Για το κοριτσάκι μου !!!!!!

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: για το κοριτσακι μου !!!!!!

Δημοσίευση από eleimon »

Σας ευχαριστω παρα πολυ ολους σας ειλικρινεστατα,και οσους απαντησαν δημοσια και αρκετους που μου απαντησαν σε π.μ.Το προβλημα θελω να σας πω οτι ειναι περισσοτερο δικο μου,το παιδακι εχει μεγαλωσει φυσιολογικοτατα και δεχεται το προβλημα του κανονικα και χωρις παραξενιες.Σαυτο εχει βοηθησει παρα πολυ η επαφη του με την εκκλησια και τον πνευματικο μας,συν οτι της εχω διαβασει αρκετες ιστοριουλες απο το γεροντα Παισιο οπως αυτη που ανεφερε ο Αποστολης παραπανω.Οσο για το αν εχω παρει λαθος δρομο επειδη του ανεφερα σε καποιες αποριες του να το δει σαν ευλογια απ το Θεο,δε το ανεφερα τυχαια,του εδωσα παραδειγματα μεσα απο τους γερονταδες μας,μεσα απ την ιδια τη ζωη,το ιδιο βεβαια και ο πνευματικος μας.Εγω σαν μανα απλως,και εχοντας επιγνωση της αναξιοτητας μου ως προς το Δημιουργο μου,και λογω ελλειψης πιστης,ανησυχω για το μελλον της.
Μεσα απ τη καρδια μου σας ευχομαι ολοι σας να εχετε υγεια,και ευλογια Κυριου!!!!
Ευχαριστω για την στηριξη σας!!!!
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
efraim21
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: Παρ Σεπ 05, 2008 5:00 am

Re: για το κοριτσακι μου !!!!!!

Δημοσίευση από efraim21 »

Πρέπει να της πεις ότι αυτό που βλέπει σαν μειονεξία στην πραγματικότητα είναι
το δώρο του θεού και αυτό που θα της δώσει το διαβατήριο γιά την θεία Χάρη του.
Κάνε την να το δει σαν πλεονέκτημα και έτσι είναι στην πραγματικότητα ο θεός έχει ήδη προβλέψει
γι αυτή πόσους νομίζεις ότι επισκέπτεται έτσι φανερά και ανοικτά.
Γιά τον ερχομό του λέει ο ΗΣΑΙΑΣ στο 35 κεφ και τι περιμένει τους ανθρώπους που οι άλλοι λένε ότι έχουν <<πρόβλημα>> (..αυτός ήξει και σώσει ημάς.τότε ανοιχθήσονται οφθαλμοί τυφλών,και ώτα κωφών ακούσονται .ΤΟΤΕ ΑΛΕΙΤΑΙ ΩΣ ΕΛΑΦΟΣ Ο ΧΩΛΟΣ,τρανή δε έσται γλώσσα μογιλάλων,ότι ερράγη εν τη ερήμω ύδωρ..)http://www.myriobiblos.gr/bible/ot/chap ... 43&page=35 προφητεύει ο ΗΣΑΙΑΣ ότι όταν έλθει το Ύδωρ το Ζών ο κουτσός θα τρέχει σαν το ελάφι ποιό γρήγορα και από τους <<υγιείς>> δηλαδή.
filli
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2008 11:20 pm

Re: για το κοριτσακι μου !!!!!!

Δημοσίευση από filli »

Eλπιδα μας, ας ειναι ο Χριστος ελπιδα μας ! Αυτος θα σου τα φερει κατα πως πρεπει.
Σκεφτομουν ομως οτι επειδη ολοκληρη η κοινωνια μας ειναι εσωστρεφης, αδυνατουμε να υποψιαστουμε το προβλημα του διπλανου μας και εστιαζουμε μονο στα δικα μας θεωροντας τα ανυπερβλητα . Ξεχναμε οτι η θεραπεια μας , ηλυση του προβληματος μας μπορει να περναει απο τον πλησιον. Οταν δινεις ξεχνας τον εαυτο σου, ξεχνα ... υνεχιζεις. Η ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι πρεπει να μαθεις στο παιδι σου να νοιαζεται για τους ανθρωπους μεσα απο την φιλανθρωπια. Πηγαινε την μια βολτα στα νοσοκομεια, στα ορφανοτροφεια να δει οτι υπαρχει πολυς πονος στον κοσμο .Μαθε της να δινει. Βρες της τροπο να γινει χρησιμη στους ανθρωπους με το δικο σου παραδειγμα. Αυτα Απο μενα μαζι μετην αγαπη μου!
Υ Γ : Ολα ειναι δυνατα για το Θεο.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: για το κοριτσακι μου !!!!!!

