Ήταν πράγματι φωνές απ'την κόλαση;

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Ήταν πράγματι φωνές απ'την κόλαση;

Δημοσίευση από pan »

Αν ειναι ευλογιμενο να πω και τη δική μου γνώμη.

Πολλοι εδώ μέσα γραφουν αβασημες θεωρειες. Οτι ακούσουν, διαβάσουν, ή δούν αμέσως το σχολιάζουν με τα δικά τους κριτήρια. Δεν το εξετάζουν εάν αυτό ειναι αληθές ή όχι. Πετάνε αυτό που ειναι να πουν και ...ασε τους αλλους να τσακονονται. Ξεχνάνε την εντολή του Κυρίου Ιησού Χριστού, ότι ειναι προτημότερο να δεσης πέτρα στο λεμό σου και να πέσης στη θαλασσα, πάρα να σκανδαλήσης τον αδελφόν σου.
Αυτό γίνετε δυστηχός. Ενα ερωτηματικό, ( ; ) θα μπορούσε να τους απαλάξη, αλλά ούτε αυτό μπένη. Σκοπός τους είναι ότι και καλά πρέπει να συμφωνήσουμε όλοι με αυτόν. Ο εγωισμος. Ο εγωισμός αδελφοί ειναι σαν την γλώσσα που κοκαλά δεν έχει αλλά κοκαλα τσακίζη.

Μήν νομίζετε ότι έχω κάτι με τους αδελφούς, όχι, με τον πειράζων τα έχω.
Άβαταρ μέλους
XRHSTOS
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 22, 2006 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Ήταν πράγματι φωνές απ'την κόλαση;

Δημοσίευση από XRHSTOS »

όντως αγαπητε dionysi το εγραψα λαθος το θεμα..
πιστευω οτι η κριτικη σου ειναι λιγο αυστηρη... κ οτι προκαλλουν γελια τα γραφομενα μ! τι να πω! για να το λες...
παντως καλα εκανες κ με διορθωσες.. ο ανθρωπος ψς κτιστος παντα θα ναι κτιστος οποτε παραδεισος οπως σωστα ειπες ειναι η μεθεξη της ακτιστου ενεργειας..
η δε κολαση η αμεθεξια ..........
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Ήταν πράγματι φωνές απ'την κόλαση;

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Captain Yiannis έγραψε:Θα μου επιτρέψετε να αναμασήσω μερικά πράγματα , αν και Χρήστο , έχει ξανασυζητηθεί το θέμα.
Το ερώτημα είναι πιστεύουμε ότι υπάρχει ο Διάβολος ??

Αν όχι τότε όλα είναι μία απάτη , βέβαια ο Διάβολος είναι μία απάτη ούτως η άλλως.

Αν ναι τότε λέγει ο Πατήρ Λεόντιος Διονυσιάτης.

«Ο Πονηρός, αν του επιτρέψει ο Κύριος, μπορεί να μιμηθεί ανθρώπινες φωνές, όπως είπαμε και για τα τραπεζάκια των πνευματιστών.
Εξ άλλου δεν επιτρέπεται στα πνεύματα των νεκρών, εκτός τις πρώτες ημέρες μετά την κοίμησή τους να κυκλοφορούν σ' αυτό τον κόσμο ανάμεσα στους ζωντανούς. Και τότε όμως χωρίς να μπορούν να επικοινωνήσουν. Εξαιρούνται οι Άγιοι εφ' όσον έχουν εντολή του Θεού, και βέβαια κυκλοφορούν όπως είπαμε και πριν, οι δαίμονες. Συνεπώς μπορεί ο πονηρός να δημιουργήσει την οχλαγωγία που ακούστηκε από το μικρόφωνο του συνεργείου, χωρίς να υπάρχει καμμιά αληθινή φωνή. Λόγοι για να το κάνει υπάρχουν πολλοί. Μπορεί πχ να βγάλει τρελούς όσους ήταν παρόντες στο πείραμα, αν εξεταστεί λεπτομερώς, και αποδειχτεί ότι οι φωνές αυτές είναι πολύ λιγότερες από την πρόχειρη εκτίμηση του αρχηγού του συνεργείου, συνεπώς δεν είναι από τον Άδη ή την Κόλαση, αν και τις άκουσαν όλοι! Επίσης στέλνει ένα μήνυμα στους δικούς του, που χρησιμοποιούν σατανικά εφέ σε τραγούδια ή κινηματογραφικά έργα πως να αναπαράγουν ανάλογο τρόμο. Και ήδη βγήκαν τέτοια εφέ!! Καταλήγουμε λοιπόν ότι δεν γνωρίζουμε από πρόχειρη εξέταση πόσο αληθινές είναι οι φωνές. Σίγουρα οι ερευνητές δεν είπαν ψέματα και τα μηχανήματά τους το επιβεβαίωσαν. Και οπωσδήποτε οι φωνές είναι ασυγκρίτως περισσότερες από αυτές των τεχνιτών εφέ, που γίνονται τελευταία δηλ. είναι πολύ μεταγενέστερα.»

