Μέγα φορουμικό προσκύνημα στο Α.Ο. τον Μάϊο ή Ιούνιο 2012

Συζητήσεις αλληλογνωριμίας μελών και οργάνωσης συναντήσεων.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Μέγα φορουμικό προσκύνημα στο Α.Ο. τον Μάϊο ή Ιούνιο 201

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

toula έγραψε:Eσύ με ξέρεις !!! Γελάω γιατί είμαι κοινωνική (που κολλάει αυτό ;;;) και ανοιχτόκαρδη !!!!
Ούτως ή άλλως ξέρεις ότι σε αγαπάω :8 οπότε δεν πρέπει να παρεξηγείς τα γέλια μου...... μάλλον για ....χιούμορ το πήγαινα !!! :smile:
Πέραν τούτου γνωρίζω Bασίλη μου ότι είσαι καλό παιδί και πάντα θέλεις να βοηθάς τους γύρω σου (λαικούς και μοναχούς ) !!!! :8 :8 :8
για το καλόκαρδος, ακομπλεξάριστος και για το... λαϊκούς... I conqur! :25
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Μέγα φορουμικό προσκύνημα στο Α.Ο. τον Μάϊο ή Ιούνιο 201

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

nikiforos έγραψε:Προσκυνηματική Επίσκεψη στο Α.Ο. Μάιος 2012

Υπέροχος συνδυασμός ύμνων Νικηφόρε αδελφέ μου, και καταπληκτικό βίντεο, πραγματικά μας ταξιδεύει...
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24981
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Μέγα φορουμικό προσκύνημα στο Α.Ο. τον Μάϊο ή Ιούνιο 201

Δημοσίευση από aposal »

vasilisalt έγραψε:Επίσης να πούμε πως στη σκήτη Αγ. Ανδρέα ζήτησαν εθελοντές για να πλύνουν τα πιάτα και να συγυρίσουν την κουζίνα.
Ο Ανδρέας πάντα πρόθυμος πήγε, οι δε Απόστολος και Διονύσης θυμήθηκαν πως είχαν μια δουλειά και έφυγαν ψιλοτρέχοντας...
:mrgreen:
Εσύ πώς το ξέρεις αφού προτίμησες να παραμείνεις για δεύτερη ημέρα στην άνεση της ΙΜ Σιμωνίπερας; Εξάλλου δεν τελείωσε ακόμη η περιγραφή μου. Βρίσκομαι στο μεσημέρι του Σαββάτου.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24981
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Μέγα φορουμικό προσκύνημα στο Α.Ο. τον Μάϊο ή Ιούνιο 201

Δημοσίευση από aposal »

Ορίστε μας! Κάνουμε και υψηλή κριτική τώρα! :angryfire
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24981
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Μέγα φορουμικό προσκύνημα στο Α.Ο. τον Μάϊο ή Ιούνιο 201

Δημοσίευση από aposal »

Η αλήθεια πάντως είναι ότι είχαμε δουλειά...
Έπρεπε να επισκεφθούμε τον πατέρα Γαβριήλ στην καλύβα του!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Μέγα φορουμικό προσκύνημα στο Α.Ο. τον Μάϊο ή Ιούνιο 201

Δημοσίευση από vasilisalt »

aposal έγραψε:Η αλήθεια πάντως είναι ότι είχαμε δουλειά...
Έπρεπε να επισκεφθούμε τον πατέρα Γαβριήλ στην καλύβα του!
Ναι ναι... Καλά καλά ντερλικόσατε (;) το ωραίο φαγητό στη φιλόξενη σκήτη, και μετά θυμηθήκατε
να πάτε στο γέροντα...
Μάλλον στα θέματα με τις αοζ είσαι ποιο πειστικός...

