Προγεννητικός έλεγχος και εξωσωματική

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Προγεννητικός έλεγχος και εξωσωματική

Δημοσίευση από eleimon »

Εχω δυο ερωτηματα δε ξερω αν εχουν ξαναειπωθει εδω,αν ναι να με συγχωρεσετε για την επαναληψη.
Το πρωτο ειναι ποια ειναι η θεση του προγεννητικου ελεγχου σ ενα ζευγαρι που ξεκιναει τη κοινη του ζωη σε μεγαλη ηλικια;
Και το δευτερο σε περιπτωση που για καποιους λογους ενα ζευγαρι δε μπορει να τεκνοποιησει και προβει σε εξωσωματικη αυτο η εκκλησια πως το αντιμετωπιζει;

Σε μια ερωτηση στον πνευματικο μου απεναντι στην εξωσωματικη μου ανεφερε το παραδειγμα του Αβρααμ και της Σαρας.......ειναι λογικα πραγματα αυτα τωρα;
Μου μιλησε για πιστη προς το Θεο και εκπληρωση του θεληματος του Θεου.
Και τοσα παιδακια που ερχονται στον κοσμο με εξωσωματικη;αυτα δεν ειναι παιδια του Θεου;δεν ειναι η ευλογημενη αυτη η μανα που φερε στον κοσμο μια ζωη;
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Προγεννητικος ελεγχος και εξωσωματικη

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Είμαι υπέρ του προγεννητικού ελέγχου, αλλά μόνο με την έννοια του να μπορούν να εντοπιστούν διάφορες παθήσεις ή ανωμαλίες του εμβρύου και να θεραπευθούν φαρμακευτικά ή χειρουργικά.
Και όχι βέβαια για να τερματιστεί η κύηση.

Επίσης είμαι υπέρ και της εξωσωματικής όταν δεν μπορεί να γίνει διαφορετικά.
Δεν νομίζω ότι η Εκκλησία έχει αντίρρηση σε αυτό το επίπεδο.

Φυσικά τίποτα δεν μπορεί να υποκαταστήσει την Πίστη και την προσευχή.

Εάν δεν είναι θέλημα του Θεού, τότε όσες και όποιες μεθόδους και αν εφαρμόσουν οι άνθρωποι, τίποτα δεν θα καταφέρουν.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
constantinosa.gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: Δευ Σεπ 05, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Elefsina
Επικοινωνία:

Re: Προγεννητικος ελεγχος και εξωσωματικη

Δημοσίευση από constantinosa.gr »

- Για ποιον λόγο γίνεται προγεννητικός έλεγχος; - Ποια είναι η ακρίβεια των προγεννητικών διαγνώσεων; - Με ποια μέτρα θεωρείται ένα πλάσμα χαμένο; - Ποιο είναι το χρέος των γιατρών; - Υπάρχει Καιάδας σήμερα; - Δημογραφικό, υπογεννητικότητα και νόμος περί εκτρώσεων. - Ποιος έχει το δικαίωμα να αποφασίσει για τη ζωή (ή το θάνατο) ενός κυοφορούμενου παιδιού; - Τι γίνεται σε περίπτωση επιπλοκών στην εγκυμοσύνη;

Μιλάει ο π. Κωνσταντίνος Στρατηγόπουλος
http://www.istologio.org/files/audio/er ... rwseis.mp3
Φωτογραφία γάμου http://www.imaginestudio.gr
Επιλεγμένα Ορθόδοξα κείμενα http://www.ambelosalithini.gr
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Προγεννητικος ελεγχος και εξωσωματικη

Δημοσίευση από ψυχουλα »

panagiotisspy έγραψε:Είμαι υπέρ του προγεννητικού ελέγχου, αλλά μόνο με την έννοια του να μπορούν να εντοπιστούν διάφορες παθήσεις ή ανωμαλίες του εμβρύου και να θεραπευθούν φαρμακευτικά ή χειρουργικά.
Και όχι βέβαια για να τερματιστεί η κύηση.

Επίσης είμαι υπέρ και της εξωσωματικής όταν δεν μπορεί να γίνει διαφορετικά.
Δεν νομίζω ότι η Εκκλησία έχει αντίρρηση σε αυτό το επίπεδο.

Φυσικά τίποτα δεν μπορεί να υποκαταστήσει την Πίστη και την προσευχή.

