Πειράζει ο πονηρός τα μωρά όταν συνέχεια κλαίνε ;;;

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Πειράζει ο πονηρός τα μωρά όταν συνέχεια κλαίνε ;;;

Δημοσίευση από Domna »

Παιδιά, έχω μία ερώτηση . Ισως να είναι χαζή αλλά θα ήθελα να μου γράψετε την γνώμη .
Οταν ένα μωρό συνέχεια κλαίει χωρίς λόφγο παρόλο που έφαγε , η πάνα του είναι καθαρή και δεν είναι άρρωστο , μήπως τότε ο πονηρός το πειράζει ;;;; Ενας γνωστός έτσι μου είπε . Μήπως το πειράζει ο πονηρός το μωρό προπάντως όταν είναι αβάπτιστο ;;;
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
ktistos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ιωάννης & ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: Πειράζει ο πονηρός τα μωρά όταν συνέχεια κλαίνε ;;;

Δημοσίευση από ktistos »

Αν σε όλα που είπες βάλεις και το μήπως έχει κολικούς, ή μήπως θέλει ύπνο μετά θα πρέπει να το ψάξεις το θέμα!!!
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πειράζει ο πονηρός τα μωρά όταν συνέχεια κλαίνε ;;;

Δημοσίευση από ψυχουλα »

τα μωρα και κυριως τα αγορακια εχουν πολυ συχνα κολικους για διαφορους λογους αλλα κυριως γιατι χρησιμοποιουν το εντερο που 9 μηνες ηταν σε αχρηστια στην κοιλια της μαμας. Ερχομενο λοιπον το πεπτικο σε επαφη με την τροφη μεχρι να τη συνηθισει περνα μια κρισουλα για κανα τριμηνο ιδιαιτερα αν προκειται για ξενο γαλα και οχι μητρικο που ειναι πιο ευπεπτο. Συνηθως δινουμε γαλα ειδικο για κολικους, κανουμε μασαζακι στην κοιλιτσα κτλ. αλλα τα αποτελεσματα ειναι πενιχρα και πρεπει να το παρεις αποφαση οτι για δυο τρεις μηνες θα κλαιει μεχρι να στρωσει το εντερακι του.
επισης μερικα κλαινε απο υπερενταση κτλ και γι αυτο κοιμουνται μονο αν τα βαλεις στο αυτοκινητο για βολτα ή στο καρότσι ή βαλεις ηλεκτρικη σκουπα ή τον απορροφητηρα (ηχοι που μοιαζουν με τους ηχους της μητρας).
οσο ναναι ειναι ενα στρες μετα απο εννια μηνες στην κοιλια της μαμας να βρισκεσαι μονο σου σε ενα κρεββατι χωρις κανενα απο τους γνωστους ηχους. οι πρωτογονες κατι ηξεραν ενστικτωδως παραπανω που τα θηλαζαν κι ολη μερα τα χαν πανω τους αυτοκολλητα. Στις συγχρονες ομως κοινωνιες αυτο δεν ειναι εφικτο.
τωρα που ειπα για αυτοκολλητα πολλα ηρεμουν στο μαρσιπο (babywearing) για ευνοητους λογους.

πολλες πληροφοριες Δομνα για τα παντα σχετικα με μωρακια κτλ θα βρεις στο parents.gr.
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Πειράζει ο πονηρός τα μωρά όταν συνέχεια κλαίνε ;;;

Δημοσίευση από lovethink »

θα άφηνε ο Θεός τον διάβολο να ενοχλεί αυτά τα άκακα και αθώα πλάσματα ;
Καλή Σαρακοστή
ktistos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ιωάννης & ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: Πειράζει ο πονηρός τα μωρά όταν συνέχεια κλαίνε ;;;

Δημοσίευση από ktistos »

Μόνο για να ξεχρεώσουν οι γονείς!
Άβαταρ μέλους
babisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: Τρί Απρ 21, 2009 6:54 pm
Τοποθεσία: Χαράλαμπος@Θεσσαλονικιός

Re: Πειράζει ο πονηρός τα μωρά όταν συνέχεια κλαίνε ;;;

Δημοσίευση από babisgr »

Αν σου απαντήσει κανείς ΝΑΙ θα αρχίσεις μετά να σκέφτεσαι άλλα..

Είναι φυσικό για το παιδί και ακόμα περισσότερα για σένα που είναι το πρώτο σου παιδί να έχεις συνέχεια τέτοιες ανησυχίες (γιατί δε κοιμάται γιατί έφαγε τόσο λίγο κτλ).
Στο δεύτερο και τρίτο παιδί θα το συνηθίσεις... :mrgreen:

Και σου λέω ότι είναι φυσικό να ανησυχείς έτσι για το αν κλαίει πολύ το παιδί κ.α., όχι φυσικά από προσωπική πείρα :mrgreen: , αλλά από συγγενή μου και την οικογένειά μου.

