Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Δημοσίευση από panosgreece »

lovethink έγραψε:Αφήστε την τυπολατρεία κατά μέρος και ας επικεντρωθούμε στα ουσιαστικά
Πλήθος παραδειγμάτων μας αποδεικνύουν πως άλλα έχουν σημασία για την σωτηρία μας και όχι οι "τύποι"
Ας μην κάνουμε σαν τους φαρισαίους που τους ενδιέφεραν οι εξωτερικοί τύποι και μόνο .Ο Θεός κοιτάζει την καρδιά πρώτα απ'όλα
Εκεί κατοικεί η Χάρη Του αν ποτέ καταφέρουμε να την ελκύσουμε
Να προσέχουμε,να προσέχουμε μη τυχόν και πιέσουμε κάποιον άνθρωπο με τα λόγια μας και φέρουμε αντίθετο αποτέλεσμα
Μην πιέζουμε κάποιον να μην βαφτεί αν νιώθει την ανάγκη να το κάνει ,αν τον ανεβάζει ψυχολογικά .Μπορεί πολύ εύκολα κάποιος να μεταφράσει λάθος τα πράγματα.
Σταματούν την προσευχή τα βαμμένα νύχια ή τα βαμμένα μαλλιά ;
H περηφάνεια εμποδίζει την προσευχή και τίποτ'άλλο
Θέλει κάποια κοπέλα να βάλει λίγο κραγιόν ; δεν νομίζω ότι πέφτει λόγος σε κάποιον να πει "όχι μην το κάνεις" ή "κάντο δεν έχει σημασία"
Δεν πρέπει να είμαστε πιεστικοί με κανέναν σε όποιοδήποτε τομέα και ταυτόχρονα ούτε "αδιάφοροι" όταν ζητά την γνώμη των άλλων.
Είναι καλύτερα να νιώθει ζεστασιά και φιλικά κάποιος και να μην απομακρύνεται από την αγκαλιά της Ορθόδοξης πίστης από το να νιώσει "αφιλόξενα" .
Εννοείται πως όταν ζητηθεί μια γνώμη ή τεθεί κάποιο θέμα ο καθένας έχει και την κρίση του τα προσωπικά του βιώματα και υπάρχουν διαφωνίες αλλά όλα πρέπει να λέγονται με προσοχή
Τα λέω αυτά γιατί πολύ απλά είναι πολύ στενάχωρο και πολύ επικίνδυνο να νιώσει κάποιος "αφιλόξενα" ή να θεωρήσουν πως οι απόψεις και οι γνώμες 1-2-3-4 μελών ενός φόρουμ αποτελούν και "εντολή"
Δεν είναι κανείς φαντάζομαι πνευματικός κανενός εδώ
Προσωπικά δεν θεωρώ πιο πιστή μια κοπέλα άβαφτη από μια κοπέλα που βάφεται
Άκόμα και οι συμβουλές ενός πνευματικού δεν είναι "συνταγή" προς όλους ίδια .Αλλα θα πει σε μια κοπέλα που βάφεται κάθε μέρα υπερβολικά ,άλλα θα πει σε μια κοπέλα που δεν βάφεται αλλά κρίνει όσες βάφονται ,άλλα θα πει σε μια κοπέλα που δεν βάφεται επειδή δεν της αρέσει ,άλλα σε μια κοπέλα που θέλει και στεναχωριέται που δεν μπορεί να βαφτεί και νιώθει ότι καταπιέζεται.
Είναι "χειρουργείο ψυχολογικό" το να μιλήσεις στην καρδιά του άλλου
Το σημαντικό είναι να μην νιώσει κάποιος ότι είναι "ακατάδεκτος" σε ένα φόρουμ επειδή η "ζωή" του ,δεν ταιριάζει με τις ζωές των υπόλοιπων μελών
Δεν είπε κανείς να ακούει κάτι που του φαίνεται παράλογο και να μην λέει τη γνώμη του , αλλά πάντα με ευγενικό τρόπο
Ξέρω ότι διαφωνώ ριζικά σε πολλά θέματα με πολλά μέλη εδώ ,αλλά καμμιά φορά αν και λείπω για μεγάλα διαστήματα από το φόρουμ επιστρέφω και γράφω που και που.
Είπα αυτή τη φορά να απαντήσω λίγο πιο αναλυτικά λοιπόν
ρωτας αδελφε αν μια κοπελα ειναι βαμενη αν αυτο σταματα την προσευχη ..............;;;;;; εχει σημασια που προσευχετε σου απαντω ..........αν κανει προσευχη στον θεο ........η κανει προσευχη στον θεο της .

