Πώς θα κριθούν?

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
theodora
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: https://theomezcrochet.blogspot.com/
Επικοινωνία:

Re: Πώς θα κριθούν?

Δημοσίευση από theodora »

Δεν πειράζει. Ευτυχώς τα πνευματικά θέματα, δένουν όλα μεταξύ τους, θέλουμε δεν θέλουμε! :105
Τον μόνον που μπορεί ν΄αγαπήσεις είναι ο Θεός.
Τους ανθρώπους τους αγαπάς γιά να τους πας ή για να σε πάνε στο Θεό.
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re: Πώς θα κριθούν?

Δημοσίευση από Harrys1934 »

Σαν να λέμε Ελπίδα πας να περάσει άλλους στην ερώτηση;; Και δίνω μία απάντηση πρώτα στον Σπύρο. Ο άνθρωπος θα κριθεί κατά συνείδηση είναι αυτοί που δεν τους είχε δοθεί ακόμη κανένας νόμος. Και λέμε πολλές φορές για τον Ληστή ότι την τελευταία στιγμή μετανόησε, και το λέμε συνέχεια. Δλδ αν την τελευταία στιγμή προλάβω να πω Θεέ μου συγχώρα με, σώθηκα;;;
Τόσο εύκολα είναι να σωθείς;; Του Ληστή ήταν μέχρι να πει ο Χριστός το τετέλεσθε.. Από κει και πέρα έχουμε Μετάνοια εξομολόγηση Αγία Κοινωνία και όλλα τα φάρμακα της σωτηρίας που έχει και διατηρεί η Εκκλησία μας Αυτός ο γέρος (κατηγορώ τον εαυτόν μου) δεν ήθελε να ακούσει για Θεό πως θα σωθεί;
Αν δεν ήξερε για Θεό, εκείνος δεν ήθελε να ξέρει. νόμος υπήρχε και Γραφή Τι είπε ο Αβραάμ στον Πλούσιο, Λουκά ΙΣΤ -29-31- Έχουν τον Μωυσή και τους προφήτες κάτω στην Γη. Ναι μα ο Μωυσής είχε πεθάνει πριν 3,500 χρόνια γιατί το λέει;; Γιατί υπήρχαν τα βιβλία οι νόμοι
Πέτρου Γ- 19- και κήρυξε κάτω στον Άδη και όσοι πίστεψαν με την Ανάσταση τους έφερε μαζί του. Δλδ τι;;; Ακόμη και μέσα στην κόλαση βρίσκονται και μένουν αμετανόητοι;;;
Ναι ετσι είναι, η Γραφή το λέει οχι εγώ. Φίλοι μου καλοί, κοιτάξτε τόσον αγώνα κάνουμε εμείς (εγώ) και αμφιβάλουμε συνέχεια αν θα σωθούμε. Πως θα είναι δυνατόν ένας που δεν θέλησε, όχι μόνον αλλά και τον βρίζει σε όλη του τη ζωή;;
Βγάζουμε τα συμπεράσματα μας σύμφωνα μέχρι εκεί που μας εδωσε να ξέρουμε εμείς ο Θεός. Από κει και πέρα είναι στα σίγουρα δουλειά του Θεού. Με αυτά που μας εδωσε να ξέρουμε αν δεν φας την Σάρκα μου και πιείς το Αίμα μου δεν σώζεσαι Μήπως άσκοπα αγνιζόμαστε;;
Είναι γνώμη πολλών θεολόγων, και ιερέων, ότι η Αγία Κοινωνία που δίνεται την τελευταία στιγμή, που είναι ο ασθενής στο νοσοκομείο χωρίς αισθήσεις με τα καλώδια σαν ραδιόφωνο τίποτα δεν ωφελεί. Πρέπει να έχει τις αισθήσεις του και να το θελήσει ο ίδιος.
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
Άβαταρ μέλους
iliasgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1196
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ηλιας33@ΔυτικηΕλλαδα

Re: Πώς θα κριθούν?

