Τελευταία επιθυμία?????

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Τελευταία επιθυμία?????

Δημοσίευση από smarti »

Τελευταία επιθυμία??????

Ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρετε να μου πείτε, αν κάποιος δικός μας άνθρωπος τώρα που είναι ακόμα εν ζωή μας εκφράζει την επιθυμία του και είναι κάθετος σε αυτή και δεν δέχεται άλλη γνώμη, όταν πεθάνει(αν πεθάνει πριν πιστέψει στον Χριστό μας, που αυτο βεβαια δεν το ξέρουμε αλλα μιλάμε όπως είναι α γεγονότα τώρα),
θέλει να μην γίνει κηδεία αλλά να γίνει αποτέφρωση του σώματος ή πως αλλιώς το λένε,
τι θα πρέπει εμείς να κάνουμε όταν πεθάνει?
Πρέπει να σεβαστούμε την τελευταία επιθυμία του ακόμα και αν αυτή είναι αντίθετη προς τα πιστεύω μας?
Μπορούμε να κάνουμε χριστιανική ορθόδοξη κηδεία όταν πεθάνει και είμαστε εμείς στη ζωή, άσχετα αν ήταν διαφορετική η τελευταία του επιθυμία?
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Τελευταία επιθυμία?????

Δημοσίευση από vasilisalt »

Εκφράζοντας την απόλυτα προσωπικη μου γνώμη, νομίζω
πως κανένας δεν μπορεί να σωθεί χωρίς να το θέλει.
Προσωπικά θεωρώ πως θα έκανα το θέλημα του μακαρίτη
και συγχρόνως προσευχή να τον ελεήσει ο Κύριος μας.
Αυτό φυσικά με την προυπόθεση ο μακαρίτης να ζητάει κάτι λογικο,
που δεν προσβάλει τους συνανθρώπους του και το Δημιουργό!
fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Re: Τελευταία επιθυμία?????

Δημοσίευση από fotios »

Φυσικά όχι Σμαρώ! Δηλαδή αν μας πει η μαμά μας ή το παιδί μας με ανίατη ασθένεια
"τελείωσέ με!, μια τελευταία χάρη" εμείς θα την,το σκοτώσουμε;;;
Δηλαδή αν αυτός είναι βλαμμένος, να κάνουμε τους βλαμμένους και εμείς;(μετα συγχωρήσεως κιόλας...)
Εμείς θα τον κηδέψουμε κανονικά, και θα πάρουμε την "αμαρτία" πάνω μας...
Πάνω από όλα είναι ο νόμος και η τάξη του Θεού και μετά οι ...επιθυμίες...ανθρώπων!
Τώρα αν αυτοκτονήσει άλλο θέμα, εκεί υπάρχουν κανόνες της Εκκλησίας.
Και μόνο που συζητάμε τέτοια θέματα,είναι να κλαίει κανείς τους Χριστιανούς...
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Τελευταία επιθυμία?????

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

smarti έγραψε:Τελευταία επιθυμία??????

Ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρετε να μου πείτε, αν κάποιος δικός μας άνθρωπος τώρα που είναι ακόμα εν ζωή μας εκφράζει την επιθυμία του και είναι κάθετος σε αυτή και δεν δέχεται άλλη γνώμη, όταν πεθάνει(αν πεθάνει πριν πιστέψει στον Χριστό μας, που αυτο βεβαια δεν το ξέρουμε αλλα μιλάμε όπως είναι α γεγονότα τώρα),
θέλει να μην γίνει κηδεία αλλά να γίνει αποτέφρωση του σώματος ή πως αλλιώς το λένε,
τι θα πρέπει εμείς να κάνουμε όταν πεθάνει?
Πρέπει να σεβαστούμε την τελευταία επιθυμία του ακόμα και αν αυτή είναι αντίθετη προς τα πιστεύω μας?
Μπορούμε να κάνουμε χριστιανική ορθόδοξη κηδεία όταν πεθάνει και είμαστε εμείς στη ζωή, άσχετα αν ήταν διαφορετική η τελευταία του επιθυμία?
Προσωπικά Σμαρώ θα του έλεγα οξύμωρα , να πάει να την κάνει αυτός την αποτέφρωση ,
γιατί εμένα, θα ελένξει ο Κύριος , στον οποίο πιστεύω , γιά τις πράξεις μου , δηλαδή γιά ότι κάνω εγώ.
Και άρα, όταν πεθάνει αυτός , παύει να είναι δικό του θέμα και γίνετε δικό μου, πλέον.
Αν είναι ευλογημένο?
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
christmas08
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 3:44 pm
Τοποθεσία: Θεοδώρα@Θεσσαλονίκη

Re: Τελευταία επιθυμία?????

