Πώς θα κριθούν?

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Πώς θα κριθούν?

Δημοσίευση από eleimon »

Ωραια....σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας....προβληματιστηκα ομως πολυ!!!!! :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: ποναει η ψυχη μου οταν προκειται για δικους μου ανθρωπους,και παρακαλαω μερα νυχτα να τους φωτισει να βρουν το δρομο Του......
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re: Πώς θα κριθούν?

Δημοσίευση από Harrys1934 »

eleimon έγραψε:Ωραια....σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας....προβληματιστηκα ομως πολυ!!!!! :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: ποναει η ψυχη μου οταν προκειται για δικους μου ανθρωπους,και παρακαλαω μερα νυχτα να τους φωτισει να βρουν το δρομο Του......
Καλή μας Ελπίδα, η ελπίδα πεθαίνει τελευταία. . Για να μιλήσεις σε άνθρωπο και να υπάρχει κάποια ελπίδα να τον κάνεις νε μετανοήσει, πρέπει να ξέρεις πως θα του μιλήσεις, τι θα του πεις , και να μην τον κάνεις να το βάλει στα πόδια, και να μην θέλει να του μιλήσεις πάλι για Θεό. ¨Έχει την τέχνη του κι αυτό. Θα σου δώσω παράδειγμα. Είναι δυο κάπως φίλοι. ο ένας της Εκκλησίας ο άλλος όχι.

Της εκκλησίας ας τον πούμε Κον δεν καπνίζει ο άλλος καπνίζει, και θέλει τώρα να του μιλήσει για Θεό, ο Κον της εκκλησίας. Και οι πρώτες του κουβέντες είναι να κόψει το τσιγάρο γιατί είναι μεγάλη αμαρτία. Δεν θέλησε να ξανά ακούσει από τον Κον για Θεό.

Και εδώ γίνονται πολλά τέτοια και συγκεκριμένα εχτες σε ένα από τα θέματα μας. Μπορείς αυτά που συμβουλεύεις να κάνει ο συνομιλητής σου να γίνουν δεχτά;; Μα ούτε κι εγώ που πιστεύω δεν δέχουμε τέτοιες θεολογίες, πόσο μάλλον ένας που είναι μακριά από τον Θεό.

Η Ορθοδοξία μας είναι η πιο δύσκολη, για να συμμορφωθείς με τις εντολές της για να σωθείς, γιαυτό και είναι η πιο όμορφη. Οι άλλες θρησκείες φτάνει να κρατάς την Αγία Γραφή στο χέρι , και να λες ότι πιστεύεις, αυτοί είναι σίγουροι ότι σώθηκαν.

Η Ορθοδοξία θέλει αγώνα σε όλη σου τη ζωή, και ας μην πλανόμεθα ότι θα πούμε τελευταία στιγμή ήμαρτον και σωθήκαμε.
Έστω προς το τέλος αφού έχεις μετανοήσει, όχι Θεέ συγχώρα με, θα το αποδείξεις με τα έργα σου στην υπόλοιπη ζωή που σου μένει.

Του Ευριπίδη μου, οι γονείς και όλη η οικογένεια, και ο κύκλος τους γενικά είναι άθεοι 12- θεούς. Επειδή έτυχε να αλλάξει περιβάλλον φεύγοντας από την μαύρη τρύπα, γνώρισε τον Θεό και την διαφορά που ήταν τότε με τωρα. Κοντεύει να κλάψει βλέποντας ότι όλοι οι δικοί του θα μείνουν αμετανόητοι, και θα χαθούν ¨όλα αυτά που σου γράφω τα ζω πολεμώντας τους άθεους στις τοπικές (ελληνικές) εφημερίδες.

Γιαυτο έχω αποκτήσει ένα τάλαντο στα χρόνια που πολεμώ για την Ορθοδοξία μας, και μου αρέσει να μιλώ με άθεους και αιρετικούς, ξέρω τα πατήματα τους . Θα σου στείλω με π.μ. κάποιο διάλογο από 12 θεο να δεις πως μπόρεσε να αλλάξει, δικός μας εδώ, γιατί δεν είναι θέμα για το φόρουμ δεν ενδιαφέρει . Ο Θεός βοηθός
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Πώς θα κριθούν?

