Βάπτιση στην Μονή Αγ. Ειρήνης Λυκόβρυση (απορία εγκυρότητας)

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Βάπτιση στην Μονή Αγ. Ειρήνης Λυκόβρυση (απορία εγκυρότη

Δημοσίευση από vasilisalt »

iliasgr έγραψε:
vasilisalt έγραψε:
Κατά τα λοιπά.
Ως λίγο παλιότερος επέτρεψέ μου να σου πω πως η συζήτηση για το παλιό και το νέο
έχει γίνει πολλές φορές σ αυτό το φόρουμ και το μόνο που φέρνει είναι καυγάδες.
Προτείνω να το αποφύγουμε για μια ακόμα φορά

αγαπητε φιλε,συζητωντας το θεμα αυτο(δεν ειναι ταμπου)ισως εχουμε καυγαδες.δεν επιδιωκει βεβαια κανεις να τσακωθει με κανεναν.ωστοσο αν το να υποστηριζει κανεις την πιστη του και την εκκλησια του,εναντι σε προσπαθειες να υπαρξει συγχυση(τυπου, το παλαιο ειναι εκκλησια),τοτε οι καυγαδες δεν ειναι καυγαδες,αλλα ομολογια πιστεως.
δεν αναφερομαι στη faviola,αλλα αν μπει καποιος και γραψει οτι οι λουθηρανοι εχουν αποστολικη διαδοχη,εμεις πρεπει να σιγησουμε και να μην αντιπαθεσουμε επιχειρηματα για το αντιθετο,με μοναδικο σκοπο να αποφευχθουν τυχον καυγαδες?μη γενοιτο.
οταν ο διαλογος ειναι βασισμενος σε επιχειρηματα,δεν μπορει παρα να ειναι δημιουργικος και προς δοξαν Θεου.
κατα καιρους εχουν παρελασει απο το forum πολλοι παλαιοημερολογιτες,που με τον εναν η τον αλλο τροπο δημιουργησαν συγχυση και καυγαδες.δεν ειναι το ζητουμενο να τσακωθουμε.αλλα αν σιωπουμε σε καθε λογης θεωρηματα περι εκκλησιας,τοτε μονο ζημια κανουμε και στις ψυχες μας και στην εκκλησια.
ας πουμε οτι μπαινει καποιος ασχετος,στο forum,και διαβαζει οτι εκτος της κρατουσας εκκλησιας,υπαρχει και μια συνοδος,υπο καποιον αρχιεπισκοπο Καλλινικο,που ειναι κανονικη(sic).και βλεπει οτι δεν αντιδραει κανεις,και δια της σιωπης μας(για να μην υπαρξει ενταση) νομιμοποιουμε τροπο τινα το θεωρημα αυτο.τοτε τι θα συμβει?σκανδαλισμος στην καλυτερη περιπτωση.στη δε χειροτερη ισως ψαξει να βρει ,καλοπροαιρετα,ποια ειναι αυτη η συνοδος,και μετασχει μυστηριακα εκει.αναλογιζομαστε τη ζημια?αναλογιζομαστε την ευθυνη?
τα γραφει αυτα ενας παθων.επι χρονια δεχομενος πλανη εκ δεξιων.μελετωντας πολλα χρονια το θεμα των ΓΟΧ,κοντεψα απο υπερβολικο ζηλο να ενταχθω σε αυτους,αν ο Κυριος δεν μου ανοιγε τα ματια να δω σε ποιες φοβερες πλανες εχουν υποπεσει,παρολο που εμφανιζονται ακρως παραδοσιακοι και ευσεβεις.εχουν ζηλο ου κατ επιγνωσιν.δυστυχως,δεν μπορουν να καταλαβουν οτι η επικληση των παραδοσεων δεν ειναι αυτοσκοπος.δεν μπορουν να καταλαβουν οτι δεν ειναι δυνατον συμπασα η Ορθοδοξια να πλαναται,και η αληθεια να υπαρχει μονο σε αυτους(σε μια απο τις 15 περιπου συνοδους ΓΟΧ).
δυστυχως πολλοι εξ ημων,απο αγνοια,συναναστρεφονται εκκλησιαστικα τους ΓΟΧ,(μονη αγιου Κπριανου,μονη Χρυσοβαλαντου κτλπ)δημιουργωντας τεραστια συγχυση.
υπαρχει καμια εκκλησια που λεει οτι ειναι χριστιανικη,που να μην υποστηριζει οτι εχει αποστολικη διαδοχη?αυτο λενε και οι ουνιτες,αυτο και προτεσταντες,αυτο και οι καθολικοι,αυτο και ΓΟΧ.το θεμα ειναι θα τους αφησουμε στο forum να το υποστηριζουν, σιωπωντας εμεις?
λεει ο πατροΚΟσμας,αν μου βρισουν τη μανα και τον πατερα θα σιωπησω.αν μου βρισουν το Χριστο και την Παναγια θα γινω εξω φρενων.με το να λεει καποιος λοιπον οτι και η ταδε ομαδα ειναι εκκλησια,εμενα μου βριζει τη δικη μου εκκλησια,το Χριστο μου και την Παναγια μου.δεν θα αντιδρασω?δεν θα αντιπαρατεθω?ισως και να καυγαδισω,αν χρειαστει.και ολα αυτα οχι για να δειξουμε την θεολογικη μας καταρτιση(που στην περιπτωση μου ειναι μηδενικη),αλλα προς αποκατασταση της αληθειας,προς αρση του σκανδαλισμου των αναγνωστων,και τελος προς δοξαν του Τριαδικου Θεου
Αγαπητέ φίλε, δεν απευθυνόμουν σε σένα.
Απευθυνόμουν στο νέο μέλος
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25042
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Βάπτιση στην Μονή Αγ. Ειρήνης Λυκόβρυση (απορία εγκυρότη

