Ξόρκια και μαγεία....ΜΑΚΡΙΑ!!!!!!

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Ξόρκια και μαγεία....ΜΑΚΡΙΑ!!!!!!

Δημοσίευση από eleimon »

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΞΟΡΚΙΑ ;


Πολλοί πιστεύουν ότι τά «ξόρκια είναι το ίδιο πράγμα με τούς εξορκισμούς τής Εκκλησίας εναντίον τών πονηρών πνευμάτων.

Κι΄αυτό, γιατί τά λεγόμενα "ξόρκια" περιέχουν καί κάποιες αναφορές τού ονόματος τού Χριστού, της Παναγίας, και των Αγίων.

Είναι λάθος μέγα!

Γιατί όχι μόνον δεν έχουν σχέση με την Ορθόδοξη Εκκλησία, αλλά είναι εντέχνως τοποθετημένα λόγια και προσευχές έτσι, προς παραπλάνηση των ανθρώπων.

Η περίπτωση θυμίζει το πάθημα των Εβραίων εξορκιστών στην Εφεσσο, δηλαδή τών επτά παιδιών τού αρχιερέως Σκευά, πού θέλησαν, άν και δεν πίστευαν στον Χριστό, να χρησιμοποιήσουν το όνομα Του για να εξορκίσουν δαιμονισμένους.

Τότε, τό πονηρό πνεύμα τους αποκρίθηκε.

--Τόν Ιησού τον γνωρίζω, καθώς και τον Απόστολο Παύλο.

Εσείς, ποιοί είστε όμως πού χρησιμοποιείτε τό όνομά του χωρίς νά τό πιστεύετε; (Πράξεις Αποστόλων ΙΘ΄15).

Και ορμώντας επάνω τους, ο άνθρωπος πού ήταν κυριευμένος από το πονηρό πνεύμα, τούς ξέσχισε αγανακτισμένος ...;

Είναι ποτέ δυνατόν νά φωνάζει κανείς τόν Χριστό και τόν διάβολο μαζί, γιά νά γίνει καλά, όπως λέει καί τό παρακάτω ξόρκι;

" Έλα Χριστέ και Παναγιά, και ...;τό αερικό μαζί, και κάνετε καλά τόν τάδε ...;" .

¨Η ακόμη, στό ξόρκι τού ίκτερου πού λένε,

" Πρώτα ό Χριστός, και δεύτερος ό ...; χρυσός ".

Κάθε ξόρκι έχει μαγική προέλευση. Ακόμη και αυτό το φτύσιμο " νά μή βασκαθείς " πού συνηθίζεται από κάποιους ανθρώπους έχει ένα μυστικό νόημα. Επειδή έχει καθιερωθεί όμως, δυστυχώς περνάει απαρατήρητο ...;

Εκείνος πού φτύνει, ασχημίζει, ρυπαίνει καί βρωμίζει θα λέγαμε, την εικόνα τού Θεού πού εμπεριέχεται σε κάθε συνάνθρωπό μας.

Το φτύσιμο, από μόνο του, είναι μία πράξη αποδοκιμασίας στην καθημερινή μας ζωή, και δεν έχει σχέση με τον εμπτυσμό, πού γίνεται συμβολικά στις εξορκιστικές ευχές του βαπτίσματος από τον ανάδοχο υπέρ του βαπτιζομένου, καί πού συμβολίζει την απομάκρυνσή μας από τά έργα του διαβόλου και τήν σύνταξί μας με τον Χριστό.

Τό ότι τά " ξόρκια " είναι σατανικά, αποδεικνύεται καί από τά πράγματα πού χρησιμοποιούνται.

Όπως, τό μαυρομάνικο μαχαίρι, η πεντάλφα, η κασιδιάρα πέτρα, οι σταγόνες λαδιού, τά αναμμένα κάρβουνα, η κόκκινη κλωστή, κλπ.

Η καλυτέρευση πού μερικές φορές παρατηρείται από ξόρκια και ξεματιάσματα είναι προσωρινή, και μοιάζει σαν ένα φράξιμο ποντικότρυπας, για να σού πεταχτούν κάποιο καιρό αργότερα οι ποντικοί, από άλλες τρύπες και με διαφορετικό πρόσωπο ...;

Νά σού ξαναγυρίσουν δηλαδή περιστατικά και ασθένειες, πού ούτε κάν τις φανταζόσουνα.

