Αν μπορεί ο Ηγούμενος..

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
gol
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 01, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΔΕΣΠΟΙΝΑ-ΑΘΗΝΑ

Αν μπορεί ο Ηγούμενος..

Δημοσίευση από gol »

Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος να μου πει ποτε και αν μπορει ενας ηγουμενος-η να διωξει εναν μοναχο-η απο το μοναστηρι αν υπαρχουν στοιχεια οτι ο μοναχος ειναι ακαταλληλος για το σχημα?
και αν επιτρεπεται σε εναν λαικο να πει στον ηγουμενο-η κατι που εχει πεσει στην αντιληψη του για τον-την μοναχο-η?
ευχαριστω εκ΄των προτερων...
ΤΟ ΚΑΤ΄ΕΞΟΧΗΝ ΠΕΔΙΟΝ ΔΡΑΣΕΩΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΔΙΕΞΟΔΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ,ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΕΩΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ
(Γέροντας Επιφάνιος)
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: αν μπορει ο ηγουμενος..

Δημοσίευση από stathis73 »

gol έγραψε:Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος να μου πει ποτε και αν μπορει ενας ηγουμενος-η να διωξει εναν μοναχο-η απο το μοναστηρι αν υπαρχουν στοιχεια οτι ο μοναχος ειναι ακαταλληλος για το σχημα?
και αν επιτρεπεται σε εναν λαικο να πει στον ηγουμενο-η κατι που εχει πεσει στην αντιληψη του για τον-την μοναχο-η?
ευχαριστω εκ΄των προτερων...
Δεσποινα δεν ειναι δικη μας δουλεια να πουμε στον ηγουμενο και στον καθε ηγουμενο κατι που εχει πεσει στην αντιληψη μας.

Αυτο γινετε μονο οταν ενας ανθρωπος γινετε Διακονος και δεν το αξιζει εκει και κατα την χειροτονια μπορεις να φωναξεις αναξιος και να διακοπη η χειροτονια και να ερωτηθεις απο τον Δεσποτη τον λογο.

Τωρα εαν ενας ηγουμενος πει σε καποιο μοναχο φυγε απο το μοναστηρι θα φυγει να εισαι σιγουρη, αλλα κανονικα μαζευεται η γεροντικη συναξη και αποφασιζουν οσοι ειναι σε αυτην το τι θα γινει.
Η Ψηφος του ηγουμενου μετραει για δυο και των αλλων πατερων απο μια, εαν υπαρξει πλειοψηφια για να φυγει θα φυγει και με την βουλα.

Τωρα οσον αφορα το ποιος ειναι καταλληλος ή οχι για να εχει το μοναχικο σχημα ......................αυτη δεν εισαι εσυ ουτε εγω........................αξια να το κρινει αλλα ο Θεός και κανεις αλλος.

Εαν ενας μοναχος δεν τιμαει το μαναχικο σχημα κακο του κεφαλιου του, αυτος θα δωσει λογο στον Θεό και οχι εσυ.

Αυτα τα λιγα και ελπιζω να σε βοηθησα.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: αν μπορει ο ηγουμενος..

Δημοσίευση από lovethink »

Σκέψου ότι τον έχει δει ο Θεός και αυτό είναι αρκετό ,εμείς ας κοιτάμε τα δικά μας
Καλή Σαρακοστή
gol
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 01, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΔΕΣΠΟΙΝΑ-ΑΘΗΝΑ

Re: αν μπορει ο ηγουμενος..

Δημοσίευση από gol »

δεν ειχα καμια προθεση να "ξυρισω" κανεναν μοναχο, ιερεα...κτλ ουτε να ανακατευω σε τετοια! η απορια μου ηταν καθαρα ..μια απορια..
τι γινεται ομως (συνεχιζω την απορια...) οταν ο-η μοναχος -η παει να εκμεταλευτει εναν πιστο ή για να του αποσπασει χρηματα ή το χειροτερο οταν δημιουργει σοβαρο προβλημα σε μια οικογενεια!!!σπερνει διχονια και λεει ψεμματα τοτε εχει δικαιωμα ο πιστος να πει κατι στον-την ηγουμενο-η?
ΤΟ ΚΑΤ΄ΕΞΟΧΗΝ ΠΕΔΙΟΝ ΔΡΑΣΕΩΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΔΙΕΞΟΔΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ,ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΕΩΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ
(Γέροντας Επιφάνιος)
gol
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 01, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΔΕΣΠΟΙΝΑ-ΑΘΗΝΑ

Re: αν μπορει ο ηγουμενος..