Δημοσίευση από aposal »

Καλώς ήρθες πάλι!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
iliasgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1196
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ηλιας33@ΔυτικηΕλλαδα

Re: Βάπτιση στην Μονή Αγ. Ειρήνης Λυκόβρυση (απορία εγκυρότη

Δημοσίευση από iliasgr »

vasilisalt έγραψε:
iliasgr έγραψε:
vasilisalt έγραψε:
Κατά τα λοιπά.
Ως λίγο παλιότερος επέτρεψέ μου να σου πω πως η συζήτηση για το παλιό και το νέο
έχει γίνει πολλές φορές σ αυτό το φόρουμ και το μόνο που φέρνει είναι καυγάδες.
Προτείνω να το αποφύγουμε για μια ακόμα φορά

αγαπητε φιλε,συζητωντας το θεμα αυτο(δεν ειναι ταμπου)ισως εχουμε καυγαδες.δεν επιδιωκει βεβαια κανεις να τσακωθει με κανεναν.ωστοσο αν το να υποστηριζει κανεις την πιστη του και την εκκλησια του,εναντι σε προσπαθειες να υπαρξει συγχυση(τυπου, το παλαιο ειναι εκκλησια),τοτε οι καυγαδες δεν ειναι καυγαδες,αλλα ομολογια πιστεως.
δεν αναφερομαι στη faviola,αλλα αν μπει καποιος και γραψει οτι οι λουθηρανοι εχουν αποστολικη διαδοχη,εμεις πρεπει να σιγησουμε και να μην αντιπαθεσουμε επιχειρηματα για το αντιθετο,με μοναδικο σκοπο να αποφευχθουν τυχον καυγαδες?μη γενοιτο.
οταν ο διαλογος ειναι βασισμενος σε επιχειρηματα,δεν μπορει παρα να ειναι δημιουργικος και προς δοξαν Θεου.
κατα καιρους εχουν παρελασει απο το forum πολλοι παλαιοημερολογιτες,που με τον εναν η τον αλλο τροπο δημιουργησαν συγχυση και καυγαδες.δεν ειναι το ζητουμενο να τσακωθουμε.αλλα αν σιωπουμε σε καθε λογης θεωρηματα περι εκκλησιας,τοτε μονο ζημια κανουμε και στις ψυχες μας και στην εκκλησια.
ας πουμε οτι μπαινει καποιος ασχετος,στο forum,και διαβαζει οτι εκτος της κρατουσας εκκλησιας,υπαρχει και μια συνοδος,υπο καποιον αρχιεπισκοπο Καλλινικο,που ειναι κανονικη(sic).και βλεπει οτι δεν αντιδραει κανεις,και δια της σιωπης μας(για να μην υπαρξει ενταση) νομιμοποιουμε τροπο τινα το θεωρημα αυτο.τοτε τι θα συμβει?σκανδαλισμος στην καλυτερη περιπτωση.στη δε χειροτερη ισως ψαξει να βρει ,καλοπροαιρετα,ποια ειναι αυτη η συνοδος,και μετασχει μυστηριακα εκει.αναλογιζομαστε τη ζημια?αναλογιζομαστε την ευθυνη?
τα γραφει αυτα ενας παθων.επι χρονια δεχομενος πλανη εκ δεξιων.μελετωντας πολλα χρονια το θεμα των ΓΟΧ,κοντεψα απο υπερβολικο ζηλο να ενταχθω σε αυτους,αν ο Κυριος δεν μου ανοιγε τα ματια να δω σε ποιες φοβερες πλανες εχουν υποπεσει,παρολο που εμφανιζονται ακρως παραδοσιακοι και ευσεβεις.εχουν ζηλο ου κατ επιγνωσιν.δυστυχως,δεν μπορουν να καταλαβουν οτι η επικληση των παραδοσεων δεν ειναι αυτοσκοπος.δεν μπορουν να καταλαβουν οτι δεν ειναι δυνατον συμπασα η Ορθοδοξια να πλαναται,και η αληθεια να υπαρχει μονο σε αυτους(σε μια απο τις 15 περιπου συνοδους ΓΟΧ).