Είναι ποτέ δυνατόν τά πονηρά πνεύματα πού δεν έχουν ίχνος αγάπης μέσα τους, να θέλουνε το καλό μας, ώστε να γίνουμε καλά, με τήν λευκή - " καλή " μαγεία τους;

Συνήθως, τό ξεμάτιασμα με λάδι από την κυρά-Κατίνα της γειτονιάς, για να περάσει ο πονοκέφαλος, ανοίγει τον δρόμο στην δημιουργία εμπιστοσύνης στις ξορκίστρες και στις "ξομπλιάστρες " πού λέει ο λαός, και αυτός είναι και ο απώτερος στόχος των πνευμάτων του σκότους.

Δηλαδή, όσο το δυνατόν πιό μακρυά από τις ευχές των ιερέων και της Εκκλησίας!

" Θεραπεύουσι τό σώμα οι δαίμονες; " ρωτάει σε ένα βιβλίο του ο άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος.

Και συνεχίζει,

" Γέλως ταύτα και μύθοι. Επιβουλεύειν καί καταβλάπτειν, ού θεραπεύειν ίσασιν οι δαίμονες ".

Πρόσκαιρα σταματούν τό κακό, πού εκείνοι μάς προξένησαν, για νά πιστέψουμε σ΄ αυτούς και να μάς πάρουν μαζί τους στην αιώνια κόλαση ...;

Ο Αγιος Νικόδημος ο Αγιορείτης, γράφει.

" Μή απατάσαι λοιπόν, Χριστιανέ, αλλά μάθε ότι, ούτε ο λύκος γίνεται πρόβατο ποτέ, κατά την παροιμία, ούτε ο διάβολος γίνεται ποτέ γιατρός κατά την πράξη..."



ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ


Ανάλογα με τον επιδιωκόμενο σκοπό είναι και τά συμπτώματα.

Το ερώτημα είναι, για ποιόν ακριβώς λόγο έκαναν τά μάγια;

Γιά να διαλύσουν μία ευτυχισμένη οικογένεια;

Γιά νά μείνουν ανύπανδρα τά παιδιά;

Γιά να χωρίσουν ένα ζευγάρι;

Γιά να μη κάνει παιδιά το ζευγάρι;

Γιά να πέσει ένα πρόσωπο σε αμαρτία με άλλο, (συγκεκριμένο πρόσωπο);

Γιά να «δεθεί» ο άνδρας ή η γυναίκα, και να μη μπορούν να συνέλθουν σαν σύζυγοι;

Γιά να αρρωστήσουν κάποιο πρόσωπο, να σκοτωθεί, ή να λιώσει στο κρεββάτι;

Γιά να τού κλείσουν τήν επιχείρηση;

Καί πολλά άλλα...

Συνήθη συμπτώματα ενός ανθρώπου πού υποφέρει από μαγεία είναι,

Τρομεροί πονοκέφαλοι, γκρίνιες με τό παραμικρό, φοβίες ή μελαγχολίες αδικαιολόγητες, πόνοι καί αρρώστιες απανωτές και οι γιατροί να μη βρίσκουν τίποτα, αδικαιολόγητες οικονομικές δυσκολίες κλπ.- κλπ.



ΠΩΣ ΘΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΟΥΜΕ ;


Μοναδική ασφάλεια στά όσα πιο πάνω αναφέραμε, είναι η καταφυγή μας στον Χριστό και στην Ορθόδοξη Εκκλησία Του.

Αυτό, είναι και τό μόνο πού φοβάται ο πειρασμός.

Ας δούμε όμως ένα παράδειγμα, όπως τό βρήκαμε καταχωρημένο, στό ενδιαφέρον πράγματι βιβλίο

" ΠΩΣ ΛΥΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΜΑΓΙΑ ",

τού Αρχιμανδρίτου Νεκταρίου Μουλατσιώτη, καθηγουμένου της Ιεράς Μονής των Αγίων Σεραφείμ του Σαρώφ και Αγίου Αυγουστίνου, στό Τρίκορφο Δωρίδος.
Μερικά αποσπάσματα πού αναφέρει ό ηγούμενος τής μονής...