Δημοσίευση από christmas08 »

Προσωπικά Σμαρώ θα του έλεγα οξύμωρα , να πάει να την κάνει αυτός την αποτέφρωση ,
γιατί εμένα, θα ελένξει ο Κύριος , στον οποίο πιστεύω , γιά τις πράξεις μου , δηλαδή γιά ότι κάνω εγώ.
Και άρα, όταν πεθάνει αυτός , παύει να είναι δικό του θέμα και γίνετε δικό μου, πλέον.
Αν είναι ευλογημένο?[/quote]

Και εγω ακριβως την ιδια γνωμη εχω. Δεν θα πραγματοποιουσα σε καμια περιπτωση την τελευταια του επιθυμια σε περιπτωση που ηταν τετοιας φυσης. Ακομα και σε κοντινο μου προσωπο (μεγαλο σε ηλικια) που μου λεει οτι το ταδε ατομο δεν θελω να ερθει καν στην κηδεια μου δεν νομιζω οτι εχω εγω το δικαιωμα να στερησω απο καποιον το να πει μια συγνωμη εστω και την τελευταια στιγμη
ΣΑΛΩ ΑΜΑΡΤΗΜΑΤΩΝ ΠΕΡΙΠΙΠΤΟΝΤΕΣ ΦΑΥΛΩΝ ΚΑΙ ΒΙΟΥ ΖΟΦΕΡΕΣ ΤΡΙΚΥΜΙΕΣ, ΚΑΤΑΦΕΥΓΟΜΕΝ ΕΙΣ ΤΟ ΣΕΠΤΟΝ ΕΚΤΥΠΟΝ ΣΟΥ ΜΗΤΕΡ ΚΑΙ ΘΕΡΜΩΣ ΚΡΑΖΟΜΕΝ.
ΓΕΝΟΥ ΓΟΡΓΟΥΠΗΚΟΕ ΗΜΙΝ ΠΡΟΣΤΑΤΙΣ ΤΟΙΣ ΑΕΙ ΦΩΝΟΥΣΙΝ.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Τελευταία επιθυμία?????

Δημοσίευση από smarti »

Αυτά όλα που λέτε αντιπροσωπεύουν και εμένα...και είναι λόγια τα οποία τα έχω πει, και η απάντηση ήταν, ότι η επιθυμία θα είναι γραμμένη στη διαθήκη που θα αφήσει και αν δεν την πραγματοποιήσω εγώ( οπως και είναι), θα το αναλάβει ο δικηγόρος :( :( :( :( Τωρα βεβαιως είναι όλα σχετικά γιατί μπορεί να πεθάνω εγώ πριν απο αυτόν..και ελπίζω να μην με αποτερφρώσει αυτός!! :? :?
Οτι και να λέω όμως...... εγώ ελπίζω ακράδαντα στο ΕΛΕΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ που περιμένει όλους να πιστεψουν και να γυρίσουν στη αγκαλιά ΤΟΥ!
Μακάρι να τον φωτίσει ο θεός, ο Χριστός μας και η γλυκια μας Παναγίτσα να πιστέψει κάποια στιγμή και να σταματήσει αυτές τις βλακώδεις ιδέες!
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Τελευταία επιθυμία?????

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

smarti έγραψε:Αυτά όλα που λέτε αντιπροσωπεύουν και εμένα...και είναι λόγια τα οποία τα έχω πει, και η απάντηση ήταν, ότι η επιθυμία θα είναι γραμμένη στη διαθήκη που θα αφήσει και αν δεν την πραγματοποιήσω εγώ( οπως και είναι), θα το αναλάβει ο δικηγόρος :( :( :( :( Τωρα βεβαιως είναι όλα σχετικά γιατί μπορεί να πεθάνω εγώ πριν απο αυτόν..και ελπίζω να μην με αποτερφρώσει αυτός!! :? :?
Οτι και να λέω όμως...... εγώ ελπίζω ακράδαντα στο ΕΛΕΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ που περιμένει όλους να πιστεψουν και να γυρίσουν στη αγκαλιά ΤΟΥ!
Μακάρι να τον φωτίσει ο θεός, ο Χριστός μας και η γλυκια μας Παναγίτσα να πιστέψει κάποια στιγμή και να σταματήσει αυτές τις βλακώδεις ιδέες!
:24 :24 :24 :24 :24 :36 :36 :36 :36 :36

Συγχώρεσε με γιά το γέλιο , μην στενοχωριέσαι ,είναι απίθανο να το επιτρέψει ο Κύριος μας , αλλά μου φάνηκε πολύ αστεία η υπόθεσή σου, όπως την διατύπωσες.
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
ANTREAS
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: Τετ Μαρ 07, 2007 6:00 am

Re: Τελευταία επιθυμία?????