Δημοσίευση από iliasgr »

Harrys1934 έγραψε:Σαν να λέμε Ελπίδα πας να περάσει άλλους στην ερώτηση;; Και δίνω μία απάντηση πρώτα στον Σπύρο. Ο άνθρωπος θα κριθεί κατά συνείδηση είναι αυτοί που δεν τους είχε δοθεί ακόμη κανένας νόμος. Και λέμε πολλές φορές για τον Ληστή ότι την τελευταία στιγμή μετανόησε, και το λέμε συνέχεια. Δλδ αν την τελευταία στιγμή προλάβω να πω Θεέ μου συγχώρα με, σώθηκα;;;
Τόσο εύκολα είναι να σωθείς;; Του Ληστή ήταν μέχρι να πει ο Χριστός το τετέλεσθε.. Από κει και πέρα έχουμε Μετάνοια εξομολόγηση Αγία Κοινωνία και όλλα τα φάρμακα της σωτηρίας που έχει και διατηρεί η Εκκλησία μας Αυτός ο γέρος (κατηγορώ τον εαυτόν μου) δεν ήθελε να ακούσει για Θεό πως θα σωθεί;
Αν δεν ήξερε για Θεό, εκείνος δεν ήθελε να ξέρει. νόμος υπήρχε και Γραφή Τι είπε ο Αβραάμ στον Πλούσιο, Λουκά ΙΣΤ -29-31- Έχουν τον Μωυσή και τους προφήτες κάτω στην Γη. Ναι μα ο Μωυσής είχε πεθάνει πριν 3,500 χρόνια γιατί το λέει;; Γιατί υπήρχαν τα βιβλία οι νόμοι
Πέτρου Γ- 19- και κήρυξε κάτω στον Άδη και όσοι πίστεψαν με την Ανάσταση τους έφερε μαζί του. Δλδ τι;;; Ακόμη και μέσα στην κόλαση βρίσκονται και μένουν αμετανόητοι;;;
Ναι ετσι είναι, η Γραφή το λέει οχι εγώ. Φίλοι μου καλοί, κοιτάξτε τόσον αγώνα κάνουμε εμείς (εγώ) και αμφιβάλουμε συνέχεια αν θα σωθούμε. Πως θα είναι δυνατόν ένας που δεν θέλησε, όχι μόνον αλλά και τον βρίζει σε όλη του τη ζωή;;
Βγάζουμε τα συμπεράσματα μας σύμφωνα μέχρι εκεί που μας εδωσε να ξέρουμε εμείς ο Θεός. Από κει και πέρα είναι στα σίγουρα δουλειά του Θεού. Με αυτά που μας εδωσε να ξέρουμε αν δεν φας την Σάρκα μου και πιείς το Αίμα μου δεν σώζεσαι Μήπως άσκοπα αγνιζόμαστε;;
Είναι γνώμη πολλών θεολόγων, και ιερέων, ότι η Αγία Κοινωνία που δίνεται την τελευταία στιγμή, που είναι ο ασθενής στο νοσοκομείο χωρίς αισθήσεις με τα καλώδια σαν ραδιόφωνο τίποτα δεν ωφελεί. Πρέπει να έχει τις αισθήσεις του και να το θελήσει ο ίδιος.







ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ
ελεησον με ο Θεος
Άβαταρ μέλους
panos0
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2006 5:00 am

Re: Πώς θα κριθούν?

Δημοσίευση από panos0 »

Δεν υπαρχει αμφιβολια για τους εντελως απιστους ή τους Αγιους αυτοι εχουν ξεκαθαρισει μονοι τους την θεση τους για αυτους που θα φυγουν ή εφυγαν το Σαββατο ή τον χειμωνα λεμε. (προσεύχεσθε δὲ ἵνα μὴ γένηται ἡ φυγὴ ὑμῶν χειμῶνος μηδὲ σαββάτῳ).


Οχι φιλε Harrys1934 δεν ειναι ευκολο να σωθεις ο Θεος σε κοιτα με μισο ματι και θελει να σε βαλει στην κολαση και εσυ πρεπει να του ξεφυγεις....... :45
Αλλο ενας που δεν ηθελε να ακουσει για τον Χριστο και αλλο ενας που καταλαβε εστω στο παρα ενα νανοδευτερολεπτο οτι εκανε λαθος και αναφωνει εκ καρδιας "Θεε μου συγχωρα με!"
Θα πει ο Θεος ααα!! που να σου βρω τωρα εγω χρονο να εξομολογηθεις? τωρα σε 1 λεπτο πεθαινεις και πας στην κολαση, ααα μην με ανακατευεις εγω δεν ξερω τιποτα....
Εαν ενας που εχει πονηρο σκεπτικο η ραθυμια και λεει μολις πεθαινω θα πω Θεε μου συγχωραμε τοτε ο Θεος δεν θα το κανει αλλα στην αλλη περιπτωση ο Θεος θα τον συγχωρεσει 1000000000%.
ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΝ γιατι φυσικα ο Θεὸς οὐ μυκτηρίζεται και ὃ γὰρ ἐὰν σπείρῃ ἄνθρωπος, τοῦτο καὶ θερίσει.

