Πρέπει να λέμε "Μπράβο" ;;;;;;

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Πρέπει να λέμε Μπράβο ??????

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

lovethink έγραψε:
Captain Yiannis έγραψε: Εμείς ξέρουμε ότι όποιος υψώνει το εαυτό του , θα ταπεινωθεί , πόσο μάλλον τον άλλον.
Δε νομίζω , τον εαυτό μας δεν πρέπει να τον ανυψώνουμε , αλλά τον καλό λόγο πρέπει να τον έχουμε για τον άλλον
Οχι να υποτιμούμε και τους άλλους ,ούτε να μην τους δείχνουμε την χαρά μας αν έκαναν κάτι καλό


Δηλαδή πως θα απαντάει κάποιος ;

-Μαμά πέρασα πρώτη στις πανελλαδικές
- Καλά ..... οκ ....

Επίσης οι λέξεις πολλές φορές χάνουν το πραγματικό τους νόημα
παράδειγμα
-Ρε συ αν μπορείς δέσε μου αυτό το κόμπο δεν μπορώ να τον κάνω με τίποτα
- Α μπράβο ρε συ σε ευχαριστώ

(απλή αναφορά ενός "μπράβο")

Επίσης παράδειγμα χωρίς το ΜΠΡΑΒΟ
- Εχτές έκανα αυτό
- Α πολύ καλό είσαι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ είσαι ΣΟΥΠΕΡ !!!!! δεν έχω λόγια τι να πω είσαι το κάτι άλλο
(διαβάσατε κάνα μπράβο ; )

Νάναι ευλογημένο.-
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Πρέπει να λέμε Μπράβο ??????

Δημοσίευση από aposal »

avvas έγραψε:
aposal έγραψε:Αποσπάσματα από το βιβλίο «ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΠΑΪΣΙΟΥ ΑΓΙΟΡΕΙΤΟΥ, ΛΟΓΟΙ Ε΄, ΠΑΘΗ ΚΑΙ ΑΡΕΤΕΣ»

(σελ. 75-76)
Εμένα πολλές φορές, ακόμα και σοβαροί άνθρωποι, μου λένε κάτι επαινετικό και μου ’ρχεται να κάνω εμετό. Γελώ από μέσα μου και το πετώ πέρα. Κι εσύ κάτι τέτοια πράγματα να τα πετάς αμέσως! Είναι χαμένα πράγματα! Τι κερδίζουμε αν μας καμαρώνουν οι άλλοι; Για να μας καμαρώνουν μεθαύριο τα ταγκαλάκια; Όποιος χαίρεται όταν τον καμαρώνουν οι άνθρωποι, κοροϊδεύεται από τους δαίμονες.
Οι έπαινοι, είτε κοσμικοί είναι είτε πνευματικοί, βλάπτουν, όταν ο άνθρωπος είναι βλαμμένος, όταν δηλαδή έχει υπερηφάνεια, ή προδιάθεση υπερηφάνειας. Γι’ αυτό να προσέχουμε να μην επαινούμε εύκολα τον άλλον, γιατί αν τυχόν είναι φιλάσθενος πνευματικά, παθαίνει ζημιά. Μπορεί να καταστραφεί.

Σωστός σε όλα!

Μιλάς βέβαια για κάποιον ενήλικα που αγωνίζεται πνευματικά φαντάζομαι.
Έχω κάτι και για τα παιδιά! Από τον Γέροντα Πορφύριο :

Αποσπάσματα από το βιβλίο : “ΒΙΟΣ ΚΑΙ ΛΟΓΟΙ ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΠΟΡΦΥΡΙΟΥ ΚΑΥΣΟΚΑΛΥΒΙΤΟΥ” (έκδοση Ιερά Μονή Χρυσοπηγής, Χανιά, 2003).

