Ερώτημα για το 2ο γάμο!

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

taje
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 14, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από taje »

Με όλο μου το σεβασμό προς κάθε μέλος αλλά και επισκέπτη του διαδικτυακου αυτού τόπου,θα ήθελα να προβώ στην εξής παράκληση,προς όλους εμάς που συμμετέχουμε στις συζητήσεις.
Όταν θεωρούμε ότι κάποιος σφάλλει σε μια από τις δημοσιεύσεις του και αν ακόμα αυτός επιτίθεται σε μια μερίδα ανθρώπων με χαρακτηρισμούς,ή με οποιονδήποτε άμεσο η έμμεσο τρόπο,δεν υπάρχει λόγος να απαντάμε επίσης με χαρακτηρισμούς.Αντιθέτως,οφείλουμε να διατηρούμε την αγάπη μας προς αυτό το πρόσωπο και με ηρεμία και διάκριση να προσπαθήσουμε κατ'ιδιάν(εννοώ μέσω προσωπικών μηνυμάτων) να τον βοηθήσουμε να δει την αλήθεια.
Ο Χριστός δεν είπε Κατακρίνετε αλλήλους αλλά Αγαπάτε Αλλήλους.
Οι λεκτικές αντιπαραθέσεις δείχνουν μικροψυχία και έλλειμα αγάπης και όποιος πιστεύει ότι με χαρακτηρισμούς θα αλλάξει κάποιον,πλανάται πλάνη οικτράν.Ιδίως την περίοδο της Σαρακοστής η εικόνα που παρουσιάζουμε είναι πιο λυπηρή.
Ας καταθέτει λοιπόν ο καθένας την άποψη του,σκεπτόμενος προτού αρχίζει να την πληκτρολογεί αν αυτή συνάδει με το χριστιανικό πνεύμα και όλοι όσοι διαφωνούμε με αυτήν,ας καταθέσουμε την δική μας άποψη χωρίς χαρακτηρισμούς και υπονοούμενα.
Ζητώ συγνώμη αν σας κούρασα.
sakis_
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 02, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από sakis_ »

taje έγραψε:Με όλο μου το σεβασμό προς κάθε μέλος αλλά και επισκέπτη του διαδικτυακου αυτού τόπου,θα ήθελα να προβώ στην εξής παράκληση,προς όλους εμάς που συμμετέχουμε στις συζητήσεις.
Όταν θεωρούμε ότι κάποιος σφάλλει σε μια από τις δημοσιεύσεις του και αν ακόμα αυτός επιτίθεται σε μια μερίδα ανθρώπων με χαρακτηρισμούς,ή με οποιονδήποτε άμεσο η έμμεσο τρόπο,δεν υπάρχει λόγος να απαντάμε επίσης με χαρακτηρισμούς.Αντιθέτως,οφείλουμε να διατηρούμε την αγάπη μας προς αυτό το πρόσωπο και με ηρεμία και διάκριση να προσπαθήσουμε κατ'ιδιάν(εννοώ μέσω προσωπικών μηνυμάτων) να τον βοηθήσουμε να δει την αλήθεια.
Ο Χριστός δεν είπε Κατακρίνετε αλλήλους αλλά Αγαπάτε Αλλήλους.
Οι λεκτικές αντιπαραθέσεις δείχνουν μικροψυχία και έλλειμα αγάπης και όποιος πιστεύει ότι με χαρακτηρισμούς θα αλλάξει κάποιον,πλανάται πλάνη οικτράν.Ιδίως την περίοδο της Σαρακοστής η εικόνα που παρουσιάζουμε είναι πιο λυπηρή.
Ας καταθέτει λοιπόν ο καθένας την άποψη του,σκεπτόμενος προτού αρχίζει να την πληκτρολογεί αν αυτή συνάδει με το χριστιανικό πνεύμα και όλοι όσοι διαφωνούμε με αυτήν,ας καταθέσουμε την δική μας άποψη χωρίς χαρακτηρισμούς και υπονοούμενα.
Ζητώ συγνώμη αν σας κούρασα.