Στη σκήτη Αγ. Ανδρέα πρέπει να τους βγάλουμε το καπέλο για τη ανοικτή φιλοξενία των πάντων,
αλλά η έλλειψη ντουσ έστω και πρωτόγονου κάνει τα τσοκομπέημπ να υποφέρουν!
Στην προπέρσινη επίσκεψή μου ΄΄εφαγα΄΄ τους τόπους να βρω έστω ένα λάστιχο... Τζιφος...
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24981
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Μέγα φορουμικό προσκύνημα στο Α.Ο. τον Μάϊο ή Ιούνιο 201

Δημοσίευση από aposal »

Το δωμάτιό μας ήταν μικρό. Πάλι καλά! Είχε χώρο για δύο κρεβάτια και στον μη ελεύθερο υπολειπόμενο χώρο κατάφεραν και στρίμωξαν ένα μικρό ράντζο, ανάμεσα στα πόδια των δύο κρεβατιών, ώστε ο προσκυνητής του ράντζου να είναι απασχολημένος από την ανάλαφρη ευωδία των ποδιών των φίλων του και να μην ασχολείται με άλλα πεζά θέματα! Με ψήφους 2 έναντι ενός αποφασίστηκε στο ράντζο να κοιμηθώ εγώ!
Τέλεια!


Εικόνα

Άποψη του δωματίου όπου φιλοξενηθήκαμε στην Σκήτη του Αγίου Ανδρέα

Το καλλιτεχνικό στην όλη υπόθεση είναι ότι το ράντζο δεν ήταν ένα πράγμα ίσιο και ευθύ, δεν αποτελούσε δηλαδή ένα μονότονο κατασκεύασμα, αλλά αντίθετα έκανε μία κούρμπα στο σημείο της μέσης, ώστε ο προσκυνητής να μην έχει παράπονα από το επίπεδο της φιλοξενίας και η διανυκτέρευση εκεί να του μείνει αξέχαστη! Πάλι καλά που ο Ανδρέας σκέφτηκε να βάλει κουβέρτες κάτω από το στρώμα ώστε να μειωθεί κάπως η οσφυική κάμψη!
Οι τοίχοι του δωματίου μας δεν άφηναν κανένα να τους…αγγίξει χωρίς να του υπενθυμίσουν ότι η αγένεια αυτή πληρώνεται με …άσπρη σκόνη! Και πάλι υπήρχε μία εξαίρεση και συγκεκριμένα ένα σημείο κοντά στο παράθυρο όπου η μπογιά είχε παύσει προ πολλού να είναι άσπρη, διότι πιστό στην ιδεολογία της οικολογίας είχε μαζέψει ένα σωρό μύκητες (ένεκα η υγρασία), οι οποίοι έσπαγαν την …μονοτονία του λευκού διανθίζοντάς το με μια υπέροχη, μελανή απόχρωση.
Το κερασάκι στην τούρτα όμως ήταν το Περσικό χαλί πάνω στο οποίο πατούσαμε!
Μάλιστα!
Και το αναφέρω για να ζηλέψουν οι Σιμωνοπετρίτες!
Προσπάθησα, είναι η αλήθεια, σκληρά, να αποκρυπτογραφήσω το χρώμα του, αλλά στάθηκα άτυχος, εκτός κι αν η φαντασία μου είχε στερέψει για τα καλά!
Σε κάθε περίπτωση το μόνο που διέκρινα ήταν ένα ακατάσχετο γκρι-μπεζ, που οφειλόταν στους κόκκους χώματος που άφηναν τα υποδήματά μας, ως τελική, επιφανειακή στρώση του τάπητος!
Το πραγματικό πρόβλημά μου όμως ήταν άλλο: επειδή την επομένη ημέρα (Κυριακή) ήθελα να κοινωνήσω, έπρεπε να κάνω τουλάχιστον ένα μπάνιο. Αποφάσισα λοιπόν να επισκεφτώ τις τουαλέτες και να διερευνήσω το χώρο!
ΩΙΜΕ!
Υπήρχαν δύο τουαλέτες, μία με λεκάνη και μία τουρκική, αλλά ο τρίτος χώρος στον οποίο υπήρχε και μία ντουσιέρα δεν είχε θύρα που να τον απομονώνει από τον διάδρομο! Για την ακρίβεια η πόρτα ήταν ξεχαρβαλωμένη και ακουμπισμένη στον τοίχο, οπότε – υποθέτω – πως κάποια ημέρα θα την ξαναδούμε σε λειτουργία. Μέχρι τότε όμως …υπομονή!
Αποφάσισα λοιπόν να μην πλυθώ! Δέχθηκα – ακλονήτως – την άποψη – πως εφόσον είχα την έγκριση του πνευματικού για να μεταλάβω, η σωματική καθαριότητα ναι μεν είναι απαραίτητη, αλλά σε τέτοιες περιστάσεις ανωτέρας βίας δεν μπορεί να σταθεί εμπόδιο! Έτσι έκρινα, έτσι αποφάσισα και η ωριμότητά μου αποτελεί εγγύηση για το ορθόν της απόφασής μου!
Το απόγευμα είχαμε δείπνο πριν τον εσπερινό (άλλο ένα παράδοξο), στις 16:00. Ο εσπερινός θα ξεκινούσε στις 17:00 και στη συνέχεια θα ακολουθούσε το απόδειπνο και το προσκύνημα των λειψάνων.
Κατά τις 16:00 λοιπόν μαζευτήκαμε στο χώρο του εστιατορίου, όπου πραγματικά γινόταν χαμός από τους επισκέπτες! Πολύ κόσμος, λες και βρισκόμασταν σε εμπορικό κέντρο!


