Τι είναι η μοναξιά?

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Ermite
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 03, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Βόλος-Θεσσαλονίκη-Πάτρα-Αίγιο

Re: Τι είναι η μοναξιά?

Δημοσίευση από Ermite »

Να ξεχωρίζουμε:
Άλλο μοναχικότητα, μονότητα, μόνωση.
Και άλλο Μοναξιά.

Η μοναξιά είναι οδυνηρότατο αίσθημα "μη κοινωνίας", υπαρξιακό κενό, στυφή γεύση μη ύπαρξης..
Ο άνθρωπος είναι "ον κοινωνικό". Θα ζει αληθινά μόνο αν "κοινωνεί", αν μοιράζεται τη ζωή.

Μην ξεχνάμε ότι βασική αιτία είναι ο προσωπικός εγωϊσμός. Μόνοι μας εγκλωβιζόμαστε στο εγώ μας, απογειωνόμαστε τάχα στον ατομισμό, στο συμφέρον, αλλοπαρμένοι με το προσωπικό όφελος και το κέρδος, και τελικά βρισκόμαστε στο κενό με ίλιγγο και ναυτία ανυπόφορη.

Στην παραβολή του Καλού Σαμαρείτη υπάρχει η σημαντικότατη φράση: "τίς τούτων των τριών δοκεί σοι πλησίον γεγονέναι".. Σπάζεις τη μοναξιά, αν βγεις εσύ πρώτος να συναντήσεις τον συνάνθρωπο. Αν γίνεις εσύ άγγελος παρηγοριάς και επικοινωνίας με τον πλησίον. Τελικά εσύ θα ωφεληθείς, αν ξεκινήσεις, ξεχνώντας τον εαυτό σου, να δώσεις παρουσία και ανακούφιση σε αδελφό..

Γνωρίζω άτομα που έμειναν μόνα (πχ χήρες) και κλείστηκαν στο διαμερισματάκι τους και μουχλιάζουν μέσα στην κατάθλιψη και στη γκρίνια, μέσα σε ατέλειωτη μεμψιμοιρία ότι "τους ξεχάσανε όλοι", "αυτός ο αχάριστος ντουνιάς", και ξέρω πολλές άλλες παρόμοιες ψυχές, που δόθηκαν σε έργα φιλανθρωπίας και θάλλουν!..
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Τι είναι η μοναξιά?

Δημοσίευση από smarti »

Ευχαριστώ πολύ Εριμήτη για την απαντηση σας!! :105 :105 Κοιτάω πριν πόσο καιρό είχα γράψει αυτή την ερώτηση...και όντος είναι όπως τα λέτε...για όλα φταίει ο εγωισμός μας..και αυτό το εγώ μας..σκέφτομαι πως εμείς οι άνθρωποι περνάμε από παρόμοιες καταστάσεις αλλά σε διαφορετικές χρονικές περιόδους..και όμως κάποιες φορές ενώ όλα είναι ίδια..εμείς αισθανόμαστε τόσο διαφορετικά!Η ίδια κατάσταση..με διαφορετικά συναισθήματα..κάποιες φορές με υπομονή και τη βοήθεια του Κυρίου ζούμε μία κατάσταση...και ενω κάποια άλλη στιγμή τα βλέπαμε όλα σκούρα..τώρα τα ίδια πράγματα ενω είναι τα ίδια..δεν μας καταβάλουν την καρδιά μας. Κατάλαβε κανείς τίποτα...δεν ξέω αν μπόρεσα να γράψω αυτό που ήθελα να πω... :? :? :oops: :oops:
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
avvas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 17, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Re: Τι είναι η μοναξιά?

Δημοσίευση από avvas »

Πειρασμός.

...«σύ ούν κακοπάθησον ως καλός στρατιώτης του Χριστού.»

Διαβάζω μόνον τις παραθέσεις που επιλέγω να διαβάσω και αγνοώ τις υπόλοιπες
Μην θεωρείς λοιπόν ως δεδομένο πως ότι γράφεις εσύ το διαβάζω και εγώ..
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Τι είναι η μοναξιά?

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

smarti έγραψε:Ευχαριστώ πολύ Εριμήτη για την απαντηση σας!! :105 :105 Κοιτάω πριν πόσο καιρό είχα γράψει αυτή την ερώτηση...και όντος είναι όπως τα λέτε...για όλα φταίει ο εγωισμός μας..και αυτό το εγώ μας..σκέφτομαι πως εμείς οι άνθρωποι περνάμε από παρόμοιες καταστάσεις αλλά σε διαφορετικές χρονικές περιόδους..και όμως κάποιες φορές ενώ όλα είναι ίδια..εμείς αισθανόμαστε τόσο διαφορετικά!Η ίδια κατάσταση..με διαφορετικά συναισθήματα..κάποιες φορές με υπομονή και τη βοήθεια του Κυρίου ζούμε μία κατάσταση...και ενω κάποια άλλη στιγμή τα βλέπαμε όλα σκούρα..τώρα τα ίδια πράγματα ενω είναι τα ίδια..δεν μας καταβάλουν την καρδιά μας. Κατάλαβε κανείς τίποτα...δεν ξέω αν μπόρεσα να γράψω αυτό που ήθελα να πω... :? :? :oops: :oops:
Καταλάβα Σμαραγδί , ο Εγωισμός , και η έλειψη του Τριαδικού Θεού , αυτό είναι μοναξιά.