Μήπως η λύση στο πρόβλημα είναι να μάθουμε να μην παρεξηγούμαστε μόλις δεχτούμε μια προσωπική επίθεση( που μπορεί να μην είναι έτσι όπως φανταζόμαστε γιατί δεν έχουμε απέναντί μας το συνομιλητή για να δούμε την έκφραση του προσώπου του και τον τόνο της φωνής του) αλλά να απαντάμε καλοπροαίρετα , με χιούμορ και αγαθή διάθεση προς τον συνάνθρωπό μας. Μήπως το ίδιο δεν κάνουμε και στην προσωπική μας ζωή. Πόσες φορές στην εργασία μας, στην οικογένεια, στις προσωπικές μας σχέσεις δεν κάνουμε υποχωρήσεις ακόμα και αν ξέρουμε ότι έχουμε δίκιο. Γιατί λοιπόν καλυπτόμενοι πίσω από την ανωνυμία του διαδικτύου να αντιδικούμε άγρια πράγμα που δε θα κάναμε ποτέ πρόσωπο με πρόσωπο. Μήπως κάποιοι βλέπουν το διαδίκτυο ευκαιρία να βγάλουν τα απωθημένα τους και να μιλήσουν με τρόπο που θα ντρεπόταν αν μιλούσαν στην αληθινή ζωή ; :cry: :cry:

Υπάρχει όμως και μια άλλη διάσταση του θέματος.
Έχεις σκεφτεί οτι αν αφαιρέσουμε το χιούμορ και τις καλοπροαίρετες πλακίτσες θα καταντήσει το forum βαρετό και ανιαρό σε σημείο που κανείς πλέον δε θα έχει όρεξη να συμμετάσχει σε καμία συζήτηση. Θα θυμάστε όλοι φαντάζομαι τα άρθρα του Μάνου του μέλους που έδωσε μια χαρούμενη, ευχάριστη,όμορφη και ανθρώπινη διάσταση στο forum.Η έλλειψη του τώρα φαντάζει δυσβάσταχτη. Κι όμως οι περισσότεροι παρεξηγούσαν το σκεπτικό, το χιούμορ και την οπτική γωνία υπό την οποία προσέγγιζε τα θέματα, με αποτέλεσμα να φύγει και να μην επιθυμεί πλέον να είναι μέλος .
taje
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 14, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από taje »

Αγαπητέ φίλε Σάκη,παραθέτεις το κείμενο μου και στα γραφόμενα σου που ακολουθούν με ρωτάς αν έχω σκεφθεί πως θα καταντήσει ο διαδικτυακος μας τόπος αν σταματήσουμε το χιούμορ και τις καλοπροαίρετες πλάκες.
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι σε παρακίνησε να προβείς σε αυτή την ερώτηση και πως αυτή συνδέεται με τα προλεγομένα μου.
Όμως επειδή έστω και από σπόντα(κατά την προσωπική μου κρίση και ζητώ συγνώμη σε περίπτωση που σφάλλω),αναφέρθηκε το συγκεκριμένο ζήτημα θα ήθελα να τοποθετηθώ εν συντομία.
Όλοι μας γνωρίζουμε ότι το να χαίρεσαι και να γελάς είναι δώρο Θεού.Αυτό που δυστυχώς ξεχνούμε(άθελα μας φυσικά),είναι ότι κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός.Δεν διαθέτουμε όλοι την ίδια αίσθηση του χιούμορ,όπως δεν αρεσκόμαστε και στο ίδιο στυλ του χιούμορ.Κάτι που για εμένα είναι ένα πολύ καλό αστείο,για άλλον είναι αδιάφορο,για άλλον κουτό και για άλλον ίσως και βλάσφημο.Έτσι λοιπόν αν δεν γνωρίζουμε αρκετά τον συνομιλητή μας,είναι σωστό να ενεργούμε με διάκριση ώστε να αποφύγουμε κάθε πιθανότητα παρεξήγησης.
Πιο συγκεκριμένα τις εδώ δημοσιεύσεις μας τις διαβάζουν περισσότεροι του ενός ατόμου και αυτό πρέπει να μας καθιστά ακόμα πιο προσεκτικούς.Επί παραδείγματι,μπορεί να παραθέσω ένα ανέκδοτο που να "γελοιοποιεί" μια συγκεκριμένη ομάδα ατόμων(πχ. τις ξανθιές).Ενώ στο 99,9% το ανέκδοτο αυτό μπορεί να φανεί από αδιάφορο εώς εξαιρετικό,στο 0,1% μπορεί να φαντάζει προσβλητικό και να δημιουργεί εκνευρισμό.Για εμένα δεν έχει σημασία αν αυτός που θίγεται έχει-κατά κόσμον-λάθος.Όπως και να έχει δεν θέλω να στεναχωρώ και να θίγω κανέναν(αν και τα πράττω διαρκώς και τα δύο).Αυτή η διάκριση όμως θεωρώ ότι πρέπει να επεκτείνεται σε κάθε μας πράξη.Η αιτία των διενέξεων είναι ο εγωισμός μας που ζητά την κατά κόσμον δικαίωση.
Ο Χριστός έδωσε το παράδειγμα ζητώντας μας όταν μας χαστουκίζουν στο ένα μάγουλο να γυρνάμε και το άλλο,όχι να προσπαθούμε με επιχειρήματα η με οιονδήποτε άλλο τρόπο να τους αποδείξουμε το λανθασμένο της ενέργειας τους.Επειδή όμως αυτό είναι απίστευτα δύσκολο,τουλάχιστον ας προσπαθούμε ο λόγος μας να είναι προσεκτικά δομημένος ώστε να ενοχλεό όσο το δυνατόν λιγότερο.
Καλό μεσημέρι.
sakis_
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 02, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από sakis_ »

