Βάπτιση στην Μονή Αγ. Ειρήνης Λυκόβρυση (απορία εγκυρότητας)

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

nikoletap
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 22, 2010 6:01 pm
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Βάπτιση στην Μονή Αγ. Ειρήνης Λυκόβρυση (απορία εγκυρότη

Δημοσίευση από nikoletap »

Συμφωνώ με Νίκο, Στάθη και Κάπτεν Γιάννη!
Τί ανταποδώσω τω Κυρίω περί πάντων, ών ανταπέδωκέ μοι;
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Βάπτιση στην Μονή Αγ. Ειρήνης Λυκόβρυση (απορία εγκυρότη

Δημοσίευση από lovethink »

Merkourios έγραψε:
Ποιοί είναι λοιπόν οί παραβάτες;
Τού Παλαιού Εορτολογίου πού δεν άλλαξαν τίποτα από ότι παρέλαβαν από τούς αρχαίους Πατέρες, ή εμείς τού Νέου πού φύγαμε από το Παλαιό;

Ο γέροντας Παϊσιος για το παλαιό ημερολόγιο
«Και εμείς βέβαια εδώ στο Άγιον Όρος με το παλιό πάμε. Αλλά είναι άλλη περίπτωση. Είμαστε ενωμένοι με την Εκκλησία, με όλα τα Πατριαρχεία, και μ’ αυτά που έχουν το νέο ημερολόγιο και μ’ αυτά που έχουν το παλιό ημερολόγιο. Αναγνωρίζομε τα μυστήριά τους και αυτοί τα δικά μας. Οι ιερείς τους συλλειτουργούν με τους ιερείς μας. Ενώ αυτοί οι καημένοι ξεκόπηκαν...
Άλλοι από απλότητα, άλλοι από αμάθεια, άλλοι από εγωισμό, παρασύρθηκαν. Θεώρησαν τις 13 μέρες θέμα δογματικό και όλους εμάς πλανεμένους, και έφυγαν από την Εκκλησία. Δεν έχουν κοινωνία ούτε με τα Πατριαρχεία και τις Εκκλησίες που πάνε με το νέο, αλλά ούτε και με τα Πατριαρχεία και τις Εκκλησίες που πάνε με το παλιό, γιατί δήθεν μολύνθηκαν από την επικοινωνία με τους νεοημερολογίτες...
Και όχι μόνον αυτό ! Και αυτοί οι λίγοι που έμειναν, έγιναν, δεν ξέρω και εγώ, από πόσα κομμάτια. Και όλο και κομματιάζονται και αλληλοαναθεματίζονται και αλληλοαφορίζονται και αλληλοκαθαιρούνται.
Καλή Σαρακοστή
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Βάπτιση στην Μονή Αγ. Ειρήνης Λυκόβρυση (απορία εγκυρότη

Δημοσίευση από lovethink »

Merkourios έγραψε:
Ποιοί είναι λοιπόν οί παραβάτες;
Τού Παλαιού Εορτολογίου πού δεν άλλαξαν τίποτα από ότι παρέλαβαν από τούς αρχαίους Πατέρες, ή εμείς τού Νέου πού φύγαμε από το Παλαιό;