δυστυχως πολλοι εξ ημων,απο αγνοια,συναναστρεφονται εκκλησιαστικα τους ΓΟΧ,(μονη αγιου Κπριανου,μονη Χρυσοβαλαντου κτλπ)δημιουργωντας τεραστια συγχυση.
υπαρχει καμια εκκλησια που λεει οτι ειναι χριστιανικη,που να μην υποστηριζει οτι εχει αποστολικη διαδοχη?αυτο λενε και οι ουνιτες,αυτο και προτεσταντες,αυτο και οι καθολικοι,αυτο και ΓΟΧ.το θεμα ειναι θα τους αφησουμε στο forum να το υποστηριζουν, σιωπωντας εμεις?
λεει ο πατροΚΟσμας,αν μου βρισουν τη μανα και τον πατερα θα σιωπησω.αν μου βρισουν το Χριστο και την Παναγια θα γινω εξω φρενων.με το να λεει καποιος λοιπον οτι και η ταδε ομαδα ειναι εκκλησια,εμενα μου βριζει τη δικη μου εκκλησια,το Χριστο μου και την Παναγια μου.δεν θα αντιδρασω?δεν θα αντιπαρατεθω?ισως και να καυγαδισω,αν χρειαστει.και ολα αυτα οχι για να δειξουμε την θεολογικη μας καταρτιση(που στην περιπτωση μου ειναι μηδενικη),αλλα προς αποκατασταση της αληθειας,προς αρση του σκανδαλισμου των αναγνωστων,και τελος προς δοξαν του Τριαδικου Θεου
Αγαπητέ φίλε, δεν απευθυνόμουν σε σένα.
Απευθυνόμουν στο νέο μέλος


ξερω βρε,που δεν απευθυνοσουν σε μενα.απλα μου εδωσες αφορμη με αυτο που εγραψες,για αυτο το εκανα παραθεση :smile:
ελεησον με ο Θεος
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Βάπτιση στην Μονή Αγ. Ειρήνης Λυκόβρυση (απορία εγκυρότη

Δημοσίευση από vasilisalt »

Πάντως νομίζω πως αυτά που μας χωρίζουν δεν λύνονται μέσω φόρουμ.
Ο διάλογος βέβαια πάντα χρήσιμος είναι.

Προτείνω να μιλάμε γι αυτά που μας ενώνουν.
Την Αγία Μας Τριάδα, την αγάπη, τον πλησίον κλπ κλπ κλπ.

Αν υποθέσουμε ότι για να συζητήσουμε για τα παραπάνω χρειάζεται πρώτα να δούμε
τα του ημερολογίου, τότε είναι δύσκολα τα πράγματα....

Καλημέρα σε όλους!
Άβαταρ μέλους
faviola
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 17, 2011 4:39 pm
Τοποθεσία: Άννα, Κόρινθος

Re: Βάπτιση στην Μονή Αγ. Ειρήνης Λυκόβρυση (απορία εγκυρότη

Δημοσίευση από faviola »

Ενώ είπα ότι σταματώ υπάρχουν μέλη του φόρουμ, που συνεχίζουν το θέμα. Ποιος ο λόγος αφού δεν συμφωνούμε όλοι; Δεν πιάνουμε κανα θέμα για τη νοερά προσευχή, για τον γέροντα Ιωσήφ τον Ησυχαστή, για τον γέροντα Εφραίμ (πρώην Ηγούμενο της Φιλοθέου) κτλ; Εγώ ξαναζητώ συγγνώμη γιατί ξεκίνησα την συζήτηση.