Εικόνα

Οι προσκυνητές μπροστά από τον ΙΝ Αγίου Ανδρέα (δεξιά με τα ικριώματα), περιμένουν να μπουν στην τράπεζα για το δείπνο


Κάποια στιγμή μας βόλεψαν όλους μαζί και καταφέραμε να φάμε! Μόλις τελειώσαμε, σηκωθήκαμε και βγήκαμε στον αύλειο χώρο. Είχαμε ένα 20λεπτο μέχρι τον εσπερινό.
Στην έξοδο ένας μοναχός μας ανακοίνωσε ότι ζητούσαν εθελοντές για να μαζέψουν και να πλύνουν τα πιάτα και τα μαχαιροπήρουνα! Ο Ανδρέας προθυμοποιήθηκε να βοηθήσει και παρέμεινε στον χώρο του γεύματος. Ο Διονύσης κι εγώ αποφασίσαμε να κάνουμε ένα περίπατο για να χωνέψουμε το φαγητό που μας έπεσε κομματάκι βαρύ! Σκεφτήκαμε να πάμε στις Καρυές (ένα δεκάλεπτο πεζοπορία) και να τιμήσουμε το καφενείο με ένα φραπέ, που ήταν ό,τι έπρεπε τη στιγμή εκείνη!
Πράγματι φθάσαμε στο καφενείο, πλην όμως το βρήκαμε κλειστό και μας είπαν ότι το απόγευμα του Σαββάτου ανοίγει μετά τις 18:00! Έξοχα! Η μέρα μας πήγαινε πολύ καλά, δόξα τω Θεώ! Αποφασίσαμε να γυρίσουμε πίσω, αλλά καθ’ οδόν είδαμε 5 νεαρούς, που την προηγούμενη ημέρα ήταν μαζί μας στην ΙΜ Σίμωνος Πέτρας να έρχονται προς το μέρος μας.
-Πού πάτε παλικάρια; Ρωτήσαμε
-Στον Γέροντα Γαβριήλ μας απάντησαν.
Στο άκουσμα του ονόματος του Γέροντα κάτι άλλαξε μέσα μου! Εκείνη τη στιγμή δεν είχα όρεξη να ακούσω τον εσπερινό στον μεγαλοπρεπή Ιερό Ναό του Αγίου Ανδρέα (και ένας από τους μεγαλύτερους στο Άγιο Όρος), αλλά να ξαναδώ, μετά από δύο χρόνια, τον Γέροντα. Την τελευταία φορά που τον επισκεφθήκαμε, τον Μάιο του 2010 ήταν κατάκοιτος.
Τους ακολουθήσαμε λοιπόν.
Τα παιδιά ήταν από την περιοχή των Τρικάλων και δύο από αυτούς ήσαν αστυνομικοί! Θα τους έλεγα πως δεν έμοιαζαν καθόλου με τέτοιους, γιατί η εμφάνισή τους ήταν μάλλον ευγενική και …νεανική, αλλά το κατάπια!
Φύγαμε από τις Καρυές, περάσαμε μπροστά από την ΙΜ Κουτλουμουσίου (ένα δεκάλεπτο, στην αντίθετη πλευρά από αυτήν που βρίσκεται η Σκήτη του Αγίου Ανδρέα) και συνεχίσαμε.


Εικόνα

Καθ' οδόν για το καλύβι του Γέροντα

Σε ένα τεταρτάκι φτάσαμε στην καλύβα του Γέροντα.

