Υπάρχει αληθινή αγάπη;

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Υπάρχει αληθινή αγάπη;

Δημοσίευση από angieholi »

kambamaru έγραψε:Τωρα δηλαδη τι ειδους ερωτηση ειναι αυτη;;;

Περιμενεις και απαντηση τωρα;;;

Ειναι σαν να λες οτι δεν γεννηθηκε ποτε ο Χριστος μας...και δεν σταυρωθηκε ποτε...

Αν δεν μας ειχε πραγματικη αγαπη...γιατι λες οτι τα εκανε αυτα ο Κυριος;;;

Γιατι οι Αγιοι Μαρτυρες εδωσαν μαρτυρια αιματος για το ονομα του Κυριου;;;

Να προσεχεις αλλη φορα τι καθεσαι και γραφεις διοτι προσβαλεις και την πιστη μας και τη νοημοσυνη μας.
Έχω την εντύπωση πως ο Ελάχιστος (που του εύχομαι να γίνει "μέγιστος" στη στρατιά των επίγειων Αγγέλων, δηλαδή των Μοναχών) έκανε το ερώτημα αυτό, όχι αναφερόμενος στα "υπερ-κόσμια", αλλά στα εγκόσμια. Γιατί δηλαδή δεν υπάρχει η πραγματική και η αληθινή αγάπη, η αγάπη που μας δίδαξε και που μας έδειξε ο Χριστός, γιατί δεν υπάρχει αυτή η αγάπη και μεταξύ των ανθρώπων, γιατί δεν υπάρχει μεταξύ μας.

Η γνώμη μου είναι ότι δεν υπάρχει, γιατί εμείς οι άνθρωποι πλέον έχουμε γεμίσει τόσο πολύ από τα πάθη μας, που όλα τα διαστρέφουμε.
Και ναι μεν έχουμε αγάπη, ή μάλλον νομίζουμε ότι αγαπάμε σωστά και αληθινά, αλλά στην ουσία ακόμα και αυτό το συναίσθημα της αγάπης γεμίζει από τα πάθη μας και τρόπον τινά αντί να είναι καθαρό, αληθινό, ανιδιοτελές, γεμίζει με ζήλεια, με εγωισμό, με υποκρισία και τόσα άλλα.

Υπάρχουν όμως ορισμένοι άνθρωποι, άνθρωποι που με τη Χάρη του Θεού καταφέρνουν να καθαρίσουν την καρδιά τους, να φωτισθούν και να θεωθούν και έτσι να γίνουν Ναός του Αγίου Πνεύματος και καταφέρνουν να αποκτήσουν αυτήν την Αληθινή και Πραγματική Αγάπη, που πλησιάζει όσο το δυνατόν και ανθρωπίνως γίνεται, την Αγάπη του Χριστού για εμάς. Όσοι έχουμε γνωρίσει κάποιον Άγιο Γέροντα, νομίζω ότι είναι εμφανές αυτό που λέω.
Ποιός αντίκρυσε τον Γέροντα Παΐσιο, τον Γέροντα Πορφύριο, τον Γέροντα Ιωσήφ τον Βατοπαιδινό και τόσους άλλους και δεν είδε έμπρακτα και το τι ακριβώς σημαίνει να αγαπάς αληθινά και πραγματικά.....

Για όλους εμάς τους υπόλοιπους "θνητούς"... ναι είναι δύσκολο να αποκτήσουμε την αληθινή και την πραγματική αγάπη. Θέλει κόπο και αγώνα να καθαρίσουμε σιγά σιγά τον ευατό μας ώστε να αρχίσουμε να αποκτούμε και αγάπη. Η οποία αληθινή και πραγματική αγάπη, έχω ακούσει είναι και δώρο του Θεού.

Και αν δεν κάνω λάθος, νομίζω ότι ο Γέροντας Σωφρόνιος ήθελε λέει να αποκτήσει την αληθινή και πραγματική αγάπη. Επειδή όμως δεν την είχε, σκέφτηκε το εξής. Να αρχίσει να συμπεριφερέται στους άλλους ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΧΕ την αληθινή αγάπη. Έτσι λοιπόν άρχισε να συμπερίφερεται και να ενεργεί, όπως θα έπρεπε ΑΝ η αγάπη του ήταν αληθινή Εν Χριστώ...
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Υπάρχει αληθινή αγάπη;

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Υπάρχει αληθινή αγάπη;
Εδώ που τα λέμε,
μονολεκτικά,
και σαν απάντηση του ερωτήματος,
η γνώμη μου είναι,
πως,
το μοναδικό που πραγματικά ΥΠΑΡΧΕΙ,
είναι η Αγάπη..
Ο επιθετικός προσδιορισμός "αληθινή",
δεν έχει κανένα νόημα,
όπως και κάθε επιθετικός προσδιορισμός για την Αγάπη δεν έχει κανένα νόημα..
Μία είναι η Αγάπη..
Και τίποτα άλλο στην ουσία δεν υπάρχει εκτός απ' Αυτήν..
Γιατί ο,τιδήποτε δεν την περιέχει,
ο,τιδήποτε δεν διέπεται απ' Αυτήν,
καμμιά σκοπιμότητα ύπαρξης δεν έχει..
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”