Συνάντηση Αθηνών 2012!

Συζητήσεις αλληλογνωριμίας μελών και οργάνωσης συναντήσεων.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Συνάντηση Αθηνών 2012!

Δημοσίευση από stathis73 »

συ ειπας :mrgreen: :mrgreen:
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Συνάντηση Αθηνών 2012!

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

efthumhs έγραψε:Ο Πατηρ Μ. με αφορμή το ευαγγέλιο της Σαμαρίτειδαςμας είπε (συνοπτικά εδώ) τα εξής:

Ο Χριστός πλησιάζει τον άνθρωπο με διαφορετικούς τρόπους αλλά με επιμονή και διάκριση (μας την έχει "στημένη" σε κάποια ανύποπτη γωνιά. Η γωνιά αυτή μπορεί να είναι μια θλίψη, μια δοκιμασία, μια αποτυχία σε προσωπικό / οικογενειακό επίπεδο κτλ). Απλά ο άνθρωπος δεν θέλει να αποδεχτεί την προσφορά του Χριστού.

Παράδειγμα η Χαναναία: Πήγε για νερό και ο Χριστός έχοντας διώξει επίτηδες τους μαθητές ήθελε να είναι ενώπιος ενωπίω με μια αμαρτωλή μεν γυναίκα αλλά που είχε πολύ καλή ψυχή και φυσικά διψούσε για κάτι άλλο. Απόδειξη πως αφού τελείωσε ο διάλογος τους άφησε το άντλημα εκεί, νερό δεν ήπιε (δηλαδή δεν έκανε τη δουλειά για την οποία ήρθε) και έφυγε τρέχοντας προς τους συντοπίτες της για να γίνει ιεραπόστολος (ούτε καν στον άντρα της -τον έκτο- δεν πήγε!!!). Πριν όμως απο όλα αυτά ο Χριστός έκανε τρεις απόπειρες να την πλησιάσει:

1η: Της λέει δωσε μου νερό. Αποτέλεσμα; η Σαμαρίτειδα τον βλέπει καχύποπτα και φυσικά τον απορρίπτει με τον τρόπο της (έφαγε "πόρτα" που λέμε ο Χριστός)

2η: Της λέει για τον Θεό. Αποτέλεσμα; η Σαμαρείτιδα με ας πούμε θεολογικά εοπιχειρήματα προσπαθεί να τον αντικρούσει (έφαγε πάλι "πόρτα" που λέμε ο Χριστός)

3η: Της λέει για την ζωή της. Αποτέλεσμα; η Σαμαρείτιδα καμπτεται με τα γνωστά επακόλουθα (όλη της η οικογένεια πίστεψε στο Χριστό - αδέλφια)

Κάπως έτσι κάνει ο Χριστός και με εμάς αλλά εμείς του φέρνουμε αντίσταση συνεχώς.

Ιδιαίτερα τονίστηκε η σεμνή και διακριτική παρουσία του Αγ. Ιωάννη του θεολόγου και αναφέρθηκαν οι λόγοι για τους οποίους τιμήθηκε τόσο πολύ απο τον Χριστό (μετάσταση του σώματός του). Ο Απόστολος αυτός είχε το τρίπτυχο της παρθενίας-αγάπης-προστασίας της Παναγίας μετά την Σταύρωση του Χριστού. Μάλιστα τονίστηκε απο τον Πατέρα Μ. το εξής: Στο Μυστικό Δείπνο όταν ο Χριστός τους είπε πως κάποιος θα τους προδώσει, οι δέκα διερωτήθηκαν ποιος να είναι αυτός (ανθρώπινη περιέργεια), ο ένας που το έπαιζε κινέζος (ο Ιούδας λέγοντας "μηπως είμαι εγώ Κύριε;) και ο Ιωάννης ο οποίος άκουσε την καρδιά του Χριστού (που φανερώνει πόνο αφού σε λίγο θα σταυρωνόταν). Άλλωστε ήταν ο μοναδικός μαθητής που παραβρέθηκε κατα τη Σταυρωση του Χριστού δίπλα του.

Τέλος ειπωθηκε πως όποιος δεθεί στην Παναγία, αυτός μαθαίνει πολλά απο τα μυστικά της (που ξερει παρα πολλά αφου ανέθρεψε τον Χριστό και δέχεται τη Χαρη του ως έχουσα μητρική παρρησία).

