Ο Χριστός χαμογελούσε?

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

tanos
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Δευ Ιαν 07, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: κεντρικη ελλάδα

Ο Χριστός χαμογελούσε?

Δημοσίευση από tanos »

Εχω μια απορία και επειδή είναι αντικρουόμενες οι απόψεις σε όσα έχω διαβάσει και επηρεασμένος απο την ανάγνωση του ονόματος του ρόδου θελω τη γνώμη σας.
Ο Χριστός στην επίγεια ζωη του χαμογελούσε ή χαμογέλασε μια φορά όταν του πήγαν παιδιά να τα ευλογήσει?? που αναφέρεται άλλη φορά??
Μήπως τελικά το χαμόγελο δεν είναι πρέπον?
Γιατί ακολουθούμε την επι γης ζωή του Χριστού για να πορευτούμε και να σώσουμε τις ψυχές μας.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Ο Χριστός χαμογελούσε?

Δημοσίευση από smarti »

Τι ειναι σωστο και τι λαθος δεν ξερω....ξερω μονο οτι ποτέ ενα χαμογελο ειλικρινές και απο τα βαθη της καρδιας στον συνανθρωπο μας και στην οικογενεια μας δεν λειτουργει αρνητικα. Αν δεν ανετειλε ο ηλιος ποτέ και υπηρχε συνεχεια σκοταδι...θα ηταν ωραια?
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Ο Χριστός χαμογελούσε?

Δημοσίευση από smarti »

Ο Χριστος ηταν αναμαρτητος...εμεις ειμαστε?
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
zafeiris
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Μαγνησίας

Re: Ο Χριστός χαμογελούσε?

Δημοσίευση από zafeiris »

smarti έγραψε:Τι ειναι σωστο και τι λαθος δεν ξερω....ξερω μονο οτι ποτέ ενα χαμογελο ειλικρινές και απο τα βαθη της καρδιας στον συνανθρωπο μας και στην οικογενεια μας δεν λειτουργει αρνητικα. Αν δεν ανετειλε ο ηλιος ποτέ και υπηρχε συνεχεια σκοταδι...θα ηταν ωραια?

συμφωνώ..... κάνει τον κόσμο αισιόδοξο
ο καιρός γαρ εγγυς
larys
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 21, 2008 12:44 pm
Τοποθεσία: Σιδηρόκαστρο,τώρα Σουφλί.

Re: Ο Χριστός χαμογελούσε?

Δημοσίευση από larys »

Ένας μοναχός από την Ι.Μ.Εσφυγμένου είχε πει πως ο Χριστός δεν χαμογελούσε.
Ο συγκεκτιμένος μοναχός όμως κάποιες στιγμές χαμογελούσε...όταν έπρεπε χωρίς όμως να φαίνοντε τα δόντια του.
Αντί αγαθών,ων εποίησας,Χριστέ,τω γένει των Εβραίων,σταυρωθήναί σε κατεδίκασαν,όξος και χολήν σε ποτίσαντες.Αλλά δος αυτοίς,Κύριε,κατά τα έργα αυτών,ότι ου συνήκεν την σην συγκατάβασιν.
Άβαταρ μέλους
inaf
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2008 10:35 pm
Τοποθεσία: Σωτήρης@Αγ. Παρασκευή

Re: Ο Χριστός χαμογελούσε?

Δημοσίευση από inaf »

Δεν το ξέρω, ωστόσο δεν μπορώ να τον φαντάστώ αγέλαστο. 'Όταν ευλόγησε τον γάμο στην Κανά, οταν έδωσε το φως στον τυφλό, θεράπευσε τους λεπρούς, ανέστησε τον Λάζαρο και τον γιό της χήρας δεν τον φαντάζομαι αγέλαστο. Όταν δίδασκε για τον άσωτο υιό, για το χαμένο πρόβατο δεν μπορώ να Τον φανταστώ αγέλαστο. Σε ανθρώπους που θαυμάζω για την πίστη τους βλέπω συχνά το χαμόγελο που δίνει η παρουσία του Χριστού μέσα τους, ή τουλάχιστον έτσι καταλαβαίνω. Χαίρεται εν Κυρίω πάντοτε λέει και ο απόστολος.
«Ιδού βαδίζω…» Κύριε, δέξου με
ξεχνώντας τον πολύ μου ρύπο…
Εσύ που ακούς τον κρυφό πόθο μου
και της καρδιά μου κάθε χτύπο.
Άβαταρ μέλους
calendula
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Δευ Μαρ 16, 2009 2:00 pm
Τοποθεσία: Όπου γης...

