Τι είναι η μοναξιά?

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
nhfaliamethh
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2006 5:00 am
Επικοινωνία:

Re: Τι είναι η μοναξιά?

Δημοσίευση από nhfaliamethh »

μου θυμισες αυτο..

"Ένας μου λείπει, όλοι απουσιάζουν
Είναι παρών, τους έχω όλους"


απο δω http://animusanimus.blogspot.com/2008/03/blog-post.html
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Τι είναι η μοναξιά?

Δημοσίευση από smarti »

Σε ευχαριστω.....!
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
theodora
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: https://theomezcrochet.blogspot.com/
Επικοινωνία:

Re: Τι είναι η μοναξιά?

Δημοσίευση από theodora »

Δηλαδή, μπορούμε να χαρίζουμε κάτι που μας λείπει. (ένας γιατρός δεν δίνει υγεία, ενώ ο ίδιος μπορεί να είναι άρρωστος?) κάπως έτσι το νιώθω.
Τον μόνον που μπορεί ν΄αγαπήσεις είναι ο Θεός.
Τους ανθρώπους τους αγαπάς γιά να τους πας ή για να σε πάνε στο Θεό.
lazarr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 13, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Λάζαρος @ Περιστέρι

Re: Τι είναι η μοναξιά?

Δημοσίευση από lazarr »

theodora έγραψε:Δηλαδή, μπορούμε να χαρίζουμε κάτι που μας λείπει. (ένας γιατρός δεν δίνει υγεία, ενώ ο ίδιος μπορεί να είναι άρρωστος?) κάπως έτσι το νιώθω.
Όπως ο άγιος Σπυρίδων που ενώ με την προσευχή του ανέστησε το παιδί μιας αλλόθρησκης, όταν πέθανε η μονάκριβη κόρη του δεν ζήτησε από το Θεό να την αναστήσει!
Χριστός γαρ εγήγερται, ευφροσύνη αιώνιος...
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Τι είναι η μοναξιά?

Δημοσίευση από eleimon »

Σμαρουλα μου οι μοναχοι μας στο Αγιο Ορος κανουνε σαν μικρα παιδακια απ τη χαρα τους,και μιλαω για τους μοναχους που ζουν σε σκητες,και ζουν ολομοναχοι,μακρια απο τους υπολοιπους μοναχους που ζουν στα μοναστηρια,χαιρονται τη μοναξια τους,που στην ουσια δεν ειναι μοναξια,εμεις τους βλεπουμε σαν μοναχους,αυτοι βρισκονται στην αγκαλια της Παναγιας μας και ειναι γεματοι απ την Αγαπη Της.
Πιστευω οτι αν εισαι κοντα στο Θεο δε νιωθεις ποτε μονος,η ελλειψη του Θεου τα κανει ολα..φερνει τη μοναξια,τη δυστηχια,τη μιζερια,το αγχος...Με το Χριστο στη καρδια μας αντιμετωπιζουμε τα παντα και δε νιωθουμε ποτε μονοι,αισθανομαστε το φυλακα Αγγελο μας,που βρισκεται καθε λεπτο διπλα μας και μας προστατευει απο καθε κακο..
Ας προσπαθησουμε λιγο να μιμηθουμε τους γερονταδες μας,να εναποθεσουμε τη ζωη μας στο χερια του Θεου και θα γινουμε αλλοι ανθρωποι...μακαρι να μπορουσα να το κανω κι εγω....ολο θεωριες ειμαι!!!!τουλαχιστον καθε βραδυ Τον παρακαλαω να μου αυξανει τη πιστη μου,και να με οδηγει να κανω το Θελημα Του.Αυτο πιστευω οτι πρεπει να κανουμε ολοι μας,τη ζωη μας και τα προβληματα μας στα Χερια Του!!!
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
dora gian
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 1:56 pm

Re: Τι είναι η μοναξιά?

Δημοσίευση από dora gian »

ΚΑΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΜΟΝΑΞΙΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ ΚΑΤΑΚΕΡΜΑΤΙΣΜΟΣ
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25042
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Τι είναι η μοναξιά?

Δημοσίευση από aposal »

