Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Δημοσίευση από smarti »

Θα ήθελα να ρωτήσω τις γυναίκες του φόρουμ, αν βάφονται και γιατί βάφονται αν βάφονται. :? :? Εννοώ μακιγιάζ.
Πόσες γυναίκες αυτού του χριστιανικού φόρουμ βάφονται? ( Μια απο τις γυναίκες που βάφονται είμαι και εγώ) :? :?
Επειδή ειναι λίγο προσωπικό το ερώτημα..σας ζητάω συγγνώμη εκ των προτέρων.
Οποία έχει την καλή διάθεση θα μπορούσε να μου δώσει μια απάντηση?
Μην με πάρετε σας παρακαλώ με τις φωνές, καλοπροαίρετο είναι το ερώτημα.
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Andreasmas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 1:23 pm
Τοποθεσία: Κορινθία

Re: Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Δημοσίευση από Andreasmas »

Ωχ!
Προβλέπω σύντομα να ξεσπά ένας ενδοβαφογυναικοφορουμικός πόλεμος. :7 :105 :7 :105 :7 :105
Λογίζομαι γάρ ότι ουκ άξια τά παθήματα του νυν καιρού πρός τήν μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Δημοσίευση από smarti »

Ανδρέα ελπίζω να μην γίνει αυτό.... :? :? :? :? :8 :8 :8



Από τα 17 μου βάφομαι…άρχισα να βάφομαι γιατί το έκαναν και οι άλλοι…και σιγά σιγά νομίζω το έκανα γιατί πίστευα ότι με το βάψιμο γίνεσαι ποιο ωραία. Και έτσι….σιγά σιγά άρχισε να γίνετε συνήθεια…και δεν υπήρχε φορά που να θυμηθώ που βγήκα έξω χωρίς να βαφτώ. Τώρα που το σκέφτομαι…νομίζω πως δεν έχω δει ακόμα νυφούλα άβαφη. Εσείς έχετε δει?
Αυτό ήταν λίγο εκτός θέματος…
Τώρα μετά από 20 χρόνια κάνω ακόμα τα ίδια…δυστυχώς. Ενώ με την καλή έννοια ζηλεύω τις γυναίκες που δεν βάφονται και έχουν φυσική ομορφιά..εγω δεν τολμάω να βγω έξω αν δεν βαφτώ.
Τώρα για ποιο λόγο βάφομαι?
Χμ……
Τον τελευταίο καιρό μάλλον εδω και αρκετό καιρό σκέφτομαι κάπου κάπου να το σταματήσω….και το κάνω κιολας..αλλα τυγχάνει όταν είμαι άβαφη να με ρωτάνε αν είμαι άρρωστη..ή μου λένε ότι φαίνομαι κουρασμένη…….
Και έτσι και εγώ δεν ξέρω γιατί αλλά ενώ ξέρω ότι η γλυκιά μας Παναγία ποτέ δεν έχει βαφτεί…και πως όλες οι χριστιανές γυναίκες πρεπει να έχουμε την γλυκιά μας Παναγιά για πρότυπο…εγώ συνεχίζω να βάφομαι…
Στην εκκλησία δεν πάω βαμμένη..όυτε όταν είναι να πάω για εξομολόγηση γιατί ντρέπομαι….
Ευτυχώς δηλαδή που έχω και λίγο ντροπή επάνω μου…. :? :?
.Και σήμερα συζητώντας μένα μοναχό…
ο όποιος είναι η αιτία να με βάλει σε σκέψη..μου είπε κάτι που ενώ το ήξερα , κατάφερε πάλι να με ταρακουνήσει…
Από τη μια λέει βαφόμαστε και από τη άλλη κάνουμε κομποσχοινια..πως ταιριάζουν αυτά τα δύο???
Ουπς…
δυνατό το ταρακούνημα γιατί είχε δίκαιο…από την μια πηγαίνουμε στην εκκλησία πιστεύουμε και από την άλλη βγαίνουμε σαν μασκαράδες έξω…
Πως ταιριάζουν λοιπόν αυτά τα δύο?
Και εγώ η ιδία μου έχω σκεφτεί πολλές φορές πως αν ήταν ο Χριστός μας μπροστά….και με έβλεπε έτσι…πως θα ένιωθα άραγε?
Δεν θα ντρεπόμουν?
Το έχω σήμερα μετά από το μεσημέρι όλο στο μυαλό μου να πετάξω όλα τα καλλυντικά στα σκουπίδια…..αλλά μένω στο να το σκέφτομαι…την απόφαση δεν την έχω πάρει ακόμα, και δεν ξέρω και αν μπορέω να την πάρω….. :? :? :?
Τώρα σίγουρα θα πείτε κάποιοι..αν είχες τον Χριστό στη καρδιά σου, όλα τα άλλα θα τα έβλεπες περιττά....και σίγουρα θα είχατε πολύ δίκαιο.