Οι Παλαιοημερολογίτες όχι µόνο δεν δέχονται ως φωτισµένους τους αγίους γέροντες π. Ιάκωβο Τσαλίκη, π. Παΐσιο Αγιορείτη, π. Φιλόθεο Ζερβάκο, π. Πορφύριο, π. Ιωσήφ τον Σπηλαιώτη, π. Θεόκλητο ∆ιονυσιάτη, π. Εφραίµ Κατουνακιώτη, π. Χριστοφόρο Παππουλάκο, π. Γεράσιµο Μικραγιαννανίτη Υµνογράφο, π. Επιφάνιο Θεοδωρόπουλο κλπ, αλλά µιλούν εξευτελιστικά για αυτούς, τους αποκαλούν «µάγους» ή «ψευτοαγίους» και άλλα.
∆εν αναγνωρίζουν ως άγιο τον Άγιο Νικόλαο Καβάσιλα, τον νεοµάρτυρα Άγιο Χρυσόστοµο Σµύρνης, τον Όσιο Γεώργιο Καρσλίδη και άλλους, ενώ µια µειονότητα παλιοηµερολογιτών δεν αναγνωρίζει ως άγιο ούτε τον Άγιο Νεκτάριο Αιγίνης.
Το δυστύχηµα είναι πως πολλοί από τους ηγέτες των διαφόρων παρατάξεων τού παλιού ηµερολογίου συχνά δεν έχουν καν βασικές θεολογικές γνώσεις, αλλά µόνο ηµιµάθεια, εµπάθεια και φανατισµό, πράγµα που τους φέρνει ακόµη και σε αιρετικές διδασκαλίες, ενώ η εκτός της Εκκλησίας στάση τους είναι θεµελιωδώς αντιπατερική και αντιεκκλησιαστική!

http://ierosnaosagandreou.blogspot.com/ ... st_31.html
Καλή Σαρακοστή
loukas
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 16, 2006 6:00 am

Re: Βάπτιση στην Μονή Αγ. Ειρήνης Λυκόβρυση (απορία εγκυρότη

Δημοσίευση από loukas »

Εγώ σου εύχομαι η Αγία Ειρήνη η Χρυσοβαλάντου που σε μένα έχει κάνει άπειρα θαύματα κ με οδήγησε στο φώς του Χριστού να σε προστατεύει κ να σε οδηγεί .
Άβαταρ μέλους
faviola
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 17, 2011 4:39 pm
Τοποθεσία: Άννα, Κόρινθος

Re: Βάπτιση στην Μονή Αγ. Ειρήνης Λυκόβρυση (απορία εγκυρότη

Δημοσίευση από faviola »

Αγαπητοί θα ήθελα να σας ενημερὠσω για κάτι σχετικά με την εγκυρότητα των μυστηρίων της Εκκλησίας των Γ.Ο.Χ. Λοιπόν, όντως υπάρχει μια μερίδα παλαιοημερολογιτών, η οποία δεν έχει διαδοχή. Η επίσημη όμως Σύνοδος της Εκκλησίας των Γ.Ο.Χ. με Αρχιεπίσκοπο Γ.Ο.Χ. τον κκ Καλλίνικο έχει αποστολική διαδοχή από τους Ρώσους της Διασποράς. Η Ιερά Μονή Αγίας Ειρήνης Χρυσοβαλάντου ανήκει στην επίσημη Σύνοδο των Γ.Ο.Χ. και έτσι τα μυστήρια που τελούνται σε αυτήν είναι έγκυρα. Μητροπολίτης Γ.Ο.Χ. Αττικής και Βοιωτίας είναι ο Σεβασμιώτατος κ. Χρυσόστομος.
Κύριε τό σόν θέλημα γενέσθω και μή τό 'εμόν.


Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησόν με.
Άβαταρ μέλους
iliasgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1196
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ηλιας33@ΔυτικηΕλλαδα

Re: Βάπτιση στην Μονή Αγ. Ειρήνης Λυκόβρυση (απορία εγκυρότη

Δημοσίευση από iliasgr »