Υ.Γ. Αξίζει να διαβάσουμε όλοι το μήνυμα του Αγίου Μεσογαίας που έστειλε στα σχολεία της Μητροπόλεως του. Όσοι θέλετε μπορείτε να το βρείτε στην ιστοσελίδα της Χριστιανικής Φοιτητικής Δράσης: www.xfd.gr.


:smile: 8) :P
Κύριε τό σόν θέλημα γενέσθω και μή τό 'εμόν.


Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησόν με.
Άβαταρ μέλους
iliasgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1196
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ηλιας33@ΔυτικηΕλλαδα

Re: Βάπτιση στην Μονή Αγ. Ειρήνης Λυκόβρυση (απορία εγκυρότη

Δημοσίευση από iliasgr »

faviola έγραψε:Ενώ είπα ότι σταματώ υπάρχουν μέλη του φόρουμ, που συνεχίζουν το θέμα. Ποιος ο λόγος αφού δεν συμφωνούμε όλοι; Δεν πιάνουμε κανα θέμα για τη νοερά προσευχή, για τον γέροντα Ιωσήφ τον Ησυχαστή, για τον γέροντα Εφραίμ (πρώην Ηγούμενο της Φιλοθέου) κτλ; Εγώ ξαναζητώ συγγνώμη γιατί ξεκίνησα την συζήτηση.


Υ.Γ. Αξίζει να διαβάσουμε όλοι το μήνυμα του Αγίου Μεσογαίας που έστειλε στα σχολεία της Μητροπόλεως του. Όσοι θέλετε μπορείτε να το βρείτε στην ιστοσελίδα της Χριστιανικής Φοιτητικής Δράσης: http://www.xfd.gr.


:smile: 8) :P
faviola νομιζω και συ συμφωνεις,οτι ειναι ακρως σοβαρο θεμα,οταν καποιος ειναι συνειδητο μελος μιας εκκλησιας(οποια και αν ειναι αυτη) να δεχεται αδιαμαρτυρητα,οτι υπαρχει και αλλη η και αλλες αληθινες εκκλησιες εντος των οποιων υπαρχει και ενεργει το Αγιο Πνευμα.
αυτο αυτοματως αναιρει τη μοναδικοτητα της αλληθινης εκκλησιας ως κιβωτου σωτηριας.
χαιρομαι παντως που πας παροτρυνεις να μελετησουμε κορυφαιες μορφες της συγχονης ορθοδοξιας οπως ειναι ο μακαριστος Ιωσηφ και ο π.Εφραιμ.
για την ιστορια,και μιας και σχετιζεται με το θεμα μας,αναφερω οτι ο Ιωσηφ ο ησυχαστης,παραπλανηθηκε απο τους ζηλωτες παλαιοημερολογιτες,συντομα ομως ανακαλυψε την πλανη τους και εζησε εντος της Μιας Αγια και Καθολικης εκκλησιας,αφηνοντας μαλιστα φημη οσιου ανδρος.
την ευχη του να εχουμε.ΑΜΗΝ
ελεησον με ο Θεος
Άβαταρ μέλους
faviola
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 17, 2011 4:39 pm
Τοποθεσία: Άννα, Κόρινθος

Re: Βάπτιση στην Μονή Αγ. Ειρήνης Λυκόβρυση (απορία εγκυρότη

Δημοσίευση από faviola »

Για το θέμα που αναφέρεις για τον γέροντα Ιωσήφ τον Ησυχαστή μπορείς να διαβάσεις, εάν δεν έχεις ήδη διαβάσει, το βιβλίο του γέροντος Εφραίμ: Ο γερόντας μου Ιωσήφ ο Ησυχαστής και Σπηλαιώτης. Γενικά αυτό το βιβλίο, όπως χαρακτηριστικά έχει τονίσει και ο π. Ανδρέας Κονάνος, αφυπνίζει και ξυπνάει όλους εμάς που βρισκόμαστε σε πνευματικό λήθαργο. Είναι να απορεί κανείς πόσο αγωνιστές εν Χριστώ ήσαν και είναι μερικοί άνθρωποι. Ας έχουμε την ευχή τους.
Κύριε τό σόν θέλημα γενέσθω και μή τό 'εμόν.


Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησόν με.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”