Και μιας και το θετεις, κοινωνια εξομολογηση κλπ Ποιος σου ειπε οτι μονο η εξομολογηση συγχωρα αμαρτιες ?
Δημοσ.: 590
Δημοσ.: 591 " Έρχομαι και εγώ...."

I'll take lives and show all no mercy that night
Attack those not knowing my force
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re: Πώς θα κριθούν?

Δημοσίευση από Harrys1934 »

Φίλε Παναγιώτη σε χαιρετώ. Μόλις είδα ότι πιάστηκες με εμένα φοβήθηκα. Λέω, λες να αμολήσει κάτι σαν και αυτό που έκανε στην αρχή του θέματος;; Αλλά φτηνά την γλύτωσα.

Το τελευταίο όμως που μου λες αν νομίζω ότι μόνο εξομολόγηση και Αγία Κοινωνία αν είναι τα μόνα που συγχωρούν αμαρτίες, το άφησες στη μέση Κάνε τον κόπο και πες μας κάτι πιο πολύ. Η Γραφή έχει αμέτρητα εδάφια που μιλούν για την σωτηρία μας. Αν θες να τα βάλω όλλα αυτά;; Τα σπουδαιότερα όλων είναι αυτά τα δύο και τα μόνα που πιστευόντουσαν μέχρι τον 9ον αιώνα Αναμένομεν
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
Άβαταρ μέλους
panos0
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2006 5:00 am

Re: Πώς θα κριθούν?

Δημοσίευση από panos0 »

Φτηνα την γλυτωσες αλλα την αλλη φορα δεν θα μου ξεφυγεις......
:21 :21 :21 :21 :21 :21 :21 :21 :21 :21 :21 :21

Κοιτα δεν εχουμε διαφωνια απλα λεω οτι ο Θεος επειδη δουλευει παντα για το καλο τους ανθρωπου σε ορισμενες περιπτωσεις θα χρησιμοποιησει την περιπτωση 3...
Λοιπον στην μετα σταυρωση εποχη εγω δεχομαι υπαρχουν μονο 2 τροποι να συγχωρεθουν αμαρτιες οι 2 εξης
Το κλασσικο
ἄν τινων ἀφῆτε τὰς ἁμαρτίας ἀφέωνται αὐτοῖς ἄν τινων κρατῆτε κεκράτηνται (μεσω του ιερεως)
και το λιγοτερο διασημο
καὶ ἡ εὐχὴ τῆς πίστεως σώσει τὸν κάμνοντα, καὶ ἐγερεῖ αὐτὸν ὁ Κύριος· κἂν ἁμαρτίας ᾖ πεποιηκώς, ἀφεθήσεται αὐτῷ.(συγχωρηση αμαρτιων μεσω του ευχελαιου, ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΔΩ, ΔΕΝ - ΔΕΝ -ΔΕΝ ειναι σαν την εξομολογηση)
Ο τριτος τροπος ειναι οι σπεσιαλ περιπτωσεις οπου ο Θεος εφαρμοζει το " ἐλεήσω ὃν ἂν ἐλεῶ, καὶ οἰκτιρήσω ὃν ἂν οἰκτίρω" παντα για το καλο του ανθρωπου και φυσικα οχι σε περιπτωσεις ραθυμιας η πονηριας...
Αυτα...
Δημοσ.: 590
Δημοσ.: 591 " Έρχομαι και εγώ...."

I'll take lives and show all no mercy that night
Attack those not knowing my force
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re: Πώς θα κριθούν?