" Ήλθε πρό ημερών μιά οικογένεια και μάς έλεγε ότι στο σπίτι τους συμβαίνουν περίεργα πράγματα.

Τρίζουν τά κάδρα τους, έχουν γκρίνια και τσακωμούς αδικαιολόγητους, τά οικονομικά τους πάνε από το κακό στο χειρότερο, αρρώστιες τούς βασανίζουν συχνά και οι γιατροί δεν βρίσκουν τίποτα, κλπ.

Τότε τούς ερωτώ:

-- Εκκλησία πηγαίνετε τις Κυριακές;

-- Όχι, μού απαντούν.

-- Εξομολογείσθε;

--Όχι!.

-- Κοινωνάτε;

-- Όχι!

-- Προσευχή κάνετε, τό πρωί και τό βράδυ;

--Όχι!

--Νηστεύετε τήν Τετάρτη, Παρασκευή, Σαρακοστές;

--Όχι!

-- Αγιασμό πίνετε καί τρώτε αντίδωρο κάθε πρωί;

-- Αγιασμό ή ευχέλαιο κάνετε στο σπίτι σας;

-- Αγία Γραφή, θρησκευτικά βιβλία, διαβάζετε;

-- Όχι!

Τί περιμένετε τότε αγαπητοί μου;

Μέσα σας δεν υπάρχει Θεός, δεν υπάρχει Χριστός, έχει φύγει. Μόνο διάβολος υπάρχει, γι΄αυτό και πάτε κατά διαβόλου. Οπου διάβολος εκεί κακό, γκρίνιες, αρρώστιες, τσακωμοί, συμφορές, φασαρίες...

Όπου υπάρχει Θεός εκεί επικρατεί χαρά, ειρήνη, υγεία, αγάπη. Βάλτε τόν Θεό μέσα στο σπίτι σας αν θέλετε να φυλαχτείτε από κάθε κακό. Γιατί ο σατανάς βλέποντας τον Χριστό στην καρδιά σας φεύγει μακρυά ...;"

Ο μοναδικός τρόπος διαλύσεως κάθε μαγείας, αλλά και θεραπείας από δαιμονισμό (κατάληψη δηλαδή από πονηρά πνεύματα, γιατί συμβαίνουν δυστυχώς και αυτά), είναι η μετάνοια καί ο εσωτερικός πόνος για όσα μέχρι σήμερα, απέναντι Θεού και ανθρώπων διαπράξαμε.

Είναι ακόμη, καί ή επανόρθωση, όπου γίνεται, τών καταστροφών μας, ή ειλικρινής και ξεκάθαρη εξομολόγηση από παιδικής ηλικίας, ή τακτική Αγία Κοινωνία καί εφ΄όσον μάς επιτρέπει ο πνευματικός μας, καί ή συνεπής Χριστιανική, νέα ζωή μας ...;


πηγη Ορθοδοξο Καταφυγιο
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
vasilikirimp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1403
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Re: Ξορκια και μαγεια....ΜΑΚΡΙΑ!!!!!!

Δημοσίευση από vasilikirimp »

Η ευχή κατά της Βασκανίας ;

Η προσευχή του Αγίου Κυπριανού ;

Η εκκλησία αποδέχεται ότι υπάρχει βασκανία , δέχεται ότι υπάρχει μαγεία ή σατανική ενέργεια.

Αυτό που έχω απορία απο που πηγάζει και πως το αποδέχεται η εκκλησία είναι η βασκανία.

Αν μπορεί κάποιος ας μου το εξηγήσει.
Άβαταρ μέλους
pepiixthis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ...Ευτέρπη - Πέπη

Re: Ξορκια και μαγεια....ΜΑΚΡΙΑ!!!!!!