Εάν δεν είναι θέλημα του Θεού, τότε όσες και όποιες μεθόδους και αν εφαρμόσουν οι άνθρωποι, τίποτα δεν θα καταφέρουν.
θα συμφωνησω με τον προλαλήσαντα.
Η εξωσωματική μέθοδος δεν είναι παρα μια προοδος της ιατρικής. Εφόσον γίνεται σωστά δε βλέπω γιατί δείχνει απιστία.
Παλιά, πριν το 78 δεν υπήρχε ούτε υπέρηχος και σε ολη τη διαρκεια του τοκετου δεν ξεραμε πως αντιδρα η καρδια του εμβρυου, ποσο στρεσαρεται, αν πεφτουν οι παλμοι, με αποτελεσμα αρκετους θανατους.
τωρα κατα τη διαρκεια του τοκετου ακουμε την καρδια του εμβρου σε συναρτηση με τις ωδινες και ξερουμε αν αντεχει ή όχι, αυτο ειναι απιστια;;; οτι χρησιμοποιουμε ενα τεχνολογικό επίτευγμα όπως ο υπέρηχος προληπτικά ώστε να προλάβουμε το κακό;;;
δηλαδη θελω να πω αν η εξωσωματική ειναι δειγμα απιστιας τοτε δειγμα απιστιας ειναι και οι αεροσακοι στο αυτοκινητο!!! Ας βγαλουμε και τις ζωνες ασφαλειας, ας πεταξουμε το ρελε απο τον ηλεκτρικο πινακα, γιατι οχι, κι αυτο απιστια ειναι.
Αν το καλοσκεφτουμε, τα περισσοτερα πραγματα τα εχουμε ή τα κάνουμε εξαιτιας της απιστιας μας. ετσι κανεις μας δε μπορει να κατηγορησει κανεναν για απιστια επειδη κανει εξωσωματικη, ουτε ομως μπορουμε να κατηγορησουμε καποιον γιατι περιμενει μονο με την προσευχη.
υπαρχει κινδυνος ομως να μοιασουμε και με εκεινον που πνιγοταν και δε δεχοταν να τον σωσει ο βαρκαρης που περνουσε γιατι περιμενε να δει τον ίδιο το Θεό!
για μενα η εξωσωματική ειναι ενα ειδος βαρκαρη.
αλλωστε η εξωσωματικη δεν εγγυαται καποιο αποτελεσμα και χρειαζεται παλι πολλες προσπαθειες, πολλη αγωνια, πολλη ταλαιπωρια, πολλη προσευχη.

αλλα θελει μεγαλη προσοχη και ξεκαθαρισμα με το μαιευτηρα για το ποσα εμβρυα θα δημιουργηθουν και ποσα θα εμφυτευθουν γιατι ετσι γινονται πολλες εκτρωσεις και το ξερω απο φιλη μου που της εβαλαν 5 και κρατησε τα δυο χωρια που υπηρχαν και αλλα κατεψυγμενα τα οποια δε ξερω τι απεγιναν.
προσφατα ειχε βγει ο κ. Παντος στην τηλεοραση και ζητουσε καποια λυση απο το κρατος γιατι ειχε 2.500 χιλιαδες εμβρυα κατεψυγμενα που θα θανατωνονταν.
και δυστυχως στην εξωσωματικη αν δεν κανεις πολλες εμφυτευσεις λιγοστευουν πολυ οι πιθανοτητες εντωμεταξυ τα χρηματα ειναι πολλα για καθε προσπαθεια οποτε οι περισσοτερες διαλεγουν να κανουν πολλες εμφυτευσεις κι οποια πιασει.
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
fosterer
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 10:09 am

Re: Προγεννητικος ελεγχος και εξωσωματικη

Δημοσίευση από fosterer »

orthodox_grnet έγραψε:- Για ποιον λόγο γίνεται προγεννητικός έλεγχος; - Ποια είναι η ακρίβεια των προγεννητικών διαγνώσεων; - Με ποια μέτρα θεωρείται ένα πλάσμα χαμένο; - Ποιο είναι το χρέος των γιατρών; - Υπάρχει Καιάδας σήμερα; - Δημογραφικό, υπογεννητικότητα και νόμος περί εκτρώσεων. - Ποιος έχει το δικαίωμα να αποφασίσει για τη ζωή (ή το θάνατο) ενός κυοφορούμενου παιδιού; - Τι γίνεται σε περίπτωση επιπλοκών στην εγκυμοσύνη;

Μιλάει ο π. Κωνσταντίνος Στρατηγόπουλος
http://www.istologio.org/files/audio/er ... rwseis.mp3
Θα μπορούσα να να απαντήσω σε ένα προς ένα τα ερωτήματα αλλά οι απαντήσεις θα ήταν υποκειμένικες.
Θα απαντήσω λοιπόν στην μόνη ερώτηση που χωρά αντικειμενική απάντηση.
Μόνος υπεύθηνος να αποφασίσει για την ζωή ή το θάνατο ενός εμβρύου,σύμφωνα με τον νόμο και με την λογική είναι η γυναίκα που το κυοφορεί!
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Προγεννητικος ελεγχος και εξωσωματικη

Δημοσίευση από eleimon »