και μια συμβουλη με καλη διαθεση .......αλλο ψυχολογος .........αλλο [ Ο ΛΟΓΟς ] ασαρκος .....ενσαρκωμενος για να μας σωσει ................
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Δημοσίευση από filotas »

Το καταπληκτικό Μάνο είναι ότι, τις περισσότερες φορές οι κοπέλες που βάφονται:

1. Δεν έχουν ανάγκη από το βάψιμο, επειδή και χωρίς αυτό είναι όμορφες. Μάλιστα βαμμένες πολλές φορές είναι σαφώς χειρότερες απ' ότι άβαφτες.
2. Νομίζουν ότι έτσι αρέσουν περισσότερο, αλλά αυτό είναι λάθος, επειδή τα περισσότερα αγόρια τις προτιμούν άβαφτες.
3. Δεν συνειδητοποιούν ότι το βάψιμο είναι ένα είδος προσποίησης, επειδή εμφανίζονται με μια μορφή, που δεν είναι η δική τους.

Όπως βλέπεις Μάνο τα επιχειρήματά μου δεν αφορούν μόνο τις Χριστιανές κοπέλες, αλλά όλες. Μάλιστα έχω γνωρίσει αρκετές κοπέλες, που αποφάσισαν να μη βάφονται ακριβώς γι αυτούς τους λόγους κι όχι επειδή πίστευαν ότι είναι αμαρτία.

Σε κάθε περίπτωση καταλαβαίνω μια γυναίκα μεγαλύτερης ηλικίας να βάφεται, για να διορθώσει τα σημάδια του χρόνου, αλλά τα νέα κορίτσια γιατί το κάνουν;
kambamaru
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 30, 2011 6:42 pm

Re: Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Δημοσίευση από kambamaru »

Πιστευω οτι ειναι αντιθετο με την Ορθοδοξη Χριστιανικη πιστη το γεγονος μια γυναικα να βαφεται. Ο σατανας εχει βρει πολλους τροπους να βαλει την ουρα του και οπως γνωριζετε τα εχει καταφερει σε καποιο βαθμο. Εμεις του εχουμε δωσει το δικαιωμα και δεν εχουμε κρατησει τις αληθειες της πιστεως μας σφιχτα.

Υπαρχει συγκεκριμενος δαιμονας που ασχολειται μονο με αυτο κατι για το οποιο την ωρα της απολογιας θα δωσουν λογο οσες εχουν πεσει στη παγιδα του και δεν μετανοησαν.
Ο λεγομενος τελωνισμος της ψυχης.

Ο σατανας εχει στην υπηρεσια του στρατους ανθρωπων ολοκληρους προκειμενου να πεισει-δελεασει τις γυναικες. Τηλεοραση και βιομηχανια θεαματος-μουσικης, περιοδικα, χωρος της μοδας (αλλος δαιμονας πολυ καλος του φιλος και συνεργος), βιομηχανιες καλλυντικων, πολυκαταστηματα καλλυντικων, πωλητες εντος αυτων.

Δειτε γυρω σας τι γινεται...απο μικρα κοριτσακια τους κανουν πλυση εγκεφαλου. Μπαρμπι κτλπ...παιδικα τραγουδακια στη τηελοραση με κοριτσακια βαμμενα και αλλα πολλα.
Οι γονεις ειναι στο κοσμο τους...εκτος Ορθοδοξιας...καμαρωνουν για τη κορουλα τους...μαλιστα η μαμα θα το "μυησει" στα πρωτα του βηματα...και ο διαολος χορευει ελευθερος.

Οταν λοιπον εχουμε κλεισει τη πορτα του σπιτιου μας στον Κυριο και εχουμε καλεσει το διαβολο μεσα...τι περιμενουμε; Το βαψιμο ειναι πολλες φορες η αρχη.

Μεγαλη προσοχη πρεπει να δωσουμε στο γεγονος οτι εχει καταφερει ο σατανας ολο αυτο να το περασει φυσιολογικο και αν τολμησεις να πεις κατι σε καποια κοπελα-κοριτσι...τοτε να δεις...τι θα ακουσεις...και οχι μονο απο τη κοπελα αλλα και απο τη μανα της..φιλες της κτλπ...