Δημοσίευση από pepiixthis »

Dιάβασε το βιβλίο του Αγίου Κυπριανού και Αυτός μάγος ήταν αλλά θα βρείς όλες σου τις απορίες εκεί
«στενή η πύλη και τεθλιμμένη οδός η απάγουσα στην ζωήν»
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Ξορκια και μαγεια....ΜΑΚΡΙΑ!!!!!!

Δημοσίευση από eleimon »

Δε καταλαβα Βασιλικη μου την απορια σου...παντως την βασκανια εγω προσωπικα την εχω γλωσσοφαγια κι οχι αυτα που λενε ειναι ομορφος και τον ματιασανε.....με τον πνευματικο μου που το εχω συζητησει εκεινος δεν δεχεται τιποτα αλλο εκτος απο την ευχη που διαβαζει ο ιερεας για τη βασκανια και τα περιεχει ολα μεσα.
Κι οταν λεω ολα εννοω οτι μπορει να προκαλεσει ο ανθρωπος με την κατακριση,τη ζηλεια,το φθονο για το συνανθρωπο του,εμεις το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να προσευχομαστε γι αυτους τους ανθρωπους να τους ελεησει ο Κυριος.
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25047
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ξορκια και μαγεια....ΜΑΚΡΙΑ!!!!!!

Δημοσίευση από aposal »

Οι γνώσεις μου δεν είναι ιδιαίτερα πολλές, γι' αυτό παρακαλώ να με διορθώσετε όσοι γνωρίζετε το αντικείμενο.
Έχω την άποψη πως είτε μιλάμε για μάγια, είτε για βασκανία (μάτιασμα) μιλάμε για ενέργεια του διαβόλου εναντίον κάποιου ανθρώπου.
Τα μάγια προϋποθέτουν σατανιστική λατρεία από κάποιον ιερέα του σατανά (αντίστοιχη της δικής μας Θείας Λειτουργίας), κατά τη διάρκεια της οποίας γίνεται αναφορά στο όνομα του ανθρώπου που θέλουν να βλάψουν.
Στη βασκανία, ο διάβολος ενεργεί αυταπάγγελτα, παίρνει δηλαδή μόνος του την πρωτοβουλία, χωρίς να του το ζητήσει κανείς, εξ αιτίας των πολύ κακών συναισθημάτων που τρέφει κάποιος για τον συνάνθρωπό του.
Αν λχ εγώ ζηλεύω, ή μισώ τον συνάδελφό μου Διονύση, το συναίσθημα αυτό αποτελεί τροφή για τον διάβολο και του δίνει και το ελεύθερο να επέμβει εναντίον του Διονύση. Το τι ακριβώς θα υποστεί ο Διονύσης από τον διάβολο είτε μέσω μαγείας (που είναι πιο ισχυρή), είτε μέσω βασκανίας, εξαρτάται από το πόσο καλά θωρακισμένος (πνευματικά) είναι. Μπορεί να του προκληθεί από θανάσιμος τραυματισμός, ή αρρώστια, έως τίποτε απολύτως.
Πολύ κόσμος πιστεύλει ότι τα μάγια και όλα τα συναφή φεύγουν με εξορκισμό. Αυτό είναι λάθος. Οι εξορκισμοί είναι προσευχές και δεν μπορούν να συγκριθούν με την μετάνοια, την ειλικρινή εξομολόγηση και την μετάληψη της Θείας Κοινωνίας, που είναι και τα μόνα που θωρακίζουν τέλεια τον Χριστιανό. Οι εξορκισμοί συνήθως γίνονται σε άτομα που για διάφορους λόγους δεν μπορούν μόνα τους να εξομολογηθούν και αποσκοπούν στο να τους φέρουν σε μια τέτοια κατάσταση, ώστε να μετανοήσουν, να εξομολογηθούν και να μεταλάβουν τον Χριστό.