Δημοσίευση από eleimon »

Σευχαριστω Χαρη μου,ισως εχεις δικιο,εγω ξερεις δε τα παω και καλα με την κατηχηση κι ετσι ειναι κατι που αποφευγω να κανω στους αλλους,προσπαθω με καποιο βιβλιο να τους παραπεμψω προς τα εκει,και πολυ λιγα λογια,ισως ομως κι αυτο ειναι λαθος μου,βλεποντας κι εμενα οσο πιο κοντα μπορω στο Θεο,μακαρι να εμενα μακρια να μην εβλεπαν τι κανω,εναντιονονται χειροτερα και ακουω διαφορα καθημερινα.
Οπως και ναχει το μονο που εχω να κανω ειναι να προσευχομαι στο Θεο να τους φωτισει,και να μη τους παρει απροτετοιμαστους,ποτε δεν ειναι αργα για το Θεο.....
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
panos0
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2006 5:00 am

Re: Πώς θα κριθούν?

Δημοσίευση από panos0 »

eleimon έγραψε: Οπως και ναχει το μονο που εχω να κανω ειναι να προσευχομαι στο Θεο να τους φωτισει,και να μη τους παρει απροτετοιμαστους,ποτε δεν ειναι αργα για το Θεο.....
Πολυ σωστα Ελπιδα αλλοιμονο εαν ο Θεος ηταν αλλιως.
Εαν δει μια ευγενικη ψυχη νομιζεις θα την αφησει ετσι?

Ρωμ.9-14 Τί οὖν ἐροῦμεν; μὴ ἀδικία παρὰ τῷ Θεῷ; μὴ γένοιτο. τῷ γὰρ Μωϋσεῖ λέγει ἐλεήσω ὃν ἂν ἐλεῶ, καὶ οἰκτιρήσω ὃν ἂν οἰκτίρω. Ειπε στον Μωυση, εγω που ειμαι απροσωποληπτος και δικαιος, θα ελεησω οποιονδηποτε κρινω αξιο, και θα ευσπλαχνιστω οποιονδηποτε βρισκω αξιο της ευσπλαχνιας μου.
Ο Θεος ξερει καλυτερα απο εμας ασε που σε περιμενει μεχρι το τελος, ακομη και την τελευταια στιγμη.
συγχωρει. (ΠΡΟΣΟΧΗ εαν εθελοτυφλουμε, ειμαστε ραθυμοι, πονηροι η φυγοπονοι με σκεπτικο "Η συγχώρεση των αμαρτιών σου είναι δυνατή αν πιστέψεις ότι ο Ιησούς Χρηστός είναι ο Σωτήρας σου" η "δεν θελω τον Θεο" τοτε τα πραγματα ειναι δυσκολα....)

"Και εν τω καιρώ της εξόδου μου, την αθλίαν μου ψυχήν περιέπουσα, και τας σκοτεινάς όψεις των πονηρών δαιμόνων πόρρω αυτής απελαύνουσα" εκει, ακομη και την τελευταια και φοβερη στιγμη που βιαια αποχωριζεται η ψυχη απο το σωμα, ο διαβολος που παντα καιροφυλακτει, προσπαθει να σε πλανησει, ριχνει την "τελευταια του ζαρια" και ο Θεος θα ειναι απων ???
"Αυτος ο δρακος δεν μπορει να με φαει τελειως εξ,αιτιας σας" ελεγε καποιος ραθυμος σε αυτους που προσευχονταν ενω αυτος πεθαινε και σε λιγο ξαναπε "ευχαριστηστε τον Θεο γιατι ο δρακος που με ειχε καταπιει τον μισο εφυγε με τις προσευχες σας" (Ευεργετινος)
Ο Χριστος απεκαλυψε στον αγ. Σεραφειμ του Σαρωφ οτι 2 μοναχες "δυσκολευονταν" στα τελωνια. Ο αγιος προσευχηθηκε και οι μοναχες ελαβαν τελικα αφεσι αμαρτιων.
Ο Χριστος απεκαλυψε, και το οραμα του δρακου και την κατασταση στον αγ. Σεραφειμ... :wink:
Δεν δεχεσαι οτι εισαι στρατευομενη εκκλησια? Εαν ναι, κακουχιες εχει ο στρατιωτης γυρω του, και οτι οπλο εχει το χρησιμοποιει, ενα καλο λογο, ενα παραδειγμα με την ζωη σου, μια προσευχη, μια ελεημοσυνη για τον νεκρο.....
Δημοσ.: 590
Δημοσ.: 591 " Έρχομαι και εγώ...."

I'll take lives and show all no mercy that night
Attack those not knowing my force
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Πώς θα κριθούν?