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Σεβαστή μου Ελπίδα , θα ήθελα να σου πω ότι στο συγγενικό μου περιβάλον έχωμαι ένα παρόμοιο πρόβλημα.
Με πολύ αγάπη σου λέω ότι , δεν είχε κανένα πρόβλημα με τον γάμο. Μάλιστα κοιμήθηκε ο πρώτος σύζυγος ένας εξαιρετικός άνθρωπος και αυτό δεν ήταν πρόβλημα να συνεχίσει την ζωή της.
Έχε εμπιστοσύνη σε Αυτόν και δεν θα σε απογοητεύση.
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
ANTREAS
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: Τετ Μαρ 07, 2007 6:00 am

Re: για το κοριτσακι μου !!!!!!

Δημοσίευση από ANTREAS »

ελπιδα εγω δεν μπορω να σου πω τιποτα αλλο εκτος απο το καλη δυναμη και καλη υπομονη..αν και πιστευω οτι ολα θα πανε καλα...θα βοηθησει και ο καλος μας Θεος και ολα θα ειναι μια χαρα..
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Για το κοριτσάκι μου !!!!!!

Δημοσίευση από eleimon »

Θα ηθελα να σας παρακαλεσω κατι.....επειδη απο μερα σε μερα περιμενω το ok να μπει χειρουργειο η μικρη μου και θαναι πολυ συντομη αυτη η μερα γιατι τελικα λογω των προβληματων στα δημοσια νοσοκομεια, η επεμβαση θα γινει σε ιδιωτικο,οσοι εχετε τη δυνατοτητα προσθεστε το ονομα Δημητρα στις προσευχες σας....η επεμβαση ειναι εποδυνη κι επειδη την εχουμε ξαναπερασει πριν 4 χρονια κι εχω δει το ποσο υπεφερε απ τους πονους,ζηταω τη βοηθεια σας για μια προσευχη που ειμαι σιγουρη οτι θα την κανει να ξεπερασει πολυ πιο γρηγορα τους πονους του χειρουργειου...

Σας ευχαριστω εκ των προτερων....!!!!! :8 :8 :8
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
elens
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2010 5:34 am

Re: Για το κοριτσάκι μου !!!!!!

Δημοσίευση από elens »

Πόνος και για σένα μεγάλος..Ευχόμαστε από την καρδιά μας το Ελεος του Θεού μας να σας σκεπάζει πλούσια και να σας στηρίξει, όπως γίνεται μυστικά σε τέτοιες δοκιμασίες.. Η προσευχή μας είναι ειλικρινής αλλά αδύναμη, θα δώσουμε το όνομα της και σε δύο μοναστήρια. Η Παναγία μας να σας έχει στην αγκαλιά της!
"Το έλεός σου Κύριε καταδιώξει με, πάσας τας ημέρας της ζωής μου"
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Για το κοριτσάκι μου !!!!!!

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Κουράγιο Ελπίδα, κουράγιο Δήμητρα.

Θα έχετε μιά μικρή προσευχούλα και από μας.

Ολα να πάνε καλά με τη Βοήθεια του Θεού.

Καλή δύναμη Ελπίδα μου.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Για το κοριτσάκι μου !!!!!!

Δημοσίευση από stathis73 »

ΕΥΧΟΜΑΙ Ο ΑΓΙΟΣ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΩΝ, Ο ΑΓΙΟΣ ΛΟΥΚΑΣ, ΟΙ ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΛΕΥΡΟ ΣΑΣ ΕΛΠΙΔΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΕΤΕΦΕΡΕ Ο ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΠΑΤΡΟΣ ΠΑΙΣΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΙΟ ΣΩΣΤΑ.
ΑΓΝΩΣΤΑΙ ΟΙ ΒΟΥΛΕΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΑΠΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΟΝ ΚΥΡΙΟΣ ΑΓΑΠΑ ΠΑΙΔΕΥΕΙ,
ΕΥΧΟΜΑΙ Η ΚΥΡΑ ΜΑΣ Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΛΕΥΡΟ ΣΑΣ.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Για το κοριτσάκι μου !!!!!!

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Ολα θα πανε καλα να εισε σιγουρη καλη μου ελπιδα
περαστικα στην μικρη
καλο κουραγιο να σας δινει ο Κυριος
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”