taje το κείμενο το χώρισα σε δυο μέρη για να καταλάβεις ότι το δεύτερο δεν αφορά τα γραφόμενά σου.Μάλλον θα έπρεπε να στείλω δυο μηνύματα. Είδες λοιπόν που δημιουργούνται διενέξεις άνευ λόγου και αιτίας; Καλό μεσημέρι !
taje
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 14, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από taje »

Φίλε Σάκη,δεν υπήρξε καμία διένεξη.Η ορθή λέξη είναι διευκρίνηση και αυτός ήτανε ο λόγος της δημοσίευσης μου.Αν παρατηρήσεις στο δεύτερο μέρος της δημοσίευσης σου εξακολουθείς να χρησιμοποιείς δεύτερο πρόσωπο ενικού,κάτι που το καθιστά λογική συνέχεια του πρώτου.Άρα ορθώς ζήτησα την διευκρίνηση,αφού εκφραστικές αστοχείες δημοιουργούν παρερμηνείες.Ειλικρινά δεν έγραψα για να σου απαντήσω αλλά για διευκρίνηση και αποφυγή παρεξήγησης,που ενδεχομένως θα οδηγούσε σε διένεξη :).
Να ΄σαι πάντα καλά.
deppy28
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Δευ Ιαν 22, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

.............

Δημοσίευση από deppy28 »

Καλησπέρα,σε όλους,
Να πω στον konstantinopoliti, ότι στην Δημοκρατία όλες οι απόψεις δεκτές.
δεν έχω αντίρρηση,αν δοθεί η δυνατότητα συζήτησης εκτος διαδικτύου-οπότε δεν θα ισχύει η ανωνυμιά μου-να σας δώσω το χεράκι μου-όποιο απτα 2 θέλετε-και να το περιποιηθείτε όπως βούλεσθε!
Ότι μου αξίζει,ας το πάθω επιτέλους,αλλά αρκετά με τα λόγια..με τα έργα να δω ..τι θα δω..
Υγιαίνετε,και χαλαρώνετε αγαπητέ κύριε.
Καλή Σαρακοστή σε όλους,η σκέψη μου πάντα κοντά σας,....σε κάποιους αρθρογράφους εννοώ,με καλό χιούμορ !!
Άβαταρ μέλους
ntinoula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1428
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Θεσσαλῶν Νίκη

Δημοσίευση από ntinoula »

