Ο πόλεμος των συγγενών μας

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
paulina
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1074
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 22, 2010 5:57 pm

Re: Ο πόλεμος των συγγενών μας

Δημοσίευση από paulina »

efthumhs έγραψε:Μη λες μεγάλα λόγια....Πριν αλεκτωρ λαλησει τρεις... :mrgreen: :mrgreen:
Ό,τι είναι θέλημα Θεού θα γίνει (και το δικό μου εννοείται!!!!! :lol: :lol: :lol: )
Ξεφύγαμε λίγο από το θέμα!!!
Άσκηση στη σιωπή πρέπει να κάνω για να κρατάω το στόμα μου κλειστό και να μην απαντάω στις προκλήσεις των συγγενών. Πιστεύω είναι μια καλή αρχή!
«Πάροικος εγώ εἰμι ἐν τῇ γῇ. Μὴ ἀποκρύψῃς ἀπ᾿ ἐμοῦ τὰς ἐντολάς Σου»
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Ο πόλεμος των συγγενών μας

Δημοσίευση από marinam »

polina έγραψε:
efthumhs έγραψε:Μη λες μεγάλα λόγια....Πριν αλεκτωρ λαλησει τρεις... :mrgreen: :mrgreen:
Ό,τι είναι θέλημα Θεού θα γίνει (και το δικό μου εννοείται!!!!! :lol: :lol: :lol: )
Ξεφύγαμε λίγο από το θέμα!!!
Άσκηση στη σιωπή πρέπει να κάνω για να κρατάω το στόμα μου κλειστό και να μην απαντάω στις προκλήσεις των συγγενών. Πιστεύω είναι μια καλή αρχή!

Πωλίνα μου το δοκίμασα και τα άκουγα συνεχώς ενώ όταν τους απαντούσα άλλαζα λεξιλόγειο. Αυτό το μπουρου μπουρου μπουρου και πάλι λέγοντας μου ανεβάζει το αίμα στο κεφάλι :twisted: .
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Ο πόλεμος των συγγενών μας

Δημοσίευση από marinam »

marinam έγραψε:
polina έγραψε:
efthumhs έγραψε:Μη λες μεγάλα λόγια....Πριν αλεκτωρ λαλησει τρεις... :mrgreen: :mrgreen:
Ό,τι είναι θέλημα Θεού θα γίνει (και το δικό μου εννοείται!!!!! :lol: :lol: :lol: )
Ξεφύγαμε λίγο από το θέμα!!!
Άσκηση στη σιωπή πρέπει να κάνω για να κρατάω το στόμα μου κλειστό και να μην απαντάω στις προκλήσεις των συγγενών. Πιστεύω είναι μια καλή αρχή!

Πωλίνα μου το δοκίμασα και τα άκουγα συνεχώς ενώ όταν τους απαντούσα άλλαζαν λεξιλόγειο. Αυτό το μπουρου μπουρου μπουρου και πάλι λέγοντας μου ανεβάζει το αίμα στο κεφάλι :twisted: .
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Ο πόλεμος των συγγενών μας

Δημοσίευση από theodosis79 »

Μην στεναχωριέστε. Κανένας μας δεν είναι τέλειος ιδίως σε θέματα θυμού. Γι αυτό αγωνιζόμαστε για να μας ελεήσει και να μας βοηθάει ο Θεός να γινόμαστε καλύτεροι.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Ο πόλεμος των συγγενών μας

Δημοσίευση από vasilisalt »

efthumhs έγραψε: Να μην ανησυχείς Μαρίνα. Αν στο ξαναπούνε πες τους πως μπορώ να κάνω και τα δυο: Να ανοίξω μια κατ' οικον εκκλησία. Θα σε καταλάβουν άραγε; :mrgreen: :mrgreen: :25 :25 :25 Εμένα πάντως που ειμαι στην ιδια θεση με σένα,αν τους το ελεγα, του χρονου τετοια μερα στα συναξαρια θα διαβαζαμε: Μνημη Οσιομαρτυρος Ευθυμιου του Νεου τον υπο γονεων αναιρεθέντα εν ετει 2010 (βεβαια τιμη θα μου ηταν αλλά δεν ειμαι ετοιμος για μαρτυριο...) :lol: :lol: :lol:
χα χα χα χα χα χα!
Άβαταρ μέλους
paulina
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1074
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 22, 2010 5:57 pm