Ανδρέα θα ήθελα την γνώμη σου επ αυτού . αν είναι ευλογημένο

Ανδρέα ευχαριστώ γιά την τοποθέτησή σου.

Όμως θα ήθελα να το κλείσω σαν θέμα από την πλευρά μου, λέγοντας ότι ,

Ο Μοναχός Λεόντιος Διονυσιάτης , με τον οποίο συζητώ λίγο , όταν πηγαίνω στο Όρος , λέει πολύ απλά ότι ,

αυτό που πιθανώς βίωσαν οι παρόντες εκεί , ήταν μία δαιμονική παρέμβαση , στην οποία ο δαίμονας ,είχε ως στόχο να αποπλανήσει το γένος των ανθρώπων , και επιπλέον να στείλει ένα μήνυμα στους δικούς του πως να αναπαράγουν ανάλογο τρόμο.

Τόσο απλά.

Το σοβαρό θέμα εν προκειμένω είναι ότι, οι περισσότεροι από εμάς δεν δέχονται την ύπαρξη του Διαβόλου ,
καί έτσι αυτός , ο μισόκαλος , καταφέρνει να μας πλανά και να κυριαρχεί.-

Αν είναι ευλογημένο
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Thomas15n
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 873
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am

Re: Ήταν πράγματι φωνές απ'την κόλαση;

Δημοσίευση από Thomas15n »

Συγγνώμη αλλά λέτε γιά αυτήν την ηχογράφιση που κυκλοφορούν παλαιοημερολογίτες και την είχαν πάει στην Νανά Παλαιτσάκη, που λένε ότι ακούγεται κάποιος να μιλάει ελληνικά και να λέει μη με χτυπάτε;
Αν λέτε γιά αυτή και μένα μου φαίνεται μάλλον περίεργο να έχει καταγραφεί κάτι τέτοιο, δεν γνωρίζω όμως είναι η ίδια με την γεώτρηση που έκαναν οι Ρώσοι στην χερσόνησο Κόλα των δέκα χιλιομέτρων;
Ή μιλάμε γιά δύο διαφορετικές περιπτώσεις αυτό δεν το έχω καταλάβει ακριβώς, βέβαια ο παράδεισος και η κόλαση λογικά πρέπει να είναι σε πνευματικό επίπεδο και όχι σε υλικό καθ'όσον γνωρίζω, αλλά προς τί η ενασχόληση με αυτό! Αν κάποιος έχει φόβο Θεού δεν θα επηρεαστεί από κάτι τέτοιο και το αντίθετο άρα μου φαίνεται άτοπο το όλο θέμα και χωρίε νόημα.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Ήταν πράγματι φωνές απ'την κόλαση;

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Θωμά δεν ξέρω την άλλη περίπτωση, μιλάω μόνο γιά την δημοσίευση του Μοναχού Λεοντίου Διονυσιάτου ,
όπως περιγράφεται στην αρχική δημοσίευση του χρήστου edo.
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Thomas15n
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 873
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am

Re: Ήταν πράγματι φωνές απ'την κόλαση;

Δημοσίευση από Thomas15n »

