Το δύσβατο μονοπάτι της θεωρίας προς την πράξη

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Το δύσβατο μονοπάτι της θεωρίας προς την πράξη

Δημοσίευση από vasilisalt »

fosterer έγραψε:
panagiotisspy έγραψε:Ρατσισμός είναι το να θεωρείται κάποιος άνθρωπος κατώτερος ή ανώτερος από έναν άλλον, λόγω κάποιου χαρακτηριστικού του που προκύπτει εκ γεννετής (χρώμα, καταγωγή, βάρος, ύψος, φύλο κλπ), ή που προκύπτει από κοινωνικές συντεταγμένες (κόμμα, κοινωνική τάξη, κοινωνικό αξίωμα, πλούτος ή φτώχεια, προσωπική προτίμηση κλπ).


Απλά, το αίσθημα του φόβου, που όλοι μας νιώθουμε καμμιά φορά απέναντι στο διαφορετικό, μας κάνει κάπου κάπου να μην νιώθουμε άνετα και εύκολα.
Και αυτό θα το ξεπεράσουμε, όπως και όλα τα άλλα, με αγώνα και προσπάθεια.
Πολύ σωστή περιγραφή του όρου!
Από όλα όσα ανέφερες,μόνο την φτώχεια αποδέχομαι σαν αιτία ρατσισμού!
Έναν μαύρο,Ουγκαντέζο,χοντρό,κοντό,αριστερό,από φτωχή οικογένεια,χωρίς κανένα αξίωμα,είναι όλοι πρόθυμοι να τον αγκαλιάσουν αν έχει πολλά λεφτά και φυσικά διάθεση να τα ξοδέψει!
Έτσι είναι φίλε μου,είτε μας αρέσει είτε όχι!
ΣΩΣΤΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Το δύσβατο μονοπάτι της θεωρίας προς την πράξη

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Γιώργο, αυτό που λες είναι αλήθεια.
Αλλά είναι κακό που είναι αλήθεια.
Και πρέπει να κάνουμε ό,τι είναι δυνατόν για να σταματήσει αυτό.

Δεν υπάρχει καμμιά αλήθεια, η οποία να είναι αλήθεια, "επειδή συμφέρει να είναι αλήθεια".

Η αλήθεια είναι αλήθεια, "επειδή είναι αλήθεια"
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Το δύσβατο μονοπάτι της θεωρίας προς την πράξη

Δημοσίευση από ψυχουλα »

Να σας πω την αμαρτια μου. Ρατσισμο δεν εχω σε φυλο, χρωμα, φυλη κτλ
Εχω ομως ενα ρατσισμο κι εγω......

στους απλυτους!!!!!!

αμα μπω στο τραινο και μου ρθει η μποχα ε, μονο αγαπη δε νιωθω!!!!!!!!!
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Το δύσβατο μονοπάτι της θεωρίας προς την πράξη

Δημοσίευση από eleimon »

Οταν προσφερεις δουλεια σε μια φτωχη μεταναστρια και σου παρουσιαζεται σαν αθωα περιστερα που θελει να μεγαλωσει το παιδι της τιμια και τη βοηθας με οποιο τροπο μπορεις κ ξυπνας μια ωραια μερα κ σου χει αδειασει το μισο σπιτι εκει πως πραττεις???.......κατεβαζεις το κεφαλι σαν καλος χριστιανος και το βλεπεις σαν δοκιμασια και σαν μισθο απ το Θεο που αδικηθηκες? δε νομιζω να υπαρχουν πολλοι που πραττουν ετσι.... :7 :7 :7
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Το δύσβατο μονοπάτι της θεωρίας προς την πράξη

Δημοσίευση από ψυχουλα »

eleimon έγραψε:Οταν προσφερεις δουλεια σε μια φτωχη μεταναστρια και σου παρουσιαζεται σαν αθωα περιστερα που θελει να μεγαλωσει το παιδι της τιμια και τη βοηθας με οποιο τροπο μπορεις κ ξυπνας μια ωραια μερα κ σου χει αδειασει το μισο σπιτι εκει πως πραττεις???.......κατεβαζεις το κεφαλι σαν καλος χριστιανος και το βλεπεις σαν δοκιμασια και σαν μισθο απ το Θεο που αδικηθηκες? δε νομιζω να υπαρχουν πολλοι που πραττουν ετσι.... :7 :7 :7
καποιοι μπορουν και το κανουν ακομα κι αυτο.