Παραθέτω σχετικά αποσπάσματα από έντυπο της ενορίας μας :

Απόσπασμα από έντυπο του Ιερού Ναού Αγίου Δημητρίου (Ι.Ν.Α.Δ.) - 13.04.2003

Τι είναι η βασκανία; Η λέξη βασκανία είναι αρχαία ελληνική και προέρχεται από το ρήμα βασκαίνω. Η πρώτη σημασία της λέξης είναι φθόνος, κακολογία και συκοφαντία. Δηλαδή όταν κάποιος φθονεί από κακία και ζήλια και φθονεί μέχρι κακολογίας. Τελικά έλαβε την έννοια να σημαίνει την επήρεια και την επίδραση του βλέμματος κάποιου που να προξενεί κακό και βλάβη. Είναι το λεγόμενο μάτιασμα. Εκφράζει λοιπόν η βασκανία φθόνο και μοχθηρία που πηγάζει από τη ψυχή του φθονερού. Δείχνει άτομο με πολλή κακία και ζήλια. Γι’ αυτό θεωρείται βαρύ αμάρτημα.
Οι πατέρες δεν αρνούνται την πραγματικότητα της βασκανίας. Και η εκκλησία δέχεται ότι συμβαίνει βασκανία. Και οι πατέρες αλλά και η εκκλησία, την αποδίδουν σε έργο του διαβόλου : Ο άνθρωπος βγάζει από μέσα του μερικές βλαβερές δυνάμεις, συναισθήματα κακίας, μίσους φθόνου, ζήλιας και επιθυμία πρόκλησης βλάβης. Αυτό το γνωρίζει ο διάβολος, γιατί ο ίδιος τα ενεργεί στη ψυχή του ανθρώπου, τα γιγαντώνει και τα κάνει να θεριεύουν. Με επέμβαση του διαβόλου, το άτομο που φθονείται επηρεάζεται και υφίσταται ανεπιθύμητες παρενέργειες, όπως ασθένειες, ατυχήματα, πτώσεις κλπ. Με τέχνη αφήνει να φαίνεται ότι όλα αυτά τα προκαλεί το κακό μάτι του φθονερού ανθρώπου και ότι αυτό το μάτι εκπέμπει σκοτεινές και βλαβερές δυνάμεις που επιδρούν κατά του άλλου. Έχει βέβαια την ευθύνη του και ο φθονερός, γιατί αυτός είναι η αιτία της βασκανίας, αφού θέτει στη διάθεση του σατανά την κακία και μοχθηρία της ψυχής του. Πίσω όμως από αυτόν κρύβεται ο διάβολος.
Πως όπως θα αποφύγουμε την επήρεια της βασκανίας; Μόνο με τους τρόπους που υπέδειξε και με τη θυσία και το αίμα του. Αν είμαστε κοντά στο Θεό, ο διάβολος δεν έχει τη δύναμη να μας πειράζει. Όσο δεν υπάρχει από μέρους μας συμμετοχή στα μυστήρια της εκκλησίας, όσο δεν υπάρχει μετάνοια, Θεία Κοινωνία, νηστεία, τότε ο άνθρωπος θα κατέχεται από πάθη και αμαρτήματα και ο διάβολος θα βρίσκει θυρίδες για να τον ενοχλεί.
Ο Άγιος Ιωάννης ο Βοστρινός ρώτησε κάποιον δαίμονα τι φοβάται περισσότερο και πήρε την εξής απάντηση : «Αυτό που πλενόσαστε (δηλαδή το βάπτισμα), αυτό που φοράτε (δηλαδή το Σταυρό) και αυτό που τρώτε (τη Θεία Κοινωνία). Από τα τρία πιο πολύ φοβόμαστε αυτό που τρώτε, μόνο όμως αν το λαμβάνεται όπως πρέπει, δηλαδή με αγνή καρδιά».


Μάγοι και εξορκιστές - (Ι.Ν.Α.Δ. 16.05.2004)