Θέλει προσοχή όταν ενθαρρύνετε τα παιδιά. Στο παιδί δεν πρέπει να λέτε : «Εσύ θα τα καταφέρεις, εσύ είσαι σπουδαίος, είσαι νέος, είσαι ανδρείος, είσαι τέλειος». Δεν το ωφελείτε έτσι το παιδί. Μπορείτε όμως να του πείτε να κάνει προσευχή. Να του πείτε : «Παιδί μου τα χαρίσματα που έχεις ο Θεός σου τα έδωσε. Προσευχήσου να σου δώσει ο Θεός δυνάμεις, για να τα καλλιεργήσεις και να πετύχεις. Να σου δώσει ο Θεός τη Χάρη Του». Τούτο δω είναι το τέλειο. Σε όλα τα θέματα να μάθουν τα παιδιά να ζητάνε τη βοήθεια του Θεού.

Στα παιδιά ο έπαινος κάνει κακό. Τι λέει ο λόγος του Θεού; «Λαός μου, οι μακαρίζοντες υμάς πλανώσιν υμάς και την τρίβον των ποδών μου ταράσσουσιν» (Ησαΐας, 3,12). Όποιος μας επαινεί, μας πλανάει, και χαλάει τους δρόμους της ζωής μας. Πόσο σοφά είναι τα λόγια του Θεού! Ο έπαινος δεν προετοιμάζει τα παιδιά για καμιά δυσκολία στη ζωή και βγαίνουν απροσάρμοστα και τα χάνουν και τελικά αποτυγχάνουν.
Με τον έπαινο, από μικρά, τα παιδιά μας τα οδηγούμε στον εγωισμό. Και τον εγωιστή μπορεί και να τον κοροϊδεύεις, αρκεί να του λες ότι είναι καλός, να του φουσκώνεις το εγώ του. Επειδή ο άνθρωπος μεγαλώνει με τον εγωισμό, αρχίζουν τα μπερδέματα μέσα του, υποφέρει, δεν ξέρει τι κάνει. Αιτία της ψυχικής ακαταστασίας είναι ο εγωισμός. Ο εγωιστής είναι άρρωστος. Αυτό, και ίδιοι οι ψυχίατροι αν το μελετήσουν, θα το πουν.
Μεγαλώνοντας το παιδί, με συνεχώς αυξανόμενο το υπερεγώ του, το απομακρύνουμε από όλες τις αξίες της ζωής. Ο εγωισμός είναι η αιτία που τα παιδιά χάνονται, που οι άνθρωποι γίνονται αντάρτες. Ο διάβολος είναι ο μέγας εγωιστής, ο μέγας εωσφόρος. Δηλαδή ζούμε τον εωσφόρο μέσα μας, τον διάβολο. Δεν ζούμε την ταπείνωση, που είναι απαραίτητη για τη ψυχή του ανθρώπου.
Ο διάβολος έκανε τη γη λαβύρινθο, για να μην μπορούμε να συνεννοηθούμε μεταξύ μας. Καταντήσαμε τη γη μας σωστό ψυχιατρείο! Και δεν καταλαβαίνουμε τι μας φταίει! Όλοι απορούμε : «τι γίναμε, που πάμε, γιατί τα παιδιά μας πήρανε τους δρόμους, γιατί φύγανε από τα σπίτια τους, γιατί παρατήσανε τη ζωή, γιατί παρατήσανε τη μόρφωσή τους»;
Οι γιατροί, οι ψυχολόγοι, λένε συχνά, όταν ένας άνθρωπος πάσχει : «Α, νεύρωση έχεις! Α, άγχος έχεις!» και τα τοιαύτα. Δεν παραδέχονται ότι ο διάβολος υποκινεί και διεγείρει τον ανθρώπινο εγωισμό. Κι όμως ο διάβολος υπάρχει, είναι το πνεύμα του κακού.
Να μαθαίνουμε να αγαπάμε και όχι να ζητούμε να μας αγαπούνε. Να αγαπάμε ΟΛΟΥΣ και να κάνουμε θυσίες, όσο μπορούμε μεγάλες, για όλους τους εν Χριστώ αδελφούς, ανιδιοτελώς, χωρίς να περιμένουμε επαίνους, και αγάπη από αυτούς. Αυτοί θα κάνουν για μας ό,τι ο Θεός τους λέει. Αν είναι κι εκείνοι Χριστιανοί θα δώσουνε δόξα στον Χριστό, γιατί βρεθήκαμε και τους βοηθήσαμε, ή τους είπαμε έναν καλό λόγο.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Πρέπει να λέμε Μπράβο ??????

