Mήπως είμαστε για τα "βουνά";

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Mήπως είμαστε για τα "βουνά";

Δημοσίευση από stathis73 »

Παναγιωτη τα ξερεις καλυτερα απο εμενα σαν γηραιοτερεος :lol: :lol: :lol:
Θυμασαι οταν στην τηλεοραση εδειχνε καμια κοντη φουστα τρωγαμε φαπα και μας ελεγαν αντε για υπνο.
Εγω το πνευματικο το εχω σχεδον αληλενδετο με το παρελθον σε σχεση με το σημερα, λυπαμε φιλε μου αλλα το πνευματικο μελλον θα το πετυχουμε με πολυ μεγαλυτερη προσπαθεια.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Mήπως είμαστε για τα "βουνά";

Δημοσίευση από aposal »

Ζούμε σε εποχές που ο διάβολος μπορεί να αισθάνεται χαρούμενος γιατί κρατάει αιχμάλωτο τον σημαντικά περισσότερο κόσμο. Αυτό όμως δεν πρέπει να μας απογοητεύει, γιατί εμείς ελπίζουμε στον Κύριο και όχι στο πού πάνε τα πράγματα. Προφανώς για να επιτρέπει ο Θεός όλη αυτή την κατρακύλα κάτι καλό θα προκύψει, διαφορετικά θα είχε παρέμβει. Εξάλλου μπορούμε να το δούμε και σαν μια ευκαιρία για περισσότερο αγώνα.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Mήπως είμαστε για τα "βουνά";

Δημοσίευση από stathis73 »

aposal έγραψε:Ζούμε σε εποχές που ο διάβολος μπορεί να αισθάνεται χαρούμενος γιατί κρατάει αιχμάλωτο τον σημαντικά περισσότερο κόσμο. Αυτό όμως δεν πρέπει να μας απογοητεύει, γιατί εμείς ελπίζουμε στον Κύριο και όχι στο πού πάνε τα πράγματα. Προφανώς για να επιτρέπει ο Θεός όλη αυτή την κατρακύλα κάτι καλό θα προκύψει, διαφορετικά θα είχε παρέμβει. Εξάλλου μπορούμε να το δούμε και σαν μια ευκαιρία για περισσότερο αγώνα.
Αποστολε πολυ σωστα, αλλα και σαν ζωη δεν ειναι καλυτερα;
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Mήπως είμαστε για τα "βουνά";

Δημοσίευση από panagiotisspy »

stathisgrh έγραψε:Παναγιωτη τα ξερεις καλυτερα απο εμενα σαν γηραιοτερεος :lol: :lol: :lol:
Θυμασαι οταν στην τηλεοραση εδειχνε καμια κοντη φουστα τρωγαμε φαπα και μας ελεγαν αντε για υπνο.
Εγω το πνευματικο το εχω σχεδον αληλενδετο με το παρελθον σε σχεση με το σημερα, λυπαμε φιλε μου αλλα το πνευματικο μελλον θα το πετυχουμε με πολυ μεγαλυτερη προσπαθεια.
Κοίταξε, αυτό που λες είναι σωστό και μας αφορά όλους, γιατί οι μόνες παραστάσεις που έχουμε στο μυαλό μας είναι το χτες και το σήμερα. Και το χτες φαίνεται καλύτερο πράγματι.
Αλλά το αύριο τελικά είναι αυτό το οποίο θα μας άρεσε περισσότερο, αν κάναμε αυτό που πρέπει.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Athanasius
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Αύγ 20, 2010 8:35 am

Re: Mήπως είμαστε για τα "βουνά";

Δημοσίευση από Athanasius »

Ζούμε σε πολύ δύσκολες εποχές όσο για την κυβέρνηση ο εωσφόρος κινεί τα νήματα,

Όσο για μας πρέπει να έχουμε μνήμη θανάτου.