Σήμερα έχουν πολλαπλασιαστεί οι ειδικότητες των μάγων και εξορκιστών, όπως : όσοι διαβάζουν το φλυτζάνι του καφέ, χειρομάντεις, χαρτορίχτες και χαρτορίχτρες, αυγολόγοι, αριθμολόγοι, αστρολόγοι, ταρώ, ηπατοσκόποι, γραφολόγοι, νεκρομάντεις κλπ. Και είναι όλοι τους κοινοί απατεώνες.
Η Εκκλησία δια των πατέρων έχει συντάξει ειδικές προσευχές και ευχές εξορκισμού. Τέτοιες ευχές ή εξορκισμούς έχουν γράψει ο Άγιος Κυπριανός, ο Μ. Βασίλειος και άλλοι. Αυτές διαβάζει η Εκκλησία δια του κλήρου. Είναι αρχαιότατη παράδοση. Εξορκισμούς αναφέρει ο ιερός Αυγουστίνος, στο Β΄ Απολογητικό, παρ. Στ΄. και ο Μ. Βασίλειος στον 91 Κανόνα. Εξορκισμούς διαβάζει η Εκκλησία κατά το Βάπτισμα για την εκδίωξη του Σατανά. Οι Καθολικοί θεωρούν τον διάβολο ως όργανο της θείας δικαιοσύνης και δεν έχουν εξορκισμούς.
Μπορούν οι λαϊκοί και οι μη έχοντες ιερωσύνη (πχ μοναχοί) να διαβάζουν εξορκισμούς; Μπορούν με την εξής διάκριση : Να τους διαβάζουν σαν προσευχή στο δωμάτιό τους και με ανάλογη νηστεία. Όχι με την εξουσία που έχουν οι ιερείς. Δεν μπορεί ο καθένας να κάνει αντιποίηση αρχής και να σφετερίζεται αλλότρια εξουσία. Μπορεί ο λαϊκός ή ο μοναχός να προσεύχεται μετά νηστειών εάν θέλει να βοηθήσει. Δεν μπορεί όμως να εξορκίζει και να σταυρώνει δημόσια σαν ιερέας. Αν έχει ταπείνωση και συναίσθηση, να κλειστεί στο δωμάτιό του και να προσευχηθεί. Αλλά ο εγωισμός και η πλάνη δεν τον αφήνουν. Πάσχουν από το σύνδρομο του Μεσσία.
Καθήκοντα Χριστιανού : Οι Χριστιανοί που νομίζουν ότι έχουν βασκαθεί ή τους έχουν κάνει μάγια, πριν καταφύγουν στις ευχές της Εκκλησίας, οφείλουν να μετανοήσουν, να εξομολογηθούν, να νηστεύσουν και να κοινωνήσουν. Και αυτό με κάθε ειλικρίνεια. Ο Χριστός ως καρδιογνώστης, γνωρίζεις τις προθέσεις και τα κίνητρά τους. Βοηθά οπωσδήποτε εφ’ όσον ο πάσχων πιστός δείξει ειλικρινή επιστροφή, αληθινή μετάνοια και πραγματική μεταστροφή, και όχι υποκριτικά και φαινομενικά, μέχρι να λάβει αυτό που θέλει και μετά να επιστρέψει στην προηγούμενη άτακτη ζωή. Σε αυτήν την περίπτωση εγκαταλείπεται από τη Χάρη του Θεού τελείως, επιστρέφει ο διάβολος μετά επτά δαιμονίων και γίνονται τα έσχατα χειρότερα των πρώτων.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
vasilikirimp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1403
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Re: Ξορκια και μαγεια....ΜΑΚΡΙΑ!!!!!!

Δημοσίευση από vasilikirimp »

Με λίγα λόγια η προσευχή του Αγίου Κυπριανού βγαίνει άκυρη;

Ελπίδα δε θέλω να πω κάτι συγκεκριμένο απλά ερωτώ γιατι δε το γνωρίζω το θέμα

ακούω όμως ή μάλλον έχω διαβάσει ευχή κατά της βασκανίας όπως έχω διαβάσει και τον Άγιο Κυπριανό - το μόνο που θέλω να ερωτήσω είναι απο αυτά που κάτάλαβα εγώ ότι η εκκλησία μας τα δέχεται ότι υπάρχουν

απο εκεί και πέρα δε μπορώ να πω περισσότερα γιατι δε γνωρίζω επί του θέματος - θα ήθελα όμως να το αναπτύξετε ώστε να ωφεληθούμε και όσοι αμαθείς υπάρχουν
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Ξόρκια και μαγεία....ΜΑΚΡΙΑ!!!!!!