Δημοσίευση από ANTREAS »

παει και η παραδοση μας και ολα...μας εχουν επηρεασει πολυ δυστηχως οι ανατολικες θρησκειες και οχι μονο...και μενα καποτε μου ειχε πεταξει η αδερφη μου μια τετοια βλακεια την μπενιλικωσα λιγο και ηρθε στα ισα της..πολυ διασημοι τελευταια υιωθετουν τετοια χαζα πραγματα ειτε δεν τους διαβαζουν και πολλες φορες δεν τους βαζουν ουτε μεσα σε εκκλησια λογω καποιας αιρεσης και ουτε καν σταυρο στο μνημα..ειναι κριμα που το λεω αλλα οταν βλεπω καποιον τετοιον ανθρωπο που εχει πεθανει αν και με στεναχωρει που εφυγε απο την ζωη οταν βλεπω τετοια πραγματα με ενοχλουν..παρομοια ιστορια τωρα προσφατα στον θανατο μεγαλου ελληνα σκηνοθετη..
καλη μου βρες τροπο να τον μεταπεισης πριν ειναι αργα γιατι ειναι πολυ κριμα ενας ανθρωπος να μην διαβαστει οταν πεθανει και να γινει σταχτη..να τον πας σε εναν παππα να του μιλησει,κατι τετοιο..
paratiritis88
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 24, 2007 6:00 am

Re: Τελευταία επιθυμία?????

Δημοσίευση από paratiritis88 »



Τό "αστείο" είναι να είσαι εσύ Χριστιανός, νά είναι πλούσιος ο μακαρίτης, καί νά σε έχει βάλει γενικό κληρονόμο μέσα στήν διαθήκη, με την προϋπόθεση ότι εάν δεν τού κάνεις πολιτική κηδεία ή δεν τον αποτεφρώσεις τότε να αποκληρώνεσαι !

Κι΄ εσύ να είσαι φτωχός, νά τόν έχει σκατ.....γγίσει η γυναίκα σου κάποια χρόνια περιμένοντας "τήν ώρα", καί στό τέλος να μπείς σε τέτοιο πειρασμό οπότε "βαράτε με κι΄ άς κλαίω..."

Γκράν γκινιόλ καί απίθανη υπόθεση θα μού πείτε, αλλά τά γράφω επειδή στήν ζωή μου έχω ακούσει καί χειρότερα...

Οπότε θα πρέπει σάν Χριστιανός να δαγκώσεις την γλώσσα σου (καί την ψυχή σου επίσης ) καί να πείς " άντε νεκρέ αδελφέ, ο Θεός να σε ελεήσει έστω κι΄ άν εσύ μέ ξεγέλασες..."

paratiritis88
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Τελευταία επιθυμία?????

Δημοσίευση από filotas »

smarti έγραψε:Τελευταία επιθυμία??????

Ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρετε να μου πείτε, αν κάποιος δικός μας άνθρωπος τώρα που είναι ακόμα εν ζωή μας εκφράζει την επιθυμία του και είναι κάθετος σε αυτή και δεν δέχεται άλλη γνώμη, όταν πεθάνει(αν πεθάνει πριν πιστέψει στον Χριστό μας, που αυτο βεβαια δεν το ξέρουμε αλλα μιλάμε όπως είναι α γεγονότα τώρα),
θέλει να μην γίνει κηδεία αλλά να γίνει αποτέφρωση του σώματος ή πως αλλιώς το λένε,
τι θα πρέπει εμείς να κάνουμε όταν πεθάνει?
Πρέπει να σεβαστούμε την τελευταία επιθυμία του ακόμα και αν αυτή είναι αντίθετη προς τα πιστεύω μας?
Μπορούμε να κάνουμε χριστιανική ορθόδοξη κηδεία όταν πεθάνει και είμαστε εμείς στη ζωή, άσχετα αν ήταν διαφορετική η τελευταία του επιθυμία?
Όχι Σμαρώ δεν θα υπακούσουμε στην τελευταία του επιθυμία, ακριβώς επειδή τον αγαπάμε, αλλά κι επειδή η υπακοή στο θέλημα του Θεού είναι πάνω από κάθε καθήκον μας να υπακούσουμε στην επιθυμία οποιουδήποτε αγαπημένου μας προσώπου, ακόμη κι αν είναι ετοιμοθάνατο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”