Τα πάθη

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

xenia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 555
Εγγραφή: Παρ Μάιος 11, 2007 5:00 am

Re: Τα πάθη

Δημοσίευση από xenia »

Smarti μου, μη στενοχωριέσαι... απλώς πάρε την απόφαση και κάνε μια προσπάθεια..
και εμείς οι υπόλοιποι προσευχή...!
Και μια συμβουλή, όταν θα σου έρχεται επιθυμία να καπνίσεις να σκέφτεσαι αυτήν την εικόνα και νομίζω θα
σε βοηθήσει πολύ στο να το κόψεις μια και έξω.Πρόκειται για έναν χρήστη ναρκωτικών την ώρα της χρήσης. δεν κάνω κανένα άλλο σχόλιο.. Μόνο αυτή την εικόνα κράτα....
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Τα πάθη

Δημοσίευση από smarti »

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας..!
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
arxontopoulo
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 22, 2007 6:00 am

Re: Τα πάθη

Δημοσίευση από arxontopoulo »

Ο Γέροντας κατηγορηματικά πάντα τόνιζε ότι στον άνθρωπο δεν ισχύει το "δεν μπορώ", ισχύει μόνο το "δεν αγαπώ" και "δεν θέλω". Αυτά είναι που τον κάνουν να λέει ότι δεν μπορεί.

Εκείνοι οι άνθρωποι, που τυραννούνται από κάποιο πάθος και λένε πως κάποια δύναμη τους εμποδίζει να κάνουν το καλό, πρέπει να γνωρίζουν ότι αυτή η δύναμη που τους εμποδίζει, είναι η ίδια, η δική τους δύναμη, που έχουν για να μπορούν να αγαπούν, αλλά την οποία την έχουν στραμμένη σε λάθος κατεύθυνση. Και επειδή αγαπούν αυτά τα πάθη, δεν μπορούν φυσικά και να τα αποβάλουν, γιατί κάτι που το αγαπάς το θέλεις και δεν το αφήνεις, για να μην το χάσεις.

Πρέπει συνεπώς να μισήσουν αυτό το πάθος και να βρουν κάτι καλύτερο, για να στρέψουν την αγάπη τους και να την μεταφέρουν εκεί. Διότι αν δεν βρουν κάτι καλύτερο, δεν μπορούν να μεταφέρουν την αγάπη τους κι έτσι υποφέρουν.

Πολλές φορές πήγαιναν διάφοροι άνθρωποι κι έλεγαν:
-Γέροντα, καπνίζω. Δεν μπορώ, όμως, να κόψω το τσιγάρο. Τι να κάνω;
Τους ρωτούσε:
-Εσύ θέλεις να το κόψεις;
Έπαιρνε την απάντηση:
-Ναι, Γέροντα. Έχω κάνει πολλές προσπάθειες, χωρίς όμως να καταφέρω να το κόψω.
Τότε ο Γέροντας έλεγε:
-Ε, αυτό ήταν! Απ' αυτή τη στιγμη να μην ξανακαπνίσεις και θα σε βοηθήσει κι ο Θεός.
Τότε ο αδελφός, που είχε το πάθος έλεγε:
-Μήπως, Γέροντα...
Τον σταματούσε α Γέροντας εκεί, πριν ολοκληρώσει, και του έλεγε σε τόνο έντονο και γεμάτο εμπιστοσύνη:
-Δεν υπάρχει "μήπως"! Τελείωσε αυτό! Μην ενδίδεις σε λογισμούς που σου υποβάλλουν πως ίσως δεν θα τα καταφέρεις!

Ήθελε ο Γέροντας να τονίσει στον καθένα μας ότι είμαστε αυτεξούσιοι. Και αν δουλωθήκαμε σε κάποιο πάθος, αυτό έγινε με δική μας συγκατάθεση. Και αν παραμένουμε δούλοι στο πάθος αυτό, παραμένουμε πάλι με την αγάπη τη δική μας εκεί, επειδή εμείς θέλουμε να είμαστε δούλοι στο πάθος.

Από τη στιγμή που θα αγαπήσουμε την ελευθερία μας και την παραμονή μας κοντά στον Χριστό, τότε, από την στιγμή που θα το θελήσουμε, ελευθερωνόμαστε από το πάθος και γινόμαστε δούλοι Θεού.

