Περί καπνίσματος

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
pepiixthis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ...Ευτέρπη - Πέπη

Re: Περί καπνίσματος

Δημοσίευση από pepiixthis »

petrosathonas έγραψε:Παλέψτε με κάποιον ομοιοοπαθή κοντινό σου μαζί να το κόψετε.
ναι ο κοντινός όλο και πιο πολύ καπνίζει και ακόμα ένας πιο κοντινός το έκοψε γιατί δεν μπορεί να ανεβεί ανηφόρες, καμια σχέση με τον δικό μου λόγο
koskas έγραψε:στην ιδια μοιρα ειμαστε pepiixthis και στην ιδια ηλικια, και εγω αυτο παλευω να κοψω, αλλα να σου πω και το αλλο μαλλον δεν θελουμε να κοψουμε πραγματικα γιατι εαν θελαμε θα το ειχαμε κοψει, εγω εχω βαλει διορια μεχρι το καλοκαιρι που θα γινω και πατερας πρωτα ο θεος και η παναγια, αλλα απο οτι καταλαβαινεις απο την στιγμη που βαζουμε διορια ταυτοχρονα σημαινει οτι δεν το θελουμε και πολυ να το αφησουμε,. το κακο ξερεις ποιο ειναι οτι γνωριζουμε οτι μας καταστρεφει κανονικα και εμεις συνεχιζουμε, αρα ας βαλουμε την θεληση εμεις και το χερακι του ο θεος και θα δεις για ποτε το κοβουμε, προσευχη και παλι προσευχη
ξέρεις τι είπα οτι είναι λάθος αυτό με την διορία αλλά θέλω να είμαι καθαρή αυτήν την Σαρακοστή για να δωθώ ολοκληρωτικά στον Κυριο, αυτό είναι το πρόβλημα ότι θέλω να το επίβάλω κατα κάποιο τρόπο στον ευατο μου να το θελήση ολοκληροτικά να το κόψω, δύσκολος αγώνας είναι για μένα τουλάχιστον, αφου παρακαλάω να ξημερώσω και να μην υπάρχει ούτε σαν σκέψη στο μυαλό μου
«στενή η πύλη και τεθλιμμένη οδός η απάγουσα στην ζωήν»
koskas
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Παρ Σεπ 22, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: πελοπονησος
Επικοινωνία:

Re: Περί καπνίσματος

Δημοσίευση από koskas »

αμα ηταν ολα τοσο ευκολα θα ειχαμε γινει αγιοι, αλλα να ξερεις μπορουμε να τα κανουμε ευκολα εαν αφεθουμε στα χερια του θεου και μονο, γιατι εαν κανεις 1 καλο ο θεος στο ανταποδιδει σε 10 καλα, και αυτο ειναι πραγματικοτητα
ΕΑΝ ΕΙΠΩΜΕΝ ΟΤΙ ΑΜΑΡΤΙΑΝ ΟΥΚ ΕΧΟΜΕΝ ΕΑΥΤΟΥΣ ΠΛΑΝΩΜΕΝ
Άβαταρ μέλους
ntinoula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1428
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Θεσσαλῶν Νίκη

Re: Περί καπνίσματος

Δημοσίευση από ntinoula »

pepiixthis έγραψε:μου αρέσει να το καπνίζω και στα μεγάλα νευρα με χαλαρώνει.
Αφού Πέπη σου αρέσει πώς θα το κόψεις; Όταν μας αρέσει κάτι δε βρίσκουμε και τον λόγο να το σταματήσουμε, δεν έχουμε κίνητρο. Το αντίθετο μάλιστα, θέλουμε να το συνεχίσουμε. Όσες απόπειρες κι αν κάνουμε, θα αποτύχουμε. Θεωρητικά, φυσικά υπάρχουν άπειροι τρόποι να το κόψεις, πρακτικά τι γίνεται. Ψάξε στον εαυτό σου και δες αν πραγματικά θες να το κόψεις, γιατί αν δε θες, αργά ή γρήγορα θα επιστρέψεις σε αυτό... :oops:
Το χαμόγελο είναι το φως του προσώπου μας που δείχνει πώς η καρδιά μας είναι μέσα.
Άβαταρ μέλους
ntinoula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1428
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Θεσσαλῶν Νίκη

Δημοσίευση από ntinoula »

Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες. Νομίζω ότι στη δική σου περίπτωση το θέμα δεν είναι να κάνεις απόπειρες για να κόψεις το κάπνισμα, αλλά να βρεις και να καταπολεμήσεις την αιτία που σε ωθεί στο κάπνισμα κι έτσι τα πράγματα θα είναι πιο απλά. Το τσιγάρο είναι απλά το αποτέλεσμα. Αν το τσιγάρο φύγει από το μυαλό σου, θα φύγει κι από την καρδιά σου. :105
Το χαμόγελο είναι το φως του προσώπου μας που δείχνει πώς η καρδιά μας είναι μέσα.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Περί καπνίσματος