Δημοσίευση από eleimon »

Σευχαριστω Πανουλη.... :P :P :P
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
panos0
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2006 5:00 am

Re: Πώς θα κριθούν?

Δημοσίευση από panos0 »

Εγω σε ευχαριστω.
Δημοσ.: 590
Δημοσ.: 591 " Έρχομαι και εγώ...."

I'll take lives and show all no mercy that night
Attack those not knowing my force
tanos
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Δευ Ιαν 07, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: κεντρικη ελλάδα

Re: Πώς θα κριθούν?

Δημοσίευση από tanos »

Δυστυχώς ο Χριστός μας είπε ότι, όποιος δεν τρώγει τη σάρκα Του και δεν πίνει το αίμα Του δεν έχει Ζωή μέσα του. Βέβαια ο Κύριος θα κρίνει τον καθένα κατά την πίστη του και τα έργα του, εμείς δεν έχουμε δικαίωμα κρίσεως, όμως τα δεδομένα αυτά είναι πολύ αποθαρρυντικά για το μέλλον της ψυχής ενός ανθρώπου. Τα μνημόσυνα και οι ελεημοσύνες, όπως λένε οι Πατέρες της Εκκλησίας, αν δεν καταφέρουν να σώσουν την ψυχή ενός πνευματικά αμελή, μπορούν τουλάχιστον να βελτιώνουν την κατάστασή του εκεί που βρίσκεται.
Aυτήν την άποψη έχω και γω.Δεν έχουμε δικαίωμα να λέμε τι θα κάνει ο Κυριος.
Εμείς κοιτάμε μόνο πως θα σώσουμε τη ψυχή μας.
Σε πόσους απο σας δεν έχει συμβεί??????????
Αλλες οι βουλές οι δικές μας και άλλες του Θεού μας που στην αρχή φαίνονται άδικες ,ενω μετά α καιρό αποδεικνύονται οι πιο τέλειες???
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Πώς θα κριθούν?

Δημοσίευση από stathis73 »

Ενα πολυ σοβαρο θεμα ομως με μεγαλο πνευματικο βαθος και νομιζω εαν οχι ολοι αλλα φανταζομαι οι περισσοτεροι δεν το εχουν για να απαντησουν σε αυτο το τοσο σπουδαιο ερωτημα.

Εγω θα πω την γνωμη μου χωρις να σημαινει οτι ειναι και η σωστη.

Α) Ειμαστε απειροελαχιστοι μπροστα στον ΕΛΕΗΜΟΝ ΘΕΟ.
Β)Δεν μπορουμε να μπουμε στην λογικη του Θεου αλλα ουτε μπορουμε να καταλαβουμε την απειρη του αγαπη για μας, με αποτελεσμα να ανερουνται απο μονα τους καποια γραφομενα μονο και μονο γιατι ο Θεός μεχρι και την τελευταια στιγμη προσπαθει να σωσει το παιδι του.
Τωρα εαν αυτο το παιδι ειχε εξομολογηθει ή οχι ο Θεός αναλογος τον παιρνει κιολας σε αλλους δινει μια αρωστια σε αλλους κατι αλλο παντως για ολους φροντιζει ακομη και για αυτους που δεν εχουν εξομολογηθει και για αυτους που δεν εχουν κοινωνησει για ολους μεριμνά δεν ειναι ο Θεός τιμωρος, ουτε εχει το δικο μας πνευμα, μπορει να λεει "οποιος δεν φαει το σωμα μου και οποιος δεν πιει το αιμα μου δεν εχει ζωη αιωνια" αλλα εγω πιστευω ακομα και αυτους τους ανθρωπους θα τους βοηθησει να πιασουν την βαση για να περασουν και αυτοι στην αιωνια ζωη.
Μην προσπαθουμαι εμεις με το μικρο μας το μυαλο και με τις γραφες που νε μεν ειναι λογια του Θεού μας και οδηγος σωτηριας και ασφαλες καταφυγιο, μην προσπαθουμε να μπουμε στην λογικη του ΕΛΕΗΜΟΝ ΘΕΟΥ για αυτο πιστευω και ειπε ο Ιδιος θα δειτε στην κολαση και στον παραδεισο αντιστοιχα ανθρωπους που δεν θα το χωραει ο νους σας.
Για αυτό θα ξαναπώ μην κρίνεις για να μην κριθεις.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Πώς θα κριθούν?