Δημοσίευση από eleimon »

Βασιλικη μου η εκκλησια δεχεται και τη βασκανια και τα μαγια,σου διαβαζει ομως ο ιερεας τις ευχες,δεν επιτρεπεται να τις διαβαζεις εσυ...τωρα για ποιους λογους δε ξερω.
Οσο πιο κοντα εισαι βεβαια στην εκκλησια και συμμετεχεις στα μυστηρια της τοσο δυσκολα ειναι να σε πιασουν ολα αυτα ιδιως τα μαγια.Οσο για τη βασκανια,σου λεει αν εχεις προβλημα ελα να σου διαβαζω την ευχη.Τα εχω ρωτησει αυτα και αυτες τις απαντησεις εχω παρει.
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
heart
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 6:24 pm
Τοποθεσία: Κωσταντινος@Ευβοια

Re: Ξόρκια και μαγεία....ΜΑΚΡΙΑ!!!!!!

Δημοσίευση από heart »

τι τα θελετε αυτα ΜΑΚΡΙΑ,ΚΑΙ ΚΑΚΟΣ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΚΙΟΛΑΣ.ΚΑΚΟΣ
ΕΛΠΙΔΑ ΓΙΑΤΙ ΜΠΕΡΔΕΒΕΣΕ ΜΕ ΑΥΤΑ? Μ Α Κ Ρ Ι Α ! ! !
"Κάθε πρωΐ ο Θεός ευλογεί τον κόσμο με το ένα χέρι, άλλ' όταν ιδή κανέναν ταπεινό άνθρωπο, τον ευλογεί με τα δυο Του χέρια. εκείνος πού έχει μεγαλύτερη ταπείνωση, είναι ο μεγαλύτερος από όλους." παπά Τύχων
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Ξόρκια και μαγεία....ΜΑΚΡΙΑ!!!!!!

Δημοσίευση από eleimon »

Καλε δε μπερδευομαι....αποριες ειχα και τις εκανα στον πνευματικο μου,που να παω να ρωτησω?????? :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: και τωρα με ρωτησε η Βασιλικουλα να μη της πω τι με συμβουλεψε?????
Ενα κειμενο εβαλα κι εγω προς αποφυγη και φωναζετε.... :20 :20 :20 :20 :20
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
panos0
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2006 5:00 am

Re: Ξόρκια και μαγεία....ΜΑΚΡΙΑ!!!!!!

Δημοσίευση από panos0 »

eleimon έγραψε:
" Θεραπεύουσι τό σώμα οι δαίμονες; " ρωτάει σε ένα βιβλίο του ο άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος.
Και συνεχίζει,
" Γέλως ταύτα και μύθοι. Επιβουλεύειν καί καταβλάπτειν, ού θεραπεύειν ίσασιν οι δαίμονες ".
Πρόσκαιρα σταματούν τό κακό, πού εκείνοι μάς προξένησαν, για νά πιστέψουμε σ΄ αυτούς και να μάς πάρουν μαζί τους στην αιώνια κόλαση ...;
Ο Αγιος Νικόδημος ο Αγιορείτης, γράφει.
" Μή απατάσαι λοιπόν, Χριστιανέ, αλλά μάθε ότι, ούτε ο λύκος γίνεται πρόβατο ποτέ, κατά την παροιμία, ούτε ο διάβολος γίνεται ποτέ γιατρός κατά την πράξη...


Αυτο ειναι το ζουμι, η μαγεια ειναι ενα μεγαλο κεφαλαιο και σηκωνει πολυ συζητηση.
Δεν ειναι ο διαβολος να τον εμπιστευεσαι ουτε για να πειτε μια προσευχη μαζι, εχει μεγαλο μισος εναντιων των ανθρωπων οποτε ειτε προκειτε για """αθωα"" πραγματα στυλ, καφεμαντειας, ταρο, ειτε προκειτε για τελετουργικη μαγεια ειναι τι ιδιο.
Και ο Σαουλ την εκανε την μαγκια και στο τελος απο την απεπλισια που του εσπειρε ο διαβολος αυτοκτονησε.
Δημοσ.: 590
Δημοσ.: 591 " Έρχομαι και εγώ...."

I'll take lives and show all no mercy that night
Attack those not knowing my force
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”