faviola έγραψε:Αγαπητοί θα ήθελα να σας ενημερὠσω για κάτι σχετικά με την εγκυρότητα των μυστηρίων της Εκκλησίας των Γ.Ο.Χ. Λοιπόν, όντως υπάρχει μια μερίδα παλαιοημερολογιτών, η οποία δεν έχει διαδοχή. Η επίσημη όμως Σύνοδος της Εκκλησίας των Γ.Ο.Χ. με Αρχιεπίσκοπο Γ.Ο.Χ. τον κκ Καλλίνικο έχει αποστολική διαδοχή από τους Ρώσους της Διασποράς. Η Ιερά Μονή Αγίας Ειρήνης Χρυσοβαλάντου ανήκει στην επίσημη Σύνοδο των Γ.Ο.Χ. και έτσι τα μυστήρια που τελούνται σε αυτήν είναι έγκυρα. Μητροπολίτης Γ.Ο.Χ. Αττικής και Βοιωτίας είναι ο Σεβασμιώτατος κ. Χρυσόστομος.
Φαβιολα κατα αρχην καλως ορισες στο φορουμ.
επιτρεψε μου ομως να διαφωνησω καθετα με την αναρτηση σου(καλοπροαιρετα και με αγαπη ,παντα).
καμια μεριδα των λεγομενων ΓΟΧ δεν εχει αποστολικη διαδοχη,καθως ακομα και αυτη που χειροτονηθηκαν απο τους Ρωσσους της εν Αμερικη διασπορας,ειναι αντικανονικα χειροτονημενοι,καθως χειροτονηθηκαν κατα παραβαση των κανονων που απαγορευουν ρητα τις υπεροριες χειροτονιες.
ενα δε απο τα αδιεξοδα των ΓΟΧ ειναι οτι κατεφυγαν για χειροτονια στους Ρωσσους,μη αναγνωριζοντας ως κανονικη εκκλησια την ελληνικη αλλα και καμια
αλλη που κοινωνουσε με την ελληνικη,αγνοωντας σκοπιμα οτι την εποχη εκεινη ΚΑΙ οι εν διασπορα Ρωσσοι κοινωνουσαν με τις απανταχου ορθοδοξες κοινοτητες και με το οικουμενικο πατριαρχειο.
(αργοτερα οι εν λογω Ρωσσοι διεκοψαν την κοινωνια με τις υπολοιπες ορθοδοξες εκκλησιες ,ενω πριν απο ενα - δυο χρονια επανενωθηκαν με αυτες)
αλλα τα πραγματα ειναι πιο απλα αν σκεφτει κανεις το εξης.αυτο που ενωνει τις κατα τοπους ορθοδοξες εκκλησιες(πχ. ελληνικη ,σερβικη,ρουμανικη,ιεροσολυμων κτλπ)ειναι το κοινο ποτηριο,δηλδη η μεταξυ τους κοινωνια.μπορει λοιπον ο Ρουμανος πατριαρχης να παει να λειτουργησει στην σερβια η ο δικος μας αρχιεπισκοπος να λειτουργησει στη Μοσχα.η μια εκκλησια αναγνωριζει την αλλη ως αδελφη,και εχουν μυστηριακη κοινωνια,παρολο που δεν ακολουθουν το ιδιο ημερολογιο.τους ΓΟΧ(και τετοιοι υπαρχουν οχι μονο στην ελλαδα)δεν τους αναγνωριζει καμια αλλη εκκλησια και δεν εχει κοινωνια μαζι τους,
ας μην επαναπαυομαστε,στο οτι ακουσαμε οτι εχουν κανονικη χειροτονια,η οτι ειναι ευσεβεις και παραδοσιακοι κτλ κτλ.
η αυτοι ειναι ΕΚΚΛΗΣΙΑ η εμεις.δεν γινεται και τα δυο. δεν μπορει λοιπον να ειναι κανονικοι μοναχοι(ες) στη χρυσοβαλαντου και ταυτοχρονα να ειναι κανονικοι και οι μοναχοι στην μονη Ιβηρων για παραδειγμα.
οσον δε αφορα στην υπο τον Καλλινικο συνοδο,οντως χειροτονιες ελκουν απο τους ρωσσους της διασπορας,αλλα το αυτο συμβαινει και με την υπο τον Νικολαο,τον Μακαριο,τον Κηρυκο,τον Κυπριανο και αλλους πολλους εμφανιζομενους ως Αρχιεπισκοπους των ΓΟΧ.
ας προσεξουμε λιγο,να μην πλανομαστε,οτι δεν πειραζει η ημερολογιακη διαφορα και δεχομαστε μυστηρια των ΓΟΧ.η διαφορα μας δεν ειναι το ημερολογιο.αλλωστε και στο Αγιο ορος,και στη Ρωσσια,και στα Ιεροσολυμα,και αλλαχου,ακολουθουν το παλιο ημερολογιο.η διαφορα μας ειναι αλλου ειδους και πολυ σοβαρη.πιστεψαν οτι η ελλαδικη εκκλησια,μετα την αλλαγη του ημερολογιου εξεπεσε και μαζι μ αυτην και οι υπολοιπες εκκλησιες που κοινωνουσαν μαζι της.αλιμονο.......................
δεν θελω επ ουδενι να εξισωσω το επιπεδο της πλανης τους με αυτο των παπικων,αλλα οπως δεν θα πηγαιναμε σε καθολικο ιερεα να μας τελεσει μυστηριο,ετσι οσοι ειμαστε χριστιανοι ορθοδοξοι υπο το οικουμενικο πατριαρχειο,δεν πηγαινουμε σε παλαιοημερολογιτες,ακομα και αν εμφανιζοντα παραδοσιακοι,υπερμαχοι της πιστεως,ευσεβεις,η ακομα και εν υποστηριζουν οτι εχουν κανονικη διαδοχη
ΑΜΗΝ
ελεησον με ο Θεος
Άβαταρ μέλους
faviola
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 17, 2011 4:39 pm
Τοποθεσία: Άννα, Κόρινθος

