Το δύσβατο μονοπάτι της θεωρίας προς την πράξη

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Το δύσβατο μονοπάτι της θεωρίας προς την πράξη

Δημοσίευση από eleimon »

panagiotisspy έγραψε:Ολοι άλλα λέμε κι' άλλα κάνουμε.

Η καθαρίστρια, η οικιακή βοηθός, ο σύζυγος με τις σχέσεις μαζί της, ο Πυργιώτης, διάφοροι στα Δουνέϊκα (τις ξέρω τις ιστορίες :8 ), εγώ, εσείς, όλοι μας ανεξαιρέτως.

Εσυ πια ποσα ξερεις...ποσα ξερεις..... :8 :8
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Το δύσβατο μονοπάτι της θεωρίας προς την πράξη

Δημοσίευση από panagiotisspy »

eleimon έγραψε:
panagiotisspy έγραψε:Ολοι άλλα λέμε κι' άλλα κάνουμε.

Η καθαρίστρια, η οικιακή βοηθός, ο σύζυγος με τις σχέσεις μαζί της, ο Πυργιώτης, διάφοροι στα Δουνέϊκα (τις ξέρω τις ιστορίες :8 ), εγώ, εσείς, όλοι μας ανεξαιρέτως.

Εσυ πια ποσα ξερεις...ποσα ξερεις..... :8 :8
Ξέρεις ποιό είναι το φοβερό Ελπίδα?

Οχι αυτά που κάνουν στα Δουνέϊκα, αλλά το πόσο καμαρώνουν για αυτά οι ντόπιοι και με υπερηφάνεια τα δικαιολογούν και τα επικροτούν, λέγοντας διάφορα τρομερά και υπερασπίζοντας το χωριό τους ότι καλά κάνει και τα κάνει όλα αυτά! :angryfire

Απίστευτα πράγματα!
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Το δύσβατο μονοπάτι της θεωρίας προς την πράξη

Δημοσίευση από eleimon »

Αφου ειναι διεστραμενα μυαλα βρε Παναγιωτη μου.....πω πω πω....πεσαμε στην κατακριση παλι :oops:
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
zafeiris
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Μαγνησίας

Re: Το δύσβατο μονοπάτι της θεωρίας προς την πράξη

Δημοσίευση από zafeiris »

στα λογια ειμαστε πρωτοι και πρωτος και "καλυτερος" εγω... λεμε πολλα για το πως πρεπει να ειμαστε καλοι με τους αλλους με το πως πρεπει να βοηθαμε τους συνανθρωπους μας και αλλα "σοφα", οταν ομως ερχεται η ωρα να κανουμε πραξη οσα λεμε τοτε αρχιζουμε να αναθεωρουμε μερικαααααααα...... γινομαστε εν μερη ρατσιστες, αρχιζει να μη μας ενδιαφερει και τοσο πολυ το προβλημα του διπλανου μας γιατι εμεις δεν εχουμε λυσει και το τελευταιο "προβλημα μας",
και κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας με τη δικαιολογια πως δεν μπορουσαμε να κανουμε αλλιως.. γιαυτο και εγω σταματησα να κανω τον "εξυπνακια" στον διπλανο μου με μεγαλα λογια και προσπαθω να διορθωσω τον εαυτο μου ωστε να κανω περισσοτερες πραξεις... και να μη μιλαω με τη γλωσσα αλλα με αυτα που κανω..
ο καιρός γαρ εγγυς
Άβαταρ μέλους
LOCKHEART
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 12:00 pm
Τοποθεσία: Aπο Αθήνα αλλα τώρα Ζάκυνθο
Επικοινωνία:

Re: Το δύσβατο μονοπάτι της θεωρίας προς την πράξη

Δημοσίευση από LOCKHEART »

dora gian έγραψε:ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!!! ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΕΝΑΝ ΚΑΛΟ ΠΥΡΓΙΩΤΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ???
ο γαμπρος μου ειναι ....αλλα αυτος ειναι πολυ καλος :lol: :lol:
Ειναι ευχαριστο να ακούμε για εξαιρέσεις :) παλι καλα που υπαρχουν και αυτές :)!


dora gian έγραψε: EΓΩ ΕΓΙΝΑ ρατσιστρια στη Ελλαδα ,μετα απο την αλλοδαπη οικιακη βοηθο η οποια ειχε σχσεις με τον ανδρα μου .ειναι πολυ δυσκολο να εμπιστευτω ανθρωπο πια ...........και ετσι εχω αποριψει τα παντα .το μονο που εχω κρατησει ειναι ο χριστος και αυτο πολυ χαλαρα
πω πω τι σε βρήκε ! !. Εδω που ταλέμε Δωρα και συγνώμη που το λέω με ολο το σεβασμό και αγάπη δεν φταίει η οικιακή βοηθός αλλά ο άντρας σου που ενέδωσε.Πχ ένα πιστός άντρας που τιμα το Στεφάνι και την γυναίκα του και δέκα πορνοσταρ να εχει για οικιακές βοηθους θα τις πεταγε έξω με τις κλωτσιές αν του έκαναν παρενόχληση. Εδω άλλες που ειναι νταντάδες και χτυπάνε τα παιδιά σαν τα χταπόδια αντε μετά να μην θυμώσεις! :angryfire ανθρώπινο δεν ειναι ! ο Ιησους δεν θύμωσε με τους εμπορους στο ναό ;
I prefer nothing than something bad
Μακάριοι οι καθαροί τη καρδία, ότι αυτοί τον Θεόν όψονται
dora gian
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 1:56 pm

Re: Το δύσβατο μονοπάτι της θεωρίας προς την πράξη

Δημοσίευση από dora gian »

πιστευω οτι μεσα απο αυτο εμαθα πραγματα που αγνοουσα .Εμαθα ταπεινωση ,εμαθα τον χριστο ,εμαθα να ζω μονη μου και να ειμαι ευτυχισμενη ,εμαθα οτι τα χρηματα ειναι καταστροφη και πολλλα αλλα .οσο για τον ανδρα μου ειναι με καποια αλλη τωρα ποθ πιστευω τον εχει κανει καλυτερο ανθρωπο .....αρα ο θεος κανει οτι καλυτερο για να σωσει τις ψυχες μας .
dora gian
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 1:56 pm

Re: Το δύσβατο μονοπάτι της θεωρίας προς την πράξη

Δημοσίευση από dora gian »

Θελω να πω με αλλα λογια ,οτι καθε τη που μας ειναι δυσαρεστο μας ποναει αλλα μεσα απο την καθημερινοτητα και ολα τα προβληματα μπορουμε να μαθουνμε κατι που θα μας φερει κοντα στον θεο .Ενας συγραφεας μου εγραψε την εξης αφιερωση. και την χαριζω σε εσας ΟΛΟΥΣ.
ΟΛΟ Σο δρομος της ζωης να μην ξεχνας,ειναι ενας αγωνας για αυθυπερβαση απο τις αδυναμιες της θνητοτητα μας.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Το δύσβατο μονοπάτι της θεωρίας προς την πράξη

Δημοσίευση από stathis73 »

ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΥΡΓΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΕΥΚΟΣ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ Ε;
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Το δύσβατο μονοπάτι της θεωρίας προς την πράξη

Δημοσίευση από ψυχουλα »

ΣΤΑΘΗΣ ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ έγραψε:ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΥΡΓΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΕΥΚΟΣ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ Ε;
Ουφ, για μια στιγμη τρομαξα οτι σε προσεβαλα μεχρι που ειδα το λευκος και ανακουφιστηκα!!
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”