Για την ιστορια...παλια...πολυ παλια βαφονταν μονο οι πιστοι στα ειδωλα (δαιμονολατρες) και οι πορνες τις εποχης (οχι ομως στο συνολο τους) καθως και οι διαφορες πορνες-χαρεμια των διαφορων αρχοντων κτλπ. Υστερα απο πολυ κοπο του σατανα και πολυ ασεβεια-ανοησια δικη μας περασε αυτο και μεσα στις κοινωνιες μας και εδραιωθηκε ως κατι το πολυ φυσικο και χρησιμο.

Τελος να σημειωσουμε και τον χλευασμο που θα εισπραξει μια κοπελα απο τις υπολοιπες αν δεν υποκυψει στον εν λογω δαιμονα. Συνηθως αυτο γινεται οταν δεν καταφερνει καποιος δαιμονας να υποταξει καποιον χρησιμοποιει τους αλλους που τους εχει ηδη στο χερι για να τον απαξιωσει-χλευασει κτλπ.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Σημασία δεν έχει το "έξω", αλλά το "μέσα"..

Η Αλήθεια και η Αγάπη δεν "βάφονται"..

Και αν αυτές υπάρχουν στο "μέσα", τότε το έξω είναι αόρατο, είτε βαμμένο είτε άβαφο....

Γιατί καλύπτεται πλήρως, απ' την ακτινοβολία κι' απ' το φως του "μέσα"....
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
kambamaru
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 30, 2011 6:42 pm

Re: Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Δημοσίευση από kambamaru »

Αδελφε ειναι πολυ επικινδυνο αυτο που λες διοτι ετσι μπορει καποιος να πει...οκ..ειμαι καλα απο μεσα...αρα ας βαφομαι απο εξω...

Εγω θα προτεινα στις κοπελες του φορουμ να κατσουν και να διαβασουν τα λογια των Αγιων μας περι του θεματος και τη θεση της Εκκλησιας μας μεσα απο τους Αποστολικους Κανονες.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Δημοσίευση από panagiotisspy »

panagiotisspy έγραψε:Σημασία δεν έχει το "έξω", αλλά το "μέσα"..

Η Αλήθεια και η Αγάπη δεν "βάφονται"..

Και αν αυτές υπάρχουν στο "μέσα", τότε το έξω είναι αόρατο, είτε βαμμένο είτε άβαφο....

Γιατί καλύπτεται πλήρως, απ' την ακτινοβολία κι' απ' το φως του "μέσα"....
Να προσθέσω,

ότι δεν πρέπει ποτέ να κρίνουμε, ούτε τα "έξω" ούτε τα "μέσα",
ούτε τα φαινόμενα, ούτε τα αόρατα..

Γιατί τα αόρατα δεν τα βλέπουμε, επομένως δεν τα ξέρουμε..
Και γιατί τα φαινόμενα, πολλές φορές απατούν..

ΥΓ.
Αδελφέ, λες ότι αυτό που λέω είναι επικίνδυνο..
Δεν ξέρω αν είναι, απλά είναι η γνώμη μου..
Δεν ξέρω αν έχω δίκιο..
Όπως επίσης δεν ξέρω αν η δική σου είναι επικίνδυνη ή όχι.. Ούτε ξέρω αν έχεις δίκιο....

Καλό βράδυ....
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Αδελφέ μου kambamaru, συγγνώμη, λόγω του προχωρημένου της ώρας, λησμόνησα να σε καλωσορίσω.. :( :(
Καλώς ήλθες στο φόρουμ, καλές συζητήσεις να έχουμε, πάντα με υπομονή και Αγάπη.. :8 :8
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
kambamaru
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 30, 2011 6:42 pm

Re: Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Δημοσίευση από kambamaru »

panagiotisspy έγραψε:
panagiotisspy έγραψε:Σημασία δεν έχει το "έξω", αλλά το "μέσα"..

Η Αλήθεια και η Αγάπη δεν "βάφονται"..

Και αν αυτές υπάρχουν στο "μέσα", τότε το έξω είναι αόρατο, είτε βαμμένο είτε άβαφο....