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

aposal έγραψε:
avvas έγραψε:
aposal έγραψε:Αποσπάσματα από το βιβλίο «ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΠΑΪΣΙΟΥ ΑΓΙΟΡΕΙΤΟΥ, ΛΟΓΟΙ Ε΄, ΠΑΘΗ ΚΑΙ ΑΡΕΤΕΣ»

(σελ. 75-76)
Εμένα πολλές φορές, ακόμα και σοβαροί άνθρωποι, μου λένε κάτι επαινετικό και μου ’ρχεται να κάνω εμετό. Γελώ από μέσα μου και το πετώ πέρα. Κι εσύ κάτι τέτοια πράγματα να τα πετάς αμέσως! Είναι χαμένα πράγματα! Τι κερδίζουμε αν μας καμαρώνουν οι άλλοι; Για να μας καμαρώνουν μεθαύριο τα ταγκαλάκια; Όποιος χαίρεται όταν τον καμαρώνουν οι άνθρωποι, κοροϊδεύεται από τους δαίμονες.
Οι έπαινοι, είτε κοσμικοί είναι είτε πνευματικοί, βλάπτουν, όταν ο άνθρωπος είναι βλαμμένος, όταν δηλαδή έχει υπερηφάνεια, ή προδιάθεση υπερηφάνειας. Γι’ αυτό να προσέχουμε να μην επαινούμε εύκολα τον άλλον, γιατί αν τυχόν είναι φιλάσθενος πνευματικά, παθαίνει ζημιά. Μπορεί να καταστραφεί.

Σωστός σε όλα!

Μιλάς βέβαια για κάποιον ενήλικα που αγωνίζεται πνευματικά φαντάζομαι.
Έχω κάτι και για τα παιδιά! Από τον Γέροντα Πορφύριο :

Αποσπάσματα από το βιβλίο : “ΒΙΟΣ ΚΑΙ ΛΟΓΟΙ ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΠΟΡΦΥΡΙΟΥ ΚΑΥΣΟΚΑΛΥΒΙΤΟΥ” (έκδοση Ιερά Μονή Χρυσοπηγής, Χανιά, 2003).

Θέλει προσοχή όταν ενθαρρύνετε τα παιδιά. Στο παιδί δεν πρέπει να λέτε : «Εσύ θα τα καταφέρεις, εσύ είσαι σπουδαίος, είσαι νέος, είσαι ανδρείος, είσαι τέλειος». Δεν το ωφελείτε έτσι το παιδί. Μπορείτε όμως να του πείτε να κάνει προσευχή. Να του πείτε : «Παιδί μου τα χαρίσματα που έχεις ο Θεός σου τα έδωσε. Προσευχήσου να σου δώσει ο Θεός δυνάμεις, για να τα καλλιεργήσεις και να πετύχεις. Να σου δώσει ο Θεός τη Χάρη Του». Τούτο δω είναι το τέλειο. Σε όλα τα θέματα να μάθουν τα παιδιά να ζητάνε τη βοήθεια του Θεού.