εδω ο αγιος Διονυσιος συγχωρεσε το φονια του αδελφου του.

να σημειωσω οτι αν καποιος μου σηκωσει το σπιτι δε θα επικεντρωθω στην καταγωγη του αλλα στην πραξη του.

ρατσισμο εχουμε και οι Ελληνες μεταξυ μας.

εγω ας πουμε εχω ασχημη γνωμη για τους Πυργιωτες. προσπαθω να μην εχω αλλα μολις ακουω Πυργος βγαζω σπυρακια!!!!
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
dora gian
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 1:56 pm

Re: Το δύσβατο μονοπάτι της θεωρίας προς την πράξη

Δημοσίευση από dora gian »

O μεταπτωτικος ανθρωπος εξακολοθθει να φερει μεσα του ,τον ξεπεσμο του την τυφλωση του απο τον ΙΔΕΑΤΟ ΕΥΑΤΟ ΤΟΥ και εικονα ,την θεοποιημενη υλη και χρημα . Ο Μαξιμος ο ομολογητης λεει διχα θεου και προ θεου και ου κατα θεον. το λαθος του ανθρωπου να ξεχνα τον θεο και να ψαχνει την ΑΥΤΟΖΩΗ μακρια του καθηλωμενος απο την υπερηφανεια του.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Το δύσβατο μονοπάτι της θεωρίας προς την πράξη

Δημοσίευση από eleimon »

ψυχουλα έγραψε:
eleimon έγραψε:Οταν προσφερεις δουλεια σε μια φτωχη μεταναστρια και σου παρουσιαζεται σαν αθωα περιστερα που θελει να μεγαλωσει το παιδι της τιμια και τη βοηθας με οποιο τροπο μπορεις κ ξυπνας μια ωραια μερα κ σου χει αδειασει το μισο σπιτι εκει πως πραττεις???.......κατεβαζεις το κεφαλι σαν καλος χριστιανος και το βλεπεις σαν δοκιμασια και σαν μισθο απ το Θεο που αδικηθηκες? δε νομιζω να υπαρχουν πολλοι που πραττουν ετσι.... :7 :7 :7
καποιοι μπορουν και το κανουν ακομα κι αυτο.

εδω ο αγιος Διονυσιος συγχωρεσε το φονια του αδελφου του.

να σημειωσω οτι αν καποιος μου σηκωσει το σπιτι δε θα επικεντρωθω στην καταγωγη του αλλα στην πραξη του.

ρατσισμο εχουμε και οι Ελληνες μεταξυ μας.

εγω ας πουμε εχω ασχημη γνωμη για τους Πυργιωτες. προσπαθω να μην εχω αλλα μολις ακουω Πυργος βγαζω σπυρακια!!!!
Παντως δε θα επικεντρωθεις και στο σκυψιμο του κεφαλιου..... :wink:
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Το δύσβατο μονοπάτι της θεωρίας προς την πράξη

Δημοσίευση από panagiotisspy »

eleimon έγραψε:Οταν προσφερεις δουλεια σε μια φτωχη μεταναστρια και σου παρουσιαζεται σαν αθωα περιστερα που θελει να μεγαλωσει το παιδι της τιμια και τη βοηθας με οποιο τροπο μπορεις κ ξυπνας μια ωραια μερα κ σου χει αδειασει το μισο σπιτι εκει πως πραττεις???.......κατεβαζεις το κεφαλι σαν καλος χριστιανος και το βλεπεις σαν δοκιμασια και σαν μισθο απ το Θεο που αδικηθηκες? δε νομιζω να υπαρχουν πολλοι που πραττουν ετσι.... :7 :7 :7

Σαφως και είναι δύσκολο το καλό και εύκολο το κακό.