Δημοσίευση από gol »

gol έγραψε:δεν ειχα καμια προθεση να "ξυρισω" κανεναν μοναχο, ιερεα...κτλ ουτε να ανακατευω σε τετοια! η απορια μου ηταν καθαρα ..μια απορια..
τι γινεται ομως (συνεχιζω την απορια...) οταν ο-η μοναχος -η παει να εκμεταλευτει εναν πιστο ή για να του αποσπασει χρηματα ή το χειροτερο οταν δημιουργει σοβαρο προβλημα σε μια οικογενεια!!!σπερνει διχονια και λεει ψεμματα τοτε εχει δικαιωμα ο πιστος να πει κατι στον-την ηγουμενο-η?
προσπαθω οσο γινεται να γινω διακριτικη στα γραφομενα μου!
ΤΟ ΚΑΤ΄ΕΞΟΧΗΝ ΠΕΔΙΟΝ ΔΡΑΣΕΩΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΔΙΕΞΟΔΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ,ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΕΩΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ
(Γέροντας Επιφάνιος)
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: αν μπορει ο ηγουμενος..

Δημοσίευση από ψυχουλα »

gol έγραψε:
gol έγραψε:δεν ειχα καμια προθεση να "ξυρισω" κανεναν μοναχο, ιερεα...κτλ ουτε να ανακατευω σε τετοια! η απορια μου ηταν καθαρα ..μια απορια..
τι γινεται ομως (συνεχιζω την απορια...) οταν ο-η μοναχος -η παει να εκμεταλευτει εναν πιστο ή για να του αποσπασει χρηματα ή το χειροτερο οταν δημιουργει σοβαρο προβλημα σε μια οικογενεια!!!σπερνει διχονια και λεει ψεμματα τοτε εχει δικαιωμα ο πιστος να πει κατι στον-την ηγουμενο-η?
προσπαθω οσο γινεται να γινω διακριτικη στα γραφομενα μου!

καλυτερα να ρωτησεις τον πνευματικο σου!! ειναι δυσκολο θεμα και θελει διακριση.
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: αν μπορει ο ηγουμενος..

Δημοσίευση από stathis73 »

gol έγραψε:δεν ειχα καμια προθεση να "ξυρισω" κανεναν μοναχο, ιερεα...κτλ ουτε να ανακατευω σε τετοια! η απορια μου ηταν καθαρα ..μια απορια..
τι γινεται ομως (συνεχιζω την απορια...) οταν ο-η μοναχος -η παει να εκμεταλευτει εναν πιστο ή για να του αποσπασει χρηματα ή το χειροτερο οταν δημιουργει σοβαρο προβλημα σε μια οικογενεια!!!σπερνει διχονια και λεει ψεμματα τοτε εχει δικαιωμα ο πιστος να πει κατι στον-την ηγουμενο-η?
Καταρχην θα πρεπει να εισαι σιγουρη οτι γινονται αυτα που λες, μετα πιανεις τον "δικο" σου ανθρωπο και του εξηγεις ομορφα και με αγαπη την αλλη οψη που βλεπεις εσυ,με ηρεμια και με επιχηρηματα, εαν δεν πιασει αυτο.......................τοτε πιανεις τον μοναχο -μοναχη και του λες εμεσως πλην σαφως οτι εαν δεν σταματηση αυτο που κανει θα το πεις στον ηγουμενο ή στον επισκοπο που εχει υπο την αρμοδιοτητα του την μονη.

Πως φαινονται η τρικλοποδιες του πονηρου ρε παιδι μου. :(

Και το πιο σωστο ειναι αυτο που σου ειπε η ψυχουλα, το λες στον πνευματικο σου και εκεινος με την εμπειρια του και τις γνωσεις επι του θεματος ( γιατι να εισαι σιγουρη οτι οι Ιερεις ξερουν τι γινετε παντου, με καλη προαιρεση παντα) και αστον να παρει εκεινος την ευθηνη
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: αν μπορει ο ηγουμενος..

Δημοσίευση από lovethink »

gol έγραψε:
δεν ειχα καμια προθεση να "ξυρισω" κανεναν μοναχο, ιερεα...κτλ ουτε να ανακατευω σε τετοια! η απορια μου ηταν καθαρα ..μια απορια..
τι γινεται ομως (συνεχιζω την απορια...) οταν ο-η μοναχος -η παει να εκμεταλευτει εναν πιστο ή για να του αποσπασει χρηματα ή το χειροτερο οταν δημιουργει σοβαρο προβλημα σε μια οικογενεια!!!σπερνει διχονια και λεει ψεμματα τοτε εχει δικαιωμα ο πιστος να πει κατι στον-την ηγουμενο-η?
Aρχικά υπέθεσα ότι απλά είδες κάτι που αφορά έναν άνθρωπο και δεν επιρρεάζει αυτό το θέμα "τρίτους"
Από τη στιγμή που ανησυχείς και για τρίτους που έχουν να κάνουν με τις Χ πράξεις ενός μοναχού τότε το πράγμα είναι όντως δύσκολο να αποφασίσεις
Εγώ θα ρωτούσα τον πνευματικό μου ,δεν θα ήθελα να διακδινδυνεύσω την μια περίπτωση στο εκατομμύριο να μην είναι έτσι
Δεν ξέρω τι άλλο να πω
Καλή Σαρακοστή
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”