Αν ξεχασα κάτι (που είναι σιγουρο πως θα ξέχασα) όποιος απο τους παραβρεθέντες συμφουρίτες στην λαοσύναξη αυτή έχει να προσθέσει κάτι, ας το γράψει...

Με φόβο Θεού, θα τολμήσω η αμαρτωλή να παραθέσω αυτά που μου έκαναν εντύπωση που μας είπε ο π. Μ.Χ. Θεέ μου βοήθα με να μη τα πω λάθος... αλλά έχω και τα αδέλφια μου που θα βοηθήσουν σε τυχόν απαραίτητες διορθώσεις.

Ανάφερε ότι η Παναγία μας είναι η σκάλα (κλίμαξ) μεταξύ ουρανού και γης και ανεβάζει τον άνθρωπο και κατεβάζει τον Θεό σε μας. Το παράδειγμα δόθηκε και με μια ιστορία με μοναχούς από μια αγιορείτικη μονή που κάποια φορά δεν έπραταν ορθά και η τιμωρία θα ερχόταν από πειρατές απίστους... Η Παναγιά μας ακούμπησε το άγιο χέρι της στα χείλη του Χριστού, σαν να ησυχάζει και να παίρνει αυτή πάνω της την τιμωρία που ήταν για τους μοναχούς υπονοόντας ότι σα μάνα αυτή θα μεσολαβήσει μεταξύ του Υιού της και Θεού μας όπως μόνο Αυτή η Υπεραγία Θεοτόκος μας μπορεί για να εξομαλύνει τη σχέση μεταξύ Θεού και ανθρώπων και έδωσε εντολή να κλείσουν οι ανοιχτές πόρτες και να μη πειραχθούν οι μοναχοί.

Το άλλο που μου έκανε εντύπωση ήταν η διευκρίνηση ότι λόγο του ότι ο Ιωάννης ο Πρόδρομος είχε το προφητικό χάρισμα εξ συλλήψεως καθώς τον κυοφορούσε η μητέρα του και εξαδέλφη της Παναγίας μας, επληροφορήθη η Ελισάβετ μέσω του προφητικού αυτού χαρίσματος του υιού της εμβρύου 6 μηνών, ότι η Παναγία μας ήταν έγκυος με τον Υιό του Θεού.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Συνάντηση Αθηνών 2012!

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

johnge έγραψε:Στην επόμενη συνάντηση πρέπει να κάνουμε και εμείς κάτι για την Αγγελική.
Σωστά μας προτρέπεις Γιάννη!
Αντζελίνα, ευχαριστούμε για τα υπέροχα πνευματικά δώρα!
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
johnge
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 656
Εγγραφή: Τρί Μάιος 25, 2010 7:35 pm
Τοποθεσία: π. Πρόδρομος, Εύβοια

Re: Συνάντηση Αθηνών 2012!

Δημοσίευση από johnge »

ΜΙΧΣ έγραψε:
johnge έγραψε:Στην επόμενη συνάντηση πρέπει να κάνουμε και εμείς κάτι για την Αγγελική.
Σωστά μας προτρέπεις Γιάννη!
Αντζελίνα, ευχαριστούμε για τα υπέροχα πνευματικά δώρα!
Μαρία αναθεώρησα μετά την απάντηση της Αγγελικής.. αφού στην επόμενη συνάντηση δεν θέλει κανέναν μας λέει..

Φίλε Στάθη εκ Θεσσαλονίκης, εκτός ότι ο συνονόματος σου Στάθης τα λέει πολύ καλά, να προσθέσω πως όλα ήταν τόσο λιτά και φρόνιμα που δεν μπορούσαμε να χαλάσουμε αυτό το ωραίο και πνευματικό κλίμα για λίγες φωτογραφίες (δεν είναι και εύκολο πράγμα να φωτογραφίζεις ενώ καρέκλες και μαχαίρια αιωρούνται)!
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Συνάντηση Αθηνών 2012!

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

johnge έγραψε:
ΜΙΧΣ έγραψε:
johnge έγραψε:Στην επόμενη συνάντηση πρέπει να κάνουμε και εμείς κάτι για την Αγγελική.
Σωστά μας προτρέπεις Γιάννη!
Αντζελίνα, ευχαριστούμε για τα υπέροχα πνευματικά δώρα!
Μαρία αναθεώρησα μετά την απάντηση της Αγγελικής.. αφού στην επόμενη συνάντηση δεν θέλει κανέναν μας λέει..