Όταν υπάρχει κάποια διαφωνία σε προσωπικό επίπεδο, καλύτερα να ανταλλάζουμε πμ, για να μην κουράζονται όσοι παρακολουθούν το θέμα. Επίσης, βρίσκεστε στην κατηγορία αλληλοβοήθεια, στόχος μας είναι να βοηθήσουμε και όχι να προσπαθήσουμε να επιβάλλουμε την άποψή μας. Αυτά εκ των προτέρων για να μην ξεφύγουμε και κλειδωθεί το θέμα.
konstantinoupolitis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1080
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Δημοσίευση από konstantinoupolitis »

2 παρατηρήσεις:

Ετέθη ένα συγκεκριμένο θέμα και ως κατεξοχήν θεολογικό, ο Κανόνας είναι η Γραφή και η εν γένει Εκκλησιαστική Παράδοση. Κινήθηκα πάνω στο ίδιο το θέμα και δεν σχολίασα συγκεκριμένα κάποιον.

Δεν ξέρω τι καταλαβαίνει ο καθένας, αλλά εγώ δεν αναφέρθηκα στο θέμα της επωνύμου υπογραφής, ούτε ζήτησα απο κάποιον να μου γράψει επώνυμα. Εγώ το κάνω ως αρχή μου. Δεν ζήτησα απο κάποιον εδω μέσα ονοματεπώνυμο και εν προκειμένω απο εσένα deppy28, καθώς κάνεις ένα σχετικό σχόλιο.
katia
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 11, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Δωδεκάνησα

Δημοσίευση από katia »

Xpnstos έγραψε: Θέλεις να μας μιλήσεις με ονόματα γιατί ως πρόσωπα φέρουμε ονόματα;
Και θα μπορέσει τότε να απαντήσει και ο ερωτώμενος,
Ναι, ανάμεσα σ' αυτούς ήσουν κι συ!
Xpnstos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Τετ Ιαν 24, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από Xpnstos »

Άκουσε λοιπόν κυρία μου:
Η taje πόσταρε το συγκεκριμένο μήνυμα στο οποίο έλεγε ότι δεν αυτοδιορίζεται συνήγορος του konstantinoupoliti στις 1.05. Ήταν ένα όμορφο και περιεκτικό μήνυμα. Ακολούθησε ο parikos στις 2.28, η mirto στις 3.39 και κανείς δεν αναφέρθηκε στην taje χαρακτηρίζοντας την "συνήγορο". Έρχεσαι εσύ στις 3.50, τέσσερις ώρες μετά, με το σοφό σου μήνυμα, και ενώ στην αρχή δεν καταλαβαίνεις και δεν δικαιολογείς την ειρωνία (εμπάθεια θα έλεγες ορισμένων) κλείνεις ως εξής: "Αλήθεια χρησιμοποιούν την ίδια και στον πνευματικό τους ή τους την έχει συστίσει εκείνος, οπότε και καθαγιάζεται?" Παρ
Δεν με πείραξαν αυτά που γράφεις για μένα. Εγώ διευκρίνησα στον Konstantinoupoliti :"Δεν ρωτώ ειρωνικά, απλά θέλω να ξέρω (αν θέλεις να μου πείς) τί είδους σχέση μπορεί να οικοδομηθεί με κάποιο πνευματικό, υπ' αυτό το πρίσμα." Και νομίζω ότι το κατάλαβε και ο ίδιος και δεν ενοχλήθηκε.
Με πείραξε όμως ότι αναφέρθηκες ειρωνικά στον Πνευματικό μου ρωτώντας αν αυτός μου έχει συστήσει την εμπάθεια και την ειρωνία.
Όχι λοιπόν δεν μου την έχει συστήσει εκείνος όπως πιστεύω ότι ούτε ο δικός σου Πνευματικός σου κάνει τέτοιες συστάσεις.
Τώρα, αν σε ενοχλούν τα γραφόμενά μου ή το ύφος ή και το ήθος της γραφής μου, είναι πρόβλημά σου. Δεν σε έβαλα και δραγάτη.
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”