Re: Ο πόλεμος των συγγενών μας

Δημοσίευση από paulina »

theodosis79 έγραψε:Μην στεναχωριέστε. Κανένας μας δεν είναι τέλειος ιδίως σε θέματα θυμού. Γι αυτό αγωνιζόμαστε για να μας ελεήσει και να μας βοηθάει ο Θεός να γινόμαστε καλύτεροι.
Εγώ βρε παιδιά γίνομαι χειρότερη;...................
«Πάροικος εγώ εἰμι ἐν τῇ γῇ. Μὴ ἀποκρύψῃς ἀπ᾿ ἐμοῦ τὰς ἐντολάς Σου»
nikoletap
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 22, 2010 6:01 pm
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Ο πόλεμος των συγγενών μας

Δημοσίευση από nikoletap »

Νικολέτα μου Χρόνια σου Πολλά, Υγεία και Ευλογία να σου χαρίζει ο Αγιος μας καθώς και σε όποιους αγαπάς. Πρόσευχή και υπομονή, δυο καλά "όπλα". Στο μεν πρώτο να παραδεχτώ ότι πολλές φορές όταν το κάνω για να αποφύγω έναν λογισμό κάπως τα καταφέρνω κ "τη γλυτώνω". Αλλά αν πω θα προσευχηθώ τώρα, δεν φαντάζεσαι πόσους λογισμούς έρχονται τότε στο μυαλό μου. Πότε υποκείπτω πότε όχι. Και αναφέρομαι στην νοερά προσευχή. Στο μεν υπομονή που γράφεις με την βοήθεια του Αι Γιώργη έχω μπόλικη αλλά ποτέ δεν είναι αρκετή. Σε ευχαριστώ πάντως και πάλι Χρόνια σου Πολλά. :8 :8

Ευχαριστώ πολύ Μαρίνα.Εύχομαι και σε σένα ότι καλό επιθυμείς και προπαντός πνευματική προκοπή!
Τί ανταποδώσω τω Κυρίω περί πάντων, ών ανταπέδωκέ μοι;
Άβαταρ μέλους
paulina
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1074
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 22, 2010 5:57 pm

Re: Ο πόλεμος των συγγενών μας

Δημοσίευση από paulina »

theodosis79 έγραψε:Μην στεναχωριέστε. Κανένας μας δεν είναι τέλειος ιδίως σε θέματα θυμού. Γι αυτό αγωνιζόμαστε για να μας ελεήσει και να μας βοηθάει ο Θεός να γινόμαστε καλύτεροι.
Εγώ βρε παιδιά γιατί γίνομαι χειρότερη;...................
«Πάροικος εγώ εἰμι ἐν τῇ γῇ. Μὴ ἀποκρύψῃς ἀπ᾿ ἐμοῦ τὰς ἐντολάς Σου»
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Ο πόλεμος των συγγενών μας

Δημοσίευση από marinam »

Πωλίνα μου υπομονή...... πολύ υπομονή θέλει.....

εγώ πάλι δεν ξέρω αν γίνομαι χειρότερη (μπορεί να μην είμαι τόσο κακός άνθρωπος τον τελευταίο καιρό λόγω μεταστροφής στα Του Θεού που Δόξα το Ονομά Του, αλλά όλο αυτό τον καιρό διαπράττω πολλές μα πολλες αμαρτίες και λογισμούς. Οι δε περισσότεροι όταν προσπαθώ να συγκεντρωθώ και να πω την νοερά, τότες μπορεί να σκεφτώ πράγματα που ωντας άνθρωπος κοσμικός δεν τα σκεφτόμουν, εκεί να δεις ΝΕΥΡΑ :angryfire Πωλινα μου), νομίζω οτι υπάρχουν μέρες που είναι μεταμορφωμενος :twisted: και μέρες που είμαι :25 . Αυτά τα σκαμπανεβάσματα μου "τη δίνουν". Αυτό το εκλαμβάνω αω καλυτερευση της καταστάσεως μου γιατι πριν ήμουν μονίμως :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire .


ΥΠΟΜΟΝΗ
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”