Νάναι ευλογημένο

Υ.Γ. Που είναι η Θεοδώρα η Ελπίδσα ??
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Τι είναι η μοναξιά?

Δημοσίευση από smarti »

Captain Yiannis έγραψε:
smarti έγραψε:Ευχαριστώ πολύ Εριμήτη για την απαντηση σας!! :105 :105 Κοιτάω πριν πόσο καιρό είχα γράψει αυτή την ερώτηση...και όντος είναι όπως τα λέτε...για όλα φταίει ο εγωισμός μας..και αυτό το εγώ μας..σκέφτομαι πως εμείς οι άνθρωποι περνάμε από παρόμοιες καταστάσεις αλλά σε διαφορετικές χρονικές περιόδους..και όμως κάποιες φορές ενώ όλα είναι ίδια..εμείς αισθανόμαστε τόσο διαφορετικά!Η ίδια κατάσταση..με διαφορετικά συναισθήματα..κάποιες φορές με υπομονή και τη βοήθεια του Κυρίου ζούμε μία κατάσταση...και ενω κάποια άλλη στιγμή τα βλέπαμε όλα σκούρα..τώρα τα ίδια πράγματα ενω είναι τα ίδια..δεν μας καταβάλουν την καρδιά μας. Κατάλαβε κανείς τίποτα...δεν ξέω αν μπόρεσα να γράψω αυτό που ήθελα να πω... :? :? :oops: :oops:
Καταλάβα Σμαραγδί , ο Εγωισμός , και η έλειψη του Τριαδικού Θεού , αυτό είναι μοναξιά.


Νάναι ευλογημένο

Υ.Γ. Που είναι η Θεοδώρα η Ελπίδσα ??
Δεν ξέρω κύριε Γιάννη..που είναι....πριν 2 βδομάδες περίπου που μίλησα με την Ελπίδα ήταν καλά και η Θεοδώρα μας αυτή τη στιγμή δεν ξέρω τι κάνει...μέσα στο καλοκαίρι που μιλήσαμε ήταν καλά... :smile: :smile:
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
calendula
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Δευ Μαρ 16, 2009 2:00 pm
Τοποθεσία: Όπου γης...

Re: Τι είναι η μοναξιά?

Δημοσίευση από calendula »

Μοναξια ειναι οταν Εσυ εχεις κρυφτει απο εμενα.
Κράτα με Χριστέ μου να μην σου φύγω...
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Τι είναι η μοναξιά?

Δημοσίευση από smarti »

calendula έγραψε:Μοναξια ειναι οταν Εσυ εχεις κρυφτει απο εμενα.
Πως το εννοείς αυτό calendula?? Μπορείς αν θέλεις να μου το εξηγήσεις? :7 :7 Αν θέλεις βέβαια! :105
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
calendula
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Δευ Μαρ 16, 2009 2:00 pm
Τοποθεσία: Όπου γης...

Re: Τι είναι η μοναξιά?

Δημοσίευση από calendula »

Εσυ ο Θεος μου.
Κράτα με Χριστέ μου να μην σου φύγω...
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Τι είναι η μοναξιά?

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Ηταν σαφές και γραμμένο με κεφαλαίο Ε.
Και ήταν και πολύ όμορφο.
Αλλά και μικρό ε να ήταν, πάλι σωστό θα ήταν νομίζω.
Με την έννοια εσύ- ο άλλος , ο οποιοσδήποτε άνθρωπος, ο πλησίον μου. Ο προσδιορισμός της μοναξιάς εξάλλου έχει δύο παραμέτρους έτσι κι'αλλιώς.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Τι είναι η μοναξιά?

Δημοσίευση από smarti »

Να είστε καλά σας ευχαριστώ πολύ που μου το εξηγήσατε. Παναγιώτη να ξέρεις είμαι λίγο αργόστροφη...γι αυτό μην με παρεξηγεις για τις πολλές ερωτήσεις μου :oops: :oops: Σας ευχαριστώ πολύ. Και έχετε και απόλυτα δίκαιο..με την όμορφη απάντηση σας πάνω στην ερώτηση! :105 :105
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”