Φίλε Στάθη εκ Θεσσαλονίκης, εκτός ότι ο συνονόματος σου Στάθης τα λέει πολύ καλά, να προσθέσω πως όλα ήταν τόσο λιτά και φρόνιμα που δεν μπορούσαμε να χαλάσουμε αυτό το ωραίο και πνευματικό κλίμα για λίγες φωτογραφίες (δεν είναι και εύκολο πράγμα να φωτογραφίζεις ενώ καρέκλες και μαχαίρια αιωρούνται)!

:P :8
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Συνάντηση Αθηνών 2012!

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Αποστόλη χάρηκα που σε γνώρισα! Είσαι όπως σε είχα φανταστεί. Και το χιούμορ σου το Βρετανικό πάει με τη προφορά σου όταν χρησιμοποιείς αγγλικές εκφράσεις.

Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια που με συγκίνησαν. Ηταν τιμή μου να σας γνωρίσω, και ιδιαίτερα εσένα που μας φέρνεις κοντά στην καρδιά αυτής της συνάντησης, τον πατέρα (πρόσεξε ότι αποκόμησα κάτι από τη "διάλεξή" σου περί τα "γραμματικά") Ματθαίο. Τα υπόλοιπα είναι το κερασάκι στην τούρτα με την εξαίρετη επιλογή τόπου που δειπνήσαμε με το καλό φαγητό και την άνετη ατμόσφαιρα και μετέπειτα την πολύ καλή παρέα στον καφέ και τη συνέχεια με θέματα πνευματικά. Πραγματικά έφυγα με τις καλύτερες εντυπώσεις και έδεσε το γλυκό της αγάπης που σας έτρεφα και τώρα ενδυναμώθηκε και έγινε χειροπιαστή γνωρίζοντάς σας από κοντά.



aposal έγραψε:
Στη συνάντηση παρευρέθηκαν ......................
Χάρη στη συνάντηση είχαμε την ευκαιρία να γνωριστούμε και από κοντά, όσοι δεν είχαμε ειδωθεί μέχρι τώρα. Έτσι γνώρισα τον Στάθη του νότου, τον Συμεών και την Μαρία, όλοι τους εξαίρετοι, χωρίς καμία διάθεση κολακείας. Να είστε καλά όλοι σας και εύχομαι να τα λέμε πιο συχνά (με τον Συμεών θα συναντηθούμε σε 9 ημέρες στο ΑΟ)...........................
Η Μαρία που ήταν και η πιο καινούρια στο φόρουμ είχε μια πολύ καλή παρουσία. Φοβισμένη βέβαια στην αρχή, μέχρι να συνειδητοποιήσει πως ο Διονύσης της παρέας δεν ήταν ο …γνωστός Διονύσης του φόρουμ. Μετά ξεδίπλωσε έναν άλλον εαυτό και μας κέρδισε όλους.
Ό,τι παρέλειψα, παρακαλώ να μου το πείτε.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Re: Συνάντηση Αθηνών 2012!

Δημοσίευση από efthumhs »

Συνοψίζοντας και μετά την πολύ ωραία συμπλήρωση της Μαρίας, ο πατηρ Μ. ανέφερε τα εξής (τα βάζω εδώ μαζί για να μην ψάχνει όποιος ενδιαφέρεται ανάμεσα στις σελίδες των topics):

Ο Χριστός πλησιάζει τον άνθρωπο με διαφορετικούς τρόπους αλλά με επιμονή και διάκριση (μας την έχει "στημένη" σε κάποια ανύποπτη γωνιά. Η γωνιά αυτή μπορεί να είναι μια θλίψη, μια δοκιμασία, μια αποτυχία σε προσωπικό / οικογενειακό επίπεδο κτλ). Απλά ο άνθρωπος δεν θέλει να αποδεχτεί την προσφορά του Χριστού.