Τουλάχιστον από τα αδέλφια μου που θυμάμαι, ε ναι σίγουρα έκλαιγαν πολύ ως μωρά και από ότι ξέρω όλα τα μωρά (και ειδικά σε τόσο μικρές ηλικίες όπως είναι η κορούλα σου) είναι έτσι. Οπότε, χαλάρωσε και απόλαυσέ το, γιατί θα μεγαλώσει γρήγορα. :wink:
Καθεῖλε δυνάστας ἀπό θρόνων καί ὕψωσε ταπεινούς...
geonutr
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Τετ Μαρ 05, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Γεωργία

Re: Πειράζει ο πονηρός τα μωρά όταν συνέχεια κλαίνε ;;;

Δημοσίευση από geonutr »

Δομνα μου,επειδη ειμαι κ εγω νεα μανουλα (6 μηνων σχεδον το βλασταρι μου) θα σου πω τι καταλαβα ως τωρα απο τα κλαματα..Ποτε δε μπορεις να ξερεις επακριβως γιατι κλαιει..μπορει να ειναι λερωμενο,να πειναει,να νησταζει (και να μη το ξερει,μη γελας,δε το καταλαβαινουν οταν νησταζουν κ επειδη δε ξερουν τι τους φταιει κλαινε!! ),να ποναει καπου-οχι απαραιτητα κολικοι(αργοτερα θα ποναει κ για τα δοντακια του), να θελει αγκαλια,να θελει φροντιδα-φιλακια,να θελει να τη βαλεις στο στηθος σου (αν θηλαζεις-το ευχομαι)..εσεις να κανετε παντα την προσευχη σας,να θυμιατιζετε καθε μερα και να εχετε αναμμενο το καντηλακι σας..κ εμεις νομιζαμε οτι εφταιγε που ηταν αβαπτιστο αλλα κ που τη βαπτισαμε τα ιδια ειχαμε,χαχαχαχα!
οσον αφορα το babywearing θα σωθεις(αν θες σου στελνω με π.μ. που να ψαξεις,μη θεωρηθει διαφημιση)..εμεις εχουμε ενα σλινγκ κ ενα μει ται κ ηρεμει το μωρακι στο πιτς φιτιλι!Οτι θες μπορουμε να τα πουμε κ απο πμ..ΦΙλακια κ να σας ζησει!
Αν πεθανεις πριν πεθανεις, δε θα πεθανεις οταν πεθανεις...
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Πειράζει ο πονηρός τα μωρά όταν συνέχεια κλαίνε ;;;

Δημοσίευση από filotas »

Δόμνα μου η δουλειά του είναι να κλαίει κι εσένα ν' αναρωτιέσαι γιατί.

Εντελώς χιουμοριστικά, άδικο έχει που κλαίει το κακόμοιρο που το βγάλετε απ' την ζεστασιά της κοιλιάς της μαμάς του και το φέρατε σ' αυτό τον άσπλαχνο κόσμο ... :? .
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Πειράζει ο πονηρός τα μωρά όταν συνέχεια κλαίνε ;;;

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

geonutr έγραψε:Δομνα μου,επειδη ειμαι κ εγω νεα μανουλα (6 μηνων σχεδον το βλασταρι μου) θα σου πω τι καταλαβα ως τωρα απο τα κλαματα..Ποτε δε μπορεις να ξερεις επακριβως γιατι κλαιει..μπορει να ειναι λερωμενο,να πειναει,να νησταζει (και να μη το ξερει,μη γελας,δε το καταλαβαινουν οταν νησταζουν κ επειδη δε ξερουν τι τους φταιει κλαινε!! ),να ποναει καπου-οχι απαραιτητα κολικοι(αργοτερα θα ποναει κ για τα δοντακια του), να θελει αγκαλια,να θελει φροντιδα-φιλακια,να θελει να τη βαλεις στο στηθος σου (αν θηλαζεις-το ευχομαι)..εσεις να κανετε παντα την προσευχη σας,να θυμιατιζετε καθε μερα και να εχετε αναμμενο το καντηλακι σας..κ εμεις νομιζαμε οτι εφταιγε που ηταν αβαπτιστο αλλα κ που τη βαπτισαμε τα ιδια ειχαμε,χαχαχαχα!
οσον αφορα το babywearing θα σωθεις(αν θες σου στελνω με π.μ. που να ψαξεις,μη θεωρηθει διαφημιση)..εμεις εχουμε ενα σλινγκ κ ενα μει ται κ ηρεμει το μωρακι στο πιτς φιτιλι!Οτι θες μπορουμε να τα πουμε κ απο πμ..ΦΙλακια κ να σας ζησει!
".... εμεις εχουμε ενα σλινγκ κ ενα μει ται κ ... " Τι είναι αυτά ?????????
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
aggelikiglafki
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 424
Εγγραφή: Τετ Μάιος 14, 2008 5:00 am

Re: Πειράζει ο πονηρός τα μωρά όταν συνέχεια κλαίνε ;;;

Δημοσίευση από aggelikiglafki »

Kαλή μου Δόμνα πρέπει να ξέρεις ότι ο πρώτος μήνας του μωρού είναι ο πιο ζόρικος.Είναι βλέπεις μήνας προσαρμογής και για τους δύο σας.Θα δεις όταν κλείσει ο πρώτος μήνας θα σταματήσει από μόνο του να ξυπνάει συνεχώς την νύκτα.Πιθανόν να τρώει τελευταία φορά στις 12.00 και μετά πάλι στις 5.00 με 6.00 τυο πρωί.ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ.Οταν δεις ότι είναι καθαρό,δεν πεινάει και δεν πονάει(αυτό το καταλαβαίνεις όταν ουρλιάζει και μαζεύει και τα ποδαράκια του)πιάσε μια πάνα τετράγωνη κάντη τρίγωνο και φάσκιωσέτο ελαφρά,μέσα τα χέρια,νανοιώσει την ασφάλεια που είχα όταν ήταν στην κοιλιά.ΚΑΙ ΠΡΟΠΑΝΤΩΝ ΛΕΓΕ ΤΗΝ ΕΥΧΗ ΚΑΙ ΣΤΑΥΡΩΝΕΤΟ.ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΡΑΤΑΕΙ ΛΙΓΟ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”