Δημοσίευση από Harrys1934 »

[/bΩωωχ φίλε Παναγιώτη, τότε μπαίνουμε στις χίλιες περιπτώσεις Αν Βαπτιστείς αν ομολογήσεις αν δεχτείς τον Χριστό ως Θεό, τα ευτά μυστήρια. Να χαρείς μη με βάζεις σε τέτοιο τρεχαλητό γέρος άνθρωπος;;
Θυμήθηκα ένα ακόμη, και είναι σίγουρο ότι θα είσαι εκεί αλλά δεν θα μπορείς να το ακούσεις. Το Ευαγγέλιον που λέγεται στις κηδείες Ιωάννου Έ΄΄ 24 και πέρα
Αμήν, αμήν λέγω ειμήν αν ο ακούων τον λόγω μου και πιστέψει ότι ο Θεός με απέστειλε Έχει ζωήν αιώνιον και εις κρίσιν ουκ έρχεται. Διόρθωσε τους τόνους μπορεί να μην τους έβαλα καλά Γεια φίλε και να περνάς τακτικά από εδω
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
Άβαταρ μέλους
panos0
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2006 5:00 am

Re: Πώς θα κριθούν?

Δημοσίευση από panos0 »

panos0 έγραψε:
Και μιας και το θετεις, κοινωνια εξομολογηση κλπ Ποιος σου ειπε οτι μονο η εξομολογηση συγχωρα αμαρτιες ?
Αυτα που λες τα δεχεσαι οτι συγχωρουν αμαρτιες και σωνουν διοτι εγω ρωτησα εαν η εξομολογηση ειναι αυτη μονο που σβηνει αμαρτιες εαν ναι σου εχω την καταλληλη εκκλησια, (ψευτο)εκκλησια της Πεντηκοστης λεγεται και μπορεις να πας...
Αυτο που λεω εγω ειναι για το εαν ο Χριστος συγχωρεσει αυτον που θα πει "συγχωρεσε με" με πιστη, θερμη την τελευταια στιγμη η οχι, και ανηκει σε σπεσιαλ περιπτωση.
Εσυ νομιζεις οτι εγω λεω οτι οποιος πληρει μια προυποθεση απο αυτες πχ των μακαρισμων σωθηκε, χωρις να χρειαστει να κανει τιποτα αλλο, απο που το εβγαλες αυτο αραγε απορω!...μακάριοι οἱ πτωχοὶ τῶ πνεύματι, ὅτι αὐτῶν ἐστιν ἡ βασιλεία τῶν οὐρανῶν.
Κατι τετοια που πηγε το μυαλο σου τα λενε μονο οι Πεντηκοστιανοι φιλε μου, η σωτηρια και η αφεση αμαρτιων συντελουνται με συγκεκριμενους τροπους και οχι με το να πιστεψω οτι ο Θεος απεστειλε τον Χριστο....
Η σωτηρια δεν συντελειτε μηχανικα αλλα με πιστη μετανοια και αγωνα...

Γεια σου και εσενα φιλε μου δυστυχως δεν θα περνω, αυτες ειναι απο τις τελευταιες δημοσιευσεις μου, περνα εσυ ομως ολο και κατι μαθαινουμε παντα...
Δημοσ.: 590
Δημοσ.: 591 " Έρχομαι και εγώ...."

I'll take lives and show all no mercy that night
Attack those not knowing my force
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πώς θα κριθούν?

Δημοσίευση από ψυχουλα »

eleimon έγραψε:Θελω να σας ρωτησω κατι που με απασχολει πολυ καιρο γιατι βιωνω κατι παρομοιο και προβληματιζομαι.Οι ανθρωποι που ειναι σε μια προχωρημενη ηλικια πανω απο 70-80 χρονων και δεν εχουν παει ποτε να εξομολογηθουν,ΠΟΤΕ,ομως,ουτε κι εχουν μεταλαβει ΠΟΤΕ,απ τη παιδικη τους ηλικια,και ερθει η ωρα να αποχωρησουν απ αυτο το κοσμο και δε δεχονται ουτε τοτε να μεταλαβουν και να εξομολογηθουν,εκει τι γινεται?

Οταν γνωριζουν καποια πραγματα,τους εχεις μιλησει οτι ειναι απαραιτητο για τη ψυχη τους να προσπαθησουν να τη σωσουν ακομα και σ αυτη την ηλικια,ποτε δεν ειναι αργα για το Θεο,κι εκεινοι σου απαντανε οτι ουτε εχω σκοτωσει,ουτε εχω κλεψει κανεναν ειμαι ενταξει με τον εαυτο μου και το Θεο.