"Το να μη γνωρίζεις είναι αμάθεια. Το να μη θέλεις, όμως, να μάθεις, είναι υπερηφάνεια"
,Άγιος Γρηγόριος
Είναι γεναιότερο και βασιλικότερο να νικάς τα πάθη και τις αδυναμίες σου, από το να νικάς στην μάχη τον εχθρό".
Μέγας Αλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
akylina
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Παρ Σεπ 25, 2009 6:11 pm
Τοποθεσία: Αιτωλοακαρνανία

Re: Mήπως είμαστε για τα "βουνά";

Δημοσίευση από akylina »

Είμαστε....! Είμαστε!..... :roll: :7
-Αινείτε τον Κύριον εκ των ουρανών,αινείτε αυτών εν τοις υψίστοις..
-Ευφράνθην επι τοις ειρηκόσι μοι εις οίκον Κυρίου πορευσόμεθα. Εστώτες ήσαν οι πόδες ημών εν ταις αυλαίς σου, Ιερουσαλήμ..
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Mήπως είμαστε για τα "βουνά";

Δημοσίευση από stathis73 »

Τελικά ειμαστε οντως για τα βουνα παλικαρια
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
paratiritis88
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 24, 2007 6:00 am

Re: Mήπως είμαστε για τα "βουνά";

Δημοσίευση από paratiritis88 »

Ειτε τα παρουμε απο τωρα ή οχι πιστευω οτι πολυς κοσμος θα γυρισει σε λιγο καιρο στον τοπο καταγωγης του αυτο ειναι το μονο σιγουρο καθως δεν θα μπορει να ανταπεξελθει στις οικονομικες υποχρεωσεις που θα εχει με αποτελεσμα οι περισσοτεροι να ξαναγυρισουν στα πατρικα τους-χωρια τους και ξανακανοντας ισως της "παλιες" και ομορφες δουλειες τους.

Δηλαδη ητανε ασχημα που ειχαμε ζυμωτο ψωμι που μοσχοβολουσε απο εκατο μετρα και κρατουσε φρεσκο ποσες μερες;

Ητανε ασχημα που ειχαμε αυγα απο δικες μας κοτες και οχι απο αυτες που τις ταιζουν οτι σαπιο κρεας υπαρχει;

Ητανε ασχημα που τρωγαμε προιοντα κηπου φρεσκα (ντοματες,μαρουλια κ.α) αποφευγοντας τα εκτος εποχης;

Hτανε ασχημα που τις Κυριακες ολοι μα ολοι πηγαιναν Εκκλησια και τιμουσαν τον Θεό για ολα τα καλα που μας δίνει;



Αδελφέ αδελφέ.

Από πολλά χρόνια τώρα, έχω κι΄εγώ τίς ίδιες μ΄ εσένα ανησυχίες για μιά επιστροφή στα παλιά.

Εδώ θα επικεντρώσω το θέμα μόνο στήν επιβίωση σήμερα στό χωριό.
Πήρα ένα κτήμα λοιπόν κάνοντας στροφή πρός την αγροτική ζωή, αλλά όταν κανείς είναι μιά ζωή μέσα στήν πολιτεία του καί δεν είναι μαθημένος από αυτά, τότε τρώει τα χέρια του καί τον χρόνο του προσπαθώντας να παράγει κάτιτι για να μη πεθάνει...

Άς κάνουμε τώρα κάποιες υποθέσεις, ό,τι ναί καί όντως πήραμε τα βουνά, αλλά χρειαζόμαστε καί να τραφούμε δεδομένου ότι δεν είμαστε καί άϋλα πνεύματα...

1η ΥΠΟΘΕΣΗ:

Απλή επιστροφή στο χωριό. Φυτεύουμε σπόρους τον Δεκέμβριο ή αγορασμένα φυντάνια τον Μάρτη για να φάμε νόστιμα χορταράκια καί κηπευτικά τόν Ιούλιο. Τρώμε δηλαδή μιά φορά τον χρόνο από αυτά τα κηπευτικά καί μάλιστα 3 μήνες αφ΄ ότου τα φυτέψουμε. Στό ενδιάμεσο χρόνο ή αγοράζουμε ( άν έχουμε λεφτά από μεροκάματο ή σύνταξη, ειδ΄ άλλως τρώμε κοπανιστό αέρα...)
Οί κότες για να παράγουνε αυγά θέλουνε καλαμπόκι ( φυτεύουμε ή πληρώνουμε ), οί κατσίκες για να κάνουνε γάλα θέλουν πολύ χορτάρι, καί τα διάφορα εξ΄ ορέξ πού σήμερα τρώμε τότε κόβονται...