Στα παιδιά ο έπαινος κάνει κακό. Τι λέει ο λόγος του Θεού; «Λαός μου, οι μακαρίζοντες υμάς πλανώσιν υμάς και την τρίβον των ποδών μου ταράσσουσιν» (Ησαΐας, 3,12). Όποιος μας επαινεί, μας πλανάει, και χαλάει τους δρόμους της ζωής μας. Πόσο σοφά είναι τα λόγια του Θεού! Ο έπαινος δεν προετοιμάζει τα παιδιά για καμιά δυσκολία στη ζωή και βγαίνουν απροσάρμοστα και τα χάνουν και τελικά αποτυγχάνουν.
Με τον έπαινο, από μικρά, τα παιδιά μας τα οδηγούμε στον εγωισμό. Και τον εγωιστή μπορεί και να τον κοροϊδεύεις, αρκεί να του λες ότι είναι καλός, να του φουσκώνεις το εγώ του. Επειδή ο άνθρωπος μεγαλώνει με τον εγωισμό, αρχίζουν τα μπερδέματα μέσα του, υποφέρει, δεν ξέρει τι κάνει. Αιτία της ψυχικής ακαταστασίας είναι ο εγωισμός. Ο εγωιστής είναι άρρωστος. Αυτό, και ίδιοι οι ψυχίατροι αν το μελετήσουν, θα το πουν.
Μεγαλώνοντας το παιδί, με συνεχώς αυξανόμενο το υπερεγώ του, το απομακρύνουμε από όλες τις αξίες της ζωής. Ο εγωισμός είναι η αιτία που τα παιδιά χάνονται, που οι άνθρωποι γίνονται αντάρτες. Ο διάβολος είναι ο μέγας εγωιστής, ο μέγας εωσφόρος. Δηλαδή ζούμε τον εωσφόρο μέσα μας, τον διάβολο. Δεν ζούμε την ταπείνωση, που είναι απαραίτητη για τη ψυχή του ανθρώπου.
Ο διάβολος έκανε τη γη λαβύρινθο, για να μην μπορούμε να συνεννοηθούμε μεταξύ μας. Καταντήσαμε τη γη μας σωστό ψυχιατρείο! Και δεν καταλαβαίνουμε τι μας φταίει! Όλοι απορούμε : «τι γίναμε, που πάμε, γιατί τα παιδιά μας πήρανε τους δρόμους, γιατί φύγανε από τα σπίτια τους, γιατί παρατήσανε τη ζωή, γιατί παρατήσανε τη μόρφωσή τους»;
Οι γιατροί, οι ψυχολόγοι, λένε συχνά, όταν ένας άνθρωπος πάσχει : «Α, νεύρωση έχεις! Α, άγχος έχεις!» και τα τοιαύτα. Δεν παραδέχονται ότι ο διάβολος υποκινεί και διεγείρει τον ανθρώπινο εγωισμό. Κι όμως ο διάβολος υπάρχει, είναι το πνεύμα του κακού.
Να μαθαίνουμε να αγαπάμε και όχι να ζητούμε να μας αγαπούνε. Να αγαπάμε ΟΛΟΥΣ και να κάνουμε θυσίες, όσο μπορούμε μεγάλες, για όλους τους εν Χριστώ αδελφούς, ανιδιοτελώς, χωρίς να περιμένουμε επαίνους, και αγάπη από αυτούς. Αυτοί θα κάνουν για μας ό,τι ο Θεός τους λέει. Αν είναι κι εκείνοι Χριστιανοί θα δώσουνε δόξα στον Χριστό, γιατί βρεθήκαμε και τους βοηθήσαμε, ή τους είπαμε έναν καλό λόγο.

Δόξα τω Θεώ Πάντων Ένεκεν
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
avvas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 17, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Re: Πρέπει να λέμε Μπράβο ??????

Δημοσίευση από avvas »

aposal έγραψε: Οι γιατροί, οι ψυχολόγοι, λένε συχνά, όταν ένας άνθρωπος πάσχει : «Α, νεύρωση έχεις! Α, άγχος έχεις!» και τα τοιαύτα. Δεν παραδέχονται ότι ο διάβολος υποκινεί και διεγείρει τον ανθρώπινο εγωισμό. Κι όμως ο διάβολος υπάρχει, είναι το πνεύμα του κακού.
Εσύ τι περιμένεις;
Αν το παραδεχτούν θα πάνε για ταμείο ανεργίας.
Και τόσα χρόνια σπουδές, και τόσοι τίτλοι χαμένοι;
Και όλα αυτά για έναν διάβολο;
Σιγά μην το παραδεχτούνε!