-----
Απόσπασμα από το βιβλίο "Ο Γέρων Παΐσιος", σελ. 122-123
Ιερομονάχου Χριστοδούλου Αγιορείτου
Έκδοση Γυναικείου Ησυχαστηρίου "Παναγία, η Φοβερά Προστασία" 2000
Όπως αγαπάς!
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Τα πάθη

Δημοσίευση από aposal »

Με την ευλογία του πνευματικού σου μπορείς να κάνεις θαύματα! Χωρίς αυτήν, τα πράγματα είναι πολύ πιο δύσκολα! Επομένως, θεωρώ, πρέπει να ξεκινήσεις μία καλή "συζήτηση" μαζί του. Αλλά "συν Αθηνά και χείρα κίνει"!
Έχω πάντως την άποψη πως θα πρέπει να προσπαθήσεις κι εσύ ΠΟΛΥ! Να πονέσεις λίγο! Σκέψου ότι και ο Χριστός μας βασανίστηκε (πολύ πιο επώδυνα από εμάς) και μάλιστα χωρίς να φταίει, αλλά αντίθετα, από την πολλή αγάπη Του για εμάς! Δεν αξίζει να ζοριστούμε κι εμείς λίγο; Πώς αλλιώς θα Τον προσεγγίσουμε;
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Τα πάθη

Δημοσίευση από smarti »

Σας ευχαριστω για ολα....!
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
LOCKHEART
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 12:00 pm
Τοποθεσία: Aπο Αθήνα αλλα τώρα Ζάκυνθο
Επικοινωνία:

Re: Τα πάθη

Δημοσίευση από LOCKHEART »

1) Φιλαυτία = Που το ανακάλυψα το τελευταίο καιρό και ήμουν έρμαιος αυτής

2) Οκνηρία = Ιδιαίτερα για τα πνευματικά θέματα :)

3) Ανυπομονησία = για πνευματικά θέματα και εξέλιξη

και πολλα πολλα άλλα........αν τα γράφω θα θέλω ιστοσελίδα τουλάχιστον τους τελευταίους μήνες έχω διακρίνει πολύ καλα κάποια και ειμαι σε διαδικασία μετα της πληρους αναγνώρισης να τα εξαλείψω. :)

ΜΑΧΕΣ ΜΑΧΕΣ ΜΑΧΕΣ! ΑΔΕΡΦΙΑ!
I prefer nothing than something bad
Μακάριοι οι καθαροί τη καρδία, ότι αυτοί τον Θεόν όψονται
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Τα πάθη

Δημοσίευση από smarti »

Δεν ξέρω αν ενδιαφέρει κανέναν, αλλά θα ήθελα να σας πω....
πως με τη βοηθεία Του Χριστου , τις προσευχές του πνευματικού πατερα μου, και τις προσευχες δύο αγαπημένων μου γερόντων...και μετά από μια περιπέτεια στην υγεία μου....εχω να βάλω το καταραμένο το τσιγάρο 2 μήνες στο στόμα μου. Στην αρχή ήταν πολύ δύσκολο(συνολικά εδώ και 3 μήνες παιδεύομαι)....αλλά μόνο με το ονόμα Του Χριστου και την βοήθεια Του και τις προσευχες τα κατάφερα.
Μετά από παρά παρά παρά πολλά χρόνια έκανα την νηστεία του Δεκαπενταύγουστου χωρίς τσιγάρο στο στομα μου.
Με τη βοήθεια Του Κυρίου κοινωνησα...και μετά δεν άναψα τσιγαρο.
Θέλω να ευχαριστήσω και εσάς παρά πολύ που με ανέχθηκατε να μιλάω όλο για αυτό τι πάθος μου, ...και για τις προσευχές σας. Βοήθεια σας. Ευχαριστώ πολύ.
Είναι παρά πολύ ωραία να νιώθεις ελεύθερος και καθαρός....
αν θέλετε κάνετε μια προσεύχουλα ακόμα....να μην το ξαναβαλω....πότε ξανά στο στόμα μου αυτό το ναρκωτικό....
Είναι η πρώτη φορά που τολμω και λέω πως έκοψα το τσιγάρο και χαίρομαι σαν μικρό παιδάκι .....και εύχομαι με τη βοήθεια Του Χριστου να είναι για πάντα αυτό.
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Τα πάθη

Δημοσίευση από vasilisalt »

Μπράβο βρε Σμαρούλα!!!
Σε παραδέχομαι!!!
Νομίζω πως το κρίσιμο στάδιο το πέρασες.

Να δούμε πως κάποιοι θα χάσουν κανένα κιλό...
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Τα πάθη

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Μπράβο σου Σμαρούλα, καλή συνέχεια, καλή δύναμη..

(Στο τέλος θα μείνω μόνος μου στο φόρουμ σε επίπεδο καπνού :oops: :oops: )
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Τα πάθη

Δημοσίευση από vasilisalt »

Μπα μη το λές...
Το έχω ελαττώσει (βασικά επειδή έχω θέματα με το στομάχι), αλλά δεν το έχω κόψει.
Αν έχει μείνει στα παλιά δεν ισχύουν. Μετά από 1.5 χρόνο διακοπής το ξαναξεκίνησα
και εδώ και κάμποσα χρονάκια δεν λέω να το κόψω.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”