πλασμένος ν' αναπαράγεται όπως σήμερα, αλλά αυτό προέκυψε μετά την πτώση. Πως θα γινόταν η αναπαραγωγή στον Παράδεισο δεν το γνωρίζουμε, η Γέννηση όμως του Χριστού μας δίνει μια ιδέα γι αυτό.

"16 καὶ τῇ γυναικὶ εἶπε· πληθύνων πληθυνῶ τὰς λύπας σου καὶ τὸν στεναγμόν σου· ἐν λύπαις τέξῃ τέκνα, καὶ πρὸς τὸν ἄνδρα σου ἡ ἀποστροφή σου, καὶ αὐτός σου κυριεύσει. 17 τῷ δὲ ᾿Αδὰμ εἶπεν· ὅτι ἤκουσας τῆς φωνῆς τῆς γυναικός σου καὶ ἔφαγες ἀπὸ τοῦ ξύλου, οὗ ἐνετειλάμην σοι τούτου μόνου μὴ φαγεῖν, ἀπ᾿ αὐτοῦ ἔφαγες, ἐπικατάρατος ἡ γῆ ἐν τοῖς ἔργοις σου· ἐν λύπαις φαγῇ αὐτὴν πάσας τὰς ἡμέρας τῆς ζωῆς σου· 18 ἀκάνθας καὶ τριβόλους ἀνατελεῖ σοι, καὶ φαγῇ τὸν χόρτον τοῦ ἀγροῦ. 19 ἐν ἱδρῶτι τοῦ προσώπου σου φαγῇ τὸν ἄρτον σου, ἕως τοῦ ἀποστρέψαι σε εἰς γὴν γῆν, ἐξ ἧς ἐλήφθης, ὅτι γῆ εἶ καὶ εἰς γῆν ἀπελεύσῃ· 20 καὶ ἐκάλεσεν ᾿Αδὰμ τὸ ὄνομα τῆς γυναικὸς αὐτοῦ Ζωή, ὅτι αὕτη μήτηρ πάντων τῶν ζώντων. " (Γεν. 3, 16-20)..."1 Αδάμ δὲ ἔγνω Εὔαν τὴν γυναῖκα αὐτοῦ, καὶ συλλαβοῦσα ἔτεκε τὸν Κάϊν καὶ εἶπεν· ἐκτησάμην ἄνθρωπον διά τοῦ Θεοῦ".(Γεν. 4, 1)

Από την παραπάνω περικοκή προκύπτει:

1. Η τεκνογονία στον Παράδεισο δε θα γινόταν με το σημερινό τρόπο (με επώδυνο τοκετο).
2. Οι πρωτόπλαστοι όσο ήταν στον Παράδεισο δεν είχαν σαρκική επαφή.
3. Ο Αδάμ για πρώτη φορά μετά την πτώση αποκαλεί τη γυναίκα του Ζωή (Εύα), δηλαδή μητέρα όλων των ανθρώπων.
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σκοπος της δυνατοτητας της ανθρωπινης αναπαραγωγης???

Δημοσίευση από ψυχουλα »

αρα θα γινοταν αναπαραγωγη και στον Παραδεισο εστω και με μη σαρκικο τροπο; ή το υποθετουμε εμεις;
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Σκοπος της δυνατοτητας της ανθρωπινης αναπαραγωγης???

Δημοσίευση από panagiotisspy »

ψυχουλα έγραψε:αρα θα γινοταν αναπαραγωγη και στον Παραδεισο εστω και με μη σαρκικο τροπο; ή το υποθετουμε εμεις;

Τι σημασία έχει ?

Είναι σαν να ρωτάμε, τι θα γινόταν αν ήμασταν αθάνατοι.

Ούτε νόημα έχει, αλλά ούτε και ενδιαφέρον στην ουσία.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”