Κύριε, Σε παρακαλώ, μην με δοκιμάζεις...

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
theodore
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 05, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

Κύριε, Σε παρακαλώ, μην με δοκιμάζεις...

Δημοσίευση από theodore »

"Κύριε" Σε παρακαλώ μην δοκιμάζεις την πίστη μου.Ξέρεις Ουράνιε Πατέρα μου ότι δεν θα τα καταφέρω.Λυγίζω Πατέρα μου όταν φεύγουν αγγελούδια, παιδιά από αυτόν τον κόσμο.Όπως το 13 χρονο Αγγελούδι στο Λούνα Πάρκ εχθές, όπως και τα αγγελούδια την Μ.Πέμπτη που δεν πρόλαβαν να τελείώσουν το σχολείο και τα ρούφηξε η Θάλασσα, και κάθε ημέρα τόσο παικές ψυχές

Λυγίζω, κλαίει η ψυχή μου που δεν θα ξανασυναντήσω αυτά τα παιδιά ποτέ που ήταν αδέρφια μου, και είχαν όπως κι εγώ την ίδια δίψα και αγάπη για αυτήν την ζωή.Τα χείλη μου προσπαθώ να τα κρατήσω κλειστά για να μην Σε ρωτήσω το γιατί... Σκοτεινιάζει η ψυχή μου, ο λογισμός μου σταματά, φεύγει η Χάρη Σου από την καρδιά μου.Η ψυχή μου δεν φωτίζεται πια με το φώς το ιλαρόν και ναι τότε βλέπω την ματαιότητα της υπαρξής μου .Γίνομαι πάλι πάμφτωχος και ας έχω όλα τα αγαθά της κοσμικής ζωής.Τα ψείγματα πίστης που μου έχουν μείνει ψιθυρίζουν πολύ αχνά ..."γεννηθήτω το θέλημα Σου ως ουρανού και επί της γής...".
Σηκώνω το Σταυρό μου και συνεχίζω την ζωή μου κι εύχομαι αυτές οι ψυχές να γίνουν Άγγελοι Σου εκεί ψηλά και να σε υμνούνε αδιαλείπτως.Δεν αντέχω "Κύριε και Θεέ μου" να με δοκιμάζεις.Ξέρεις ότι είμαι ολιγόπιστος.Μην με δοκιμάζεις,Σε παρακαλώ.Γίνομαι πάλι πάμπτωχός εκεί που πίστευα ότι έχω όλα τα πλούτη του κόσμου.
Θα σηκωθώ όμως πάλι Κύριε και ελπίζω να με δεχθείς και πάλι στην αγκαλιά Σου γιατί ξέρεις ότι για μένα Είσαι το Α και το Ω της πρόσκαιρης αυτής ζωής μου.
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Κύριε, Σε παρακαλώ, μην με δοκιμάζεις...

Δημοσίευση από petrosathonas »

Υπομονή καλέ μου αδελφέ. Υπομονή.

Η γλυκιά μας Παναγία είναι η μόνη που μπορεί να γιατρέψει τέτοιο πόνο.
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Κύριε, Σε παρακαλώ, μην με δοκιμάζεις...

Δημοσίευση από petrosathonas »

ΜΙΧΣ έγραψε:Εικόνα

Δακρυρροούσα Παναγία απο αρχειο Dimitrios Agioritis
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Κύριε, Σε παρακαλώ, μην με δοκιμάζεις...

Δημοσίευση από aposal »

Τα μικρά παιδάκια που φεύγουν πρόωρα γίνονται άγγελοι στον Ουρανό και παρακαλούν τον Θεό, όταν έρθει η ώρα, να υποδεχθούν και τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας εκεί, στον Παράδεισο.
Μας συνθλίβει η προσωρινή τους απώλεια. Ναι, είμαι φυσιολογικό. Δεν πρέπει όμως να μας παίρνει από κάτω. Η αλήθεια είναι πως είμαστε πολύ κοσμικοί και αρνούμαστε να συνειδητοποιήσουμε τι είναι στην πραγματικότητα η επίγεια ζωή και τη η αιώνια. Αν το είχαμε χωνέψει καλά, θα είχαμε διαφοροποιήσει κατά πολύ την πρώτη για να κερδίσουμε την δεύτερη.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Κύριε, Σε παρακαλώ, μην με δοκιμάζεις...

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

ΑΝ ΞΕΡΑΜΕ .......................
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Κύριε, Σε παρακαλώ, μην με δοκιμάζεις...

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

plagiaskepsi έγραψε:ΑΝ ΞΕΡΑΜΕ .......................
Φυσικά και ελάχιστα ξέρουμε. Και ούτε υπάρχουν απαντήσεις σε όλα. ( Αν υποθέσουμε ότι ότι έστω μας αξίζει να γνωρίζουμε τα πάντα ή έστω πολλά περισσότερα, μάλλον ατυχήσαμε και αστοχήσαμε)

Η πίστις ουσιαστικά αποτελεί γνώση και αναπληρεί τα ελλείποντα. Αλλά ούτε η πίστη μόνη της και πολύ περισσότερο η γνώση, έστω και αν υποτεθεί ότι και οι δυό είναι αληθείς και όχι ψευδέίς ( αφού υπάρχουν και τέτοιες), δεν ΄΄σώζουν΄΄ απο μόνες και αυτομάτως τον κατέχοντα. Καθώς και οι δαίμονες και πιστεύουν και φρίττουν πολύ περισσότερο απο τον κάθε άνθρωπο.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Κύριε, Σε παρακαλώ, μην με δοκιμάζεις...

Δημοσίευση από aposal »

Η γνώση αποκτάται μόνον μέσω του αγώνα και προϋποθέτει την πίστη.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
theodore
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 05, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

Re: Κύριε, Σε παρακαλώ, μην με δοκιμάζεις...

Δημοσίευση από theodore »

Αντίο Βασιλάκη...Ο Παράδεισος είναι δικός σου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”