Ο αγώνας....

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Ο αγώνας....

Δημοσίευση από smarti »

Τον τελευταίο καιρο σκέφτομαι παιδια τον αγώνα τάχα που κανουμε....την ώρα που παω για υπνο κάτω από το ζεστό παπλωματακι μου, φοροντας την πιτζαμουλα μου, σκέφτομαι εκείνη την στιγμή, ότι στο Αγιο Όρος ζουν ασκητες , που ζούνε χωρίς ρούχα, χωρίς παπούτσια, χωρίς ένα κρεβάτι, χωρίς τη ζεστή, μέσα στο κρύο. Ζουν μόνο με την Αγάπη και για την αγάπη Του Χριστού. Δεν έχουν τίποτα ανάγκη. Τους φτανει μόνο Αυτο και το πιο βασικό Αυτό. Ο αγώνας τους είναι τόσο δύσκολος, εμείς με όλα τα καλα που έχουμε πολλές φορές και καθημερινώς σκόνταφτουμε....και παραπονιόμαστε..Και αναρωτιέμαι...τι αγώνα κάνουμε? Έχουμε όλα τα καλά που μπορεί να εχουμε...έχουμε συλλογιστει όμως......αν ο αγώνας που κάνουμε φτανει? Πόσο μεγάλη αγάπη πρέπει να εχουν αυτοί οι άνθρωποι που έχουν παρατήσει τα πάντα, για να ζούνε μόνο για Αυτόν. Γι αυτόν που είναι όλο αγάπη.,Χριστε μου σε παρακαλώ έλεησε μας, βοηθησε μας να σε αγαπησούμε , όσο εσυ μας αγαπήσες. ΕΛΕΗΣΕ ΜΑΣ.
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Ο αγώνας....

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Ταπεινωση Ταπεινωση
και τιποτα αλλο τα αλλα ερχονται απο μονα τους οταν η χαρης του Θεου ενεργηση
τι να το κανεις αν δεν φορας μπυζαμες και δεν υπαρχει ταπεινωση ,αλλα υπερυφανεια.......
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”