Πιστεύεις?

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Πιστεύεις?

Δημοσίευση από ntinos »

Είναι ένα ερώτημα που με απασχολεί τον τελευταίο καιρό. Πιστεύω = Εμπιστεύομαι!!

Όταν τα πράγματα στη ζωή σου οδεύουν ομαλά, δώστου προσευχές (χαλαρές και συγκινιτικούλες), κεράκια, καντηλάκια, μετάνοιες, εκδρομούλες σε προσκυνήματα, κλπ, κλπ….νιώθεις την πίστη σου στο κατακόρυφο!...δίνεις κ συμβουλές σε άλλους μάλιστα.

Σηκώνεσαι το πρωϊ να κάνεις τις δουλειές σου και συναντάς κάποιον, ή λαμβάνεις ένα τηλεφώνημα, ή διαβάζεις κάτι, το οποίο είναι δυσάρεστο, ενδεχομένως να σου αλλάξει κ τη ζωή σου είτε παροδικά, είτε ριζικά!
Αμέσως τα χάνεις, αγχώνεσαι, πέφτεις, κοιτάς πως θα προφυλαχθείς (εσωτερικά κ εξωτερικά), ταράζεσαι, κάνεις με τους λογισμούς σου 1002 σενάρια, έχεις γίνει Φώσκολος, Θεός στη θέση του Θεού!... η ‘πνευματικότητα’ που είχες (ή νόμιζες ότι είχες), πάει περίπατο… οι προσευχές σου πλέον έχουν λίγη πίστη (έως καθόλου) κ γίνονται αγχωτικά κ όχι με ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ…ουσιαστικά δεν εμπιστεύεσαι τον Θεό στη ζωή σου…δεν έχεις την πίστη που νόμιζες ότι είχες!

Αυτό που σου ‘έτυχε’ ΔΕΝ είναι τυχαίο. Πίστη σημαίνει να εμπιστεύεσαι τον Κύριο σε ότι σου έρχεται ή να εμπιστεύεσαι ότι αυτό που σου ‘έτυχε’ είναι προς όφελος της ψυχής σου (κ όχι της ‘κοσμικής’ ζωής σου)…αν είχες πίστη δεν έπρεπε να ταραχτείς….έπρεπε να πεις ‘να είναι ευλογημένο’ και να ‘αλλάξεις πλευρό’ κ να συνεχίσεις τον δρόμο/αγώνα σου με την ίδια πνευματικότητα που είχες πριν, κάνοντας φυσικά ότι είναι ανθρωπίνως εφικτό….τα υπόλοιπα τα ‘παρκάρεις’ σε Άλλον που ξέρει καλύτερα…λίγοι είναι αυτοί που έχουν φτάσει σε τέτοια μέτρα.

Οκ, καταλαβαίνω, είσαι άνθρωπος και μπλα-μπλα…οκ, δεν μιλάω για συναισθήματα όπως θλίψη, στενοχώρια, κλπ, ανθρώπινα είναι αυτά φυσικά…μιλάω για ΠΙΣΤΗ…πιστεύεις?...εμπιστεύεσαι?...γιατί να ταραχθείς?...γιατί να κάνεις 1002 σενάρια?...γιατί προσπαθείς να γίνεις ένας μικρός Θεός?...ή μήπως θεωρείς ότι πιστεύεις, ενώ είσαι ‘βολεμένος’, οπότε όλα εκ’του ασφαλούς?

Η πίστη φαίνεται στην αδυναμία κ όχι από ποιον πνευματικό έχεις, πόσα αλάδωτα έχεις κάνει, σε πόσα προσκυνήματα έχεις πάει, πόσου διορατικούς-προορατικούς γέροντες έχεις γνωρίσει, πόσες ομιλίες έχεις ακούσει, πόσα βιβλία έχεις διαβάσει, αν ξέρεις απέξω τη φιλοκαλία, το γεροντικό, δεν ξέρω εγώ τι άλλο…ωραία κ Άγια όλα αυτά κ ναι βοηθάνε(!)….ΑΛΛΑ εν τέλει πρέπει να απαντήσεις με θάρρος και ειλικρίνεια…ΠΙΣΤΗ ΕΧΕΙΣ??