2η ΥΠΟΘΕΣΗ, ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΗ ΕΠΙΒΙΩΣΗ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ - ΧΩΡΙΟ:

Επιδίωξη αυτοδυναμίας λόγω αποκλεισμού εκ τών αγορών σε εποχή Αντιχρίστου ( "καί ίνα μη τις δύναται πωλήσαι ή αγοράσαι, η μη, ο έχων το χάραγμα...")

Εδώ θα κάνουμε καί άλλες πιό προωθημένες σκέψεις...

Στήν περίπτωση αυτή πρέπει να οργανωθούμε αυτοδύναμα ώστε να μπορούμε να αντιμετωπίσουμε τόν αποκλεισμό εκ τών αγορών, όταν γιά εμάς τούς Χριστιανούς κλείσουν, λόγω χαράγματος, οί πόρτες έστω καί για 3,5 χρόνια σύμφωνα με την Αποκάλυψη..

Τό ζυμωτό ψωμί λοιπόν ωραίο καί νόστιμο είναι, αλλά για να το αποκτήσεις θα πρέπει να έχεις σπείρει στάρι.

Τό στάρι ώς γνωστόν βγαίνει μιά φορά τον χρόνο καί εάν ο καλός Θεός βρέξει! Εάν δεν βρέξει, όπως επί Ηλιού τού προφήτου, τότε αλλοίμονο...

Θά πρέπει λοιπόν να οργώσουμε.

Μέ τρακτέρ;

Θά υπάρχουν τότε ; ή θα είναι σάν πεταμένα παλιοσίδερα στούς δρόμους και στα χωράφια;

Θα υπάρχουν πετρέλαια, ή θα τα έχουν μόνο οι σφραγισμένοι οί οποίοι θα τρώνε βέβαια καλύτερα από τούς ασφράγιστους αλλά θα πεινάνε διπλάσια από αυτούς, γιατί θα έχουν την κατάρα του Θεού επάνω τους σύμφωνα καί με την αρχαία Παράδοση...

Πρέπει λοιπόν νωρίτερα να έχουμε αποθηκεύσει στάρι - αλεύρι.

Αλλά το στάρι χαλάει, καί ουδείς μέχρι τώρα δεν έχει μάθει τον μυστικό τρόπο πού ο Ιωσήφ ο πάγκαλος διατήρησε για 7 ολόκληρα χρόνια το στάρι τού Φαραώ στίς Αιγυπτιακές αποθήκες.

( Εάν γνωρίζει κάτι περισσότερο κάποιος αδελφός γι΄ αυτό το θέμα, άς μας ειπεί καί άς ανταλλάξουμε απόψεις ωφέλιμες για την Χριστιανική μας κοινότητα.( Κάποτε, ίσως καί σύντομα, θα μάς χρειαστούν..)

Άραγε, πόσο μαρτυρική θα είναι η ζωή μας τότε, όταν αποκομμένοι από τον τεχνικό πολιτισμό μέσα στόν οποίο για δεκαετίες ζήσαμε θα αναγκασθούμε εκ των πραγμάτων να πάρουμε τα όρη και τα βουνά;

Μόνο ο Θεός τότε θα μπορέσει να μάς θρέψει, καί εφ΄ όσον βέβαια το θελήσει...

paratiritis88
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Mήπως είμαστε για τα "βουνά";

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

paratiritis88 έγραψε:Άραγε, πόσο μαρτυρική θα είναι η ζωή μας τότε, όταν αποκομμένοι από τον τεχνικό πολιτισμό μέσα στόν οποίο για δεκαετίες ζήσαμε θα αναγκασθούμε εκ των πραγμάτων να πάρουμε τα όρη και τα βουνά;

Μόνο ο Θεός τότε θα μπορέσει να μάς θρέψει, καί εφ΄ όσον βέβαια το θελήσει...

Ακριβώς έτσι τα βλέπω και εγώ τα πράγματα.


Αλλά οπωσδήποτε αλλιώς θα είναι να ζήσει κανείς, αν μπορεί προσωρινά, στο χωριό, και αλλιώς στις μεγάλες πόλεις.

Τα όνειρα για ζεστές σιταρένιες φρατζόλες απο το φούρνο με τα ξύλα, θα παραμένουν όνειρα, και θα επικρατεί η πικρή γεύση της περιρρέουσας δυστυχίας.

Αλλά ίσως και να μην μας αφήσει ο Θεός για πολύ έτσι, ίσως το έλεός Του μας προφθάσει, ίσως και να ακολουθήσουν καλύτερες ημέρες, αυτό έχω ακούσει εγώ.