Re: Ο Χριστός χαμογελούσε?

Δημοσίευση από calendula »

''Παντοτε χαιρετε,αδιαλειπτως προσευχεσθε,εν παντι ευχαριστειτε"
Γινεται να χαιρεσαι,χωρις να χαμογελας? :7
Δεν λεω να χτυπιομαστε κατω απο τα γελια (αν και μερικες φορες και αυτο ειναι ακρως απολαυστικο :lol: ).
Κράτα με Χριστέ μου να μην σου φύγω...
xenia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 555
Εγγραφή: Παρ Μάιος 11, 2007 5:00 am

Re: Ο Χριστός χαμογελούσε?

Δημοσίευση από xenia »

inaf έγραψε: Σε ανθρώπους που θαυμάζω για την πίστη τους βλέπω συχνά το χαμόγελο που δίνει η παρουσία του Χριστού μέσα τους, ή τουλάχιστον έτσι καταλαβαίνω. Χαίρεται εν Κυρίω πάντοτε λέει και ο απόστολος.
Tα είπες όλα!
Επίσης ο Χριστός δεν έκανε τον Σταυρό του. Μήπως δεν πρέπει κι εμείς να τον κάνουμε?
Ας κάνουμε βρε παιδιά όλα τα άλλα που μας έχει ζητήσει και αφήστε το χαμόγελό σας να βγει πηγαίο...
Και μην επιχειρήσεις να πεις στον πνευματικό σου την "αμαρτία" αυτή, γιατί θα γελάσει με την ψυχή του
και θα τον κάνεις και αυτόν να... "αμαρτήσει".
Ένα πράγμα είναι που δίνει χαρά στον άλλον, το χαμόγελο. Θα το κόψουμε και αυτό?
Στο κάτω κάτω ο χριστός γνώριζε τί θα πάθαινε...θα ανέβαινε πάνω στο σταυρό.. Μπορούσε να χαμογελάσει
γνωρίζοντας αυτό?
Οτιδήποτε γαληνεύει την ψυχή, τη δική μας ή του άλλου, είναι δώρο θεού να γίνεται...
Προσωπικά αν κάποιος μου έκοβε το χαμόγελο θα με σκότωνε την ίδια ώρα...
Όχι και αμαρτία το χαμόγελο...!
Άβαταρ μέλους
evagelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Η Π Α!!!!

Re: Ο Χριστός χαμογελούσε?

Δημοσίευση από evagelia »

ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΗ !!! Ο ΤΟΤΕ ΚΑΙΣΑΡ ΤΗΣ ΡΩΜΗΣ ΖΗΤΗΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑΤΟΝ Ι.ΧΡΙΣΤΟ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΕ ΕΚΕΙΝΑ ΤΑ ΜΕΡΗ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΔΗ ΤΟΝ Ι.ΧΡΙΣΤΟ.ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΑΦΟΥ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΕ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΙΣΑΡ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ ΞΥΠΟΛΥΤΟΣ,ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΙΔΑΝ ΠΟΤΕ ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΥΦΟΣ ΠΑΝΤΑ ΜΑΛΟΝ ΛΥΠΗΜΕΝΟ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟΝ ΕΙΔΑΝ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ. ΠΟΤΕ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟ Η ΓΕΛΑΣΤΟ!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re: Ο Χριστός χαμογελούσε?

Δημοσίευση από Harrys1934 »

Δεν θα πάρω μέρος σε αυτήν την ερώτηση γιατί δεν βλέπω να πω κάτι καλό, αλλά θα πώ για τον Λάζαρο που ανέστησε ο Κύριος. ¨Οταν έμαθε ότι οι Εβραίοι ήθελαν να σκοτώσουν κι αυτόν, έφυγε και πήγε στην Κύπρο και έζησε 32- χρόνια. Ποτέ δεν γέλασε, εκτός μία φορά όταν είδε κάποιον να κλέβει μία στάμνα, και είπε. Ο ένας πυλός κλέβει τον άλλον πυλό. Ξένια μπορείς να κάνεις μερικά κόπυς θα σου χρειαστούν για τις επόμενες ΚΑΝΤΑΔΕΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”