Το δύσβατο μονοπάτι της θεωρίας προς την πράξη

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Το δύσβατο μονοπάτι της θεωρίας προς την πράξη

Δημοσίευση από eleimon »

Τωρα και ναναι κανενας απ τον Πυργο που να βγει να πει την καταγωγη του?? :lol: :lol: :lol: :lol:
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Το δύσβατο μονοπάτι της θεωρίας προς την πράξη

Δημοσίευση από panagiotisspy »

eleimon έγραψε:Πιστευει κανεις απο δω μεσα οτι θα μπορουσε να φτασει σε τετοια σταδια οπως οι Αγιοι μας κι ο Χριστος?
Μόνο για μένα μπορώ να απαντήσω.
Και φυσικά απαντώ όχι..
Αστα να πάνε Ελπίδα μου..... :(

LOCKHEART έγραψε:Πάντως δεν έτυχε να γνωρίσω καλό Πυργιωτη μέχρι τώρα
Ούτε κι' εγώ.. Ημουνα και γείτονας (λόγω Πάτρας) και γνώρισα ουκ ολίγους...
Αλλά δεν φταίει ότι ήταν Πυργιώτες.
Φταίει ότι ήταν αυτοί που ήταν.
Αν ήταν..
Γιατί αν δεν ήταν, φταίω εγώ.. :(
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
dora gian
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 1:56 pm

Re: Το δύσβατο μονοπάτι της θεωρίας προς την πράξη

Δημοσίευση από dora gian »

eleimon έγραψε:Πιστευει κανεις απο δω μεσα οτι θα μπορουσε να φτασει σε τετοια σταδια οπως οι Αγιοι μας κι ο Χριστος?
Να μπορουμε να συγχωρουμε ολους κ ολα?..........αν το πιστευει κανεις αυτο εγω υποκλινομαι σαυτον.
Κ ενταξει ολοι αγωνιζομαστε ο καθενας οπως μπορει,με τις οποιες δυναμεις του κι ο Θεος βλεπει την προαιρεση του καθενος και θα κρινει.Καλο να παραδειγματιζομαστε με τους Αγιους μας κ με αυτα που περασε ο Χριστος απ τους σταυρωτες του αλλα εμεις εκπεμπουμε σε αλλα μηκη κυματος δεν υπαρχει μετρο συγκρισης
EΓΩ ΕΓΙΝΑ ρατσιστρια στη Ελλαδα ,μετα απο την αλλοδαπη οικιακη βοηθο η οποια ειχε σχσεις με τον ανδρα μου .ειναι πολυ δυσκολο να εμπιστευτω ανθρωπο πια ...........και ετσι εχω αποριψει τα παντα .το μονο που εχω κρατησει ειναι ο χριστος και αυτο πολυ χαλαρα
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Το δύσβατο μονοπάτι της θεωρίας προς την πράξη

Δημοσίευση από ψυχουλα »

δυσκολο ειναι για εκεινους που δεν εχουν βαριες αμαρτιες να ταπεινωθουν και να δουν με αγαπη αυτον που αμαρτανει. Αν δεν εχεις κλεψει για παραδειγμα ειναι ευκολο να πεσεις στην παγιδα να μισησεις αυτον που εκλεψε.

ομως κι αυτο ειναι λαθος να νομιζουμε οτι επειδη δεν κλεψαμε μπορουμε να κρινουμε.

το θεμα δεν ειναι να μη θυμωσεις με αυτον που σε εκλεψε. αυτο ειναι το ιδανικο. το θεμα ειναι να μετανοησεις, να αλλαξεις σταση, εστω μολις περασει η μπορα.

νομιζω οτι ο δρομος για την αγαπη προς ολους ακομα και εκεινους που φαινεται δυσκολο οχι να αγαπησουμε αλλα εστω να συμπαθησουμε ειναι η ταπεινωση.

ο δρομος για την ταπεινωση ειναι μια ματια που θα ριξουμε πανω μας και θα δουμε οτι το ιδιο αδυνατο σαρκιο κουβαλαμε ολοι και ειμαστε ενα τιποτα μεσα στο χρονο και μπροστα στον Αχρονο....

ισως ο δρομος για την ταπεινωση να μην ειναι ο ιδιος για ολους, σε εμενα λειτουργει πολλες φορες η παραπανω σκεψη μαζι με την ευχη. Αυτος ειναι ο τροπος μου για να πηγαινω απο τη θεωρια στην πραξη.

ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΑΜΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΑΓΙΟΙ ΤΟΤΕ ΠΟΙΑ ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ???
Κανεις αγιος δεν ηξερε και δεν ελεγε οτι ειναι αγιος!
αυτο δε σημαινει οτι δεν πρεπει να τους εχουμε ως παραδειγματα! Ισα ισα καλυτερα να εχουμε υψηλους δυσκολους στοχους μπας και πιασουμε εστω τη βαση. Αν ο στοχος μας ομως ειναι η βαση μαλλον θα μεινουμε εκτος...
Δεν προσπαθουμε να γινουμε αγιοι αλλα παιδια του Θεού. Και οι αγιοι μας δειχνουν το δρομο για αυτη την θεια υιοθεσια, μας δινουν κουραγιο και δυναμη μαζι με τον πνευματικο μας.

ας μη πεφτουμε στην κατακριση επειδη ο διπλα μας ενω δηλωνει χριστιανος αμαρτανει και να λεμε σιγα το χριστιανο αλλα λεει κι αλλα κανει.

Ενα τελευταιο, αν με ρωτησουν ποιος ειναι ο σωστος δρομος και ξερω και να πω δε σημαινει οτι τον ακολουθω κιολας ή ότι τα καταφερνω τοσο καλα!
αν σου πω ποιους παικτες εχει ο Ολυμπιακος και ποσα πρωταθληματα εχει παρει απο το 85 δε σημαινει οτι ειμαι Ολυμπιακος! (ατυχες παραδειγμα ξερω ειναι ενα προβλημα μου αυτο με τα παραδειγματα)


ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!!! ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΕΝΑΝ ΚΑΛΟ ΠΥΡΓΙΩΤΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ???
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
dora gian
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 1:56 pm

Re: Το δύσβατο μονοπάτι της θεωρίας προς την πράξη

Δημοσίευση από dora gian »

ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!!! ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΕΝΑΝ ΚΑΛΟ ΠΥΡΓΙΩΤΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ???
ο γαμπρος μου ειναι ....αλλα αυτος ειναι πολυ καλος :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Το δύσβατο μονοπάτι της θεωρίας προς την πράξη

Δημοσίευση από ψυχουλα »

μαλλον θα ειναι η εξαιρεση που επιβεβαιωνει τον κανονα!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Το δύσβατο μονοπάτι της θεωρίας προς την πράξη

Δημοσίευση από eleimon »

Να μην αρχισω να λεω τι κανουν στα Δουνεικα του Πυργου ε???.....ειναι γνωστον αλλωστε :mrgreen: :mrgreen: μαλλον τελικα κανεις δεν γνωρισε Πυργιωτη και καλο.... :P :P :P :P :P μηπως ναλλαχτει ο τιτλος του θεματος?? :P :P
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Το δύσβατο μονοπάτι της θεωρίας προς την πράξη

Δημοσίευση από ψυχουλα »

τι κανουν καλε εγω πρωτη φορα τα ακουω τα Δουνεϊκα!
(δεν το γλιτωνουμε το κλειδωμα :smile: :smile: :smile:
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Το δύσβατο μονοπάτι της θεωρίας προς την πράξη

Δημοσίευση από eleimon »

ψυχουλα έγραψε:τι κανουν καλε εγω πρωτη φορα τα ακουω τα Δουνεϊκα!
(δεν το γλιτωνουμε το κλειδωμα :smile: :smile: :smile:
Να το πω τωρα που λειπουν οι γατες???? :wav :wav αστο καλυτερα γιατι μας βλεπω οχι κλειδωμενους αλλα εξαφανισμενους
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Το δύσβατο μονοπάτι της θεωρίας προς την πράξη

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Ολοι άλλα λέμε κι' άλλα κάνουμε.

Η καθαρίστρια, η οικιακή βοηθός, ο σύζυγος με τις σχέσεις μαζί της, ο Πυργιώτης, διάφοροι στα Δουνέϊκα (τις ξέρω τις ιστορίες :8 ), εγώ, εσείς, όλοι μας ανεξαιρέτως.

Το θέμα είναι τουλάχιστον να αναγνωρίζουμε τα λάθη μας, να προσπαθούμε να συγχωρούμε και να αγαπάμε.

Οταν κάποιος σου λέει να κάνεις κάτι καλό, δεν χάνεται η αξία του καλού που σου λέει να κάνεις, επειδή αυτός ο ίδιος δεν το κάνει.


Σημασία έχει η θεωρία να γίνεται πράξη, όχι από αυτόν που λέει τη θεωρία, αλλά από αυτόν που χρειάζεται την πράξη. Αν αυτός που λέει τη θεωρία, χρειάζεται και την πράξη, ας την κάνει κι' αυτός. Αν δεν την κάνει, αυτός ευθύνεται και μόνο.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”