Για δε την εποχή του Αντιχρίστου νομίζω ότι είναι καλύτερα μα μην ζεί κανείς.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Mήπως είμαστε για τα "βουνά";

Δημοσίευση από aposal »

Αποσπάσματα από το βιβλίο «ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΠΑΪΣΙΟΥ ΑΓΙΟΡΕΙΤΟΥ, ΛΟΓΟΙ Β΄ : ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΑΦΥΠΝΙΣΗ»

-Γέροντα, όταν ακούω για τον Αντίχριστο, νιώθω ένα φόβο μέσα μου.
-Τι φοβάσαι; Πιο φοβερός θα είναι από τον διάβολο; Αυτός είναι άνθρωπος. Εδώ η Αγία Μαρίνα έδερνε τον διάβολο και η Αγία Ιουστίνα τόσους δαίμονες διέλυσε. Στο κάτω - κάτω, εμείς δεν ήρθαμε για να βολευτούμε σ’ αυτόν τον κόσμο.
Σημείο ότι θα πλησιάζει η εκπλήρωση των προφητειών θα είναι το γκρέμισμα του τεμένους του Ομάρ, στα Ιεροσόλυμα. Θα το γκρεμίσουν για να ανοικοδομήσουν το ναό του Σολομώντα που, όπως λένε, ήταν χτισμένος σ’ αυτή τη θέση. Τελικά οι Σιωνιστές θα εγκαταστήσουν τον Αντίχριστο εκεί, ως Μεσσία. Άκουσα ότι οι Εβραίοι ήδη ετοιμάζονται να χτίσουν το ναό του Σολομώντα.


Τώρα πάλι παρουσιάστηκε μια αρρώστια, για την οποία βρήκαν ένα εμβόλιο που θα είναι υποχρεωτικό και, για να το κάνει κανείς, θα τον σφραγίζουν. Πόσοι άνθρωποι εκεί είναι ήδη σφραγισμένοι με ακτίνες λέϊζερ, άλλοι στο μέτωπο και άλλοι στο χέρι! Αργότερα, όποιος δεν είναι σφραγισμένος με τον αριθμό 666 δεν θα μπορεί ούτε να πουλά, ούτε να αγοράζει, ή να παίρνει δάνειο, να διορίζεται κλπ. Μου λέει ο λογισμός ότι ο Αντίχριστος με αυτό το σύστημα θέλησε να πιάσει όλον τον κόσμο και, αν δεν είναι κάποιος στο σύστημα δεν θα μπορεί να δουλέψει κλπ, είτε κόκκινος, είτε μαύρος, είτε άσπρος, όλοι δηλαδή. Θα επιβληθεί έτσι με ένα οικονομικό σύστημα που θα ελέγχει την παγκόσμια οικονομία και μόνο όσοι θα έχουν δεχθεί το σφράγισμα, το χάραγμα με τον αριθμό 666 θα μπορούν να έχουν εμπορικές συναλλαγές.
Τι θα πάθουν όμως οι άνθρωποι που θα σφραγίζονται!… Μου έλεγε κάποιος ειδικός ότι με τις ακτίνες λέϊζερ παθαίνει κανείς βλάβη. Οι άνθρωποι που θα σφραγιστούν θα τραβούν τις ακτίνες του ήλιου και θα πάθουν τέτοια ζημιά, που θα μασούν τη γλώσσα τους από τον πόνο (Αποκ. 16,10). Όσοι δεν σφραγιστούν θα περάσουν καλύτερα από τους άλλους, γιατί ο Χριστός, όσους δεν θα σφραγιστούν, θα τους βοηθήσει. Δεν είναι μικρό πράγμα αυτό!
-Γέροντα, πότε θα τους βοηθήσει; Μετά;
-Όχι, τότε.
-Αφού Γέροντα, δεν θα μπορούν να πωλούν και να αγοράζουν, πώς θα περάσουν καλύτερα;
-Να δεις, ο Θεός ξέρει έναν τρόπο, τον ξέρω και εγώ αυτόν. Λοιπόν, με απασχόλησε πολύ αυτό το θέμα και μου έστειλε μετά το … τηλεγράφημα. Ο Θεός, πώς μας οικονομάει, πω! Πω
!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”