Μεταξύ μας δεν είναι άχρηστη ούτε η ιατρική, ούτε η ψυχολογία ούτε οι άλλες επιστήμες.
Ο Άγιος Νεκτάριος έλεγε να μην αποφεύγει κάποιος τους γιατρούς και να ακολουθεί τις οδηγίες τους.
Και εδώ βέβαια όπως και παντού χρειάζεται διάκριση

...«σύ ούν κακοπάθησον ως καλός στρατιώτης του Χριστού.»

Διαβάζω μόνον τις παραθέσεις που επιλέγω να διαβάσω και αγνοώ τις υπόλοιπες
Μην θεωρείς λοιπόν ως δεδομένο πως ότι γράφεις εσύ το διαβάζω και εγώ..
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Πρέπει να λέμε Μπράβο ??????

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

avvas έγραψε:
aposal έγραψε: Οι γιατροί, οι ψυχολόγοι, λένε συχνά, όταν ένας άνθρωπος πάσχει : «Α, νεύρωση έχεις! Α, άγχος έχεις!» και τα τοιαύτα. Δεν παραδέχονται ότι ο διάβολος υποκινεί και διεγείρει τον ανθρώπινο εγωισμό. Κι όμως ο διάβολος υπάρχει, είναι το πνεύμα του κακού.
Εσύ τι περιμένεις;
Αν το παραδεχτούν θα πάνε για ταμείο ανεργίας.
Και τόσα χρόνια σπουδές, και τόσοι τίτλοι χαμένοι;
Και όλα αυτά για έναν διάβολο;
Σιγά μην το παραδεχτούνε!

Μεταξύ μας δεν είναι άχρηστη ούτε η ιατρική, ούτε η ψυχολογία ούτε οι άλλες επιστήμες.
Ο Άγιος Νεκτάριος έλεγε να μην αποφεύγει κάποιος τους γιατρούς και να ακολουθεί τις οδηγίες τους.
Και εδώ βέβαια όπως και παντού χρειάζεται διάκριση

Εγώ πάλι έχω την άποψη ότι , Ο γιατρός κουράρει και ο Θεός Θεραπεύει !!!!
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Πρέπει να λέμε Μπράβο ??????

Δημοσίευση από aposal »

avvas έγραψε:
aposal έγραψε: Οι γιατροί, οι ψυχολόγοι, λένε συχνά, όταν ένας άνθρωπος πάσχει : «Α, νεύρωση έχεις! Α, άγχος έχεις!» και τα τοιαύτα. Δεν παραδέχονται ότι ο διάβολος υποκινεί και διεγείρει τον ανθρώπινο εγωισμό. Κι όμως ο διάβολος υπάρχει, είναι το πνεύμα του κακού.
Εσύ τι περιμένεις;
Αν το παραδεχτούν θα πάνε για ταμείο ανεργίας.
Και τόσα χρόνια σπουδές, και τόσοι τίτλοι χαμένοι;
Και όλα αυτά για έναν διάβολο;
Σιγά μην το παραδεχτούνε!

Μεταξύ μας δεν είναι άχρηστη ούτε η ιατρική, ούτε η ψυχολογία ούτε οι άλλες επιστήμες.
Ο Άγιος Νεκτάριος έλεγε να μην αποφεύγει κάποιος τους γιατρούς και να ακολουθεί τις οδηγίες τους.
Και εδώ βέβαια όπως και παντού χρειάζεται διάκριση
Καμία επιστήμη δεν είναι άχρηστη, άλλωστε ο Θεός βοηθάει και προχωράνε οι επιστήμες! Αυτός μας δίνει την εξυπνάδα!
Τώρα βέβαια αν εμείς, αυτά, τα ΔΙΚΑ ΤΟΥ χαρίσματα, τα χρησιμοποιούμε ΜΟΝΟ για να πλουτίζουμε ή να φτιάχνουμε πυρηνικές και λοιπές "έξυπνες" βόμβες, είναι άλλο θέμα! Έχουμε το αυτεξούσιο να κάνουμε ό,τι θέλουμε, αλλά γι' αυτό και κρινόμαστε στο τέλος "της δοκιμής"!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
panos0
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2006 5:00 am

Re: Πρέπει να λέμε Μπράβο ??????

