Υπάρχουν εξωγήινοι?

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Intergallactic
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Τρί Οκτ 10, 2006 5:00 am
Επικοινωνία:

Υπάρχουν εξωγήινοι?

Δημοσίευση από Intergallactic »

Θα ήθελα να ρωτήσω καθώς έχω πλήρη άγνοια περί του θέματος. Υπάρχουν εξωγήινοι; Θα επιθυμούσα έγκυρες απαντήσεις καθώς και την επίσημη θέση της Εκκλησίας μας γι'αυτό το θέμα!
Ευχαριστώ πολύ!!!
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Υπάρχουν εξωγήινοι?

Δημοσίευση από lovethink »

Intergallactic έγραψε:Θα ήθελα να ρωτήσω καθώς έχω πλήρη άγνοια περί του θέματος. Υπάρχουν εξωγήινοι; Θα επιθυμούσα έγκυρες απαντήσεις καθώς και την επίσημη θέση της Εκκλησίας μας γι'αυτό το θέμα!
Ευχαριστώ πολύ!!!
Είχα ρωτήσει κάποτε τον πνευματικό μου και μου είπε ακριβώς το εξής
"Δεν έχουμε κάτι στην Αγία Γραφή που να το αρνείτε ούτε που να το επιβεβαιώνει , άρα δεν δίνουμε σημασία , δεν είναι κάτι που πρέπει να επιρεάζει τη πίστη μας "

Yg: Ζωή ? ή άνθρωποι ? διότι ζωή έχουν και οι μύκητες ;)
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευση από Iosif »

Διάφοροι παλαιότεροι και νεότεροι Αγιορείτες Άγιοι Μοναχοί, ΔΕΝ δεχόντουσαν ΚΑΘΟΛΟΥ την ύπαρξη τών εξωγήινων.
Προσωπικά, ΔΕΝ πιστεύω ΚΑΘΟΛΟΥ ότι υπάρχουν εξωγήινοι.
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Iosif έγραψε:Διάφοροι παλαιότεροι και νεότεροι Αγιορείτες Άγιοι Μοναχοί, ΔΕΝ δεχόντουσαν ΚΑΘΟΛΟΥ την ύπαρξη τών εξωγήινων.
Προσωπικά, ΔΕΝ πιστεύω ΚΑΘΟΛΟΥ ότι υπάρχουν εξωγήινοι.
Γιατί ? ψάξαν όλο το σύμπαν και όλους τους πλανήτες και δεν βρήκαν πουθενά ζωή σε άλλο πλανήτη ? ή ήταν υποχρεωμένος ο Θεός να μας πει ΤΑ ΠΑΝΤΑ για το τι κρύβει το αχανές σύμπαν ?

(γιατί αν υπάρχουν πρέπει με το ζόρι να είναι πιο μπροστά από εμάς τεχνολογικά ? :p )
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Υπάρχουν εξωγήινοι?

Δημοσίευση από lovethink »

Intergallactic έγραψε: Θα επιθυμούσα την επίσημη θέση της Εκκλησίας μας γι'αυτό το θέμα!
!!!
Noμίζω ότι την απασχολούν πιο σημαντικά πράγματα από αυτό την Εκκλησία
Ας λύσουμε πρώτα τα προβλήματα των γήινων και βλέπουμε τον εξωγήινων μετά :roll:
vasilis_m21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από vasilis_m21 »

[/quote] Υπάρχουν εξωγήινοι;


Perhaps we''ll never know.
ix8ys
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τρί Μάιος 30, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από ix8ys »

Χμ, πρώτα απʼ όλα πρέπει να δούμε τι εννοούμε με την λέξη «εξωγήινος». Αν εννοούμε πράσινα ανθρωπάκια με πλοκάμια για πόδια, με 7 μάτια και 22 χέρια που αντί για αίμα έχουν «κοκα-κόλα» μάλλον το βλέπω χλωμό να υπάρχουν! :) ΑΝ ΟΜΩΣ οι «εξωγήινοι» είναι άνθρωποι (και ας μην μας μοιάζουν 100%) και έχουν το ΙΔΙΟ DNA με εμάς.... τότε είναι πολύ πιθανόν.
Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το άγιον. Τριάς αγία, δόξα σοι.
Την πάσαν ελπίδα μου εις σε ανατίθημι, μήτηρ του Θεού, φύλαξον με
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευση από Iosif »