Παράδειγμα η Χαναναία: Πήγε για νερό και ο Χριστός έχοντας διώξει επίτηδες τους μαθητές ήθελε να είναι ενώπιος ενωπίω με μια αμαρτωλή μεν γυναίκα αλλά που είχε πολύ καλή ψυχή και φυσικά διψούσε για κάτι άλλο. Απόδειξη πως αφού τελείωσε ο διάλογος τους άφησε το άντλημα εκεί, νερό δεν ήπιε (δηλαδή δεν έκανε τη δουλειά για την οποία ήρθε) και έφυγε τρέχοντας προς τους συντοπίτες της για να γίνει ιεραπόστολος (ούτε καν στον άντρα της -τον έκτο- δεν πήγε!!!). Πριν όμως απο όλα αυτά ο Χριστός έκανε τρεις απόπειρες να την πλησιάσει:

1η: Της λέει δωσε μου νερό. Αποτέλεσμα; η Σαμαρίτειδα τον βλέπει καχύποπτα και φυσικά τον απορρίπτει με τον τρόπο της (έφαγε "πόρτα" που λέμε ο Χριστός)

2η: Της λέει για τον Θεό. Αποτέλεσμα; η Σαμαρείτιδα με ας πούμε θεολογικά εοπιχειρήματα προσπαθεί να τον αντικρούσει (έφαγε πάλι "πόρτα" που λέμε ο Χριστός)

3η: Της λέει για την ζωή της. Αποτέλεσμα; η Σαμαρείτιδα καμπτεται με τα γνωστά επακόλουθα (όλη της η οικογένεια πίστεψε στο Χριστό - αδέλφια)

Κάπως έτσι κάνει ο Χριστός και με εμάς αλλά εμείς του φέρνουμε αντίσταση συνεχώς.

Ιδιαίτερα τονίστηκε η σεμνή και διακριτική παρουσία του Αγ. Ιωάννη του θεολόγου και αναφέρθηκαν οι λόγοι για τους οποίους τιμήθηκε τόσο πολύ απο τον Χριστό (μετάσταση του σώματός του). Ο Απόστολος αυτός είχε το τρίπτυχο της παρθενίας-αγάπης-προστασίας της Παναγίας μετά την Σταύρωση του Χριστού. Μάλιστα τονίστηκε απο τον Πατέρα Μ. το εξής: Στο Μυστικό Δείπνο όταν ο Χριστός τους είπε πως κάποιος θα τους προδώσει, οι δέκα διερωτήθηκαν ποιος να είναι αυτός (ανθρώπινη περιέργεια), ο ένας που το έπαιζε κινέζος (ο Ιούδας λέγοντας "μηπως είμαι εγώ Κύριε;) και ο Ιωάννης ο οποίος άκουσε την καρδιά του Χριστού (που φανερώνει πόνο αφού σε λίγο θα σταυρωνόταν). Άλλωστε ήταν ο μοναδικός μαθητής που παραβρέθηκε κατα τη Σταυρωση του Χριστού δίπλα του.

Τέλος ειπωθηκε πως όποιος δεθεί στην Παναγία, αυτός μαθαίνει πολλά απο τα μυστικά της (που ξερει παρα πολλά αφου ανέθρεψε τον Χριστό και δέχεται τη Χαρη του ως έχουσα μητρική παρρησία)

Ανάφερε ότι η Παναγία μας είναι η σκάλα (κλίμαξ) μεταξύ ουρανού και γης και ανεβάζει τον άνθρωπο και κατεβάζει τον Θεό σε μας. Το παράδειγμα δόθηκε και με μια ιστορία με μοναχούς από μια αγιορείτικη μονή που κάποια φορά δεν έπραταν ορθά και η τιμωρία θα ερχόταν από πειρατές απίστους... Η Παναγιά μας ακούμπησε το άγιο χέρι της στα χείλη του Χριστού, σαν να ησυχάζει και να παίρνει αυτή πάνω της την τιμωρία που ήταν για τους μοναχούς υπονοόντας ότι σα μάνα αυτή θα μεσολαβήσει μεταξύ του Υιού της και Θεού μας όπως μόνο Αυτή η Υπεραγία Θεοτόκος μας μπορεί για να εξομαλύνει τη σχέση μεταξύ Θεού και ανθρώπων και έδωσε εντολή να κλείσουν οι ανοιχτές πόρτες και να μη πειραχθούν οι μοναχοί.

Το άλλο που μου έκανε εντύπωση ήταν η διευκρίνηση ότι λόγο του ότι ο Ιωάννης ο Πρόδρομος είχε το προφητικό χάρισμα εξ συλλήψεως καθώς τον κυοφορούσε η μητέρα του και εξαδέλφη της Παναγίας μας, επληροφορήθη η Ελισάβετ μέσω του προφητικού αυτού χαρίσματος του υιού της εμβρύου 6 μηνών, ότι η Παναγία μας ήταν έγκυος με τον Υιό του Θεού.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Συνάντηση Αθηνών 2012!