Δημοσίευση από panos0 »

Δεν νομιζω οτι χωρα και πολυ συζητηση το θεμα, και απο οτι καταλαβα ασχετα με το πως τα γραφει ο καθε ενας, ολοι συμφωνουμε !!
Το μπραβο και ο επαινος μπορουν να ειπωθουν με πολλες "εννοιες", σαν κολακεια, σαν γλυψιμο, σαν επιβραβευση μιας φιλοτιμης προσπαθειας κλπ, ειναι σωστα η οχι αναλογα με την σημασια που τους δινει κανεις οταν τους λεει.
Ουτε να επαινουμε συνεχεια με δημοσιοσχεσιτικη και υστεροβουλη σκεψη ουτε να λεμε μια φορα στην ζωη μας μπραβο μην τυχων και πεσει σε επαρση ο αλλος (και μακαρι να το καναμε γιαυτο...).
Η ακραια μορφη επαινου, ειτε λεγεται καθε τρεις και λιγο για κολακεια, ειτε ποτε, απο εγωισμο μην τυχων και επιβραβευσουμε κανενα ειναι λαθος.
Ο Χριστιανος πρεπει να ειναι "αληθινος", δικαιος, "σωστος", εαν γινεται αυτο τοτε δεν υπαρχει προβλημα, θα πει τον επαινο εκει που πρεπει οπως πρεπει, αλλα και το κυριοτερο θα τον δεχθει οπως πρεπει, οπως δλδ αρμοζει σε εναν Χριστιανο.

Δεν θελω να τα σχολιασω τα χωρια γιατι θα γινει το ποστ μεγαλο, εξαλλου ολοι τα καταλαβαινετε.
Ομιλει ο Χριστος, για τον Ηρωδη, στην Χανανναια, στον Εκατονταρχο και διαμηνυει στον ποιμενα της εκκλησιας της Εφεσου, αντιστοιχα.
καὶ εἶπεν αὐτοῖς· Πορευθέντες εἴπατε τῇ ἀλώπεκι ταύτῃ·(πηγαινετε και πειτε σε αυτην την αλεπου) ἰδοὺ ἐκβάλλω δαιμόνια καὶ ἰάσεις ἐπιτελῶ σήμερον καὶ αὔριον, καὶ τῇ τρίτῃ τελειοῦμαι (Λουκ 13-32)
τότε ἀποκριθεὶς ὁ Ἰησοῦς εἶπεν αὐτῇ, Ὦ γύναι, μεγάλη σου ἡ πίστις· γενηθήτω σοι ὡς θέλεις. (Ματθ 15-28)
ἀκούσας δὲ ὁ Ἰησοῦς ἐθαύμασεν καὶ εἶπεν τοῖς ἀκολουθοῦσιν, Ἀμὴν λέγω ὑμῖν, παρ’ οὐδενὶ τοσαύτην πίστιν ἐν τῷ Ἰσραὴλ εὗρον.(Ματθ 7-10)
οἶδα τὰ ἔργα σου καὶ τὸν κόπον σου καὶ τὴν ὑπομονήν σου, καὶ ὅτι οὐ δύνῃ βαστάσαι κακούς, καὶ ἐπείρασας τοὺς λέγοντας ἑαυτοὺς ἀποστόλους εἶναι, καὶ οὐκ εἰσί, καὶ εὗρες αὐτοὺς ψευδεῖς· καὶ ὑπομονὴν ἔχεις, καὶ ἐβάστασας διὰ τὸ ὄνομά μου, καὶ οὐ κεκοπίακας ἀλλὰ ἔχω κατὰ σοῦ, ὅτι τὴν ἀγάπην σου τὴν πρώτην ἀφῆκας (του την ψιλο-λεει ο Χριστος εδω :mrgreen:)