Αυτοι οι ανθρωποι θα κριθουν απ τις πραξεις τους? Δηλαδη με λιγα λογια οταν καποιος φευγει ανεξομολογητος και ακοινωνητος κρινεται απ το τι εχει κανει στη ζωη του?Και αν δεν εχει βλαψει κανεναν,αλλα η συμμετοχη του στην εκκλησια και στα μυστηρια της ειναι μηδενικη εκει τι γινεται?
Κατα ποσο αυτοι που μενουν πισω μπορουν με τα μνημοσυνα και τις ελεημοσυνες να βοηθησουν αυτες τις ψυχες?
πιστευω οτι απο τη στιγμη που γνωριζουν οτι ειναι αναγκαια η συμμετοχη στα μυστηρια αλλα παρολαυτα πιστευουν οτι ειναι ενταξει και αυτο αρκει αυτο εν πρωτοις δειχνει αλαζονεια, οτι δηλαδη δεν εχουν κανει κανενα κακο, δειχνει ελλειψη αυτοκριτικης και αυτογνωσιας αφου δεν εχουν κατσει να σκεφτουν οτι μπορει ακομη και με τα λογια να πικραναν καποιον, δειχνει οτι ειναι πολυ επιεικεις με τον εαυτο τους (αφου δεν ειμαι ο Χίτλερ ειμαι μια χαρα), δειχνει περιφρονηση προς το Λογο του Θεού και γενικα αυτο το σκεπτικο μου θυμιζει εκεινους που λενε οτι εξομολογουνται στις εικονες ή οτι δεν εξομολογουνται γιατί ο παπάς τα λέει με την παπαδιά κτλ. Πιστευω οτι θα κριθουν σαν αμελεις χριστιανοί που δεν πήραν σοβαρά το Λόγο του Θεού ο οποίος έχυσε το αίμα Του για να το κοινωνούμε, πως μπορει καποιος να λεει οτι αγαπά τον Κύριο αλλά να περιφρονεί το Σώμα και Αίμα Του; Πώς μπορείς να λες ότι ανήκεις κάπου, ότι είσαι μέλος αλλά να μην πατάς το πόδι σου στις συναντήσεις και να μη συμμετέχεις σε τίποτα; Eίναι σα να λέμε ότι εγώ είμαι Έλληνας αλλα δε θελω να μιλω ελληνικά, δε θέλω να ψηφίζω, δε μου αρέσει η ιστορία μας, δεν δεν δεν αλλά να με λέτε Έλληνα. Το ίδιο κανουν και πολλοι χριστιανοί, δεν πατάνε στην Εκκλησία σε όλη τους τη ζωή, δεν παντρεύονται με θρησκευτικό γάμο, δε βαφτίζουν, δε νηστεύουν ούτε τη μέρα της σταύρωσης, δεν εξομολογούνται, δεν κοινωνούν, δεν ασχολούνται καθόλου και όταν αποδημήσουν οι συγγενείς τους απαιτούν χριστιανικη κηδεία και αν τους αρνηθεί ο ιερέας είναι και κακός!Είναι λογικό αυτό;
αυτοί που θα κριθούν από τις πράξεις τους είναι εκείνοι στους οποίους δεν κηρύχτηκε το Ευαγγέλιο όχι αυτοί στους οποίους κηρύχτηκε και κράτησαν απ΄όσα λέει όσα τους βολεύει.Ετσι νομίζω.
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re: Πώς θα κριθούν?

Δημοσίευση από Harrys1934 »

Πολύ όμορφα τα λες Ψυχούλα, αυτοί όλοι λέγουν ότι δεν έκανα καμία αμαρτία, και πάντα βάζουν τον φόνο και την κλεψιά, και τίποτα άλλο. Και ξέρεις γιατί δεν έκαναν αυτό το αμάρτημα;;;;;;;
όχι γιατί φοβούνται τον Θεό αλλά τον χωροφύλακα και την φυλακή. Ενώ ο Χριστιανός πιστεύει ότι είναι αμαρτωλός και παρακαλεί το έλεος του Θεού. Αυτή είναι η διαφορά μας.
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”