Μια απορία περί μαύρων ρούχων

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

thomas25
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 09, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Μια απορία περί μαύρων ρούχων

Δημοσίευση από thomas25 »

Γεια σας! Μήπως γνωρίζεται αν πρεπει οι γυναίκες που μένουν χήρες να φοράνε μαύρα σε ολη τους την ζωη? Διάβασα ενα βιβλίο (μετα θάνατον του μπακογιαννη) και ανάφερε τον Αγ.Ιωάννη τον χρυσοστομο, Ιωαννη κλημακος,Αγ.Γρηγόριο που έλεγαν πως οι γυναίκες πρέπει να φοράνε μαύρα... θυμάμαι ομως πως αυτό ανήκει στην ειδωλολατρεία.... γνωρίζεται κάτι?

Ευχαριστω!
pilotos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1281
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2006 5:00 am

Re: Μια απορία περι μαυρων ρουχων

Δημοσίευση από pilotos »

Θωμά, από τη στιγμη που δεν είναι θέμα δόγματος, αυτό είναι συμβουλή και όχι εξαναγκασμός.

Το ίδιο επικράτησε , ως πένθος, για το ένδυμα των μοναχών και των ιερέων. Απλά δεν έχει σημασία το ένδυμα, αλλά η διάθεση χαρμολύπης που βιώνει ο Χριστιανός για τους κεκοιμημένους του.

Σημασία έχει η πίστη μας στη Ανάσταση των νεκρών, στη προσευχή για τους κεκοιμημένους και όλα τα έργα αγάπης που κάνουμε εις μνήμην τους.

"Ειδωλολατρία" σε θέματα ενδύματος, αρχιτεκτονικής, τροφής κλπ δεν υφίσταται. Όλα είναι ευλογημένα από τον Θεό, εκτός από την αμαρτία.
Και πάνω σε αυτή την πέτρα θα οικοδομήσω την Εκκλησία μου και δεν θα την κατανικήσουν ΠΟΤΕ οι δυνάμεις του Άδη ( Ματθ, 16:18 )
( http://clubs.pathfinder.gr/xristianos )
g_aggelos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Άγγελος @ Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μια απορία περι μαυρων ρουχων

Δημοσίευση από g_aggelos »

Επειδή είχα πρόσφατο τον χαμό του πατέρα μου, έτυχε και το συζήτησα με τον Πνευματικό μου, και αυτό που μου είπε είναι ότι δεν έχει καμία σχέση με την Ορθοδοξία μας.

Φυσικά και δεν απαγορεύεται κάτι τέτοιο από την θρησκεία μας και την Εκκλησία μας. Ο κάθε άνθρωπος μπορεί να εξωτερικεύσει την ψυχή του βάζοντας σκουρόχρωμα ρούχα. Αυτό μου είπε ο Πνευματικός και σχετικά με την μητέρα μου. Ότι πρέπει να την αφήσω να φοράει τα μαύρα για όσο καιρό θέλει.

Πιστεύω ότι το φαινόμενο έχει καθαρά κοινωνικούς σκοπούς που ξεκινούν από τις παλαιές κοινωνίες που ήταν πολύ περιορισμένες και κλειστές και οι χήρες (κυρίως) φορούσαν τα μαύρα μόνο και μόνο για να μην κουβεντιασθούν από τους υπόλοιπους.
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Μια απορία περι μαυρων ρουχων

Δημοσίευση από panosgreece »

g_aggelos έγραψε:Επειδή είχα πρόσφατο τον χαμό του πατέρα μου, έτυχε και το συζήτησα με τον Πνευματικό μου, και αυτό που μου είπε είναι ότι δεν έχει καμία σχέση με την Ορθοδοξία μας.

Φυσικά και δεν απαγορεύεται κάτι τέτοιο από την θρησκεία μας και την Εκκλησία μας. Ο κάθε άνθρωπος μπορεί να εξωτερικεύσει την ψυχή του βάζοντας σκουρόχρωμα ρούχα. Αυτό μου είπε ο Πνευματικός και σχετικά με την μητέρα μου. Ότι πρέπει να την αφήσω να φοράει τα μαύρα για όσο καιρό θέλει.

Πιστεύω ότι το φαινόμενο έχει καθαρά κοινωνικούς σκοπούς που ξεκινούν από τις παλαιές κοινωνίες που ήταν πολύ περιορισμένες και κλειστές και οι χήρες (κυρίως) φορούσαν τα μαύρα μόνο και μόνο για να μην κουβεντιασθούν από τους υπόλοιπους.

καλο παραδεισο για τον πατερα σου
και καλη δυναμη σε εσενα
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
thomas25
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 09, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Μια απορία περί μαύρων ρούχων

Δημοσίευση από thomas25 »

Απλα ελεγε το βιβλιο οτι κάνει <<κακο?>> στην ψυχη του συζύγου οταν η γυναίκα δεν φοράει μαύρα... αλλα αυτο δεν μπορω να το πιστεψω... αδυνατό να βάλω στο μυαλό μου πως ο Θεος περιμένει απο ενα ένδυμα να αναπαύσει την ψυχη καλύτερα... αφου ο θάνατος σπαει πια τον γάμο! Παύει πια τα δυο σώματα να ειναι ενα... ειχα διαβάσει εναν Αγιο πως "και αν ακόμα ο νεκρός αναστηθεί θα πρέπει να παντρευτεί πάλι την γυναικα του!" Μήπως κάποια πράγματα έχουν μπει λανθασμένα στην ορθοδοξία? Μιας και όπως πολύ σωστά είπατε δεν είναι δόγμα...
pilotos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1281
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2006 5:00 am

Re: Μια απορία περί μαύρων ρούχων

Δημοσίευση από pilotos »

Άγιος αποκλείεται να το είπε αυτό. Στη μετά θάνατον ζωή δεν υπάρχουν σαρκικές σχέσεις.