Re: Βάπτιση στην Μονή Αγ. Ειρήνης Λυκόβρυση (απορία εγκυρότη

Δημοσίευση από faviola »

ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ ΣΕ ΒΑΘΟΣ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΟΙ ΧΕΙΡΟΤΟΝΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΕΣ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΥ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΣΥΝΟΔΟΙ , ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΟΥ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ, ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΣΠΑΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΝΟΔΟ ΓΙΑ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ. ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ Η ΣΥΝΟΔΟΣ ΤΩΝ ΓΟΧ ΥΠΟ ΤΟΝ ΜΑΚΑΡΙΩΤΑΤΟ ΚΚ ΚΑΛΛΙΝΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΡΗ. ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΠΑΛΑΙΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΛΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ Π. ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΜΕΤΑΛΛΗΝΟΥ " ΟΡΘΟΔΟΞΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ". ΕΚΕΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΠΑΛΑΙΟΥ.



Υ.Γ.
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΜΑ. ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ.

ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΧΡΙΣΤΟΥ.
Κύριε τό σόν θέλημα γενέσθω και μή τό 'εμόν.


Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησόν με.
Άβαταρ μέλους
iliasgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1196
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ηλιας33@ΔυτικηΕλλαδα

Re: Βάπτιση στην Μονή Αγ. Ειρήνης Λυκόβρυση (απορία εγκυρότη

Δημοσίευση από iliasgr »

faviola έγραψε:ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ ΣΕ ΒΑΘΟΣ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΟΙ ΧΕΙΡΟΤΟΝΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΕΣ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΥ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΣΥΝΟΔΟΙ , ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΟΥ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ, ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΣΠΑΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΝΟΔΟ ΓΙΑ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ. ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ Η ΣΥΝΟΔΟΣ ΤΩΝ ΓΟΧ ΥΠΟ ΤΟΝ ΜΑΚΑΡΙΩΤΑΤΟ ΚΚ ΚΑΛΛΙΝΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΡΗ. ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΠΑΛΑΙΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΛΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ Π. ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΜΕΤΑΛΛΗΝΟΥ " ΟΡΘΟΔΟΞΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ". ΕΚΕΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΠΑΛΑΙΟΥ.



Υ.Γ.
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΜΑ. ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ.

ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΧΡΙΣΤΟΥ.

