Ο Χριστός χαμογελούσε?

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο Χριστός χαμογελούσε?

Δημοσίευση από ψυχουλα »

panagiotisspy έγραψε:Η προσωπική εικόνα που πάντα έχω μέσα στην καρδιά μου για τον Κύριο, είναι Αυτός ήρεμος και χαμογελαστός.
κι εγω αλλα με τη διαφορα οτι τα ματια Του εχουν βαθια θλιψη και ετσι το χαμογελο ειναι Εκεινου που ξερει αυτα που δεν ξερουμε και πονα για αυτα που δεν καταλαβαινουμε ή δε θέλουμε να καταλαβουμε. Ειναι το χαμογελο Εκεινου που ξερει οτι θα Τον προδιδουν και θα Τον μισουν και θα Τον χλευαζουν εως συντελειας του κοσμου.
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Ο Χριστός χαμογελούσε?

Δημοσίευση από panagiotisspy »

ψυχουλα έγραψε:κι εγω αλλα με τη διαφορα οτι τα ματια Του εχουν βαθια θλιψη και ετσι το χαμογελο ειναι Εκεινου που ξερει αυτα που δεν ξερουμε και πονα για αυτα που δεν καταλαβαινουμε ή δε θέλουμε να καταλαβουμε. Ειναι το χαμογελο Εκεινου που ξερει οτι θα Τον προδιδουν και θα Τον μισουν και θα Τον χλευαζουν εως συντελειας του κοσμου.
Πολύ όμορφα τα λες! :8

Πάντως σε τελική ανάλυση, αισθάνομαι ότι ο Κύριος, αν όχι εξωτερικά, τουλάχιστον από μέσα Του, ήταν πάντοτε χαμογελαστός.

Πώς άλλωστε είναι δυνατόν να μην είναι πάντοτε χαμογελαστός κάποιος ο οποίος αγαπά όλο τον κόσμο, κάποιος ο οποίος ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ Η ΑΓΑΠΗ? :8
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
johnge
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 656
Εγγραφή: Τρί Μάιος 25, 2010 7:35 pm
Τοποθεσία: π. Πρόδρομος, Εύβοια

Re: Ο Χριστός χαμογελούσε?

Δημοσίευση από johnge »

Αυτό που σκέφτομαι είναι πως ο Χριστός χαμογελάει στις καρδιές μας.

Δεν μπορώ να ξέρω αν χαμογέλασε ποτέ και πιστεύω δεν είναι αυτό το ζητούμενο. Και κάνω τον εξής λογισμό:

Έστω πως ένας πατέρας έχει δύο γιους. Ο ένας εκ των δύο είναι ετοιμοθάνατος. Αυτός ο πατέρας μπορεί εύκολα να χαμογελάσει; Σίγουρα όχι. Έχει όμως άλλον έναν γιο. Ανεξαρτήτως αν θα του χαμογελάσει, σίγουρα τα λόγια του προς αυτόν θα είναι λόγια αγάπης. Τα λόγια αυτά θα μείνουν στη καρδιά του και θα του χαμογελάσουν. Έτσι και ο Χριστός. Γνωρίζοντας πως υπάρχουν άνθρωποι που δεν θα σωθούν λυπάται. Πονάει γι' αυτούς. Απεναντίας όμως οι λόγοι του γεμίζουν χαμόγελα και ελπίδες τους πιστούς. Και αυτή είναι η έμπρακτη αγάπη Του.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25047
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ο Χριστός χαμογελούσε?

Δημοσίευση από aposal »

Ο πρωτοπρεσβύτερος του Ι. Ναού της ενορίας μου ΚΑΙ χαμογελάει ΚΑΙ χιούμορ διαθέτει.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”