Πιστεύω, Κύριε! βοήθει μοι τη απιστία!!!

υ.γ.1 Το κείμενο είναι επίτηδες σε 2 ενικό και απευθύνεται στον… εαυτό μου :wink:
υ.γ.2 Θα με ενδιέφερε να ακούσω τις απόψεις σας…
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Πιστεύεις?

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Δεν απαντώ αδελφέ μου γιατί δεν κατάλαβα και πολλά μάλλον προσπαθώ να πιστέψω
Γιατί αν πίστευα δεν θα ήμουν τέτοιος
Μάλλον κατά φαντασίαν χριστιανός είμαι
Θα ήθελα να πιστεύω στον Θεό που έπλασε εμένα και όχι στον Θεό που έπλασα εγώ
Είδες εκτός θέματος είμαι
Συχγωραμε και να εύχεσαι για μένα
Καλό υπόλοιπο Σαρακοστής και να γίνει πραγματική Ανάσταση μέσα μας και φυσικά και σε εμένα

Κύριε, ελέησον με
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Πιστεύεις?

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Πιστευω Κυριε, βοηθει μοι τη απιστια....
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Πιστεύεις?

Δημοσίευση από nickzark »

Ολοι στην προσπαθεια ημαστε.Λεμε οτι πιστευουμε αλλα στα ζορια κανεις δεν ξερει πως θα αντιδρασει
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πιστεύεις?

Δημοσίευση από ntinos »

Dimitris39 έγραψε:....
Θα ήθελα να πιστεύω στον Θεό που έπλασε εμένα και όχι στον Θεό που έπλασα εγώ
Είδες εκτός θέματος είμαι
....
Όχι μόνο εκτός θέματος δεν είσαι, αλλά έπιασες 'κέντρο'!

Μια ενδιαφέρουσα άποψη, μεταξύ άλλων, στο θέμα 'πίστης-εμπιστοσύνης' από τον π. Γιάγκου εδώ: http://www.synodoiporia.gr/index.php?op ... Itemid=147
Φράση 'κλειδί': "Ἡ πίστη ὅµως, ὅπως ὅλα τά χαρίσµατα, εἶναι δωρεά τῆς Χάριτος τοῦ Θεοῦ."

Η πίστη-εμπιστοσύνη στο θέλημα του Θεού στη ζωή μας ΔΕΝ είναι δικό μας 'κατόρθωμα'... είναι δωρεά!...δική μας είναι η διάθεση κ ο αγώνας προς αυτή την κατεύθυνση.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Πιστεύεις?

Δημοσίευση από aposal »

Νομίζουμε ότι πιστεύουμε, αλλά μόνο στα γερά ταρακουνήματα της ζωής συνειδητοποιούμε πόσο ελάχιστοι είμαστε και πόσο ολιγόπιστοι.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
thanos54
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τρί Δεκ 02, 2008 6:33 pm
Τοποθεσία: thessaloniki

Re: Πιστεύεις?

Δημοσίευση από thanos54 »

Πιστεύω εἰς θεòν πατέρα παντοκράτορα, ποιητὴν οὐρανοῦ καὶ γῆς.
Ναι πιστευω αποτα βαθη της ψυχης μου Μετα απο οσα εζησα με την επαρατη νοσο οπως την αποκαλουν ,εγω ομως την λεω με το ονομα της ΚΑΡΚΙΝΟΣ
Νομιζω οτι δεν χρειαζονται πολλα λογια Αν δεν ειχα μαζι μου τον ΚΥΡΙΟ αυτη την στιγμη ισως να μην εγραφα αυτες τις σειρες
Ζει ο Κυριος και ευλογημενος αυτος πουτον πιστευει πραγματικα
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Πιστεύεις?

Δημοσίευση από nickzark »

Δόξα τον Κύριο
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Πιστεύεις?

Δημοσίευση από aposal »

Δόξα σοι ο Θεός!
Γεια σου Θάνο αδελφέ!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
defender
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 10, 2011 11:54 am

Re: Πιστεύεις?

Δημοσίευση από defender »

εύχομαι να ενισχύει ο Θεός την πίστη μου ,
εύχου κ συ για όλους
"ταίς πρεσβείαις της Θεοτόκου, Σώτερ, σώσον ημάς"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”