Δημοσίευση από Dimitris39 »

tanos έγραψε:Δυστυχώς ο Χριστός μας είπε ότι, όποιος δεν τρώγει τη σάρκα Του και δεν πίνει το αίμα Του δεν έχει Ζωή μέσα του. Βέβαια ο Κύριος θα κρίνει τον καθένα κατά την πίστη του και τα έργα του, εμείς δεν έχουμε δικαίωμα κρίσεως, όμως τα δεδομένα αυτά είναι πολύ αποθαρρυντικά για το μέλλον της ψυχής ενός ανθρώπου. Τα μνημόσυνα και οι ελεημοσύνες, όπως λένε οι Πατέρες της Εκκλησίας, αν δεν καταφέρουν να σώσουν την ψυχή ενός πνευματικά αμελή, μπορούν τουλάχιστον να βελτιώνουν την κατάστασή του εκεί που βρίσκεται.
Aυτήν την άποψη έχω και γω.Δεν έχουμε δικαίωμα να λέμε τι θα κάνει ο Κυριος.
Εμείς κοιτάμε μόνο πως θα σώσουμε τη ψυχή μας.
Σε πόσους απο σας δεν έχει συμβεί??????????
Αλλες οι βουλές οι δικές μας και άλλες του Θεού μας που στην αρχή φαίνονται άδικες ,ενω μετά α καιρό αποδεικνύονται οι πιο τέλειες???
Μπορεις να μου πεις αδελφε Θανο που κολαι η λεξη ΔΥΣΤΥΧΩΣ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ? το δυστυχως δεν καταλαβαινω
θα ταιριαζε κσλυτερα η λεξη ευτηχως
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
terzagelos
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2010 5:23 pm

Re: Πώς θα κριθούν?

Δημοσίευση από terzagelos »

Θα ηθελα να πω και εγω την αποψη μου για το θεμα αυτο..eleimon,την απορια,αλλα και ποθο ,το εχουμε σχεδον ολοι
για τα αγαπημενα μας προσωπα, το τι θα απογινουν.
Περνοντας τα πραγματα απο την αρχη,περα απο το τι λεμε,ξερουμε οτι το σωτηριακο θεμα ανηκει στον Θεο μας.
Εμεις διαβαζωντας, εχουμε γνωσεις,κατα μερος,μεσα απο τον Λογο της Αγιας Γραφης,και ετσει εχουμε
καποιες αποψης, Εβραιους κεφ,9 στ,27,(και καθως ειναι αποφασισμενο εις τους ανθρωπους απαξ να
αποθανωσι,μετα δε τουτο ειναι κρισις.)
Εδω θα ηθελα να κανω μια παρενθεση.Ο Θεο μας ειναι Αγαπη,και απεστηλε τον Υιον του να θυσιαστη
για εμας,και,αν ειναι δυνατον να σωθουν ολοι οι ανθρωποι, δια της Σταυρικης του θυσια.
Ο Θεος μας, ειναι και Δικαιοσυνη, και θα ηθελα αυτο να το τονισο,γιατι εχω ακουση παρα πολες φορες ,
να αναφερομαστε μονο στην Αγαπη του,ισως γιατι την εχουμε περισοτερο αναγκη,αν και δεν ειναι κακο,
γιατι την χρειαζομαστε,ειμαστε ανθρωποι με παθη και επιθυμιες,αμαρτολοι,και συνεχος ζηταμε το ελεος του.
Για την σωτηρια.Ακουμε,πιστευουμε και μετανοουμε για οτι ειχαμε κανει,(Ο Θεος μας τον καιρο της αγνοιας μας
τον παραβλεπει)και αρχιζουμε μια καινουργια ζωη εν Χριστο.
Για τους ανθρωπους που ακουνε για τον Κυριο μας Ιησου Χριστο και τον Θεο μας, και δεν τον αποδεχοντε,
εκει ειναι τα δυσκολα,,δεν μπορουμε εμεις να πουμε κατι.
Για καποιον που απλα, εχει πιστεψη,αναθερει οτι και την τελευταια στιγμη,αν επικαλεστη το ονομα του Κυριου μας,
θελει σωθη,οπως και ο ληστης στον σταυρο.
Ο Αποστολος Παυλος αναφερει,,'υπαρχουν ανθρωποι που δεν γνωρισαν Χριστο,αλλα εχουν τον νομο γραμμενο μεσα
στις καρδιες τους και κανουν το καλο'.
Μακαριος και αγιος οποιος εχει μερος στην πρωτη ανασταση.
Ο Κυριος μας να κανει ελεος,και να ειμαστε ολοι στον καλο αγωνα..και ΤΟ ΘΕΟ ΔΟΞΑ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”