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

pepiixthis έγραψε:Για να μην ανοιξω καινούριο θέμα θα γράψω εδώ την σκέψη μου!
Προσπαθώ εδώ και 1,5 μήνα να κόψω το τσιγαρο, ήταν εντολή του πνευματικού μου, εχω αθετίσει πολλές φορες τον λόγο μου και όλο την πατάω αλλά μυαλό δεν βάζω, Δεν θέλω να κόψω το τσιγάρο γιατί μου κάνει κακό στην υγεια ή για οποιοδηποτε άλλον γηινο λόγο, μου αρέσει να το καπνίζω και στα μεγάλα νευρα με χαλαρώνει.
Ακούω από μεγάλους ανθρώπους, (εγώ ειμαι 24) ότι σηκώθηκα ένα πρωί και το έκοψα γιατι έτσι μου την κάπνισε γιατι βαρέθηκα, γιατι θέλω να ανεβαινω σκάλες, γιατί μου το απαγόρευσε ο γιατρός, ακούω και πνευματικούς ανθρώπους ότι το κοψαν επειδή τους το επέβαλε ο πνευματικός του και απευθείας το κόψαν,
εμένα ρε παιδιά ένας αχταρμάς γίνετε μέσα,ένας πόλεμοςςςς πραγματικός
ο λόγος ποθ 8ελω να το κοψω ειναι γιατί δεν θέλω αυτό το δαιμόνιο να το λιβανίζω από εδώ και από εκει
ειναι ο μονος λόγος και κάθομαι και σκέφτομαι, οι αφελης μια χαρα το κόβουν, εγώ η ηλίθια(συγνώμη κιόλας) δεν μπορώ να το κάνω για τον Χριστούλη μας? να θυσιασώ αυτο το μικρό πραγματάκι?
όσο μικρό και να φαινεται δεν το περιμενα να ειναι τοσο μεγάλο(για μένα) αφου λέω αλλά και άλλα που ειναι ακατόρ8ωτα τα καταφερες , στα πήρε ο Κυριος από πάνω σου, αυτό δεν φευγει παιδια δεν φευγει
δεν λέω απο το 1 με 1,5 πακετο κατεβηκα στα 6 τσιγαρα ακόμα και στο ένα, αλλα έχω δώσει 1 εβδομαδα περι8ωριο στον εαυτο μου μέχρι την καθαρά Δευτέρα

Αυριο το πρωί βάλε τα τσιγάρα στην τσέπη σου , και πές
-Σήμερα δεν θα καπνίσω.

Αυριο το βράδυ έλα να ταξαναπούμε από εδώ , πάλι.

Μέχρι τότε , όποτε σου έρχεται η επιθυμία , λέγε και κανένα " Κύριε Ιησού Χριστέ......... "

Περιμένουμε αυριο βράδυ.
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25044
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Περί καπνίσματος

Δημοσίευση από aposal »

ntinoula έγραψε:
pepiixthis έγραψε:μου αρέσει να το καπνίζω και στα μεγάλα νευρα με χαλαρώνει.
Αφού Πέπη σου αρέσει πώς θα το κόψεις; Όταν μας αρέσει κάτι δε βρίσκουμε και τον λόγο να το σταματήσουμε, δεν έχουμε κίνητρο. Το αντίθετο μάλιστα, θέλουμε να το συνεχίσουμε. Όσες απόπειρες κι αν κάνουμε, θα αποτύχουμε. Θεωρητικά, φυσικά υπάρχουν άπειροι τρόποι να το κόψεις, πρακτικά τι γίνεται. Ψάξε στον εαυτό σου και δες αν πραγματικά θες να το κόψεις, γιατί αν δε θες, αργά ή γρήγορα θα επιστρέψεις σε αυτό... :oops:
Εχω την άποψη πως αν δεν μας αρέσει κάτι δεν χρειάζεται αγώνας για να το κόψουμε, γίνεται αμέσως και πολύ εύκολα, οπότε δεν μας απασχολεί περαιτέρω. Επειδή όμως η αμαρτία είναι γλυκιά, η αποφυγή της προϋποθέτει μεγάλον αγώνα, που δεν μπορούμε, τις περισσότερες φορές να τον κάνουμε στηριζόμενοι στις δικές μας μόνο δυνάμεις.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
pepiixthis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ...Ευτέρπη - Πέπη

Re: Περί καπνίσματος

Δημοσίευση από pepiixthis »

ΧΑ ΧΑ ΧΑ πάλι εδώ, αυτην την φορά χωρίς τσιγάρο όμως, τα καταφερα(όχι εγω φυσικά) και το δώρο για τον αγώνα μου μεγάλο :28
«στενή η πύλη και τεθλιμμένη οδός η απάγουσα στην ζωήν»
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Περί καπνίσματος

Δημοσίευση από eleimon »

Μπραβο κοριτσακι μου,καλη συνεχεια και καλη δυναμη στον αγωνα σου :8 :8 :8 :8 :8
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
mkazakos
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Ιαν 16, 2009 2:34 pm

Re: Περί καπνίσματος

Δημοσίευση από mkazakos »

Συγχαρητηρια, και καλο κουραγιο. Παντως το τσιγαρο μονο με προσευχη κοβεται. Πρεπει να το ζητησεις για να σου δοθει.
Ενας μοναχος μου ειχε πει, αν μαθουμε να επιβαλουμε/κοβουμε κατι στον ευατο μας, θα μας ειναι ποιο ευκολο αν στο μελλον αναγκαστουμε να κοψουμε κατι παρα την θεληση μας, πχ αμα το πει ο γιατρος. Και πολλοι απο τους καπνιστες αρνιουνται να το κοψουν ακομα και αν τους το επιβαλει ο γιατρος, και οταν θα ρθει το σφραγισμα πολλοι θα προτιμουν να καπνιζουν και να σφραγιστουν παρα να το κοψουν, ετσι θα καταντισουν να προδοσουν τον Χριστο για ενα τσιγαρο.
ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ, ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ
Άβαταρ μέλους
pepiixthis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ...Ευτέρπη - Πέπη

Re: Περί καπνίσματος

Δημοσίευση από pepiixthis »

Όχι δικιά μας προσευχή πάντως( για τον εαυτό μου μιλάω) ευχαριστώ , ευχομαι και στους υπόλοιπους καπνίζοντες εδώ μέσα να έρθει η στιγμή που θα χαιρονται για την νίκη που θα έχουν κάνει αν το κόψουν
«στενή η πύλη και τεθλιμμένη οδός η απάγουσα στην ζωήν»
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”