Ελάχιστοι μπορούν να κάνουν αυτό που λες.

Και λοιπόν?

Ο Κύριος αγαπούσε βαθειά αυτούς που Τον σταύρωσαν.

Για αυτό σταυρώθηκε άλλωστε.

Για να αγαπάμε κι' εμείς βαθειά, την καθαρίστρια που μας εξαπάτησε.

Αλλο αν δεν το κάνουμε βέβαια..
Δεν λέω ότι εγώ θα το έκανα...
Αλλά θα έπρεπε...
Και αν το έκανα έμπρακτα, και αν το έκαναν όλοι, θα εξαφανίζονταν αυτομάτως οι περιπτώσεις καθαριστριών που εξαπατούν.....
Και ο Παράδεισος, θα γέμιζε κόσμο, ενώ η κόλαση θα άδειαζε.....
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Το δύσβατο μονοπάτι της θεωρίας προς την πράξη

Δημοσίευση από eleimon »

Πιστευει κανεις απο δω μεσα οτι θα μπορουσε να φτασει σε τετοια σταδια οπως οι Αγιοι μας κι ο Χριστος?
Να μπορουμε να συγχωρουμε ολους κ ολα?..........αν το πιστευει κανεις αυτο εγω υποκλινομαι σαυτον.
Κ ενταξει ολοι αγωνιζομαστε ο καθενας οπως μπορει,με τις οποιες δυναμεις του κι ο Θεος βλεπει την προαιρεση του καθενος και θα κρινει.Καλο να παραδειγματιζομαστε με τους Αγιους μας κ με αυτα που περασε ο Χριστος απ τους σταυρωτες του αλλα εμεις εκπεμπουμε σε αλλα μηκη κυματος δεν υπαρχει μετρο συγκρισης με Αυτους κ με μας που ζουμε σε μια τρελη κοινωνια.

Γι αυτο εδω μεσα εχω σφαχτει ουκ ολιγες φορες για το θεμα της διπροσωπειας γιατι αλλα λεμε κι αλλα πραττουμε. :(
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
LOCKHEART
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 12:00 pm
Τοποθεσία: Aπο Αθήνα αλλα τώρα Ζάκυνθο
Επικοινωνία:

Re: Το δύσβατο μονοπάτι της θεωρίας προς την πράξη

Δημοσίευση από LOCKHEART »

ψυχουλα έγραψε:
εγω ας πουμε εχω ασχημη γνωμη για τους Πυργιωτες. προσπαθω να μην εχω αλλα μολις ακουω Πυργος βγαζω σπυρακια!!!!
Δεν το έχεις μόνο εσυ πολλοί το έχουν δεν έχεις ακούσει που λέει ο σοφος λαος οτι : "ο καλύτερος Πυργιώτης έχει σκοτώσει την μάνα του;" τυχαίο; δεν νομίζω ....

Πάντως δεν έτυχε να γνωρίσω καλό Πυργιωτη μέχρι τώρα αν και ειμαι ανοιχτός με τους ανθρώπους , μια φορά γνωρισα σε δουλεια συνάδερφο και ειπα οτι ειναι καλος άνθρωπος και τελικά αποδείχτηκε ο προδότης όλων που έδινε το παραμικρό στο αφεντικό και τους έδαφε όλους ! !

Μετά απο τόσα περιστατικά και μόλις ακουω για Πύργο απλά ενισχύω τις άμυνες μου :)
I prefer nothing than something bad
Μακάριοι οι καθαροί τη καρδία, ότι αυτοί τον Θεόν όψονται
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”