Δηλαδη αυτό πάει να πει ότι τελικά δεν αγαπάω τόσο πολύ τον Χριστούλη μας...γι αυτό τα κάνω όλα αυτα? :( :(
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
andreastsa
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Δημοσίευση από andreastsa »

΅Εγώ έχω δεί την ωραιότερη γυναίκα του κόσμου άβαφη, ποτέ δεν την είδα βαμμένη, και παιδιά σε μερικές γυναίκες τις χαλάει όταν βάφονται!
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Αν και το θέμα δεν με αφορά,
μου έρχεται στο μυαλό αυτό το "κατ' εικόνα" το οποίο εμείς προσπαθούμε να αλλοιώσουμε.
Τι να πω ότι σε φωτίσει ο Κύριος Σμαρώ. :smile:
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
mariagermania
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τετ Φεβ 03, 2010 6:00 pm

Re: Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Δημοσίευση από mariagermania »

agapite kapten gianni ego den vafome o theos mas edose tin omorfia mas me aytes tis vafes pou vazoune i ginekes gia mena einai oti katastrefoune to prosopo tous .neraki tou theou koritsia i fisi mas exei dosi tin omorfia den xriazete na tin xalame me pola pola :lol: :lol: :lol: :lol:
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Δημοσίευση από Domna »

Σμαρώ μου , και εγώ δεν βάφόμαι και ούτε και βάφτικα όταν ήμουν νύφη πέρσι . Η κούμπαρα μου ήθελε να βαφτώ λιγάκι ελαφρά ή τουλάχιστον να βάλω λίγο κραγιόν στα χέίλη μου την ημέρα του γάμου μου αλλά εγώ δεν ήθελα καθόλου και σχεδόν θα μαλώναμε γι´ αυτό . Η κουμπάρα μου βάφεται από μικρή και τώρα είναι 43 χρονών . Ούτε και ο σύζυγος μου δεν ήθελε να βαφτώ την ημέρα του γάμου μας και ούτε το θέλει και τώρα . Δεν θέλει ούτε να βάφω και τα μαλλιά μου .

Ιδού και κάτι ενδιαφέρον για τα καλλυντικά
http://fitlife.pblogs.gr/2009/11/karkin ... ntika.html

Επίσης διάβασα ότι υπάρχει τελόνιο των χρωματοπροσώπων .

18. Τελώνιον των χρωματοπροσώπων.

Και μιλώντας φθάσαμεν στο τελώνιο το οποίον εξετάζει άνδρες και γυναίκες, οι οποίοι καλλωπίζουν τα πρόσωπα τους με διάφορα χρώματα, και μυρωδικά και δεν ευχαριστούνται με το κάλλος που τους έδωσεν ο Θεός. Εγώ είχα χρωματισθή δυό φορές στη ζωή μου και οι δαίμονες εξέταζαν να με κρατήσουν οι Άγγελοι όμως επάλευαν με πολύν κόπον φέρνοντας τις καλές μου πράξεις, και κερδίζοντας αναχωρίσαμεν.
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Δημοσίευση από stathis73 »

Ας κοιταξουμε ολοι ( το λεω ολοι γιατι μπορει και μερικα παληκαρια να φαβονται :lol: :lol: οταν πανε στο γηπεδο εννοω ) :mrgreen: η ΩΡΑΙΟΤΕΡΗ γυναικα στον κοσμο ειναι η κυρα μας η Παναγια και δεν το λεω για να δημιουργησω εντυπωσεις αλλα αυτο το πιστευω ακραδαντα, γι αυτο ας κοιταξουμε ΑΥΤΗΝ και αφηστε το σοβαντισμα του σωματος και πιαστε το ασπρισμα της ψυχης μας κοριτσια. :8 :8
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Pythagoras
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 15, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Σάμος
Επικοινωνία:

Re: Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Δημοσίευση από Pythagoras »

"Ου βούλομαι σεμνότητι λόγων καλλωπίζεσθαι, αλλά σεμνούς ποιήσαι τους ακούοντας"
.
(Ιωάννης Χρυσόστομος)
Εν τη οδώ των μαρτυρίων σου ετέρφθην, ως επί παντί πλούτω.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25041
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Δημοσίευση από aposal »

Ωραίο θέμα, αλλά πολύ λίγα θήλεα μέλη θα απαντήσουν δημόσια.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”