Το πάθος της γαστριμαργίας

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Το πάθος της γαστριμαργίας

Δημοσίευση από Domna »

Γιατί , σε πρόσβαλλα ; Δεν σε έβρισα !!! :45 :45 :45
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Το πάθος της γαστριμαργίας

Δημοσίευση από stathis73 »

kambamaru έγραψε:
Domna έγραψε:Μάλιστα , γι αυτό εκδίδουν μοναστήρια βιβλία με νηστίσιμνες συνταγές που μέσα περιελαμβάνουν και νηστίσαιμα γλυκά ;
Μήπως είσαι ρε φίλε παλαιοημερολογήτης ;
Μαθε να ομιλεις σωστα και ασε στην ακρη τα ρε κτλπ.

Οχι δεν ειμαι με το παλαιο...θα επρεπε;;;

Ανοιξε τα ματια σου και διαβασε Μεγα Βασιλειο περι νηστειας και Αγιο Ιωαννη Χρυσοστομο και μετα πες μου για τις συνταγες κτλπ...

Θεωρω οτι πηγη της αληθειας ειναι τα Δογματα της Ορθοδοξιας μας και τα λογια των Αγιων Πατερων και Οικουμενικων Διδασκαλων και οχι το καθε μοναχο-μοναστηρι χωρις να θελω να υποβαθμισω τον ρολο τους.
Αυτοί οι Άγιοι Πατέρες που αναφέρεσαι πολλοί απο αυτούς ήταν σε αυτα τα μοναχό-μοναστήρια οπως τα αποκαλείς, καλό είναι να σέβεσαι οπως αρμόζει στα προπύργια της ορθοδοξίας μας και να μιλάς για αυτά όπως αρμόζει.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Το πάθος της γαστριμαργίας

Δημοσίευση από Domna »

:wav :wav :wav
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Athanasius
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Αύγ 20, 2010 8:35 am

Re: Το πάθος της γαστριμαργίας

Δημοσίευση από Athanasius »

μόνο αν σκεφτούμε ότι πολλοί συνάνθρωποι μια ψάχνουν στα σκουπίδια να βρουν να φάνε κάτι και εμείς τρώμε μέχρι σκασμού ,μας αξίζει το βραβείο της ανοιχτής παλάμης ή το χειρότερο μας περιμένει την γωνία το ταγκαλάκι - Τελώνιον της γαστριμαργίας και πολυφαγίας. :evil:

Αυτά καθώς μου έλεγαν φθάσαμε στο τελώνιο της γαστριμαργίας και πολυφαγίας, όπου οι δαίμονες ήσαν πολύ χονδροί σαν τους χοίρους, δυνατοί και άγριοι, και έτρεξαν κατ' απάνω μου, γαυγίζοντας, και μου φανέρωσαν τις πολυφαγίες που έκαμνα απο μικρήν ηλικία μέχρι που γέρασα, και οτι δεν νήστευα Τετάρτη και Παρασκευή μέχρι και τις 40στάς χωρίς εγκράτεια• και οι Άγγελοι φέρνοντας τα καλά μου έργα για πληρωμή αναχωρήσαμεν.



---------------------------------------------------------------------------------
Είναι γεναιότερο και βασιλικότερο να νικάς τα πάθη και τις αδυναμίες σου, από το να νικάς στην μάχη τον εχθρό".
Μέγας Αλέξανδρος
Είναι γεναιότερο και βασιλικότερο να νικάς τα πάθη και τις αδυναμίες σου, από το να νικάς στην μάχη τον εχθρό".
Μέγας Αλέξανδρος
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Το πάθος της γαστριμαργίας

Δημοσίευση από Domna »

Εγώ δεν άκουσα ποτέ να γράφει ή να λέει κάποιος τέτοια όπως "Στη περιοδο της νηστειας τρωμε τα απολυτως απαραιτητα δια την επιβιωσην και οχι αυτα που ειναι για να εμφρανθουμε"
Συγγνώμη που το γράφω αυτό αλλά είμαι μέλος της ορθόδοξης ιεραποστολικής αδελφότητας "Αγιος Κοσμάς ο Αιτωλός" στην Στουτργκάρδη και πολλά μέλοι ξέρουν τους Πατέρες της Εκκλησίας και πηγαίνουν και συχνά στο Αγιον Ορος . Ενα μέλος της αδελφότητας έχει κιόλας ως πνευματικό τον γέροντα Εφραιμ τον δίκαιο της σκήτης Αγίου Ανδρέα ΄και ποτέ δεν είπαν κάτι τέτοιο όπως λέει το μέλος kambamaru !!!
http://www.agioskosmas-stuttgart.eu/
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Το πάθος της γαστριμαργίας

Δημοσίευση από filotas »

Συμφωνώ με τη Δόμνα. Αυτές οι τυπολατρίες περί του τι είναι νηστεία και τι όχι μας κάνουν να μοιάζουμε με τους Ρωμαιοκαθολικούς, που διυλίζουν τον κώνωπα και καταπίνουν την κάμηλο. Αυτά διώχνουν τον κόσμο από την Εκκλησία.

Νηστεία είναι οι περιορισμοί στη διατροφή, που συνδυάζονται με μείωση και της ενασχόλησης με την προετοιμασία του φαγητού και τη μείωση των εξόδων για το φαγητό και βεβαίως με ενίσχυση της υπόλοιπης πνευματικής προσπάθειας.

Το είδος της νηστείας που κάνει ο καθένας, προσδιορίζεται από τον Πνευματικό του, με βάση την σωματική και πνευματική του κατάσταση.

Τέλος, θέλω να πω ότι η νηστεία έχει νόημα, όταν γίνεται με χαρά και όχι με θλίψη και στέρηση. Ο Χριστιανός προσφέρει τον μικρό περιορισμό στη διατροφή του με αγάπη στο Χριστό και παίρνει σε αντάλλαγμα τις ευλογίες της πνευματικής προόδου.

Αν κάποιος νηστεύει από υποχρέωση και υποφέρει απ' αυτό τότε καλύτερα να μη νηστεύει.
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Το πάθος της γαστριμαργίας

Δημοσίευση από Domna »

Να μου ζήσεις , λεβεντοπαλικάρι μου !!! Ετσι ακριβώς είναι , όπως το έγραψες !!! :wav :wav :wav
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”