Δημοσίευση από vasilisalt »

Ο Σταθης ο ΚΕΠ μας προτρέπει

΄΄...Θα μπορούμε να κανονίζουμε κι άλλες συναντήσεις πέρα από τα "Αποστόλεια" , όπως πχ. τα "Βασίλεια" τα "Ευθύμεια", τα "Συμεώνεια" τα "Ευστάθεια", τα "Τούλεια" , τα "Αγγέλεια" τα "Νίκεια" κλπ!!!΄΄

χα χα χα χα :lol: :lol: :lol: :lol: .

Νομίζω τα ΄΄Τούλεια΄΄ θα είναι τέλεια!!!

:lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
vivika
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 939
Εγγραφή: Τετ Σεπ 09, 2009 7:39 pm
Τοποθεσία: Βίβιαν@Ν.Φ.

Re: Συνάντηση Αθηνών 2012!

Δημοσίευση από vivika »

Χριστός Ανέστη, αδέλφια!
Καλά, όσοι και όσες δεν ήρθατε στη συνάντηση ΕΥΤΥΧΩΣ που δεν το κάνατε!
ΧΑΛΙΑ ΜΑΥΡΑ ήταν!
Γιαυτό δεν υπάρχουν και ντοκουμέντα μια και από την βιασύνη τους να έρθουν στη συνάντηση δεν πήρε κάποια ή κάποιος μαζί του φωτογραφική μηχανή! Καμιά και κανένας δε σκέφτηκε ότι υπάρχουν κινητά που έχουν και φωτογραφική μηχανή!...

Η vivika productions παρουσιάζει τα

ΑΠΟΣΤΟΛΕΙΑ 2012

Πρωταγωνιστές
Νίκος (agiooros), Αγγελική (angieholi), Απόστολος (aposal),

και πρωταγωνιστές με αλφαβητική σειρά
Βασίλειος (vassilisalt), Γιάννης (Johnge), Διονύσιος (dionysiskosm), Ευθύμιος – Νεκτάριος (efthumhs), Ευστάθιος ΝΙ (stathisekp), Κώστας (heart), Μαρία (ΜΙΧΣ), Παναγιώτα (toula), Συμεών (trader), Χριστίνα, Π-Α (vivika).

(Δε θα πω πως μου φάνηκε καθένας και καθεμιά από εσάς γιατί ήδη έχω καλυφθεί με τις απαντήσεις σας, θα σημειώσω μόνο ότι είστε μηδενός (και καμιάς) εξαιρουμένου εκπληκτικοί, χαρισματικοί, υπέροχοι Άνθρωποι και ευχαριστώ το Θεό που μου έστειλε μια κατραπακιά και με την ευκαιρία της μπήκα σε τούτο το χώρο, έγινα μέλος -ας προσέχατε, σας e-γνώρισα και με όσες και όσους ήρθατε, ειδωθήκαμε καλύτερα από κοντά).


Το γύρισμα έγινε:
Ιερός Ναός Αγίου Δημητρίου, Άγιος Δημήτριος Αττικής.
Οδός: Αγίου Δημητρίου 115 - Ημέρα: Κυριακή - Ημερομηνία: 13 Μαΐου 2012 - Ώρα: 12η μεσημβρινή ή 12:00 - Σημείο συνάντησης: Μπροστά στο ναό

Καταρχήν, όταν έφτασα ήταν σχεδόν όλοι συγκεντρωμένοι στις ακριβείς συντεταγμένες που κάποια (να μη τη χαρακτηρίσω) είχε ανεβάσει... Είχαν κάνει ένα πηγαδάκι και ήδη τα γέλια τους ακούγονταν δυό τετράγωνα πιο πέρα... ΜΑΥΡΑ ΧΑΛΙΑ δηλαδή αντί να είναι μουρτζούφληδες, σοβαροί, αγέλαστοι και αμίλητοι!!!!