Απολυτικιον Αγ Ιωαννη Θεολογου.
Τα μεγαλεία σου Παρθένε, τις διηγήσεται; βρύεις γάρ θαύματα, και πηγάζεις ιάματα, και πρεσβεύεις υπέρ των ψυχών ημών, ως θεολόγος και φίλος Χριστού.
Δημοσ.: 590
Δημοσ.: 591 " Έρχομαι και εγώ...."

I'll take lives and show all no mercy that night
Attack those not knowing my force
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Πρέπει να λέμε Μπράβο ??????

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

emena o gerontas mou mou elege mpravo ke sto ofilo aderfe............na sto po an prepi.......
istories...........
avvas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 17, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Re: Πρέπει να λέμε Μπράβο ??????

Δημοσίευση από avvas »

Captain Yiannis έγραψε: Εγώ πάλι έχω την άποψη ότι , Ο γιατρός κουράρει και ο Θεός Θεραπεύει !!!!
O γιατρός για τον πιστό άνθρωπο δεν είναι τίποτε άλλο απ το χέρι του Θεού που ενεργεί πάνω του.
Γι αυτό ποτέ επίσκεψη σε γιατρό χωρίς προηγηθείσα θερμή προσευχή στον Θεό για φώτιση του γιατρού.
Για να είναι πράγματι ο γιατρός χέρι του Θεού και όχι του πονηρού.

...«σύ ούν κακοπάθησον ως καλός στρατιώτης του Χριστού.»

Διαβάζω μόνον τις παραθέσεις που επιλέγω να διαβάσω και αγνοώ τις υπόλοιπες
Μην θεωρείς λοιπόν ως δεδομένο πως ότι γράφεις εσύ το διαβάζω και εγώ..
Άβαταρ μέλους
XRHSTOS
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 22, 2006 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Πρέπει να λέμε Μπράβο ??????

Δημοσίευση από XRHSTOS »

Captain Yiannis έγραψε:Πόσο σωστό είναι άραγε , να λέμε Μπράβο ??

Όταν λέμε , μπράβο Γιατί το λέμε ??? Ας αναρωτηθούμε .

Περιμένουμε ένα «μπράβο» από ένα συνάνθρωπό μας , για να καλύψουμε , την ικανοποίηση του Εγώ μας ??
Έτσι όμως ίσος , να μην έχουμε την ευκαιρία να προκόψουμε πνευματικά , και να μην ανεβούμε , το σκαλοπάτι στην σκάλα , που οδηγεί σε Αυτόν.

Με το μπράβο ή Ευγε , νομίζω ότι η ταπείνωση , πάει περίπατο. Μα θα μου πείτε , πως θα αναπτύξουμε την ευγενή άμυλα ? Ας σκεφθούμε .

Γιατί , τι άραγε μας προσφέρει πνευματικά , η έκφραση αυτή , αν όχι πρόσκαιρη ικανοποίηση του Εγώ μας??

Πότε και που την έχει χρησιμοποιήσει Ο Κύριος μας και Θεός μας ??

Μήπως θα έπρεπε να την αντικαταστήσουμε με την λέξη " Καλό " . Αυτή αλήθεια δεν χρησιμοποιεί και Ο Θεός στην Γένεση ??

Διαβάζουμε στους Ψαλμούς « … Αισχηνθήτωσαν και εντραπήτωσαν οι λέγοντες μη, Εύγε , Εύγε ….»

Τί???
εντάξη βάλε κ λίγο νερό στο κρασί σου. υπάρχει κ ο αντίποδας.. όταν κάποιος είναι χάλια ψυχολογικά.. κ δεν ξέρω που μπορεί να φτάσει δεν θα τον εμψυχώσουμε ναι λέγοντας κ μπράβο? ας κοιτάμε σφαιρικά το θέμα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”