Δε λεω μεγαλα λογια ηδη εχω δυο διδυμακια με φυσιολογικη τεκνοποιηση αλλα αν ποτε μου συνεβαινε κατι τετοιο δε νομιζω να μπαινα ποτε στη διαδικασια να χουν γονιμοποιηθει 3 η 4 ωαρια και να ριχνα καποια απ αυτα.....
fosterer έγραψε:Θα μπορούσα να να απαντήσω σε ένα προς ένα τα ερωτήματα αλλά οι απαντήσεις θα ήταν υποκειμένικες.
Θα απαντήσω λοιπόν στην μόνη ερώτηση που χωρά αντικειμενική απάντηση.
Μόνος υπεύθηνος να αποφασίσει για την ζωή ή το θάνατο ενός εμβρύου,σύμφωνα με τον νόμο και με την λογική είναι η γυναίκα που το κυοφορεί!
Και κατα ποσο η κριση της ειναι σωστη?........γιατι εχουμε δει ουκ ολιγες που οταν ανακοινωνεται οχι αποτελεσμα προγεννητικου ελεγχου αλλα στον 5 μηνα που γινεται η αμνιοκεντηση οτι το παιδι εχει προβλημα προτρεχουν στην ευκολια της εκτρωσης..
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
constantinosa.gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: Δευ Σεπ 05, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Elefsina
Επικοινωνία:

Re: Προγεννητικος ελεγχος και εξωσωματικη

Δημοσίευση από constantinosa.gr »

Οτι δεν πιάνει ο νόμος είναι σωστό; Ο άνθρωπος είναι μόνο λογική; Ποιά είναι η λογική της εκτρώσεως;
Φωτογραφία γάμου http://www.imaginestudio.gr
Επιλεγμένα Ορθόδοξα κείμενα http://www.ambelosalithini.gr
fosterer
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 10:09 am

Re: Προγεννητικος ελεγχος και εξωσωματικη

Δημοσίευση από fosterer »

eleimon έγραψε:Δε λεω μεγαλα λογια ηδη εχω δυο διδυμακια με φυσιολογικη τεκνοποιηση αλλα αν ποτε μου συνεβαινε κατι τετοιο δε νομιζω να μπαινα ποτε στη διαδικασια να χουν γονιμοποιηθει 3 η 4 ωαρια και να ριχνα καποια απ αυτα.....
fosterer έγραψε:Θα μπορούσα να να απαντήσω σε ένα προς ένα τα ερωτήματα αλλά οι απαντήσεις θα ήταν υποκειμένικες.
Θα απαντήσω λοιπόν στην μόνη ερώτηση που χωρά αντικειμενική απάντηση.
Μόνος υπεύθηνος να αποφασίσει για την ζωή ή το θάνατο ενός εμβρύου,σύμφωνα με τον νόμο και με την λογική είναι η γυναίκα που το κυοφορεί!
Και κατα ποσο η κριση της ειναι σωστη?........γιατι εχουμε δει ουκ ολιγες που οταν ανακοινωνεται οχι αποτελεσμα προγεννητικου ελεγχου αλλα στον 5 μηνα που γινεται η αμνιοκεντηση οτι το παιδι εχει προβλημα προτρεχουν στην ευκολια της εκτρωσης..
Κανείς δεν διεκδικεί το αλάθητο αλλά δεν μπορείς να υποχρεώσεις μια μητέρα να μεγαλώνει ένα παιδί μη υγειή,ούτε φυσικά να καταδικάσει ένα παιδί να μεγαλώνει στην δυστυχία ενός ιδρύματος.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Προγεννητικος ελεγχος και εξωσωματικη

Δημοσίευση από eleimon »

Μα γιατι να παει στο ιδρυμα βρε Γιωργο?επειδη βγηκε με μια αναπηρια?.........ας το δουμε και λιγο πνευματικα,σαν δοκιμασια προς τους γονεις,γι αυτη τη μανα.......ολα τα βαζουμε μεσα σε ενα τσουβαλι πια....
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25041
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Προγεννητικος ελεγχος και εξωσωματικη

Δημοσίευση από aposal »

eleimon έγραψε: Σε μια ερωτηση στον πνευματικο μου απεναντι στην εξωσωματικη μου ανεφερε το παραδειγμα του Αβρααμ και της Σαρας.......ειναι λογικα πραγματα αυτα τωρα;
Μου μιλησε για πιστη προς το Θεο και εκπληρωση του θεληματος του Θεου.
Και τοσα παιδακια που ερχονται στον κοσμο με εξωσωματικη;αυτα δεν ειναι παιδια του Θεου;δεν ειναι η ευλογημενη αυτη η μανα που φερε στον κοσμο μια ζωη;[/b][/i]
Ελπίδα αν δεν έχεις εμπιστοσύνη στον πνευματικό σου, αλλά τον υπακούς μόνον σε ό,τι ΕΣΥ κρίνεις ως σωστό, τότε είναι σαν να μην έχει πνευματικό, αφού κάνει υπακοή στην κρίση σου και μόνον. Θυμάμαι πως ο δικός μου πνευματικός, κάποια φορά, μου είπε να κάνω κάτι που, με βάση την επιστημονική λογική που διέθετα, θεωρούνταν άσχετο. Δεν του το είπα. Μετά όμως από μερικές ημέρες κατάλαβα ότι η ανθρώπινη λογική δεν έχει καμία θέση στην πνευματική εργασία και τον υπάκουσα. Η βελτιωση που είδα, γνωρίζοντας ότι σύμφωνα με την δική μου λογική δεν θα έπρεπε να υπήρχε, "ήταν όλα τα λεφτά"!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”