Τέλος πάντων, έκανα την καρδιά μου πέτρα, και αφού ξαναειδωθήκαμε και ξαναθυμηθήκαμε ο ένας τον άλλο οι παλιοί και γνωριστήκαμε με τους νέους και συμπληρώθηκε η παρέα μας, εφ ενός ζυγού (κατά το παράγγελμα του αρχηγού Απόστολου) τον ακολουθήσαμε στο διπλανό κτίριο στον όροφο που έχει μια πολύ όμορφη, προσεγμένη και περιποιημένη αίθουσα με φιλόξενους ανθρώπους. Σε λίγο ήρθε και ο πατέρας Ματθαίος.

Από τη στιγμή που μπήκε και μας καλωσόρισε μέχρι τη στιγμή που έληξε η συνάντησή μας έχασα το χρόνο... Ειλικρινά δε μου έφτασε...
Το τι ειπώθηκε εκεί και πόσο απαράδεκτα ήσυχοι, προσηλωμένοι, ρουφώντας κάθε του λόγο τον ακούγαμε, ήδη το διαβάσατε...
Αναφέραμε τον απόστολο Παύλο και τον απόστολο Πέτρο (τις τρεις αρνήσεις και το "Φιλείς με; Ποίμανε τα πρόβατά μου." στο (Ιω. 21,16) όπου η έννοια του φιλείς με είναι η απόλυτη ταύτιση.
Μας είπε για την εικόνα της Παναγίας Ιεροσολυμίτισσας που υπάρχει στον Ναό του Αγίου Δημητρίου και την οποία αξίζει να προσκυνήσετε και να δείτε από κοντά τη γλυκύτητα της μορφής της!!!
Τι Πανεπιστήμιο που είναι η Παναγία μας...


Ένα θα σας παρακαλέσω... Την επόμενη φορά, κάνετε μεγαλύτερη προσπάθεια να έρθετε, ειδικά όσοι είστε σε κοντινές περιοχές (μέχρι να μπούνε διόδια και σε αυτές)... Ακόμα κι αν δεν σας αρέσει να δείτε ή να συναντήσετε κάποιον από εμάς ελάτε ακούστε τον πατέρα Ματθαίο και αποχωρήσετε...


Τι έλεγα; Α ναι...
ΧΑΛΙΑ ΜΑΥΡΑ που λέτε και η συνάντηση με τον πατέρα Ματθαίο!...
Δεν ήξερε να κάνει ούτε περιγραφή της προκοπής, αφού με την διήγηση και μόνο του κυριακάτικου ευαγγελίου και την ανάλυση που μας έκανε αυτομάτως ταξίδευες σε άλλο χρόνο και χώρο ...
Ούτε τα θέματα τα ήξερε τόσο καλά, αφού μας είχε αφήσει άφωνους... Εννοείτε ότι ο ίδιος είχε μείνει άφωνος με τις δικές μας γνώσεις (ειδικά του Απόστολου που όλο διόρθωνε τον πατέρα Ματθαίο) αλλά και την πνευματικότητά μας (ειδικά τη δική μου που δεν έβγαλα άχνα)!...

Στο τέλος της συνάντησης η Αγγελική μας, μας επιφύλλασσε την ευχάριστη έκπληξη των διηγημάτων (βίοι των Αγίων μας) και των ημερολογίων που μας μοίρασε ο πατέρας Ματθαίος.

Στη συνέχεια κι αφού ήπιαμε το πικρό ποτήρι του αποχωρισμού, διότι ο πατέρας Ματθαίος δεν μας άντεχε άλλο! Ξεκινήσαμε για το β' μέρος της πρόσκλησης-συνάντησης.
Πήγαμε σε μια ΧΑΛΙΑ ΜΑΥΡΑ ταβέρνα/εστιατόριο και πιάσαμε τραπέζι στην αυλή, σε μέρος που το σκίαζαν τα δέντρα και έκανε ένα σχετικό δροσερό ρεύμα. Φυσικά είχε πρόβλημα το φυσικό κλιματιστικό καθότι δεν φυσσούσε πάρα πολύ, αλλά μόνο επαρκώς, ο άνεμος...