lovethink έγραψε:
Iosif έγραψε:Διάφοροι παλαιότεροι και νεότεροι Αγιορείτες Άγιοι Μοναχοί, ΔΕΝ δεχόντουσαν ΚΑΘΟΛΟΥ την ύπαρξη τών εξωγήινων.
Προσωπικά, ΔΕΝ πιστεύω ΚΑΘΟΛΟΥ ότι υπάρχουν εξωγήινοι.
Γιατί ? ψάξαν όλο το σύμπαν και όλους τους πλανήτες και δεν βρήκαν πουθενά ζωή σε άλλο πλανήτη ? ή ήταν υποχρεωμένος ο Θεός να μας πει ΤΑ ΠΑΝΤΑ για το τι κρύβει το αχανές σύμπαν ?
Αρνείσαι το ΔΙΚΑΙΩΜΑ στον Θεό, να έχει αποκαλύψει σε εκείνους τους Αγίους, ότι δεν υπάρχουν εξωγήινοι.
Φυσικά και ο Θεός δεν είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να αποκαλύπτει τα πάντα στους Αγίους.
Όμως, ούτε και εσύ δεν μπορείς να υποχρεώσεις τον Θεό, να ΜΗΝ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΕΙ τα δικά Του μυστήρια, σε όσους ο Ίδιος θέλει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iosif την Τρί Οκτ 10, 2006 8:41 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
t0m_dR
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 30, 2006 6:00 am

Re: Υπάρχουν εξωγήινοι?

Δημοσίευση από t0m_dR »

Intergallactic έγραψε:Θα ήθελα να ρωτήσω καθώς έχω πλήρη άγνοια περί του θέματος. Υπάρχουν εξωγήινοι; Θα επιθυμούσα έγκυρες απαντήσεις καθώς και την επίσημη θέση της Εκκλησίας μας γι'αυτό το θέμα!
Ευχαριστώ πολύ!!!
Μερικοί δεσμοί, που ίσως βρεις χρήσιμους:

1) http://www.oodegr.com/oode/biblia/texno1/perieh.htm
2) http://www.oodegr.com/oode/asynithista/dimzwi1.htm

Ο Θεός μαζί σου.
Merkourios
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: Τρί Οκτ 10, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από Merkourios »

"Πάτερ ημών ό έν τοίς ουρανοίς, αγιασθήτω τό όνομά σου ελθέτω ή βασιλεία σου, ώς εν ουρανώ καί επί

τής γής..." ( ΜΑΤΘ.9-10)


Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΕΝΑ ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗΣ ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΘΕΛΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΣΕ ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΠΛΑΝΗΤΩΝ ΚΑΙ ΑΣΤΡΩΝ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ, ΑΛΛΑ ΜΙΛΗΣΕ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΗΣ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΚΑΤΕΒΗΚΕ ΩΣ ΣΩΤΗΡΑΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΟΤΑΝ ΠΙΑ ΕΙΧΕ ΠΛΕΟΝΑΣΕΙ Η ΑΜΑΡΤΙΑ.

ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΠΗΓΕ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΠΛΑΝΗΤΕΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΩΣΕΙ.

ΕΝ ΑΡΧΗ ΕΠΟΙΗΣΕ Ο ΘΕΟΣ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΗ. Η ΔΕ ΓΗ, ΕΙΝΑΙ ΑΟΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΑΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΟΣ" ( ΓΕΝΕΣΗ, α΄ 1-2)
ΕΔΩ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΓΗ, ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΒΑΛΕ ΝΑ ΚΑΤΟΙΚΗΣΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.


ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΞΩΓΗΪΝΟΥΣ ΠΟΥ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΑΣΤΡΑΠΙΑΙΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΙΧΝΗ, ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΕΝΟΙ ΔΑΙΜΟΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΓΕΛΑΝΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ. ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΠΑΡΟΜΟΙΟΥΣ ΨΕΥΤΙΚΟΥΣ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ Ο ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΠΑΥΛΟΣ...

Merkourios
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”