Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Δημοσίευση από stathis73 »

Παναγιώτη για όλα μα όλα χρειάζεται η μεγίστη των αρετών η διάκριση. :8 :8
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Δημοσίευση από pan »

smarti έγραψε:Ανδρέα ελπίζω να μην γίνει αυτό.... :? :? :? :? :8 :8 :8



Από τα 17 μου βάφομαι…άρχισα να βάφομαι γιατί το έκαναν και οι άλλοι…και σιγά σιγά νομίζω το έκανα γιατί πίστευα ότι με το βάψιμο γίνεσαι ποιο ωραία. Και έτσι….σιγά σιγά άρχισε να γίνετε συνήθεια…και δεν υπήρχε φορά που να θυμηθώ που βγήκα έξω χωρίς να βαφτώ. Τώρα που το σκέφτομαι…νομίζω πως δεν έχω δει ακόμα νυφούλα άβαφη. Εσείς έχετε δει?
Αυτό ήταν λίγο εκτός θέματος…
Τώρα μετά από 20 χρόνια κάνω ακόμα τα ίδια…δυστυχώς. Ενώ με την καλή έννοια ζηλεύω τις γυναίκες που δεν βάφονται και έχουν φυσική ομορφιά..εγω δεν τολμάω να βγω έξω αν δεν βαφτώ.
Τώρα για ποιο λόγο βάφομαι?
Χμ……
Τον τελευταίο καιρό μάλλον εδω και αρκετό καιρό σκέφτομαι κάπου κάπου να το σταματήσω….και το κάνω κιολας..αλλα τυγχάνει όταν είμαι άβαφη να με ρωτάνε αν είμαι άρρωστη..ή μου λένε ότι φαίνομαι κουρασμένη…….
Και έτσι και εγώ δεν ξέρω γιατί αλλά ενώ ξέρω ότι η γλυκιά μας Παναγία ποτέ δεν έχει βαφτεί…και πως όλες οι χριστιανές γυναίκες πρεπει να έχουμε την γλυκιά μας Παναγιά για πρότυπο…εγώ συνεχίζω να βάφομαι…
Στην εκκλησία δεν πάω βαμμένη..όυτε όταν είναι να πάω για εξομολόγηση γιατί ντρέπομαι….
Ευτυχώς δηλαδή που έχω και λίγο ντροπή επάνω μου…. :? :?
.Και σήμερα συζητώντας μένα μοναχό…
ο όποιος είναι η αιτία να με βάλει σε σκέψη..μου είπε κάτι που ενώ το ήξερα , κατάφερε πάλι να με ταρακουνήσει…
Από τη μια λέει βαφόμαστε και από τη άλλη κάνουμε κομποσχοινια..πως ταιριάζουν αυτά τα δύο???
Ουπς…
δυνατό το ταρακούνημα γιατί είχε δίκαιο…από την μια πηγαίνουμε στην εκκλησία πιστεύουμε και από την άλλη βγαίνουμε σαν μασκαράδες έξω…
Πως ταιριάζουν λοιπόν αυτά τα δύο?
Και εγώ η ιδία μου έχω σκεφτεί πολλές φορές πως αν ήταν ο Χριστός μας μπροστά….και με έβλεπε έτσι…πως θα ένιωθα άραγε?
Δεν θα ντρεπόμουν?
Το έχω σήμερα μετά από το μεσημέρι όλο στο μυαλό μου να πετάξω όλα τα καλλυντικά στα σκουπίδια…..αλλά μένω στο να το σκέφτομαι…την απόφαση δεν την έχω πάρει ακόμα, και δεν ξέρω και αν μπορέω να την πάρω….. :? :? :?
Τώρα σίγουρα θα πείτε κάποιοι..αν είχες τον Χριστό στη καρδιά σου, όλα τα άλλα θα τα έβλεπες περιττά....και σίγουρα θα είχατε πολύ δίκαιο.

Δηλαδη αυτό πάει να πει ότι τελικά δεν αγαπάω τόσο πολύ τον Χριστούλη μας...γι αυτό τα κάνω όλα αυτα? :( :(
Καταρχήν ξέρω πολύ καλα τη ειναι η διάκρηση, και ποσο μεγαλη αρετη ειναι. Μιλάμε για το ποιο πάνο προβληματισμο ή όχι;
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Δημοσίευση από lovethink »

Το καταλαβαίνετε ότι γέμισαν 15 σελίδες με ένα θέμα που αφορά την εξωτερική εμφάνιση έτσι ;
Καλή Σαρακοστή
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25024
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Δημοσίευση από aposal »

Συμπέρασμα βγάλαμε;
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
gkou
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2629
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γεωργία@Κόρινθος

Re: Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Δημοσίευση από gkou »

Ναι: Δ Ι Α Κ Ρ Ι Σ Η :wink:
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Δημοσίευση από stathis73 »

Eτσι Γεωργία για ολα χρειάζεται διακριση,..........
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25024
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Δημοσίευση από aposal »

Θα το έλεγα κάπως διαφορετικά:
1. Καλόν είναι να ξεκινήσουμε από τις σοβαρότερες ασθένειες και μετά να περιλάβουμε και τις υπόλοιπες. Σε κάθε περίπτωση όμως, το πιο σωστό είναι να συμβουλευτούμε τον πνευματικό μας. Εάν δεν έχουμε πνευματικό, πρέπει πρώτα να βρούμε κάποιον και μετά να ξεκινήσουμε (με την έγκρισή του) την οποιαδήποτε προσπάθεια προσέγγισης του Κυρίου μας.
2. Εάν προχωρήσουμε πνευματικά, τότε θα έρθει και η διάκριση.
3. Υπομονή.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

:105
Κατα Ματθαίον (ΚΕΦΑΛΑΙΟΝ 15)

14 ἄφετε αὐτούς· ὁδηγοί εἰσι τυφλοὶ τυφλῶν· τυφλὸς δὲ τυφλὸν ἐὰν ὁδηγῇ, ἀμφότεροι εἰς βόθυνον πεσοῦνται. 15 ἀποκριθεὶς δὲ ὁ Πέτρος εἶπεν αὐτῷ· φράσον ἡμῖν τὴν παραβολὴν ταύτην. 16 ὁ δὲ ᾿Ιησοῦς εἶπεν· ἀκμὴν καὶ ὑμεῖς ἀσύνετοί ἐστε; 17 οὔπω νοεῖτε ὅτι πᾶν τὸ εἰσπορευόμενον εἰς τὸ στόμα εἰς τὴν κοιλίαν χωρεῖ καὶ εἰς ἀφεδρῶνα ἐκβάλλεται; 18 τὰ δὲ ἐκπορευόμενα ἐκ τοῦ στόματος ἐκ τῆς καρδίας ἐξέρχεται, κἀκεῖνα κοινοῖ τὸν ἄνθρωπον. 19 ἐκ γὰρ τῆς καρδίας ἐξέρχονται διαλογισμοὶ πονηροί, φόνοι, μοιχεῖαι, πορνεῖαι, κλοπαί, ψευδομαρτυρίαι, βασφημίαι. 20 ταῦτά ἐστι τὰ κοινοῦντα τὸν ἄνθρωπον· ….
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”