Για την κουζίνα και το ποτό δε θα σχολιάσω κάτι αφού νηστικοί μείναμε και ούτε φάγαμε ούτε ήπιαμε κάτι, καθότι ο Βασίλης κι εγώ που είχαμε καθίσει προς τις αντίθετες άκρες της ίδιας πλευράς είμασταν σε δίαιτα και δεν μπορούσαμε να φάμε ότι παραγγείλαμε και δεν κοιτούσαμε στα πιάτα των άλλων για να μην τους παρασύρουμε!!!
Φυσικά τα αδέλφια μας, μας παρηγορούσαν και μοιράζονταν μαζί μας από τους καταπληκτικούς κοινούς μεζέδες που όλοι παραγγείλαμε. Τελικά κι εμείς ενδώσαμε και από αδελφική αγάπη, φάγαμε για να μην παχύνουν μόνο εκείνοι, αφού εμείς έχουμε συνηθίσει να τρώμε και δεν ήταν σωστό να φάνε και τις δικές μας μερίδες!... Θυσιαστήκαμε σας λέω!!
Μα γιατί δεν με πιστεύετε;

Στο τραπέζι λοιπόν κάθισα δυστυχώς από τη σοβαρή πλευρά με τον Ευθύμη, τον Νίκο, την Αγγελική, το Διονύση, το Γιάννη και τη Χριστίνα που είχε δίπλα της τον Απόστολο. Κι έτσι δυστυχώς δεν άκουσα τις ωφέλιμες αντιπαραθέσεις Βασίλη και Απόστολου και της υπόλοιπης βορεινής παρέας...

Προσπάθησα να δω τη συνεστίασή μας αντικειμενικά και κατέληξα πως η 14μελής παρέα μας ήταν φυσικά πολύ μουρτζούφλικη, σοβαρή, αμίλητη, και κυρίως αγέλαστη!
Συζητούσαμε κυρίως και κατά σειρά για την πολιτική, τον καιρό, την πολιτική, τα πολιτικά, τα πατερικά κείμενα, τα πολιτικά, τα κείμενα των γεροντάδων, τα οικονομικά, τους βίους των Αγίων, τα βιώματά μας από διάφορες στιγμές της ζωής μας που ψυθύριζαν ή κραύγαζαν ότι συνετελείτο εκείνη τη στιγμή θαύμα, τα αυτοκινητιστικά, τα πνευματικά θέματα κλπ.
Πως λέμε... κλασικό οικογενειακό γεύμα; Ε... αυτό ακριβώς!!!! Κι ακόμα καλύτερα!...

Όταν πλέον δεν μας άντεχαν άλλο, και αφού είχαμε ήδη κρύψει καλά τα καλαθάκια του ψωμιού που η αγαπημένη μας συντονίστρια σε συνεννόηση με τον διαχειριστή του φόρουμ σκεφτόταν να βγάλει βόλτα εν είδει δίσκου στους συνδαιτυμόνες προς ενίσχυσιν του site (σε απλά ελληνικά σάιτ), αλλά κυρίως επειδή έπρεπε να φύγουν οι ταξιδιώτες των μακρινών αποστάσεων που μας είχαν δώσει τη χαρά και την τιμή να έρθουν στη συνάντηση δηλαδή ο Ευθύμης, ο Νίκος και ο Κώστας, και η Χριστίνα και ο Διονύσης που είχαν κάποια άλλη υποχρέωση αποχωρήσαμε οι υπόλοιποι για να πιούμε τον καφέ της παρηγοριάς του αποχωρισμού και της λήξης της συνάντησής μας.

Πήγαμε λοιπόν πάλι με τα πόδια όπως και προηγουμένως δηλαδή ΜΑΥΡΑ ΧΑΛΙΑ, μέσα στα γέλια και την κουβέντα, καμιά ταπεινότητα, καμιά σοβαρότητα, ούτε ένα γαϊδουράκι, ένα κάτι τέλος πάντων σε μια ήσυχη καφετέρια της περιοχής.
Παραγγείλαμε τα καφεδάκια της αρεσκεία μας ο καθένας και συνεχίσαμε ένα πιο ευρύ πηγαδάκι όπου κουβεντιάσαμε για κινητήρες αυτοκινήτων, για ψαρικά (κάτι για γαύρο άκουσα ή να 'ταν αθλητικά;), για την κλίση του μοναχισμού, για ψυχολόγους-πνευματικούς, για βιολόγους και εκπαίδευση τυφλών, ακροάσεις ραδιοφωνικών εκπομπών εκκλησιαστικών σταθμών όπου διαβάζονται κείμενα που υπάρχουν γραμμένα σε τούτο το χώρο και για πολλά άλλα.