Γιατί καλύπτεται πλήρως, απ' την ακτινοβολία κι' απ' το φως του "μέσα"....
Να προσθέσω,

ότι δεν πρέπει ποτέ να κρίνουμε, ούτε τα "έξω" ούτε τα "μέσα",
ούτε τα φαινόμενα, ούτε τα αόρατα..

Γιατί τα αόρατα δεν τα βλέπουμε, επομένως δεν τα ξέρουμε.. ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ ! ! ! ΜΑΣ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΓΝΩΣΤΑ Η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΟΙ ΑΓΙΟΙ ΤΗΣ ΠΙΣΤΕΩΣ ΜΑΣ.
Και γιατί τα φαινόμενα, πολλές φορές απατούν..

ΥΓ.
Αδελφέ, λες ότι αυτό που λέω είναι επικίνδυνο..
Δεν ξέρω αν είναι, απλά είναι η γνώμη μου..
Δεν ξέρω αν έχω δίκιο..ΔΙΑΒΑΣΕ ΔΟΓΜΑΤΙΚΗ ΟΡΘΟΔΟΞΟΥ ΠΙΣΤΕΩΣ ΚΑΙ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ...
Όπως επίσης δεν ξέρω αν η δική σου είναι επικίνδυνη ή όχι.. Ούτε ξέρω αν έχεις δίκιο....ΔΙΑΒΑΣΕ ΔΟΓΜΑΤΙΚΗ ΟΡΘΟΔΟΞΟΥ ΠΙΣΤΕΩΣ ΚΑΙ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ...ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ.

Καλό βράδυ....
Καλη αναγνωση.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Δημοσίευση από stathis73 »

Μάλιστα βλέπω μια γραμμή και στάση αδελφέ kambamaru που πολύ σωστά στηρίζεται στα λόγια της Αγίας μας γραφής καθώς και σε αυτά που μας άφησαν κληρονομιά οι Άγιοι Πατέρες της εκκλησίας μας.

Να σε ρωτήσω και εγω λοιπόν .....είσαι σε θέση εσύ να "διακρίνεις" τα Αόρατα;;

Είσαι σε θέση να ξέρεις εσύ τι κρύβει ο καθε άνθρωπος στην ψυχούλα του;;

Έχεις διορατικό;;...εάν ναι τότε να με συγχωρέσεις γιατί εμείς εδω απευθυνόμαστε σε παιδιά που δεν το έχουν.

Ολα θέλουν την μεγίστη των αρετών την Διάκριση γιατί ο κάθε ασθενής θέλει φάρμακο για την δικη του συγκεκριμένη ασθένεια και οχι οτι νομίζουμε εμείς.

Καλόν αγώνα να πω εγω
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
faviola
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 17, 2011 4:39 pm
Τοποθεσία: Άννα, Κόρινθος

Re: Γιατί βάφονται οι γυναίκες?

Δημοσίευση από faviola »

stathis73 έγραψε:Μάλιστα βλέπω μια γραμμή και στάση αδελφέ kambamaru που πολύ σωστά στηρίζεται στα λόγια της Αγίας μας γραφής καθώς και σε αυτά που μας άφησαν κληρονομιά οι Άγιοι Πατέρες της εκκλησίας μας.

Να σε ρωτήσω και εγω λοιπόν .....είσαι σε θέση εσύ να "διακρίνεις" τα Αόρατα;;

Είσαι σε θέση να ξέρεις εσύ τι κρύβει ο καθε άνθρωπος στην ψυχούλα του;;

Έχεις διορατικό;;...εάν ναι τότε να με συγχωρέσεις γιατί εμείς εδω απευθυνόμαστε σε παιδιά που δεν το έχουν.

Ολα θέλουν την μεγίστη των αρετών την Διάκριση γιατί ο κάθε ασθενής θέλει φάρμακο για την δικη του συγκεκριμένη ασθένεια και οχι οτι νομίζουμε εμείς.

Καλόν αγώνα να πω εγω
Συμφωνώ απολύτως! Πολύ όμορφη και διαλλακτική τοποθέτηση, η οποία διέπεται από τις αλήθειες της Πίστης μας!
" Οφείλετε (ὑμεῖς οἱ δυνατοί τά ἀσθενήματα τῶν ἀδυνάτων βαστάζειν"......
Κύριε τό σόν θέλημα γενέσθω και μή τό 'εμόν.


Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησόν με.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”