Περί καπνίσματος

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25040
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Περί καπνίσματος

Δημοσίευση από aposal »

Για να βγάζει ατμό πρέπει να καπνίζεις ...νερό!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Περί καπνίσματος

Δημοσίευση από theodosis79 »

Βασικά δεν καπνίζεις αλλά ...κάνεις πως καπνίζεις.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Περί καπνίσματος

Δημοσίευση από smarti »

Ας καπνίσουμε τότε το κανονικό....... :roll: :roll: :roll: :roll: ΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :( :( :( :( :(


Υ.Σ Το αχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ...ήταν για εμένα ........... :( :( :( :( :(
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Περί καπνίσματος

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Πανως για μενα δεν ειτανε Σμαρω
Δοξα τον Θεο
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25040
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Περί καπνίσματος

Δημοσίευση από aposal »

Όλοι έχουμε πάθη! Απλά διαφέρουν.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Περί καπνίσματος

Δημοσίευση από smarti »

Μακάρι Απόστολε να είχα το δικό σου πάθος με τα αυτοκίνητα!! :20 :20
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25040
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Περί καπνίσματος

Δημοσίευση από aposal »

ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25040
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Περί καπνίσματος

Δημοσίευση από aposal »

Έγραψες πάλι!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Περί καπνίσματος

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Μετά από το συνεχές και όμορφο χιούμορ, "προσγειώνω" το θέμα.
Ηθελα απλά να πω, ότι για μένα το να κόψω το κάπνισμα, επειδή μου είναι εξαιρετικά δύσκολο, το βλέπω σαν να ξεκινάω κάπως ανάποδα.
Εννοώ δηλαδή, ότι όταν κάποιος ξεκινάει να ακολουθήσει έναν δρόμο, δεν μπορεί να ξεκινήσει από τα πιό δύσκολα (για τον εαυτό του εννοείται, γιατί για κάποιον άλλον, μπορεί το σταμάτημα του καπνίσματος να είναι πιό εύκολο από άλλα πράγματα που πρέπει να κάνει), αλλά πρέπει αναλόγως των δυνατοτήτων του να πορευθεί.
Αν για μένα ο δρόμος είναι ας πούμε για παράδειγμα, να ξεκινήσω από υψόμετρο μηδέν και να προσπαθήσω να φτάσω στα 1000 μέτρα, τότε η επίτευξη του στόχου να κόψω το κάπνισμα, βρίσκεται αναλογικά σε υψόμετρο π.χ. 700 ή 800 μέτρα.
Βέβαια η προσπάθεια για ελάττωση, έχει ήδη αρχίσει με τη βοήθεια του Θεού.

Πάντως σας βλέπω τους περισσότερους, που το έχετε κόψει και σας ζηλεύω λιγάκι (με την καλή έννοια) και για το κουράγιο σας, αλλά και για την προσπάθειά σας.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25040
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Περί καπνίσματος

Δημοσίευση από aposal »

Δεν έχουμε όλοι τα ίδια πάθη. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι το ένα πάθος είναι μικρότερο από το άλλο. Γνωρίζω άτομο που δεν μπορεί να νηστέψει περισσότερο από μία εβδομάδα! Αλλά και τότε ακόμη κρατάει κάποιες συνήθειες, όπως πχ το γάλα στον καφέ του. Επειδή εγώ, δόξα τω Θεώ, δεν έχω τέτοιο πρόβλημα (όπως και με το τσιγάρο), μου φαίνεται - αρχικά - αστείο να μην μπορεί κάποιος να νηστέψει.
Αλλά ο καλός Χριστιανός είναι αυτός που κάνει αγώνα και προοδεύει ΣΥΝΕΧΩΣ, έστω και εάν αυτή η προσπάθεια είναι μικρή. Αρκεί να είναι συνεχής. Και μπορεί σ' εμένα ο Θεός να χάρισε την ικανότητα της - εύκολης - νηστείας, αλλά αυτή δεν προέκυψε από δικό μου αγώνα, επομένως αν κάνω το λάθος και περηφανευτώ ή θεωρήσω αστείο που ο αδελφός μου δεν μπορεί να ανταποκριθεί όπως εγώ, θα είμαι για κλάμματα. Γιατί ο αδελφός μου θα έχει κάποιο άλλο χάρισμα, σε σημείο που εγώ έχω αδυναμία.
Δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην έχει κάποιο μεγάλο πάθος. Αυτό του το πάθος όμως είναι που του δίνει το δικαίωμα να αγωνίζεται συνεχώς, και αν σωθεί θα σωθεί χάρη στον διαρκή αγώνα του να εξαλείψει αυτό το πάθος.
Να βλέπουμε τα πάθη μας θετικά, όπως και τους εχθρούς μας!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”