Κάποια στιγμή μπουμπούνισε απειλητικά αλλά η παρέα απλά ήρθε πιο κοντά υπό την σκέπη των τεντών και έτσι συνεχίστηκε κι άλλο η κουβέντα μας... Λίγο πριν κλείσουμε την πάλαι ποτέ βάρδια (8ωρο), αφού πήραμε ένα περίλυπο ύφος όλοι, συναποφασίσαμε να το διαλύσουμε...

Κατεβήκαμε, από το πεζοδρόμιο που είμασταν καθισμένοι, στο δρόμο για να αποχαιρετιστούμε. Φήμες ότι τελικά χωρίσαμε επειδή είχε την ανήκουστη απαίτηση να περάσει από το δρόμο που είχαμε καταλάβει, συνεχίζοντας την κουβέντα μας, ένα αυτοκίνητο, ελέγχονται ως απόλυτα ακριβείς!!!


Στο επανιδείν λοιπόν και συντομότερα, με περισσότερους και λίγη περισσότερη ώρα με τον πατέρα Ματθαίο.... ή και γενικότερα με κάποια άλλη ευκαιρία...

Νιώθω χαρούμενη και ευτυχισμένη που ξαναείδα αγαπημένα αδέλφια και γνώρισα νέα που είχαμε μόνο την e-γνωριμία.

Ευχαριστώ κι εγώ το Νίκο για την ύπαρξη του ιστοχώρου της δημόσιας συζήτησης και του ιστοτόπου γενικότερα του Αγίου Όρους, αλλά και την Αγγελική που φροντίζει με τόση υπομονή και καρτερία δια την τάξη των πραγμάτων εντός του.

Ευχαριστώ τον Απόστολο γιατί χωρίς τη δική του συμβολή δεν θα ήταν εφικτή η συνάντησή μας και κυρίως η συνάντηση με τον πατέρα Ματθαίο.

Σας ευχαριστώ όσους ήρθατε, ευχαριστώ και όσους θα θέλατε να είστε μαζί μας και στέλνατε τις νοερές σας προσευχές για μας, ευχαριστώ όσους επικοινωνήσατε με κάποιους από εμάς για να μοιραστείτε έστω και μέσω μηνυμάτων ή τηλεφωνικά τη χαρά όλων μας.

Ευχαριστώ σας κυρίως γιατί με ανέχεστε και κάποιοι αντέχετε και με διαβάζετε.




Οποιαδήποτε ομοιότης με πραγματικά πρόσωπα είναι απολύτως συμπτωματική και φανταστική.


Υ.Γ. Το κείμενο δεν έχει φατσάκια επειδή είμαι σοβαρός άνθρωπος, μετρημένος και ασχολούμαι μόνο με πνευματικά θέματα!
Αν κάτι από τα παραπάνω σας ενοχλεί, βάλτε εσείς εκεί ακριβώς ένα χιουμοριστικό φατσάκι.

(Είμαι σίγουρη Μακεδόνα μου Στάθη ότι θα έβαζες την Τούμπα, κι εγώ με δυσκολία δεν έβαλα την Πόλη όπου σε λίγες ώρες διεξαγόταν ο τελικός... )
8) :lol: :mrgreen: :lol: :mrgreen: :lol: :lol: :mrgreen: 8)
«Γρηγορεῖτε καί προσεύχεσθε, ἵνα μή εἰσέλθητε εἰς πειρασμόν» Ματθ. κστ' 41
Ω Θεέ μου, δώσε μου τη δύναμη να αλλάξω αυτά που μπορώ, την υπομονή να αντέξω αυτά που δεν μπορώ,
και τη σοφία για να γνωρίζω τη διαφορά μεταξύ τους.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Συνάντηση Αθηνών 2012!

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Βιβάκι μου!!! Εσύ είσαι για ο panagiotisspy?

Κοπελιά μου σε φιλώ με τα ωραία που έγραψες, ανταποκρίτρια έπρεπε να είχες γίνει αν και δε γνωρίζω... μπας και είσαι; Τι την χρειαζόμασταν την κάμερα και το μαγνητόφωνο! Αν και το κινητό το σκέφτηκα εγώ κάποια στιγμή δε θα έκανα κάτι να χαθεί ο ειρμός όλης της συζήτησης που είχε αρχηγό τον Βασίλη με τίποτα!
Σ' ευχαριστώ! :8
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλογνωριμία & Συναντήσεις μελών του agiooros.net”