Μας λες, όμως, αφηρημένα πράγματα, χωρίς να μας λες που τα διαβάζεις.

Για παράδειγμα , αν διαβάζεις βιβλία ενός μοναχού που οριοθετεί το τέλος του κόσμου , άλλοτε το 2018 και άλλοτε το 2012, επηρεασμένος από αμερικανόφερτες αιρέσεις, φυσικά και αυτά δεν αντιπροσωπεύουν την Ορθοδοξία και έχουν καταδικαστεί.

Στην Ορθοδοξία σημασία έχει η διατήρηση του ΔΟΓΜΑΤΟΣ και όχι εξωτερικά στοιχεία στη λατρεία ή οτιδήποτε άλλο.

Παράδειγμα, στις σλαβικές Ορθόδοξες εκκλησίες υπάρχει το άσπρο ράσο αντί του μαύρου. Το τι θα φορέσει , λοιπόν, ένας ή μια για το πένθος είναι προσωπικό του θέμα και όχι ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟ. Αυτή είναι και η εν Χριστώ ελευθερία στην Ορθόδοξη Εκκλησία. Δεν υπάρχει ομοιομορφία, αλλά ποικιλία ( εκτός από το θέμα του δόγματος που εκεί η αποκεκαλυμμένη ΑΛΗΘΕΙΑ δεν διαπραγματεύεται ).

( http://ierapostoliko.blogspot.com/2009/ ... st_24.html )
Και πάνω σε αυτή την πέτρα θα οικοδομήσω την Εκκλησία μου και δεν θα την κατανικήσουν ΠΟΤΕ οι δυνάμεις του Άδη ( Ματθ, 16:18 )
( http://clubs.pathfinder.gr/xristianos )
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Μια απορία περί μαύρων ρούχων

Δημοσίευση από filotas »

Όπως αναφέρουν και οι προηγούμενες δημοσιεύσεις τα μαύρα δεν έχουν σχέση με την Ορθοδοξία, αλλά με τις παραδόσεις.

Αυτό που ισχύει είναι αυτό, που συνιστά ο Απόστολος Παύλος στους χήρους και στις χήρες, δηλαδή να μην ξαναπαντρεύονται, αλλά να μείνουν πιστοί στην/στον χαμένο σύντροφό τους, αφού οι δεσμοί του Γάμου δεν καταλύονται με το θάνατο, αλλά ισχύουν και πέραν αυτού. Εάν το μαύρο δήλωνε αυτό το πράγμα τότε έχει κάποια σχέση με την Ορθοδοξία, αν και το ρούχο δεν κάνει την εγκράτεια. Για τους υπόλοιπους όμως συγγενείς το μαύρο δεν λέει απολύτως τίποτε.

Μάλιστα το χρώμα του πένθους διαφέρει από λαό σε λαό. Σε άλλους είναι το μαύρο, σε το μωβ, σε άλλους το κίτρινο κλπ.

Η γνώμη μου είναι ν' αφήσουμε τους τύπους και ν' ασχοληθούμε περισσότερο με την ουσία των υποχρεώσεων των εν ζωή απέναντι στους κεκοιμημένους.
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Μια απορία περί μαύρων ρούχων

Δημοσίευση από angieholi »

Κανονικα εμεις οι Χριστιανοι δεν πρεπει να φοραμε μαυρα λογω πενθους διοτι πως ειναι δυνατον να πενθουμε αφου πιστευουμε στην Ανασταση και στη Ζωη μετα Θανατον.
Τα μαυρα εχουν μεινει απο την παραδοση μας και συνεχιζουμε να τα φοραμε ως τιμης ενεκεν για τον νεκρο μας, ειναι ενας φορος τιμης για την μνημη του.
Οι χηρες λοιπον δεν χρειαζεται να φορανε ισοβιως τα μαυρα εκτος βεβαια εαν ετσι το νιωθουν. Γενικα κανεις δεν επιβαλει σε κανεναν τιποτα, αλλα ο καθενας πρατει συμφωνα με τη συνειδηση του.
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Άβαταρ μέλους
Σπάρτακος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 1:15 pm

Re: Μια απορία περί μαύρων ρούχων

Δημοσίευση από Σπάρτακος »

ΤΑ ΜΑΥΡΑ ΡΟΥΧΑ Τ' ΑΓΑΠΩ
ΔΥΟ ΦΟΡΕΣΕΣ ΘΑ ΚΑΝΩ

ΤΗ ΜΙΑ ΝΑ ΒΑΖΩ ΣΑ ΓΛΕΝΤΩ
ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΣΑ ΠΟΘΑΝΩ.
Αληθές είναι το πραγματικό, και η αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
thomas25
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 09, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Μια απορία περί μαύρων ρούχων

Δημοσίευση από thomas25 »

Οπότε καθάρισε το τοπίο! :smile:

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”