Ο διάβολος υπάρχει και πλανά και δεν χρειάζονται άλλες αποδείξεις, ας δούμε τις αιρέσεις που πληθαίνουν ας δούμε τις άλλες θρησκείες στην πατρίδα μας που ψαρεύουν ψυχές, ας δούμε την σήψη που αυξάνει στην κοινωνία μας και την αποστασία που θεριεύει, όλα αυτά αποδεικνύουν περἰτρανα ότι υπάρχει. Και βέβαια τα μάγια που δυστυχώς στην Ελλάδα δίνουν και παίρνουν, και όσοι γνωρίζουν καταλαβαίνουν τί λέω και πόσοι άνθρωποι έχουν καταστραφεί από αυτά, και αν πας σε κάνεναν παπά γιά λύσιμο φοβάται και δεν κάνει κάτι, μου έχει τύχει προσωπικά να το δώ σε φίλο μου και όταν ρωτἠσαμε τον παπά που παλιά έκανε λύσιμο με τις ευχές της Εκκλησίας, γιατί δεν κάνουν οι σημερινοί ιερείς λύσιμο μα τις ευχές τις Εκκλησίας μας απήντησε ότι δεν το κάνουν διότι φοβούνται γι αυτούς και τις οικογένειές τους.
Πέφτει και ξύλο από τον εξαποδώ και σε ιερείς που δεν έχουν τα προσόντα αλλά και οι ίδιοι οι μάγοι τρώνε αρκετές φορές ξύλο.
Thomas15n
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 873
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am

Re: Ήταν πράγματι φωνές απ'την κόλαση;

Δημοσίευση από Thomas15n »

Captain Yiannis έγραψε:Θωμά δεν ξέρω την άλλη περίπτωση, μιλάω μόνο γιά την δημοσίευση του Μοναχού Λεοντίου Διονυσιάτου ,
όπως περιγράφεται στην αρχική δημοσίευση του χρήστου edo.
Εγώ έχω ένα DVD που έχει αυτήν την ηχογράφηση η αλήθεια είναι ότι δεν καταλαβαίνεις τί ακούς είναι μία θολή φασαρία σαν να ακούγεται από ένα αχανές μέρος που κάπου ακούγεται κάποιος να φωνάζει ελληνικά, αλλά δεν μπορώ και να το βεβαιώσω είναι πολύ αφηρημένο. Βέβαια με την σημερινή τεχνολογία οποιοσδήποτε μπορεί να πάρει μία τυχαία ηχογράφηση και να στην κάνει να ακούγεται όπως θέλει.
Δεν βγαίνει άκρη. Αφήστε το καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Ήταν πράγματι φωνές απ'την κόλαση;

Δημοσίευση από dionysisgr »

XRHSTOS έγραψε:όντως αγαπητε dionysi το εγραψα λαθος το θεμα..
πιστευω οτι η κριτικη σου ειναι λιγο αυστηρη... κ οτι προκαλλουν γελια τα γραφομενα μ! τι να πω! για να το λες...
παντως καλα εκανες κ με διορθωσες.. ο ανθρωπος ψς κτιστος παντα θα ναι κτιστος οποτε παραδεισος οπως σωστα ειπες ειναι η μεθεξη της ακτιστου ενεργειας..
η δε κολαση η αμεθεξια ..........
Αδελφε με παρεξηγησες, δεν εννοουσα οτι τα γελια πανε στο προσωπο σου, καθε αλλο.

Κοιτα το π.μ. σου και θα καταλαβεις τι εννοω.

Να με συγχωρεις εαν σε στεναχωρησα παντως, οπως και να εχει.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25013
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ήταν πράγματι φωνές απ'την κόλαση;

Δημοσίευση από aposal »

XRHSTOS έγραψε:όντως αγαπητε dionysi το εγραψα λαθος το θεμα...
Αδελφέ δεν είναι λάθος να βάζεις ένα ερώτημα, για όνομα του Θεού! Λάθος κάνουμε μόνον όταν πιστεύουμε πράγματα χωρίς καν να τα εξετάσουμε.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”