Εικόνα

Στην καλύβα του Γέροντα


Αρχικά καθίσαμε έξωθεν, όπου μας κέρασαν κουλουράκια και κρύο νερό, αλλά πριν καλά – καλά τα φάμε, ήρθε στην πόρτα ο Γέροντας να μας υποδεχθεί! Χάρηκα (και ξαφνιάστηκα) πολύ που τον είδα να στέκεται στα πόδια του! Μας είπε να περάσουμε μέσα και μόλις βολευτήκαμε ξεκίνησε να μας μιλάει.
Ωραίο πράγμα να ακούς τον Γέροντα! Κάποια στιγμή κάποιος τον ρώτησε για τον Γέροντα Παΐσιο και τις προφητείες του (η καλύβα του Γέροντα Παϊσίου βρίσκεται στη συνέχεια του μονοπατιού, σε απόσταση 5-10 λεπτών). Μας απάντησε πως όλα όσα είπε ο Γέροντας θα συμβούν. Κάποιος άλλος τον ρώτησε πότε θα αλλάξει η κατάσταση στην Ελλάδα. Μας απάντησε πως όλα είναι θέμα μετάνοιας των Ελλήνων. Όταν με το καλό μετανοήσουμε τότε και ο Θεός θα μας στείλει πραγματικούς ηγέτες. Οι απόψεις του συνέπεσαν πλήρως με αυτές που ακούσαμε πέρυσι από τον Γέροντα Νίκωνα της Νέας Σκήτης.
Ούτε καταλάβαμε πώς πέρασε η ώρα. Σηκωθήκαμε να φύγουμε. Οι νεαροί θα συνέχιζαν για το καλύβι του Παϊσίου, αλλά εμείς αποφασίσαμε να επιστρέψουμε στις Καρυές, για να πιούμε – επιτέλους – τον ρημάδι τον καφέ!
Ξεχειλίζουμε από πνευματικότητα!
Φεύγοντας ρώτησα τον Γέροντα αν ήθελε να βγούμε μία φωτογραφία, αλλά αρνήθηκε ευγενικά.
Κρίμα!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7258
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: Μέγα φορουμικό προσκύνημα στο Α.Ο. τον Μάϊο ή Ιούνιο 201

Δημοσίευση από stathisekp »

Γλαφυρός όπως πάντα ο Απόστολος!!!!
Το κατηφορικό μονοπάτι για το κελί του Γέροντος Γαβριήλ ξεκινά από το Κελλί Αγ.Αποστόλων - Αλυπίου.
Πεθύμησα ήδη το Άγιο Όρος!!!!!
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Μέγα φορουμικό προσκύνημα στο Α.Ο. τον Μάϊο ή Ιούνιο 201

Δημοσίευση από vasilisalt »

Αχ βρε Απόστολε!!!!!
Είσαι μοναδικός!!!!
Έσκασα στα γέλια.
Να είσαι καλά βρε φίλε :lol: :lol: :lol:
Η περιγραφή του δωματίου και ειδικά του χαλιού ήταν μοναδική!
Αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί δεν έβαλες τον Διονύση να σου κρατάει την πόρτα.
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7258
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: Μέγα φορουμικό προσκύνημα στο Α.Ο. τον Μάϊο ή Ιούνιο 201

Δημοσίευση από stathisekp »

aposal έγραψε:Το κερασάκι στην τούρτα όμως ήταν το Περσικό χαλί πάνω στο οποίο πατούσαμε!
Μάλιστα!
Και το αναφέρω για να ζηλέψουν οι Σιμωνοπετρίτες!
Προσπάθησα, είναι η αλήθεια, σκληρά, να αποκρυπτογραφήσω το χρώμα του, αλλά στάθηκα άτυχος, εκτός κι αν η φαντασία μου είχε στερέψει για τα καλά!
Σε κάθε περίπτωση το μόνο που διέκρινα ήταν ένα ακατάσχετο γκρι-μπεζ, που οφειλόταν στους κόκκους χώματος που άφηναν τα υποδήματά μας, ως τελική, επιφανειακή στρώση του τάπητος!
Κρίμα!
Όπως βλέπω στη φωτογραφία και έχοντας εντρυφήσει στο χρωματολογικό κώδικα της κας Μοιραράκη, ασφαλώς πρόκειται για κερομιδοκαφεκοκκινόγκριζη μπουχάρα αγορασμένο από την ίδια στην πρώτη της επίσκεψη στο Ιράν (Περσία)
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλογνωριμία & Συναντήσεις μελών του agiooros.net”