Τα πάθη

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Gewrgiosgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 16, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Φλώρινα

Δημοσίευση από Gewrgiosgr »

Ασε αρχίσα γυμναστήριο (το χρειαζόμουνα όμως ) και κοιτάζω το σώμα μου στον καθρέυτη τους μύες που αναπτύσονται και στο μπάνιο και θαυμάζω τον εαυτό μου και τέτοια.
γενίκα να φρωντίζεις πολύ το σώμα σου και να το αγαπάς παραπάνω απο όσο πρέπει.
συνδυάζετε πολυ με την φιλαρέσκεια....

Μακρυά.....
Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον.Τριάς Αγία Δόξα Σοι!
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

Και εγω γυμναστρια ειμαι ,αλλα στο γυμναστηριο δεν παταω.Ευχαρηστω για την εξηγηση. :)
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25022
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Το πνεύμα του Χριστιανισμού είναι ότι τίποτε δεν πρέπει να μας ενδιαφέρει που να βρίσκεται κάτω από τον ουρανό! Πόσοι όμως μπορούν να το καταφέρουν;
Έχω την άποψη ότι είναι προτιμότερο να ξεκινήσουμε ενδιαφερόμενοι και για την ψυχή μας και όχι μόνο για το σώμα μας. Και σταδιακά, ανάλογα με τον βαθμό πνευματικής ωρίμανσης, το ποσοστό ψυχής - σώματος θα αυξάνεται υπέρ της πρώτης και εις βάρος του δεύτερου.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Gewrgiosgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 16, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Φλώρινα

Δημοσίευση από Gewrgiosgr »

Πολυ λαλά κανεις που δεν πατάς στο γυμναστήριο.
Εγώ εχω και βουνό δίπλα θα μπορούσα να τρέχω εκεί και να γυρνούσα σπίτι να έκανα κάμψει κοιλιακόυς και βάρη και θα είμουνα κομπλέ.
αλλα....εδωσα 80 ευρό για τρείς μήνες και πρέπει να πάω.
Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον.Τριάς Αγία Δόξα Σοι!
lazarr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 13, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Λάζαρος @ Περιστέρι

Δημοσίευση από lazarr »

Το χειρότερο δεν είναι να έχει κανείς 3,5 ή πολλά πάθη, αλλά να μην τα παλεύει...να μην είναι δηλ. αγωνιστής και ζηλωτής για τον καλό αγώνα.νερόβραστος όπως έλεγε ο π.Παΐσιος, ή χλιαρός όπως λέει η Αποκάλυψη..Και γω όσο και αν προσπαθώ να "ζεσταθώ" χλιαρό με βρίσκω.. :(
Αλλά τουλάχιστον δεν απελπίζομαι :)
Χριστός γαρ εγήγερται, ευφροσύνη αιώνιος...
gol
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 01, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΔΕΣΠΟΙΝΑ-ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από gol »

Πρωτη και καλυτερη στο

στο θυμο!!!
στη μη εχουσα υπομονη!!!!
στον υπερτατο βαθμο εγωισμου!!!
στη καταλλαλια και κατακριση!!!!
καλα για να μη πω στην υπερηφανεια!
προπετης!!!
θελω να εχω τον ελεγχο της καταστασης ( και δεν αφηνω το Θεο να παρει τον ελεγχο της οποιας καταστασης...ειμαι για τα ΜΠΑΖΑ!!!) :( :( :(
ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΛΕΩ ΣΤΟ ΘΕΟ ΝΑ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΝΟΧΗ!
ΤΟ ΚΑΤ΄ΕΞΟΧΗΝ ΠΕΔΙΟΝ ΔΡΑΣΕΩΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΔΙΕΞΟΔΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ,ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΕΩΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ
(Γέροντας Επιφάνιος)
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

gol έγραψε:Πρωτη και καλυτερη στο

στο θυμο!!!
στη μη εχουσα υπομονη!!!!
στον υπερτατο βαθμο εγωισμου!!!
στη καταλλαλια και κατακριση!!!!
καλα για να μη πω στην υπερηφανεια!
προπετης!!!
θελω να εχω τον ελεγχο της καταστασης ( και δεν αφηνω το Θεο να παρει τον ελεγχο της οποιας καταστασης...ειμαι για τα ΜΠΑΖΑ!!!) :( :( :(
ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΛΕΩ ΣΤΟ ΘΕΟ ΝΑ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΝΟΧΗ!
Απο οτι βλεπω πηρες φορα και δεν σταματας ,μαλλον την πρωτια κυνηγας ε::::3 δεν ειπαμε:
Αφου εγραψες και εσυ μερικα ακομα ,θα προσθεσω και εγω καποια.

4.εγωιστρια
5.παρεξηγιαρα
6.Με πιανει μια λαιμαργια καποιες φορες αλλο πραγμα .(να ειναι καλα η μερεντα)
7Με πιανει ακιδια(το γραψα σωστα)
8.Δεν ακουω τον αλλον οταν μιλαει,βιαζομαι να πω και εγω την εξυπναδα μου.
9.Δεν εχω αυτοελεγχο ,ξεσπαω πολυ ευκολα

Θελετε να ακουσετε κιαλα:Τωρα δεν νομιζω να με ξεπερασετε!!! :wink:
Μαλλον στα τελωνεια θα εχω εισητηριο διαρκειας.
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

Υ.Σ
10.Ειμαι ενα υπερηφανο γαιδουρι.
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
panagiotis2008
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 480
Εγγραφή: Δευ Απρ 28, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panagiotis2008 »

1.Φιληδονία (διαρκώς θέλω να ικανοποιώ το θνητό σώμα μου)
2.Εγωισμός (Να μου λένε 15 διαφορετικά άτομα να συνεχίσω τις σπουδές μου και γω να δείχνω με πράξεις και έργα οτί θέλω να σταματήσω.)
3.Βλασφημία (όργανο του πονηρού)
4.γαστριμαργία (ναι κάποιες φορές με εξουσιάζει η κοιλίτσα μου,παρεπόμενο δε αυτού είναι οτί είχα επί σειρά μηνών μια υπερτροφική σάρκα.)
5.ραθυμία (παραμελώ την δουλειά μου).
6.νωθρότητα (υπερβολική ανάπαυση της σάρκας με ύπνο 10-11-12 εως και 13 ωρών κάποιες φορές,τόσο γελοίο που όταν ξυπνάς τόσο αργά δεν μπορείς να κανεις την πρωινή προσευχή γιατί έχουν παρέλθει 4-5 ώρες από κάθε έννοια πρωινού).
7.ξενύχτια ένθεν κακείθεν (δεν μπορεί ένας υγιής πνευματικά άνθρωπος να ξενυχτά).
8.αργολογία (τουτέστιν αντί να μιλάς για πνευματικά θέματα να μιλας για κάτι οπως οι μεταγραφές του Ολυμπιακού).
9.κατάκριση
Και το Πνεύμα και η νύμφη λένε ¨έλα.Και όποιος ακούει ας πει ¨έλα.και όποιος διψάει ας έρθει,και όποιος θέλει ας παίρνει δωρεάν το νερό της ζωής.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25022
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

smarti έγραψε:Υ.Σ
10.Ειμαι ενα υπερηφανο γαιδουρι.
Μην ξεχνάμε ότι αυτό το συμπαθές, υπομονετικό και αρκούντως ταπεινό τετράποδο το επέλεξε ο Κύριός μας!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”