Τα πάθη

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Χαίρομαι που συνεχίζεις τον αγώνα, Σμαραγδή.
Μπράβο!
Και σχετικά με το ποθούμενο, έχω την άποψη ότι χρειάζεται υπομονή, πολλή προσευχή και αγώνα, και βέβαια ΑΠΟΛΥΤΗ εμπιστοσύνη στον Κύριό μας.
Θα το εκπληρώσει όταν Εκείνος κρίνει ότι η κατάσταση είναι ώριμη.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

smarti έγραψε:MΕΛΠΟΜΕΝΗ ΣΥΝΕΧΙΣΕ

Σημερα ολη τη μερα εκανα 2
μονο.


=D> Κουραγιο αδελφη μου ,συνεχισε τον αγωνα,σιγουρα δεν ειμαι μονο εγω,πρεπει ναναι και αλλοι αδελφοι διπλα σου,και οχι μονον ...
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
panagiotis2008
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 480
Εγγραφή: Δευ Απρ 28, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panagiotis2008 »

Κι εγώ τη μνημονεύω την Σμάρω αλλά δεν είχα κάνει για μέρες μνημονεύσεις. :-x
Και το Πνεύμα και η νύμφη λένε ¨έλα.Και όποιος ακούει ας πει ¨έλα.και όποιος διψάει ας έρθει,και όποιος θέλει ας παίρνει δωρεάν το νερό της ζωής.
Gewrgiosgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 16, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Φλώρινα

Δημοσίευση από Gewrgiosgr »

Μπράβο Σμαραγδή συνέχισε...

Εγώ απεναντίας εχω κάνει βουτιά στην πισίνα με τις αμαρτίες και το κακό είναι οτι πορώνεται η καρδιά μου και δεν θέλω να μετανοήσω. :cry:
Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον.Τριάς Αγία Δόξα Σοι!
ktistos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ιωάννης & ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Δημοσίευση από ktistos »

Μην απογοητεύσε Γιώργο. Το καλοκαίρι πάντα οι περισσότεροι κάνουμε μια κοιλιά στα πνευματικά. Οι αιτίες πολλές και ποικίλες. Μην αποθαρύνεσαι!
Θα ξαναπάρεις τα πάνω σου! Αγωνίσου και ότι καταφέρεις. Πολλές φορές και ο Θεός μας αφήνει για να καταλάβουμε την γύμνια μας! Καλό αγώνα!
Gewrgiosgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 16, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Φλώρινα

Δημοσίευση από Gewrgiosgr »

Μακάρι αδελφέ μου θεολόγε και κατερινιώτη..
ευχόμαι και σε σένα καλό αγώνα και όλα να σου ρθουνε καλά και ωφέλημα για την ψυχή σου και για την απολογία σου. η Αγία μεγαλομάρτης Κυριακή να πρεσβεύει για όλους.

ερώτηση:(αυτο που έκανα τώρα ειναι αμαρτία? που εγραψα το η Αγία μεγαλομαρτης Κυριακή να πρεσβευει για όλους..γιατι ο Χριστός είπε να κάνουμε προσευχή στα κρυφα. θα μπορούσα να πω 10 φορές Αγία Κυριακή πρέσβευε υπερ ημών και να μήν το γραφά? θα ήταν καλύτερα?)
Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον.Τριάς Αγία Δόξα Σοι!
ktistos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ιωάννης & ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Δημοσίευση από ktistos »

Όπως αναπαύεσαι!
Gewrgiosgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 16, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Φλώρινα

Δημοσίευση από Gewrgiosgr »

Η Παναγία Τριάς να μας φυλάει.
βάζω κανόνα τώρα ολοι να πούνε το τρισάγιο οσες φορές αναπάυονται!
Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον.Τριάς Αγία Δόξα Σοι!
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Τα παθη

Δημοσίευση από smarti »

Πιστευετε οτι απο τοτε που εχετε η εχουμε γραψει σε αυτην την ενοτητα για τα παθη μας και καποιοι απο εμας τα αναφεραμε...πιστευετε η πιστευουμε οτι καποια παθη μπορεσαμε και τα εξαλειψαμε με τη βοηθεια του Κυριου? Η πιστευετε οτι ειμαστε η μειναμε παλι με τα ιδια παθη παρολου που περαε τοσο καιρος? :roll:
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
theodora
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: https://theomezcrochet.blogspot.com/
Επικοινωνία:

Re: Τα παθη

Δημοσίευση από theodora »

smarti έγραψε:Πιστευετε οτι απο τοτε που εχετε η εχουμε γραψει σε αυτην την ενοτητα για τα παθη μας και καποιοι απο εμας τα αναφεραμε...πιστευετε η πιστευουμε οτι καποια παθη μπορεσαμε και τα εξαλειψαμε με τη βοηθεια του Κυριου? Η πιστευετε οτι ειμαστε η μειναμε παλι με τα ιδια παθη παρολου που περαε τοσο καιρος? :roll:
Όσον αφορά εμένα, με τα ίδια και κάτι τις παραπάνω. :(
Τον μόνον που μπορεί ν΄αγαπήσεις είναι ο Θεός.
Τους ανθρώπους τους αγαπάς γιά να τους πας ή για να σε πάνε στο Θεό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”