αποδεχεσαι τον π.Μεταλληνο ως ορθοδοξο ιερεα και μου προτεινεις να διαβασω το βιβλιο του?αν ναι,τοτε οι γοχ δεν ειναι εκκλησια,αφου ο ανωτερω δεν κοινωνει μαζι τους.αν οχι,δηλαδη δεν θεωρεις οτι ο παπαΓιωργης ειναι ο κανονικος ιερεας,τοτε πως μου προτεινεις να διαβασω βιβλιο του?
ειπαμε η εκκλησια ειναι ΜΟΝΟ ΜΙΑ.η η εκκλησια του παπα Μεταλληνου η η εκκλησια του Καλλινικου.
ειναι αναφαιρετο δικαιωμα σου να υποστηριζεις τους ΓΟΧ αν ανηκεις εκει.αν ομως δεν ανηκεις εκει αλλα στην υπο το πατριαρχειο εκκλησια οπως και εμεις,θεωρω οτι δεν εχεις δικαιωμα ,δημοσια,σε ενα φορουμ,που ανηκει στην κρατουσα εκκλησια(ανηκει οχι ως ιδιοκτησια αλλα ως μελος της υπο τον αρχιεπισκοπο Ιερωνυμο συνοδου),να υπστηριζεις οτι η συνοδος του Καλλινικου ειναι κανονικη,και ετσι να σκανδαλιζομαστε.
με αγαπη Χριστου
Ηλιας
ελεησον με ο Θεος
Άβαταρ μέλους
faviola
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 17, 2011 4:39 pm
Τοποθεσία: Άννα, Κόρινθος

Re: Βάπτιση στην Μονή Αγ. Ειρήνης Λυκόβρυση (απορία εγκυρότη

Δημοσίευση από faviola »

ΤΟ ΠΟΥ ΑΝΗΚΩ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΘΕΜΑ. ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΑΚΡΑΙΟΣ, ΟΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ. ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΟΥ ΜΟΥ ΑΥΤΟΣ; ΔΕΝ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΠΙΟ ΠΟΛΥ. ΞΕΡΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΛΑ ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙΣ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΠΑ. :?
Κύριε τό σόν θέλημα γενέσθω και μή τό 'εμόν.


Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησόν με.
Άβαταρ μέλους
iliasgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1196
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ηλιας33@ΔυτικηΕλλαδα

Re: Βάπτιση στην Μονή Αγ. Ειρήνης Λυκόβρυση (απορία εγκυρότη

Δημοσίευση από iliasgr »

ζητω συγγνωμη αν ο τροπος που εγραψα ειναι ακραιος.δεν εχω τετοια προθεση.ουτε ενδιαφερομαι να εκμαιευσω που ανηκεις.
εχε παντως υπ οψιν σου ,οτι οσοι γραφουμε εδω,ειμαστε χριστιανοι ορθοδοξοι ανηκοντες στην κρατουσα εκκλησια και εχω την εντυπωση,η μαλλον την βεβαιοτητα οτι σε κανεναν απο εδω μεσα δεν θα αρεσε να σκανδαλιζεται ακουγοντας(διαβαζοντας)οτι υπαρχει μια συνοδος που δεν κοινωνει με τη δικη μας συνοδο,ωστοσο ειναι κανονικη συνοδος.
ειπαμε και επαναλαμβανουμε,δεν μπορει και ο Καλλινικος και ο αγιορειτης Ιωσηφ (της βιγλας) να ειναι κληρικοι.ενας απο τους δυο ειναι σχισματικος,η πλανεμενος.παντως δεν ειναι και οι 2 κληρικοι κανονικοι.
εγω πιστευω οτι ο Ιωσηφ ειναι ορθοδοξος κληρικος.εσυ πιστευε,αν θες, οτι ο Καλλινικος ( η και ο Καλλινικος)ειναι επισκοπος.
ελεησον με ο Θεος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”