smarti έγραψε:Βρε παιδια, εγω μια πολυ απλη ερωτηση σας εκανα και εσεις μου βαζετε τα δυσκολα...αντε να βρω τωρα μυαλο να σκεφτω......!
Εσεις δεν νιωθετε ποτε μοναξια στη ψυχη σας?
Έχω την άποψη πως όλοι μας, κάποια στιγμή, νιώθουμε μοναξιά. Άλλοι πιο συχνά, άλλοι λιγότερο. Είναι κι αυτό ένα σύμπτωμα της απομάκρυνσής μας από την αγάπη του Χριστού μας, που χαρακτηρίζει την σύγχρονη καταναλωτική εποχή.
Νομίζω ότι σήμερα δεν παίρνουμε, και γι' αυτό δεν μπορούμε να δώσουμε, αγάπη. Την έχουμε αντικαταστήσει με την κατανάλωση υλικών αγαθών. Αυτά έχουμε, αυτά δίνουμε.
Σπίτια, εξοχικά, αυτοκίνητα, τηλεοράσεις LCD-TFT, βίντεο, κάμερες, υπολογιστές, κινητά, ασύρματα, ευρυζωνικά δίκτυα για γρήγορο Internet, ταξίδια αναψυχής σε εξωτικά μέρη κλπ.
Κι ομως είμαστε μόνοι. Μακριά από τον Θεό, μας λείπει η Χάρη Του και χωρίς αυτήν δεν μπορούμε ούτε καν να επικοινωνήσουμε. Είμαστε μία σύγχρονη Βαβέλ. Μιλάμε χωρίς να καταλαβαίνουμε ο ένας τον άλλον. Παρεξηγούμε, παραπληροφορούμε, δημιουργούμε σύγχυση.
Απομακρυνόμαστε ο ένας από τον άλλον. Δεν αισθανόμαστε τις ανησυχίες, τις αγωνίες, το άγχος, την κόλαση που πιθανόν να βιώνει το αγαπημένο μας πρόσωπο.
Όλα αυτά βεβαίως δεν λύνονται με την επιστήμη και την τεχνολογία, ούτε με νέες τεχνικές επικοινωνίας.
Λύνονται με τον πνευματικό αγώνα που πρέπει να κάνουμε για να προσεγγίσουμε τον Δημιουργό μας και με τη χάρη Του να αντιστρέψουμε το κλίμα.
Και είναι μακρύς ο δρόμος, γι' αυτό ας οπλιστούμε με υπομονή.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
grigoria-ka
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Δευ Μαρ 16, 2009 1:59 pm

η μοναξια...

Δημοσίευση από grigoria-ka »

πολλοι ανθρωοι νιωθουν μονοι...λενε δεν εχω κανεναν,ειχα διαβασει σε καποιο βιβλιο κ ενας γεροντας ειπε:<<δεν ειμαστε μονοι,εχουμε τον φυλακα αγγελο μας,που ειναι διπλα μας,δεν μας αφηνη ο θεος να ημαστε μονοι>>.δεν τον βλεπουμε αλλα ειναι διπλα μας,ο Θεος μας εχει οικονομηση τα παντα,κ εμεις τι κανουμε? :25 :25 :25
Η ΑΓΑΠΗ ΠΑΝΤΑ ΣΤΕΓΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΕΛΠΙΖΕΙ,
ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΜΕΝΕΙ.
Συνταξιδιώτης
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 6:28 pm

Re: η μοναξια...

Δημοσίευση από Συνταξιδιώτης »

Οι Γέροντες έχουν φτάσει σε μεγάλα πνευματικά μέτρα και νιώθουν αυτήν την παρηγοριά.Διάβασα το κείμενο και παρηγορήθηκα και εγώ.Αλλά σε λίγη ώρα πιθανόν να το έχω ξεχάσει διότι στην πόλη οι περισπασμοί είναι πολλοί και δε σε αφήνουν να συγκεντρωθείς πνευματικά.Υπάρχουν βέβαια και ασκητές όπως λέμε μέσα στον κόσμο.Προσωπικά πιστεύω ότι ο πιστός(επειδή ως γνωστόν:"O άνθρωπος δεν είναι καλό να μένει μόνος"),θα πρέπει να επιλέγει ή τον έγγαμο βίο ή το μοναχικό βίο.Τώρα αν δε θέλει να παντρευτεί και δεν έχει τις απαραίτητες πνευματικές δυνάμεις για να μονάσει,αναγκαστικά θα διαλέξει τη μοναχικότητα στον κόσμο.Πάντα βέβαια αυτές οι επιλογές γίνονται και με τη συζήτηση με τον πνευματικό πατέρα.
Άβαταρ μέλους
vivika
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 939
Εγγραφή: Τετ Σεπ 09, 2009 7:39 pm
Τοποθεσία: Βίβιαν@Ν.Φ.

Re: Τι είναι η μοναξιά?

Δημοσίευση από vivika »

Όταν κάποιος είναι ή ζει μόνος χωρίς συντροφιά ή γενικά επικοινωνία με άλλους ανθρώπους βρίσκεται σε κατάσταση που ορίζεται ως μοναξιά.
Όταν δεν υπάρχει κάτι άλλο γύρω μας υπάρχει ερημιά που είναι μια μορφή μοναξιάς.

Κάποιοι επιλέγουν τη μοναξιά τους ή τις στιγμές που θέλουν να είναι μόνοι τους.

Κάποιοι φοβούνται τη μοναξιά...
Κάποιοι αγαπούν τη μοναξιά τους...

Το δύσκολο είναι στη διάγνωση μοναξιάς της ψυχής, γιατί εκεί μόνο αν γνωρίζει ή θέλει να μάθει η ψυχή που βρίσκεται στην κατάσταση αυτή το Θεό υπάρχει ελπίδα...

Εύχομαι, ελπίζω και προσεύχομαι ο Θεός να μην αφήνει τα πλάσματά Του στην απελπισία, την απόγνωση ακόμα και στην τρέλα που μπορεί να οδηγήσει η μοναξιά της ψυχής όταν βρίσκονται μακριά Του.
«Γρηγορεῖτε καί προσεύχεσθε, ἵνα μή εἰσέλθητε εἰς πειρασμόν» Ματθ. κστ' 41
Ω Θεέ μου, δώσε μου τη δύναμη να αλλάξω αυτά που μπορώ, την υπομονή να αντέξω αυτά που δεν μπορώ,
και τη σοφία για να γνωρίζω τη διαφορά μεταξύ τους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”